Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εγώ έχω την απορία,πώς οι μηχανικοί επιλέγουν τα κατάλληλα κλιματιστικά  χωρίς να έχουν τους παραπάνω τεχνικούς πίνακες..

Δεν επιλέγουν τα κατάλληλα κλιματιστικά κάνουν μια απλή καταγραφή απωλειών και λένε θέλω τόσα kw για το χώρο ,απλά επιλέγουν πιο κλιματιστικό έχει αυτά τα kw,όλα τα υπόλοιπα τα ψειριζουμε εμείς εδώ γιατί έχουμε το κόλλημα αυτό ,η πλειοψηφία των αγοραστών κοιτάει ένα ταμπελακι με έναν αριθμό το τοποθετεί στο σπίτι του το ανάβει στις μεγάλες ζέστες και αυτό ήταν 

Όλα αυτά άλλαξαν ελαφρως  γιατί το ρεύμα στοιχίζει χρυσάφι και οι άλλες μορφές ενέργειας και έχει αρχίσει ο κόσμος και το ψυριζει λίγο παραπάνω 

Αν πας σε μηχανικό και του δείξεις με σχεδιαγράμματα που βάζουμε εδώ τι κάνει το κλιματιστικό στο χώρο θα σε κοιτάει σαν εξωγήινο 

Εδώ ήρθε ο άλλος από την daikin να κάνει έλεγχο και μόλις είδε ότι είχα όλα τα κλιματιστικά σε παρακολούθηση και έβλεπα πως λειτουργούσαν έπεσε από τα σύννεφα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Βρες ενα pdesign και αντέγραψε το :)

Επίσης τωρα μπορουμε να δούμε και πιο ευκολα το σενάριο του SCOP/SEER .. (ωρες λειτουργίας ,εξωτερικες θερμοκρασίες κτλ)

π.χ . βλεπουμε οτι στο θερμο κλίμα στον υπολογισμο SCOP ,στους 2C εξωτ.θερμοκρασία , σε μια ολοκληρη SCOPσεναριοΧειμωνια, είναι μόνο 3 ωρες λειτουργίας... 

 

Και εδω το SEERσενάριοΚαλοκαιριου..  Δράμα αν ισχύει και ειναι ετσι... 

image.png.078e8e0ae6493b27b482628863fafdca.png

 

3 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

 

350 ώρες είναι στο seer.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

350 ώρες είναι στο seer.

Δυστυχώς 350 ώρες είναι απλά για το ετικετακι στην ψύξη,και 1400 ώρες στην μέση/θερμή ζώνη για το ετικετακι και πάλι.. (Ενδεικτικές ώρες λειτουργίας που επέλεξαν για να εμφανίσουν ενδεικτικές καταναλώσεις τον χρόνο, σύμφωνα με το SEER/SCOP)

Οι συνθήκες του σεναρίου για να βγει SCOP/ SEER πρέπει να είναι οι παραπάνω.. 😕

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εδώ αυτές τις προσφορές για 12 και 24

Ποιο θα διαλέγατε;

 

Θα είναι σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη θέρμανση με λέβητα πετρελαίου για 10-15 μέρες τον χρόνο αν χρειαστεί 

received_1175031846685204.jpeg

received_452604143029032.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δυστυχώς 350 ώρες είναι απλά για το ετικετακι στην ψύξη,και 1400 ώρες στην μέση/θερμή ζώνη για το ετικετακι και πάλι.. (Ενδεικτικές ώρες λειτουργίας που επέλεξαν για να εμφανίσουν ενδεικτικές καταναλώσεις τον χρόνο, σύμφωνα με το SEER/SCOP)

Οι συνθήκες του σεναρίου για να βγει SCOP/ SEER πρέπει να είναι οι παραπάνω.. 😕

θερμοκρ ωρες
   
26 90
27 110
28 130
29 140
30 130
31 120
32 110
33 100
34 100
35 90
36 80
37 70
38 60
39 50
   
   
 

1380

 

 

Αυτες ειναι το δικο μου σεναριο για Καρδιτσα, βασει των παρατηρησεων μου, χρονια τωρα.

Οσο για τους μηχανικους , παραδοσιακα υπερδιαστασιολογουν για να μην εχουν θεματα ...

και συγγνωμη που δεν εβαλα στο σεναριο και ωρες για εξωτερικη 20 το καλοκαιρι, εχω βιτσιο να μην αναβω κλιματιστικο για ψυξη στους 20 βαθμους!

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Specs είπε
θερμοκρ ωρες
   
26 90
27 110
28 130
29 140
30 130
31 120
32 110
33 100
34 100
35 90
36 80
37 70
38 60
39 50
   
   
 

1380

 

 

Αυτες ειναι το δικο μου σεναριο για Καρδιτσα, βασει των παρατηρησεων μου, χρονια τωρα.

Οσο για τους μηχανικους , παραδοσιακα υπερδιαστασιολογουν για να μην εχουν θεματα ...

και συγγνωμη που δεν εβαλα στο σεναριο και ωρες για εξωτερικη 20 το καλοκαιρι, εχω βιτσιο να μην αναβω κλιματιστικο για ψυξη στους 20 βαθμους!

