Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, super7 είπε

Τώρα που το λες, νομίζω ότι πήρα τηλ τον Κωτσόβολο και κανόνισε αυτός με τους τεχνικούς. Και μάλιστα μετά από κάποιο διάστημα με πήρε τηλέφωνο για να δει αν μου το έφτιαξαν 

Ποιο μοντέλο;

Atxc-c?

Atxc-b?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, prefuse είπε

Κανεις δεν εχει παρατηρήσει οτι το κλιματιστικό του ωρες ωρες που λειτουργεί βγαζει μια μυρωδία σαν τσικνα;

αυτη την μυρωδιά την συναντάτε καμια φορά και σε χώρους πχ που λειτουργούν κλιματισμό 24/24 και καπνίζουν ή δεν αερίζουν αρκετά το χώρο, αν και αυτή η μυρωδιά που λέω ειναι πιο έντονη μεν αλλα όχι συνεχόμενη. 

αφήνω το κλιματιστικό ανοιχτώ για 4-5 ώρες και σε κάποια τυχαία στιγμή, για 5-10 λεπτά βγάζει αυτή την μυρωδιά σαν τσίκνα.

το περίεργο ειναι οτι δεν μπορώ να απαλλαγώ και συμβαίνει συγκεκριμένα σε 3 DAIKIN (τα 2 αγορα πριν ~3 χρόνια και το αλλο πριν ~5 χρονια) ολα 12.000 btu, η "φθηνή" σειρά ~600€ που πουλάει ο κοτσώβολος οπου και τα πήραμε.

εχουμε αλλα 4 κλιματιστικά (Mitsubishi, Gree, LG, Panasonic), ολα πιο παλιά απο τα DAIKIN και σε κανένα δεν παρατήρησαμε το ίδιο πρόβλημα μυρωδίας.

εχουμε κάνει αρκετές φορές καθαρισμό με διαφορετικούς ψυκτικούς,

ο ενας με detol,

ο άλλος κατέβασε την μονάδα απο τον τοίχο, την έλυσε και την έπλενε στο μπαλκόνι,

ο τελευταίος, με το γνωστό ελεφαντάκι και ενα ειδικό υποτίθεται υγρό.

Δεν έχει τύχει σε κανέναν άλλο, είτε σε daikin είτε σε κάποιο άλλης εταιρίας;

μηπως δεν το δίνετε σημασία γιατί μετά απο λίγο το συνηθίζεται; αν μπείτε και βγείτε απο το χώρο, η μυρωδια που αναφέρομαι ειναι πολύ αισθητή.

λύση δεν νομίζω να βρω αλλα αν έχετε να προτείνετε κάτι (εκτός απο αγορά καινούργιου) ευχαρίστως να την εφαρμόσω. 

Σέρβις με dettol; 🤣

Παρατήρησε όταν βγάζει την μυρωδιά αν δουλεύει η εξωτερική μονάδα. Στην ουσία είναι η υγρασία που έχει το στοιχείο που εξατμίζεται όταν σταματάει η εξωτερική μονάδα. Η αποχέτευση έξω είναι σε καθαρό σημείο έτσι;

Επίσης δεν ενοχλεί όλους τους ανθρώπους το ίδιο, μερικοί δεν το αντιλαμβάνονται καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, prefuse είπε

Συγχαρητήρια για το θάρρος του μηνύματος σου, πίστεψε με δεν το έχουν όλοι.

Ίσως αν μαζευτούμε και πιέσουμε μας εξυπηρετήσουν χωρίς κόστος αφού το προϊόν δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε να λειτουργεί από την αρχή.

και αυτό που λέει ο φίλος με το ότι κρύωνε όταν το έβαζε στους 27, ενώ δεν θα έπρεπε... συμβαίνει και στο δικό μου απλά το καταπινα και έλεγα έτσι είναι..και κατά την διάρκεια της νύχτας ξυπνούσα και το ανεβοκατέβασα από τους 26 στους 28..

 

Ευχαριστώ για το μήνυμα.

Θα το εξετάσω και αυτό αλλά θα δοκιμάσω να πάρω τηλέφωνο στην Daikin αλλά και στον Κωτσόβολο μήπως μπορέσουν και βοηθήσουν χωρίς έξοδα (χλωμό..) 

Θα πάρεις τηλέφωνο στην Daikin Hellas. Σου στέλνω σε λίγο πμ με πληροφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Θα πάρεις τηλέφωνο στην Daikin Hellas. Σου στέλνω σε λίγο πμ με πληροφορίες.

 Κάνε ένα copy paste και σε εμένα σε περίπτωση που το νεότερο ftxc έχει το ίδιο θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ΤCL C-Fresh την νυχτα επαιζε 180w (με ανοιχτη πορτα) και το πρωι οταν μεσα και εξω 26 βαθμοι περιπου, επαιζε κανα διωρο 120w ...

