Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, bpro είπε

Μια βοήθεια για όποιον έχει την διάθεση να ασχοληθεί.

Έχω ένα Mitsubishi Heavy SRK/SRC-50ZD-S(18000 btu) τοποθετημένο το 2005 στην Αττική σε ενιαίο χώρο 42τμ με χρήση μόνο για ψύξη. 

Τώρα θέλω να το αντικαταστήσω με κάποιο ποιο αποδοτικό και θα γίνεται και χρήση για θέρμανση. 

Έχετε κάποιο να προτείνεται; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Ήταν επαρκές ? Αν μπορείς τρέξε αυτό για το χώρο του κλιματιστικού και λες μας και πόσα λεφτά θες να ξοδέψεις 

https://elith.gr/calc/index.php

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, teo_3 είπε

Απο μαγαζί του δώσανε αυτές τις πληροφορίες, δεν ξέρω αν ισχύει.

Σε blue dealer του είπα και εγώ να πάει για σίγουρα. Για το Α και F το είχα διαβάσει εδώ.

Ευχαριστώ.

Έχω το ATXC25C από Κωτσόβολο και γράφει Μαλαισία, για τα FTXC (Μαλαισία) και FTXF (Τουρκία) μου το είπε ένας blue dealer μιας και ήθελα άλλο ένα κλιματιστικό (όπου τελικά θα αγοράσω αργότερα).

3 ώρες πριν, c-max είπε

Γνωριζουμε τα Perfera που ειναι κατασκευασμενα;

 

Αν δεν κάνω λάθος ο @rbx1000 έχει οπότε μπορεί να μας ενημερώσει. Λίγο παλιότερο μοντέλο νομίζω οπότε μπορεί να έχει αλλάξει το εργοστάσιο παραγωγής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ήταν επαρκές ? Αν μπορείς τρέξε αυτό για το χώρο του κλιματιστικού και λες μας και πόσα λεφτά θες να ξοδέψεις 

https://elith.gr/calc/index.php

 

Στην ψύξη δεν είχα θέμα. Κάλυπτε τον χώρο για τις ανάγκες μου. 

Στην θέρμανση από την άλλη  ζοριζοταν αρκετά και ήθελε, τις κρύες μέρες(κάτω από 7 βαθμούς εξωτερική) την συμβολή των κλιματιστικων από τους άλλους χώρους.

Τρέχοντας την εφαρμογή μου δίνει απαίτηση 20-220000btu.

Οπότε μάλλον πάω για μεγαλύτερο. 

Το budget είναι μέχρι 1800€

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Βοήθεια και σε 'μένα! :D 

Στο σπίτι έχω δύο Toshiba Shorai Edge, ένα των 9.000 (κρεβατοκάμαρα) και ένα των 22.000 (σαλόνι). Θέλω όμως και HomeKit. Όχι απλώς WiFi μέσω εφαρμογής της Toshiba. Ξέρω ότι τα κλιματιστικά μου παίρνουν μονάδες WiFi (ήταν βασικό στοιχείο επιλογής) αλλά δε μ' ενδιαφέρει μόνο αυτό. 

Ξέρει κανείς εάν τα WiFi modules της εταιρείας είναι συμβατά με HomeKit; Μη δώσω κάνα 200άρι και δε κάνω τη δουλειά μου. Εναλλακτικά, εάν δε βγάλω άκρη, θα πάω σε Tado°, που χρησιμοποιεί IR ... 

Είσαι σίγουρος ότι σε συμφέρει, ή δε το κάνεις γι' αυτό; Και διπλάσια απόδοση να'χει απ'το δικό σου (χαχα!) θα πρέπει ν' αποσβέσεις την αγορά του πριν έχεις κέρδος.

