Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Klausx είπε

Σέρβις με dettol; 🤣

Παρατήρησε όταν βγάζει την μυρωδιά αν δουλεύει η εξωτερική μονάδα. Στην ουσία είναι η υγρασία που έχει το στοιχείο που εξατμίζεται όταν σταματάει η εξωτερική μονάδα. Η αποχέτευση έξω είναι σε καθαρό σημείο έτσι;

Επίσης δεν ενοχλεί όλους τους ανθρώπους το ίδιο, μερικοί δεν το αντιλαμβάνονται καν.

- Αποκλείεται κάποια από τις πολλές και διαφορετικές συσκευασίες του Dettol που κυκλοφορούν στην αγορά να είναι κατάλληλη και για την απολύμανση της εσωτερικής μονάδας του κλιματιστικού, και αν ναι γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Σχετικα με την μυρωδια σε inventor (Life Pro L5VI32) που εχω, πιο παλια μου ειχε γραψει καποιος εδω μεσα για καθαρισμο και απλα εχει λιγη σκονη η φτερωτη. Λειτουργει ουσιαστικα 2 καλοκαιρια μονο. Το κανει μονο οταν πεφτει η ταχυτητα και σε εμενα

Γενικα μπορεις να βαλεις και μικροτερα φιλτρα με ενεργο ανθρακα/fresh air κτλ για να απορροφουν καποιες μυρωδιες. Τα εχεις αλλαξει εσυ καθολου?

Ευχαριστώ για τις ενδείξεις. 

φιλτρα με ενεργο ανθρακα/fresh air κτλ έχει ένα LG που έχουμε, όχι το Daikin  που έχω μπροστά μου τα άλλα 2 είναι σε άλλο χώρο και δεν θυμάμαι αν έχουν ή οχι.

Δεν γνωρίζω αν μπορούν να μπουν εξτρα αυτά τα φίλτρα σε οποιοδήποτε κλιματιστικό 

Τα φίλτρα τα καθαρίζω πολύ συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, filipN είπε

- Αποκλείεται κάποια από τις πολλές και διαφορετικές συσκευασίες του Dettol που κυκλοφορούν στην αγορά να είναι κατάλληλη και για την απολύμανση της εσωτερικής μονάδας του κλιματιστικού, και αν ναι γιατί;

Αν δεν το αναγράφει πάνω τότε δεν κάνει. Δεν ψεκάζουμε ότι θέλουμε σε ένα μηχάνημα που ανακυκλώνει τον αέρα που αναπνέουμε και έχει πλαστικά μέρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, μαλλον το Inventor Life Pro L5VI32 ερχεται με προ εγκατεστημενο το wifi module. Δεν μπορω με τιποτα να βαλω το ac σε ap mode. Οι οδηγιες λενε να βγαλω/βαλω ρευμα (το εχω κατευθειαν στον πινακα οποτε ριχνω την ασφαλεια του), και να πατησω "παρατεταμενα το do not disturb ή led (που εχω εγω) 7 φορες εντος 3 λεπτων". Ακομα και στα αγγλικα λεει "press and hold .... seven times for 3 minutes"

Οποτε:

  • παταω 7 φορες γρηγορα?
  • παρατεταμενα για 7 δευτερολεπτα?
  • τα 3 λεπτα που κολλανε?

Παντως ουτε ο 1ος τροπος δουλεψε, ουτε ο 2ος. Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Λοιπον, μαλλον το Inventor Life Pro L5VI32 ερχεται με προ εγκατεστημενο το wifi module. Δεν μπορω με τιποτα να βαλω το ac σε ap mode. Οι οδηγιες λενε να βγαλω/βαλω ρευμα (το εχω κατευθειαν στον πινακα οποτε ριχνω την ασφαλεια του), και να πατησω "παρατεταμενα το do not disturb ή led (που εχω εγω) 7 φορες εντος 3 λεπτων". Ακομα και στα αγγλικα λεει "press and hold .... seven times for 3 minutes"

Οποτε:

  • παταω 7 φορες γρηγορα?
  • παρατεταμενα για 7 δευτερολεπτα?
  • τα 3 λεπτα που κολλανε?