Το ιδανικό σενάριο είναι όπως το περιγράφεις.. κάθε περιοχή έχει τις ιδιαιτερότητές της.. θα μπορούσαν να τραβάνε στοιχεία από μετεωρολογικούς σταθμούς κάποιων ετών χειμώνα/καλοκαιρι,και σε συνάρτηση με τις απώλειες του χώρου + ολοκληρωμένα engineering books να διαλέγουν/διαλέγουμε κλιματιστικό..  Από ότι βλέπουμε το SEER σαν ένδειξη δεν λέει πολλά.. (μην πω ότι δεν λέει τιποτα στην πραγματικότητα)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Το ιδανικό σενάριο είναι όπως το περιγράφεις.. κάθε περιοχή έχει τις ιδιαιτερότητές της.. θα μπορούσαν να τραβάνε στοιχεία από μετεωρολογικούς σταθμούς κάποιων ετών χειμώνα/καλοκαορι,και σε συνάρτηση με τις απώλειες του χώρου + ολοκληρωμένα engineering books να διαλέγουν/διαλέγουμε κλιματιστικό.. 

εδω χρειαζεται η εκφραση που επιβεβαιωνει πως δυο καταφασεις ειναι μια αρνηση  : ναι , καλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Specs είπε

εδω χρειαζεται η εκφραση που επιβεβαιωνει πως δυο καταφασεις ειναι μια αρνηση  : ναι , καλα...

Δεν νομίζω να είναι κάτι σούπερ ουαου κάποιος να το κάνει.. Στοιχεία στο weather wunderground υπάρχουν,κάποιες εταιρείες έχουν τα απαραίτητα τεχνικά δεδομένα.. Ένα μηχανικό να υπολογίσει τις απώλειες για τον χώρο χρειάζεται και κάποιον να κάνει αυτήν την δουλειά.. Η ένα πρόγραμμα να κάνει αυτήν την δουλειά...

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Δεν νομίζω να είναι κάτι σούπερ ουαου κάποιος να το κάνει.. Στοιχεία στο weather wunderground υπάρχουν,κάποιες εταιρείες έχουν τα απαραίτητα τεχνικά δεδομένα.. Ένα μηχανικό να υπολογίσει τις απώλειες για τον χώρο χρειάζεται και κάποιον να κάνει αυτήν την δουλειά.. Η ένα πρόγραμμα να κάνει αυτήν την δουλειά... (Χμμμ σκέψεις)

Δεν εχεις αδικο, αλλα οι μηχανικοι ειναι εμποροι ως επι το πλειστον και εχουν να αντιμετωπισουν τους εμπορους χωρις γνωσεις και τα σκρουτζομαγαζα...οποτε τζαμπα πανε οι γνωσεις αν δεν τις απαιτει καποιος και αυτοι ειναι ελαχιστοι. Μην ξεχνας πως για ενα υπνοδωματιο αποφασιζουν ολοι μονοι τους απλα για ενα 9ρακι και για τους υπολοιπους χωρους με λιγο ψαξιμο και λιγη υπερδιαστασιολογηση "για σιγουρια" , στο ιδιο αποτελεσμα καταληγουν. Εμεις μονο τα ψειριζουμε οπως εγραψε ο @dimostr και μας βλεπουν σαν ουφο(τουλαχιστον).

Κατα κανονα οι ανθρωποι ειναι πιο πρακτικοι και οχι αδικα, οποτε διαβαζεις και καμμια κριτικη skroutz για αξιοπιστια κυριως και ετοιμος.

Αν μαλιστα παιξεις και 10χρονη εγγυηση εισαι αρχοντας...

Μετα ερχεται η ζυμωση με οσα αγορασες και η παροιμια,αν δεν χτισεις σπιτι , αν δεν παντρεψεις...και τελος αν δεν βαλεις κλιματιστικο με καταγραφικο που να το παρακολουθει ο λαος μεσω του δικτυου πρακτορων @liakjim , δεν εχεις ζησει τιποτε!

Πεπειραμενος πλεον, εισαι ετοιμος με ενα εξοικονομω, ανακυκλωνω κκλπ κλπ να διορθωσεις τα λαθη της αγνοιας σου και να παρεις επιδοτουμενο αθορυβο και χωρις ον-οφ για τον υπνο (εγω και με φρεσκο αερακι εισαγομενο), αναλογα λαθη για τους αλλους χωρους με την κυρια να ζηταει ντιζαινατο μαυρο κλπ κλπ

Ζωαρααααα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεν εχεις αδικο, αλλα οι μηχανικοι ειναι εμποροι ως επι το πλειστον και εχουν να αντιμετωπισουν τους εμπορους χωρις γνωσεις και τα σκρουτζομαγαζα...οποτε τζαμπα πανε οι γνωσεις αν δεν τις απαιτει καποιος και αυτοι ειναι ελαχιστοι. Μην ξεχνας πως για ενα υπνοδωματιο αποφασιζουν ολοι μονοι τους απλα για ενα 9ρακι και για τους υπολοιπους χωρους με λιγο ψαξιμο και λιγη υπερδιαστασιολογηση "για σιγουρια" , στο ιδιο αποτελεσμα καταληγουν. Εμεις μονο τα ψειριζουμε οπως εγραψε ο @dimostr και μας βλεπουν σαν ουφο(τουλαχιστον).