Ή αλλαγή γίνεται γιατί θεωρώ ότι έχει παλαιώσει αρκετά πλέον, και μόλις ανακάλυψα τρέχοντας και την εφαρμογή για τις θερμικές απαιτήσεις ότι τελικά χρειάζεται μεγαλύτερο ο χώρος. Δεν ξέρω τη μελέτη έκανε πριν 17 χρόνια ο μηχανικός κ πρότεινε αυτό, αλλά μάλλον θα βασίστηκε στο γεγονός ότι θα χρησιμοποιουταν μόνο για ψύξη. 

Επεξ/σία από bpro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, c-max είπε

Γνωριζουμε τα Perfera που ειναι κατασκευασμενα;

 

Το δικό μου 12αρι είναι η ακριβώς προηγουμενη σειρά (αγορά πριν 1μιση χρόνο)  και η κατασκευή είναι Τσεχία. 

Απ ότι έμαθα ή σειρά που βγήκε τώρα έρχεται από Τουρκία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, teo_3 είπε

Η χώρας κατασκευής να μην είναι Κίνα ή Τουρκία κατά προτίμηση

Παντως μπερδευει την κατασκευη με την συναρμολογηση...

Εν πασει περιπτωσει να προσεξει μηπως χαλασει καποιο και δει την πλακετα ναναι κινεζικη, ασχετως χωρας συναρμολογησης!

Και για την Τουρκια το αντιλαμβανομαι, αλλα για Κινα γιατι?

Και για να ευθυμησουμε πληρως, δεν πιστευω να εχει Apple iphone/ipad/Mac αμερικανικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Specs said:

Παντως μπερδευει την κατασκευη με την συναρμολογηση...

Εν πασει περιπτωσει να προσεξει μηπως χαλασει καποιο και δει την πλακετα ναναι κινεζικη, ασχετως χωρας συναρμολογησης!

Και για την Τουρκια το αντιλαμβανομαι, αλλα για Κινα γιατι?

Και για να ευθυμησουμε πληρως, δεν πιστευω να εχει Apple iphone/ipad/Mac αμερικανικο ?

Για Τουρκία προσωπικά δεν το συζητάω καν, ούτε οδοντογλυφίδα απο αυτούς.
Για Κίνα διαφωνώ, και γω Gree έχω, μια χαρά είναι, το πρότεινα.
Μπα, Samsung έχει, απλά είναι μαρκάκιας. Όλοι έχουμε ένα τέτοιο φίλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Οι απόλυτες κινεζιες

Hμουν αρνητης πριν τα δω(οχι Mac δεν ξερω) κ μετα πηγα κ δεν γυριζω σε αντροιντ.Για μενα.

Και σορυ για το οφ τοπικ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Hμουν αρνητης πριν τα δω(οχι Mac δεν ξερω) κ μετα πηγα κ δεν γυριζω σε αντροιντ.Για μενα.

Και σορυ για το οφ τοπικ.

Δυστυχώς λόγω δουλειάς έχω και ipad και iphone εγώ προσωπικά απο τη τσέπη μου δε θα πλήρωνα τόσα λεφτά για αυτά,  θεωρώ ότι η υπεραξία τους είναι καθαρά θέμα marketing  χωρίς καμία ουσία που να δικαιολογεί τα λεφτά τους 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Αν δεν κάνω λάθος ο @rbx1000 έχει οπότε μπορεί να μας ενημερώσει. Λίγο παλιότερο μοντέλο νομίζω οπότε μπορεί να έχει αλλάξει το εργοστάσιο παραγωγής.

image.png.74aebde726466e5a574fbbdf8b10cd42.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2022 στις 10:44 ΜΜ, Craven είπε

Χθες ήρθε, σήμερα μπήκε (!!). Έχω και θετικά και αρνητικά.