Παντως ουτε ο 1ος τροπος δουλεψε, ουτε ο 2ος. Καμια ιδεα?

Άνοιξε το κλιματιστικό, πατα 7 φορές το led με φυσιολογικό ρυθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To TOYO δε μύρισε ποτέ, τα Toshiba επίσης. Το ινβεντορ μουχει σπάσει τα ...ρουθούνια για να το θέσω κομψά.

Αμα πιάσει θερμοκρασία και γυρίσει σε ανεμιστήρα δράμα η κατάσταση και ας έχει γίνει καθαρισμός πριν μια εβδομάδα.

(Στο κρύο πάντα Ε;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Klausx είπε

Αν δεν το αναγράφει πάνω τότε δεν κάνει. Δεν ψεκάζουμε ότι θέλουμε σε ένα μηχάνημα που ανακυκλώνει τον αέρα που αναπνέουμε και έχει πλαστικά μέρη.

δεν ψεκασε πλαστικά μέρη, έβγαλε την πλαστική μάσκα και ψέκασε μέσα στο στοιχείο.

κάτι αντίστοιχο ειχε κάνει και καθάριζε με ενα χτενάκι 

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, razkal είπε

εχει δοκιμασει κανεις universal Remote control σε General Electric 10+ χρονων (AE0AH09IWO)?

βλεπω το πρωτο στο σκρουτζ εχει ενα κωδικο μονο για τα GE.

Το δικο του τηλεκοντρολ χαλασε? αν ναι, στειλε φωτο και οταν αρχισουν οι αποσυρσεις αν ταιριαζει με το δικο μου, στο χαριζω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσοτερο καιει ρευμα οταν το ανοιγοκλεινεις πχ καθε 1-2 ωρες η εαν το εχεις πχ 5 ωρες αναμενο χωρις να το κλεισεις.

Μου εχουν πει επειδη πιανει την θερμοκρασια καιει λιγοτερο οταν το αφηνεις ενω με το με αναψε σβησε και παραπανω μεχρι να ξαναβρει θερμοκρασια πιο ισχυει? για να μην καιει τοσο πολυ ρευμα ειναι inventer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, PhonEee είπε

Περισσοτερο καιει ρευμα οταν το ανοιγοκλεινεις πχ καθε 1-2 ωρες η εαν το εχεις πχ 5 ωρες αναμενο χωρις να το κλεισεις.

Μου εχουν πει επειδη πιανει την θερμοκρασια καιει λιγοτερο οταν το αφηνεις ενω με το με αναψε σβησε και παραπανω μεχρι να ξαναβρει θερμοκρασια πιο ισχυει? για να μην καιει τοσο πολυ ρευμα ειναι inventer

Θέλει λίγο πειραματισμό αλλά συνήθως πρέπει να μένουν συνήθως αναμμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

D1 mini + ir shield + esphome + homeassistant  = wifi ir remote control για το daikin atxc25b. 

IMG20220717195147.jpg

c61088c40beeacb31b0726a8375634ea.png

Ωραία τώρα στείλε και τον οδηγό για το πώς το φτιάχνουμε. 😛

Κάποια στιγμή μάλλον θα φτιάξω ένα θερμόμετρο με το D1 mini, για την ώρα προσπαθώ με το tasmota να κάνω το coolseer μπριζάκι να μου δείχνει κατανάλωση... (δίνει ρεύμα, ανοίγουν τα led, ανοίγει-κλείνει από το κουμπάκι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι προτείνετε για προστασία της εξωτερικής μονάδας σε σπίτι 30 μέτρα απο την θάλασσα;

θα ήθελα κατι μόνιμο οπως οι ακριβές λύσεις που έχει το link παρακάτω, για να μην χρειάζεται να το βάζεις/βγάζεις καθε φορά, όλο και κάποιος που θα πάει πρώτος στο σπίτι θα ξεχάσει να βγάλει την κουκούλα της εξωτερικής μονάδας και αντί για να προστατεύσουμε την εξωτερική μονάδα, θα της δημιουργήσουμε πρόβλημα. 

https://www.skroutz.gr/c/4179/axesouar-klimatistikon/f/1099312/kalymma-exoterikis-monadas.html

υπάρχει καποια άλλη οικονομική λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...