Tωρα αρχιζω τα πειραματα με το ifeel για να δω οχι μονο καταναλωση, αλλα κυριως περιθωριο διακυμανσης στο σημειο του τηλεκοντρολ αλλα και ακριβεια, καθως (ισως) λογω του οτι το εβαλα 35cm απο ταβανι και χρησης ολο gentle wind (αυτο με τις τρυπες μπροστα που δεν σε χτυπαει αερας) κλεβει τον σενσορα και για να εχω στο κρεβατι 26 ειχα ζητουμενη 28.5 βαθμους.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marioboni είπε

 Κάνε ένα copy paste και σε εμένα σε περίπτωση που το νεότερο ftxc έχει το ίδιο θέμα 

Από μέλος εδώ έχουμε δει ότι το c έχει μικρότερο offset (σε ψύξη, θέρμανση μένει να το δούμε).

2 ώρες πριν, super7 είπε


Είχα το ίδιο θέμα με τα 2 δικά μου Daikin ATXC25, στην ψύξη. Πιο συγκεκριμένα, όταν το έβαζα στους 27 βαθμούς το δωμάτιο έπιανε 25-25.5 και πάγωνα. Όταν το έβαζα παραπάνω (πχ 28) μύριζε σαν μούχλα. Το πρόβλημα λύθηκε με τη βοήθεια συμφορουμίτη που του είχαν κάνει αντικατάσταση πλακέτας από την Daikin. Επικοινώνησα με daikin (εντός εγγύησης) και μου κάνανε software update. Πλέον όταν ζητάω 27 έχω 27 και δεν μυρίζει . 

Με την αλλαγή της πλακέτας ή τον επαναπρογραμματισμό , όντως πιάνει πιο σταθερά τον στόχο που θέλουμε. Αλλά δυσκολεύομαι να κατανοήσω πως αυτό βοηθά στην απαλοιφή της μυρωδιάς.

Και πάλι αναβοσβήνει συνέχεια, απλά σε άλλο σημείο.

πχ σε εμένα χθες το βράδυ (με κίτρινο το atxc25b)

ec7d4fa3a05db6b3d41fa04d50fed4f0.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την μυρωδια πλαστικουρας την παρατηρησα απο την πρωτη μερα και δεν εδωσα καμια σημασια γιατι ηταν καινουριο.Συνεχιζει και μου την βγάζει (f σειρα).Οταν επικοινωνησα και τους το ειπα δεν εδωσαν σημασια και οταν επεμενα ξανα εφεραν εναν τεχνικο(δεν μου φανηκε και ιδιαιτερα καταρτισμενος) και ειπε οτι ηταν μια χαρα και οτι ειμαι παραξενος.Δεν ασχοληθηκα ξανα εκτοτε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Klausx είπε

Σέρβις με dettol; 🤣

Παρατήρησε όταν βγάζει την μυρωδιά αν δουλεύει η εξωτερική μονάδα. Στην ουσία είναι η υγρασία που έχει το στοιχείο που εξατμίζεται όταν σταματάει η εξωτερική μονάδα. Η αποχέτευση έξω είναι σε καθαρό σημείο έτσι;

Επίσης δεν ενοχλεί όλους τους ανθρώπους το ίδιο, μερικοί δεν το αντιλαμβάνονται καν.

Ναι έριξε dettol στο στοιχείο αφού είχε αφαιρέσει την μάσκα και μετά το καθάρισε. Το έχω ξανακουσει δεν είναι η πρώτη φορά.

Το συγκεκριμένο κλιματιστικό που είναι σε πόλη έχει εγκατασταθεί σε 2 διαφορετικά σπίτια με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Στην αρχή μου έλεγαν επειδή το σπίτι ήταν "νεοκλασσικό" (λάθος όρος αλλά για να καταλάβεις επειδή έτσι τα λένε οι περισσότεροι, είναι τα παλιά σπίτια με τα ψηλά ταβάνια) και άρα παλιό φταίει αυτό. 

Μετά πήγα σε 20ετιας μονοκατοικία και πάλι η ίδια μυρωδιά. 

Ναι σε καθαρό μέρος ήταν/είναι η αποχέτευση και στις 2 εγκαταστάσεις. Θα δω και αυτό που γράφεις για τη εξωτερική μονάδα. Ευχαριστώ 

Όχι η μυρωδιά είναι έντονη, οποίος δεν τη μυρίζει ή είναι ηλικιωμένος και γενικά δεν έχει καλή όσφρηση ή το καταπίνει. Σε όποιον ηταν κάτω των 50 και αν ήταν στους χώρους που είναι τα κλιματιστικά το διαπίστωνε κατευθείαν. Γι'αυτό σαν παράδειγμα, παραπάνω, έθεσα πχ τον κλιματισμό σε  δημόσιες υπηρεσίες που συνήθως δεν γίνεται ετησία συντήρηση κλιματιστικών, λειτουργούν 24/7 και καπνίζουν στο χώρο με αποτέλεσμα μια παρόμοια δυσάρεστη μυρωδιά με το που μπαίνεις στον χώρο.