Κατα κανονα οι ανθρωποι ειναι πιο πρακτικοι και οχι αδικα, οποτε διαβαζεις και καμμια κριτικη skroutz για αξιοπιστια κυριως και ετοιμος.

Αν μαλιστα παιξεις και 10χρονη εγγυηση εισαι αρχοντας...

Μετα ερχεται η ζυμωση με οσα αγορασες και η παροιμια,αν δεν χτισεις σπιτι , αν δεν παντρεψεις...και τελος αν δεν βαλεις κλιματιστικο με καταγραφικο που να το παρακολουθει ο λαος μεσω του δικτυου πρακτορων @liakjim , δεν εχεις ζησει τιποτε!

Πεπειραμενος πλεον, εισαι ετοιμος με ενα εξοικονομω, ανακυκλωνω κκλπ κλπ να διορθωσεις τα λαθη της αγνοιας σου και να παρεις επιδοτουμενο αθορυβο και χωρις ον-οφ για τον υπνο (εγω και με φρεσκο αερακι εισαγομενο), αναλογα λαθη για τους αλλους χωρους με την κυρια να ζηταει ντιζαινατο μαυρο κλπ κλπ

Ζωαρααααα

Ήρθε το φρέσκο εισαγόμενο αεράκι; Η το περιμένεις με το καλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Η το περιμένεις με το καλο;

To περιμενω, κανω και εγω πλακα με τις δικαιολογιες του τοπικου εμπορακου , του στυλ δεν με φορτωσαν ακομη απο Αθηνα οι αλητες, δεν φορτωνουν για Θεσσαλια καθε μερα κλπ κλπ

οχι οτι αργω να τα παρω στο κρανιο και αν φτασει η ωρα των κουπονιων κ δεν το εχει φερει, χτυπαω το Morris απο Κωτσοβολο και θα χασω 3 χρονια εγγυηση,αλλα πιο γαματη προσοψη,με δεικτη ποιοτητας αερα κλπ

Δεν αγχωνομαι μιας και εχω κλιματιστικο στον χωρο (ασε που στο πισω μερος του μυαλου μου τρεμω στην ιδεα το καταξιωμενο αρχαιο ον-οφ και αθορυβο και με ifeel και με κατακορυφη περσιδα ΕΦΤΑΡΑΚΙ sanyo να αποδειχτει καλυτερο εκ των υστερων! γιαυτο και θα το κρατησω μεχρι να σιγουρευτω πως οκ το TCL)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Δυστυχώς 350 ώρες είναι απλά για το ετικετακι στην ψύξη,και 1400 ώρες στην μέση/θερμή ζώνη για το ετικετακι και πάλι.. (Ενδεικτικές ώρες λειτουργίας που επέλεξαν για να εμφανίσουν ενδεικτικές καταναλώσεις τον χρόνο, σύμφωνα με το SEER/SCOP)

Οι συνθήκες του σεναρίου για να βγει SCOP/ SEER πρέπει να είναι οι παραπάνω.. 😕

 Από ότι θυμάμαι σύμφωνα με το πρότυπο ΕΝ 14825 , το seer υπολογίζεται σε 4 σημεία μέτρησης.  20,25,30,35 και μάλιστα σε επίπεδα φορτίου 25, 50, 75 και 100% αντίστοιχα.

Λείπω για διακοπές και δεν μπορώ να το ψάξω άλλο. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

 Από ότι θυμάμαι σύμφωνα με το πρότυπο ΕΝ 14825 , το seer υπολογίζεται σε 4 σημεία μέτρησης.  20,25,30,35.

Λείπω για διακοπές και δεν μπορώ να το ψάξω άλλο. 

Ναι αυτό που λες ισχύει και το θυμάμαι και εγώ... Αναφέρομαι στο σενάριο μιας "εποχής",πόσες ώρες σε τι εξωτερικές θερμοκρασίες..πάνω στα οποία βγαίνει το μαγικό νούμερο.. 

Στους 38C εξωτερική μόνο τρεις ώρες ..στους 39C μία ώρα και στους 40C καθολου..στο σενάριο εποχής για το SEER.. Θα το δεις όταν με το καλό επιστρέψεις..και μακάρι να έχεις δίκιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marioboni είπε

Παιδιά εδώ αυτές τις προσφορές για 12 και 24

Ποιο θα διαλέγατε;

 

Θα είναι σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη θέρμανση με λέβητα πετρελαίου για 10-15 μέρες τον χρόνο αν χρειαστεί 

received_1175031846685204.jpeg

received_452604143029032.jpeg

Πανάκριβα ρε συ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Πανάκριβα ρε συ.

Είναι με τοποθέτηση μαζί και ξηλωμα τα παλιά

Περιμένω και προσφορα από Daikin το πρωί 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως το 24αρι της δεν έχει καθόλου καλούς δείκτες και θα βολευτω με το 22αρι, η μάνα μου δηλαδή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...