Στα θετικά ήταν το συνεργείο. Αν και δωρεάν εγκατάσταση, από το συγκεκριμένο συνεργείο ήρθαν με τα πάντα (αντλίες κενού και ότι χρειάζεται) χωρίς καν να προλάβω να το απαιτήσω. Έφαγαν 3 ώρες (χωρίς υπερβολή) να το περάσουν απο εκεί που τους είπα από την αρχή που ενώ τους είπα πως αν δεν μπορούν να δούμε άλλη λύση, αυτοί αμέσως είπαν "φυσικά όπως εσείς θέλετε θα μπει". Βέβαια χρυσοπλήρωσα τις σωληνώσεις αφού όπως μπήκε, μπήκαν συνολικά 8 μέτρα σωληνώσεις αλλά χαλάλι. 15 λεπτά αντλία κενού (χωρίς καν να ζητήσω εγώ συγκεκριμένο χρόνο) και όλα μια χαρά.

Στα αρνητικά.. το κλιματιστικό δουλεύει εδώ και 1 ώρα. έχει δροσίσει γρήγορα ο χώρος. Ζήτησα 23 βαθμούς, το σπίτι ήταν στους 30 και τώρα 1 ώρα μετά (μιλάμε για 55+ τμ χώρος) είναι στους 24,7 και κατεβαίνει. Μια χαρά ακούγεται ΑΛΛΑ το AC δούλευε επί 55 λεπτά μόνιμα στα 2000 watt εδώ και μόλις τώρα που γράφω τα τελευταία 5 λεπτά έπεσε στα 1500. Ελπίζω να μην είναι μόνιμα εκεί οι καταναλώσεις γιατί την στρουμφοκάτσαμε.

Στο μεγάλο αρνητικό.. η εξωτερική μονάδα ενώ μπήκε αντλία κενού 15 λεπτά, ενώ έχει 8 μέτρα σωληνώσεις και ενώ η εγκατάσταση έγινε εντελώς προβλεπόμενα (μόνο στο πατάρι τι έκαναν δεν ξέρω), "σφυρίζει" και γενικά μόνο αθόρυβη δεν την λες και μιλάμε για Daikin!! Στο perfera δεν ήξερες αν δουλεύει ή όχι και εδώ στο Sensira κάνει σαν inverter 20ετιας. Δεν ξέρω αν αυτό είναι φυσιολογικό ή αν έπεσα σε τίποτα ελλαττωματική μονάδα...

EDIT ελάχιστα μετά που το έγραψα είναι στα 1140 watt η κατανάλωση.. ακόμα ψηλά αλλά καλύτερα από τα 2000

Να ξέρετε ότι τα daikin στην λειτουργία της ψύξης η εξωτερική μονάδα ακούγεται περισσότερο από ότι στη λειτουργία της θέρμανσης διότι ο ανεμιστήρας συνήθως δουλεύει σε υψηλότερες στροφές δεν είναι λόγω συμπιεστή. Είναι λόγω ανεμιστήρα. Συνήθως ο εξωτερικός ανεμιστήρας έχει δύο ή τρεις ταχύτητες maxim έχω δει εγώ ότι πιάνει μέχρι και 40 watt σε ποιο χαμηλή τα μισά και λιγότερο Αυτό γίνεται στη θέρμανση από ότι λένε αυτοί Για να ψύχεται πιο εύκολα το διαμέρισμα των ηλεκτρονικών που έχει η εξωτερική μονάδα για αυτό το λόγο Εξάλλου Όταν κλείσετε από το χειριστήριο το air condition για 40 δευτερόλεπτα ο εξωτερικός ανεμιστήρας συνεχίζει να δουλεύει για να διώξει την παραμένουσα θέρμανση της εξωτερικής μονάδας είναι ένα θέμα που έχω παρατηρήσει ιδιαίτερα στα daikin που έχω και εγώ perfera και στην αρχή μου είχε κάνει εντύπωση αυτός ο τρόπος λειτουργίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Να ξέρετε ότι τα daikin στην λειτουργία της ψύξης η εξωτερική μονάδα ακούγεται περισσότερο από ότι στη λειτουργία της θέρμανσης διότι ο ανεμιστήρας συνήθως δουλεύει σε υψηλότερες στροφές δεν είναι λόγω συμπιεστή. Είναι λόγω ανεμιστήρα. Συνήθως ο εξωτερικός ανεμιστήρας έχει δύο ή τρεις ταχύτητες maxim έχω δει εγώ ότι πιάνει μέχρι και 40 watt σε ποιο χαμηλή τα μισά και λιγότερο Αυτό γίνεται στη θέρμανση από ότι λένε αυτοί Για να ψύχεται πιο εύκολα το διαμέρισμα των ηλεκτρονικών που έχει η εξωτερική μονάδα για αυτό το λόγο Εξάλλου Όταν κλείσετε από το χειριστήριο το air condition για 40 δευτερόλεπτα ο εξωτερικός ανεμιστήρας συνεχίζει να δουλεύει για να διώξει την παραμένουσα θέρμανση της εξωτερικής μονάδας είναι ένα θέμα που έχω παρατηρήσει ιδιαίτερα στα daikin που έχω και εγώ perfera και στην αρχή μου είχε κάνει εντύπωση αυτός ο τρόπος λειτουργίας