Και αιτία που κάποιοι δεν αγοράζουν κλιματιστικό, μυρωδιά και αλλεργίες, συν ότι παραπονιούνται ότι κρυώνουν αφού δεν γίνεται σωστή χρήση του κλιματιστικού.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, prefuse είπε

Ναι έριξε dettol στο στοιχείο αφού είχε αφαιρέσει την μάσκα και μετά το καθάρισε. Το έχω ξανακουσει δεν είναι η πρώτη φορά.

Το συγκεκριμένο κλιματιστικό που είναι σε πόλη έχει εγκατασταθεί σε 2 διαφορετικά σπίτια με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Στην αρχή μου έλεγαν επειδή το σπίτι ήταν "νεοκλασσικό" (λάθος όρος αλλά για να καταλάβεις επειδή έτσι τα λένε οι περισσότεροι, είναι τα παλιά σπίτια με τα ψηλά ταβάνια) και άρα παλιό φταίει αυτό. 

Μετά πήγα σε 20ετιας μονοκατοικία και πάλι η ίδια μυρωδιά. 

Ναι σε καθαρό μέρος ήταν η αποχέτευση και στις 2 εγκαταστάσεις. Θα δω και αυτό που γράφεις. Ευχαριστώ 

Δεν είπα ότι είναι πρώτη φορά που το ακούω απλά το dettol δεν έχει πιστοποίηση για τέτοια χρήση με ότι συνεπάγεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που σχολιάζεται τα Daikin και τα θέματά τους, για ρίξτε ένα αφτί σε αυτά τα δύο που έχω απο κάτω μου. Έχει κάνα δύο χρόνια που τα τοποθετήσανε και ένα εκ των δύο κάνει σα τρακτέρ! Το μόνο που μπορώ να δω είναι ότι είναι R32. Μιλάμε όταν το ανοίγει, σαματάς στη γειτονιά.

Τι φάση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Μια που σχολιάζεται τα Daikin και τα θέματά τους, για ρίξτε ένα αφτί σε αυτά τα δύο που έχω απο κάτω μου. Έχει κάνα δύο χρόνια που τα τοποθετήσανε και ένα εκ των δύο κάνει σα τρακτέρ! Το μόνο που μπορώ να δω είναι ότι είναι R32. Μιλάμε όταν το ανοίγει, σαματάς στη γειτονιά.

Τι φάση?

Το δικό μου πρέπει να στήσω αυτί να το ακούσω. Εδώ το παράθυρο πιθανοτερο βλέπουμε τα αποτελέσματα μιας κακής εγκατάστασης. Μικρή σωλήνα, χωρίς κενό συν ότι κάτι συντονίζει, ίσως από τις βάσεις τοίχου.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με την μυρωδια σε inventor (Life Pro L5VI32) που εχω, πιο παλια μου ειχε γραψει καποιος εδω μεσα για καθαρισμο και απλα εχει λιγη σκονη η φτερωτη. Λειτουργει ουσιαστικα 2 καλοκαιρια μονο. Το κανει μονο οταν πεφτει η ταχυτητα και σε εμενα

12 ώρες πριν, prefuse είπε

Κανεις δεν εχει παρατηρήσει οτι το κλιματιστικό του ωρες ωρες που λειτουργεί βγαζει μια μυρωδία σαν τσικνα;

Γενικα μπορεις να βαλεις και μικροτερα φιλτρα με ενεργο ανθρακα/fresh air κτλ για να απορροφουν καποιες μυρωδιες. Τα εχεις αλλαξει εσυ καθολου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, liakjim said:

Το δικό μου πρέπει να στήσω αυτί να το ακούσω. Εδώ το παράθυρο πιθανοτερο βλέπουμε τα αποτελέσματα μιας κακής εγκατάστασης. Μικρή σωλήνα, χωρίς κενό συν ότι κάτι συντονίζει, ίσως από τις βάσεις τοίχου.

Και εγώ πιστεύω θέμα εγκατάστασης είναι, αλλά μιλάμε για πολύ θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείτε να κάνετε και το εξής κόλπο όσοι έχετε θέματα μυρωδιών: με τη βοήθεια ενός wifi ir remote πχ σαν αυτό, να φτιάξετε σενάριο όπου όταν το κλιματιστικό κλείνει από ψύξη να δουλεύει πχ επί 30΄σε ανεμιστήρα και μετά off (όπως κάνουν κάποια κλιματιστικά της αγοράς). 

Κάπως έτσι

Screenshot_2022-07-17-15-25-59-90_70f61b397727b042e0276a4e718ec466.jpg.e3e7aa68ff1484df82b4c381c9c19741.jpg

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...