Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, teo_3 είπε

Λοιπόν, μια που γίνεται συζήτηση επανέρχομαι για τα Daikin. 

Όπως με ενημέρωσε ο φίλος @Grim Ripper και μετά απο επικοινωνία με Daikin, αφού έψαξα και όλα τα έγγραφα, το Α και το C είναι ίδια, Made in Malaysia, το A για αλυσίδες και το C για πώληση απο Blue Dealer. To F είναι Made in Turkey/Turkiye/Erdoganistan ή/και Τσεχία.
Το Α έρχεται με 3ετή εγγύηση και το C με 5ετή αλλά και +70€ τελική τιμή περίπου. Επίσης έχει κάποιες δεσμεύσεις για την 5ετή εγγύηση, πιθανών εγκατάσταση ίσως και σέρβις μόνο απο τεχνικούς της Daikin, δεν το γνωρίζω.

Ο φίλος μου που ενδιαφέρθηκε επέλεξε τελικά το Α.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Η αλλαγη στο πρώτο γράμμα αφορά το δίκτυο  πχ ATXC-C και FTXC-C είναι το ίδιο κλιματιστικό. Το ATXC-C διατίθεται
από τις αλυσίδες ηλεκτρικών ενώ το FTXC-C απο τους blue dealers.

Οταν αλλάζει οποιοδήποτε αλλο γράμμα μιλάμε για διαφορετικά μοντέλα. πχ τα ATXC-A, ΑΤΧC-C και ΑTXF-A είναι 3 διαφορετικά μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Sorry για το hijack, διαβάζω με ενδιαφέρον όλα σας τα posts επί καθημερινής βάσης. Έχω δύο ερωτησούλες.

1) Οι blue dealers που αναφέρονται συνέχεια τι είναι;
2) Ένα χαρακτηριστικό SEER που το γράφετε και απ'ότι καταλαβαίνω είναι υψηλής σημασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Sorry για το hijack, διαβάζω με ενδιαφέρον όλα σας τα posts επί καθημερινής βάσης. Έχω δύο ερωτησούλες.

1) Οι blue dealers που αναφέρονται συνέχεια τι είναι;
2) Ένα χαρακτηριστικό SEER που το γράφετε και απ'ότι καταλαβαίνω είναι υψηλής σημασίας;

1) Είναι οι αντιπρόσωποι της Daikin στην Ελλάδα, τα επίσημα σημεία μεταπώλησης των προϊόντων για αυτό και δίνουν επιπλέον εγγύηση.

2) Διάβασε το sticky (καρφιτσωμένη δημοσίευση) όπου ο @liakjim αναλύει διεξοδικά όλες τις βασικές απορίες σχετικά με τους δείκτες, την εγκατάσταση και τις καταναλώσεις. Θα έλεγα το αλφαβητάρι για να ξέρεις τι να προσέξεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κάνει εντύπωση οτι συνεχίζεται η διάθεση ενός αρκετά παλιότερου μοντέλου της DAIKIN, του FTXF. Το συγκεκριμένο μηχάνημα ήταν προγενέστερο του FTXC-b που αγόρασα τον Μαιο/2019 οταν πρωτοβγήκε. Στην συνέχεια το FTXC δέχτηκε facelift και απο Ιαν/2022 κυκλοφορεί το FTXC-c(με αισθητικές αλλαγές και μικρότερο offset θερμοκρασίας). Το παράξενο είναι οτι ακόμα υπάρχει το FTXF στην αγορά! Πράγμα που σημαίνει οτι 1. Είχαν πάρα πολλά κλιματιστικά αυτού του μοντέλου πρός διάθεση 2. Δεν σταμάτησε η παραγωγή του. Ενδέχεται να μην ανανεώθηκε η γραμμή παραγωγης του FTXF(που βρίσκεται στην Τσεχία ή Τουρκία;) ενώ η γραμμή παραγωγής στην Μαλαισία ανανεώθηκε με την μεταφορά απο το FTXC-b στο FTXC-c.

Έχουμε feedback για το FTXF;

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την αναζήτηση που έχω κάνει για Daikin, στο skroutz το μοντέλο που ψάχνω είναι το Daikin FTXM60R / RXM60R (22αρι Perfera).

Σε ερώτηση που είχα κάνει σε ένα κατάστημα που είχα βρει από skroutz (οχι blue dealer) μου είχαν πει ότι έχει εγγύηση 3 χρονια.

Με βάση τις παραπάνω πληροφορίες απο τον teo_3 για τους κωδικούς, το ξαναέψαξα και είδα ότι κ το site της Daikin κ sites blue dealers έχουν το ίδιο ακριβώς κωδικό.