Και τα midea το κάνουν αυτό στο τέλος που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι είναι γνωστό αυτό για τα Daikin στο τέλος, εννοούσα ότι ο ανεμιστήρας έκανε στην αρχή αισθητά περισσότερο θόρυβο από το Perfera (βέβαια το συγκρίνω με 9ρι και 12ρι perfera στην Αθήνα). Πάντως μετά την Δεύτερη μέρα ο θόρυβος μειώθηκε αισθητά σε αρκετά καλά επίπεδα (πάλι λίγο πιο δυνατά από ένα perfera αλλά όχι πλέον τόσο ιδιαίτερη διαφορά) και έγινε πολύ ήσυχο ακόμα και όταν δουλεύει στο φουλ.

@liakjim Τώρα που η θερμοκρασία έχει πέσει και η γυναίκα πήγε για ύπνο, κατάφερα και έκανα μια δοκιμή όπως την περιέγραψες (δεν γινόταν να την κάνω ενώ ο χώρος είχε 30 βαθμούς τις προηγούμενες ημέρες).

Θυμίζω ο μετρητής είναι γύρω στο μισό μέτρο κάτω από το AC και κοντά στα 2 μέτρα από το πάτωμα οπότε στο ύψος του AC η θερμοκρασία λογικά θα είναι μισό βαθμό παραπάνω από αυτό που γράφω ενώ σε εμένα χαμηλά θα είναι μισό βαθμό χαμηλότερα αντίστοιχα.

Μια γρήγορη περιγραφή για τα αποτελέσματα:

2:24 -> 24 μέσα, ρύθμιση 28. Κατανάλωση 21watt σταθερά
2:30 -> 24 μέσα, ρύθμιση 27. Κατανάλωση 21watt σταθερά
2:36 -> 24 μέσα, ρύθμιση 26. Κατανάλωση 21watt σταθερά
2:42 -> 24 μέσα, ρύθμιση 25. Κατανάλωση 21watt στην αρχή. Πήγε 230-240watt μετά από λίγη ώρα (3 περίπου λεπτά) ενώ η θερμοκρασία έπεσε στους 23,8. Η κατανάλωση έμεινε σταθερή στα 230-240 μέχρι τις 2:50 και μετά άρχισε να πέφτει περίπου 1-3 watt ανα 10-15 δευτερόλεπτα μέχρι τις 2:53 και μετά άρχισε να πέφτει πιο γρήγορα, έφτασε γύρω στα 180-185 watt στις 2:56 και μετά έπεσε απότομα στα 53 watt για ένα λεπτό και μετά στις 2:58 στα 21 watt όπου ξεκινήσαμε, στις 3:03 ξαναπήγε στα 180watt και 3 λεπτά μετά πάλι 50 watt και μετά στα 21 πάλι κτλ. Η θερμοκρασία όταν το έκλεισα είχε φτάσει 23,65c