Άνα να υποθέσω ότι το μοντέλο είναι ναι μεν ακριβώς το ίδιο είτε το πάρεις απο blue dealer, είτε από άλλον έμπορο (δεν μιλάω για Κωτσο κλπ ) αλλά δίνουν διαφορετική εγγύηση +2 χρόνια επειδή ακριβώς είναι blue dealers και βάζουν κάποιο mark up?

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dionisisf είπε

Από την αναζήτηση που έχω κάνει για Daikin, στο skroutz το μοντέλο που ψάχνω είναι το Daikin FTXM60R / RXM60R (22αρι Perfera).

Σε ερώτηση που είχα κάνει σε ένα κατάστημα που είχα βρει από skroutz (οχι blue dealer) μου είχαν πει ότι έχει εγγύηση 3 χρονια.

Με βάση τις παραπάνω πληροφορίες απο τον teo_3 για τους κωδικούς, το ξαναέψαξα και είδα ότι κ το site της Daikin κ sites blue dealers έχουν το ίδιο ακριβώς κωδικό.

Άνα να υποθέσω ότι το μοντέλο είναι ναι μεν ακριβώς το ίδιο είτε το πάρεις απο blue dealer, είτε από άλλον έμπορο (δεν μιλάω για Κωτσο κλπ ) αλλά δίνουν διαφορετική εγγύηση +2 χρόνια επειδή ακριβώς είναι blue dealers και βάζουν κάποιο mark up?

Ευχαριστώ 

 

Τα μοντέλα Α και F είναι τα ίδια, οπότε δεν υπάρχει διαφορά εκτός απο την ετικέτα στο πλαι(η σειρά Α έχει και το λογότυπο Sensira στην μπροστινή πρόσοψη που η F δεν έχει). Τα F έχουν 5 χρόνια εγγύηση αν τα αγοράσεις απο blue dealer(ο οποιος και το δηλωνει σαν μηχανημα στην DAIKIN) ενώ τα Α έχουν 3 χρόνια. Το service και στις 2 σειρές γίνεται απο την DAIKIN Hellas. Προτιμάμε την αγορά απο blue dealer λόγω των 2 παραπάνω ετών εγγύησης. Αν όμως τα 2 παραπάνω έτη δεν είναι θέμα, προτιμάμε όποιο βρούμε πιο οικονομικά. Κάτι παρόμοιο γίνεται και με τις σειρές της TOSHIBA όπου κάποια μοντέλα έχουν άλλες ονομασίες ανάλογα με το αν διανέμονται απο τον ΚΟΤΣΟΒΟΛΟ ή απο άλλα δίκτυα. Συγκεκριμένα, ο ΚΟΤΣΟΒΟΛΟΣ έχει ζητήσει αποκλειστικά μοντέλα για το δίκτυο του, οπότε η TOSHIBA έχει τις σειρές MIRAI plus-ARATA για ΚΟΤΣΟ και τις αντίστοιχες SEIYA-YUKAI για όλους τους άλλους. Και εδώ, τα κλιματιστικά είναι ΙΔΙΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η μαδερ επέλεξε κωτσο

22αρι +12 αρι atxc (950+700)με έξτρα εγγύηση 5 χρόνια αλλά 160 ευρώ και για τα 2 κλιματιστικά

Δωρεάν εγκατάσταση, 40 ευρώ απεγκατασταση των παλιών και δώρο επιταγές 150 ευρώ για επόμενη αγορά που θέλει να πάρει πλυντήριο πιάτων 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, marioboni είπε

Τελικά η μαδερ επέλεξε κωτσο

22αρι +12 αρι atxc (950+700)με έξτρα εγγύηση 5 χρόνια αλλά 160 ευρώ και για τα 2 κλιματιστικά

Δωρεάν εγκατάσταση, 40 ευρώ απεγκατασταση των παλιών και δώρο επιταγές 150 ευρώ για επόμενη αγορά που θέλει να πάρει πλυντήριο πιάτων 

 

 

Δεν υπάρχει Δωρεάν εγκατάσταση, είναι μέσα στην τιμή του μηχανήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, plasTOST είπε

1) Είναι οι αντιπρόσωποι της Daikin στην Ελλάδα, τα επίσημα σημεία μεταπώλησης των προϊόντων για αυτό και δίνουν επιπλέον εγγύηση.

2) Διάβασε το sticky (καρφιτσωμένη δημοσίευση) όπου ο @liakjim αναλύει διεξοδικά όλες τις βασικές απορίες σχετικά με τους δείκτες, την εγκατάσταση και τις καταναλώσεις. Θα έλεγα το αλφαβητάρι για να ξέρεις τι να προσέξεις.

1) Ευχαριστώ πολύ, βρήκα 2 συνεργάτες στην επαρχιακή πόλη που μένω. Θα πάω να πάρω προσφορές πρώτα από αυτούς πριν απευθυνθώ στον Κωτσόβολο.

2) Μπορείς να μου υποδείξεις το sticky thread γιατί δε το βλέπω μέσα στο forum του "Μπλα Μπλα".☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Klausx είπε

Δεν υπάρχει Δωρεάν εγκατάσταση, είναι μέσα στην τιμή του μηχανήματος.

950 το 22αρι έχει μόνο αγορά στο Σκρουτζ

Δεν έχω βρει χαμηλότερη τιμή αγοράς, φυσικά χωρίς εγκατάσταση και χωρίς δώρο επιταγή 100 ευρώ 

Το 12αρι το πλήρωσε ακριβά αλλά βαριοταν να ψάχνει να πάρει άλλο από αλλού ,ήθελε σε μια μέρα να τελειώσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, bill_viper said:

2) Μπορείς να μου υποδείξεις το sticky thread γιατί δε το βλέπω μέσα στο forum του "Μπλα Μπλα".☺️

Εννοεί το recommended  post του topic. Αν πας πάνω πάνω θα το δεις. :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, bill_viper είπε

1) Ευχαριστώ πολύ, βρήκα 2 συνεργάτες στην επαρχιακή πόλη που μένω. Θα πάω να πάρω προσφορές πρώτα από αυτούς πριν απευθυνθώ στον Κωτσόβολο.

2) Μπορείς να μου υποδείξεις το sticky thread γιατί δε το βλέπω μέσα στο forum του "Μπλα Μπλα".☺️

 

11 λεπτά πριν, Thresh είπε

Εννοεί το recommended  post του topic. Αν πας πάνω πάνω θα το δεις. :)

https://www.insomnia.gr/forums/topic/746470-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-2/?do=findComment&comment=58069760

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι εχετε κλιματιστικα με 0,5 βαθμο διαβαθμιση στο τηλεκοντρολ, μπορειτε να μας διαφωτισετε αν παιρνουν μπρος με χαμηλοτερα watt, (σε συγκριση με αλλα που τυχον εχετε) μιας και λογικα εχουν να καλυψουν μικροτερη διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ υπαρχοντος και απαιτητου?

35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και όμως, είναι αληθινή διαφήμιση 🤣🤣🤣

Ναι ειναι σαν τις διακοπες σου!!! τοσο ρεαλιστικες, με το ενα ματι εδω(επρεπε να εισαι σε περιοχη χωρις τηλεφωνο και δεδομενα)...καλη ξεκουραση λοιπον και φροντισε την ημερα που θα ξεκινησουν οι επιδοτησεις, να εισαι απικο γιατι θα χτυπας διαπλανητικες υπερωριες και μιας και τους εχεις καλομαθει και τους βρισκεις και απο που ακριβως και με ποια καρτα να αγορασουν, μην τσιγκουνευτεις και δεν βελτιωσεις το ερωτηματολογιο με επιλογες τυπου:θελετε η εγκατασταση να ειναι μεσα στην τιμη? και η απεγκατασταση? η χωριστα? η επιδοτηση την ξερετε η θα σας την υπολογισω εγω? προσθεση ξερετε η μονο αφαιρεση? και λιγα λεω...😁

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Specs είπε

Οσοι εχετε κλιματιστικα με 0,5 βαθμο διαβαθμιση στο τηλεκοντρολ, μπορειτε να μας διαφωτισετε αν παιρνουν μπρος με χαμηλοτερα watt, (σε συγκριση με αλλα που τυχον εχετε) μιας και λογικα εχουν να καλυψουν μικροτερη διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ υπαρχοντος και απαιτητου?

Ναι ειναι σαν τις διακοπες σου!!! τοσο ρεαλιστικες, με το ενα ματι εδω(επρεπε να εισαι σε περιοχη χωρις τηλεφωνο και δεδομενα)...καλη ξεκουραση λοιπον και φροντισε την ημερα που θα ξεκινησουν οι επιδοτησεις, να εισαι απικο γιατι θα χτυπας διαπλανητικες υπερωριες και μιας και τους εχεις καλομαθει και τους βρισκεις και απο που ακριβως και με ποια καρτα να αγορασουν, μην τσιγκουνευτεις και δεν βελτιωσεις το ερωτηματολογιο με επιλογες τυπου:θελετε η εγκατασταση να ειναι μεσα στην τιμη? και η απεγκατασταση? η χωριστα? η επιδοτηση την ξερετε η θα σας την υπολογισω εγω? προσθεση ξερετε η μονο αφαιρεση? και λιγα λεω...😁

 

Το 0.5 σημαίνει ανάμεσα στα ακέραια. Πώς είναι δυνατόν να επηρεάζονται τα ελάχιστα watts;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...