Παρακάτω τι φαίνεται για αυτό το διάστημα σε grafana (έβαλα από γραφήματα μόνο κατανάλωση και θερμοκρασία το ένα κάτω από το άλλο και έσβησα προσωρινά τα υπόλοιπα που είχα, για να φαίνεται καλύτερα).

image.png.68c75fc10cfc6bb2fbcc05efca00cedd.png

 

Επεξ/σία από Craven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Craven είπε

Ναι είναι γνωστό αυτό για τα Daikin στο τέλος, εννοούσα ότι ο ανεμιστήρας έκανε στην αρχή αισθητά περισσότερο θόρυβο από το Perfera (βέβαια το συγκρίνω με 9ρι και 12ρι perfera στην Αθήνα). Πάντως μετά την Δεύτερη μέρα ο θόρυβος μειώθηκε αισθητά σε αρκετά καλά επίπεδα (πάλι λίγο πιο δυνατά από ένα perfera αλλά όχι πλέον τόσο ιδιαίτερη διαφορά) και έγινε πολύ ήσυχο ακόμα και όταν δουλεύει στο φουλ.

@liakjim Τώρα που η θερμοκρασία έχει πέσει και η γυναίκα πήγε για ύπνο, κατάφερα και έκανα μια δοκιμή όπως την περιέγραψες (δεν γινόταν να την κάνω ενώ ο χώρος είχε 30 βαθμούς τις προηγούμενες ημέρες).

Θυμίζω ο μετρητής είναι γύρω στο μισό μέτρο κάτω από το AC και κοντά στα 2 μέτρα από το πάτωμα οπότε στο ύψος του AC η θερμοκρασία λογικά θα είναι μισό βαθμό παραπάνω από αυτό που γράφω ενώ σε εμένα χαμηλά θα είναι μισό βαθμό χαμηλότερα αντίστοιχα.

Μια γρήγορη περιγραφή για τα αποτελέσματα:

2:24 -> 24 μέσα, ρύθμιση 28. Κατανάλωση 21watt σταθερά
2:30 -> 24 μέσα, ρύθμιση 27. Κατανάλωση 21watt σταθερά
2:36 -> 24 μέσα, ρύθμιση 26. Κατανάλωση 21watt σταθερά
2:42 -> 24 μέσα, ρύθμιση 25. Κατανάλωση 21watt στην αρχή. Πήγε 230-240watt μετά από λίγη ώρα (3 περίπου λεπτά) ενώ η θερμοκρασία έπεσε στους 23,8. Η κατανάλωση έμεινε σταθερή στα 230-240 μέχρι τις 2:50 και μετά άρχισε να πέφτει περίπου 1-3 watt ανα 10-15 δευτερόλεπτα μέχρι τις 2:53 και μετά άρχισε να πέφτει πιο γρήγορα, έφτασε γύρω στα 180-185 watt στις 2:56 και μετά έπεσε απότομα στα 53 watt για ένα λεπτό και μετά στις 2:58 στα 21 watt όπου ξεκινήσαμε, στις 3:03 ξαναπήγε στα 180watt και 3 λεπτά μετά πάλι 50 watt και μετά στα 21 πάλι κτλ. Η θερμοκρασία όταν το έκλεισα είχε φτάσει 23,65c

Παρακάτω τι φαίνεται για αυτό το διάστημα σε grafana (έβαλα από γραφήματα μόνο κατανάλωση και θερμοκρασία το ένα κάτω από το άλλο και έσβησα προσωρινά τα υπόλοιπα που είχα, για να φαίνεται καλύτερα).

image.png.68c75fc10cfc6bb2fbcc05efca00cedd.png

 

Άρα με ρύθμιση 26 και μέσα 24, δεν πήρε ποτέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...