Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό που πρέπει να μας πεις είναι βάσει ποιου διαγράμματος είχες την καλύτερη απόδοση ως προς την άνεση στο χώρο γιατί τα δύο τελευταία διαγράμματα είναι απελπιστικά ως δείγματα inverter κλιματιστικών 

Τα τεστ τα εκανα σε δωματιο που δεν ημουν μεσα γιατι ηθελα να τεσταρω τους 26 βαθμους τους οποιους δεν τους αντεχω στην κρεβατοκαμαρα μου.Το θεμα ειναι οτι βλεπω πολυ μεγαλη καταναλωση και στα 4 διαγραμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, userAnon είπε

μπορείς να βάλεις το θερμόμετρο που έχεις στην έξοδο του αέρα του κλιματιστικού? 

Σε περίπου μισή ώρα το θερμόμετρο δείχνει 13.2 βαθμούς και το κλιματιστικό είναι στους 27.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, spocky είπε

Παραθετω κι εγω τα διαγραμματα απο 4 διαφορετικες μετρησεις που πηρα με το Inventor Corona Plus 9000btu.

Μου φαινεται λιγο υπερβολικη η καταναλωση. Καμια γνωμη? Βλεπω γενικα οτι με συμφερει να εχει Follow me. Βεβαια δεν ξερω αν εχω σωστη θεση στο κοντρολ μιας και δεν εχω θερμομετρο χωρου να μετρησω.

Σεναριο1. (χωρις την λειτουργια του Inventor App)

image.png.d9e32be126cc3ae392c4d0fd6cea4bb3.png

Σεναριο2. (χωρις την λειτουργια του Inventor App)

image.png.139b1e834bcb4f036f78f26d84f845f1.png

Σεναριο3. Απο το App εχω βαλει Εξυπνο Σεναριο Αν η Θερμοκρασια χωρου ειναι < 27 να μπαινει αυτοματα στους 30 το Corona ενω αν ειναι > 27 να μπαινει αυτοματα στους 26 βαθμους σε ψυξη με fan auto (Χωρις Follow me)

image.png.9f0235429e887bdf4273dddd3069ec9b.png

Σεναριο4. Απο το App εχω βαλει Εξυπνο Σεναριο Αν η Θερμοκρασια χωρου ειναι < 27 να μπαινει αυτοματα στους 30 το Corona ενω αν ειναι > 27 να μπαινει αυτοματα στους 26 βαθμους σε ψυξη με fan auto (Με Follow me)

image.png.a73bd1d16c587b052536b83a3f3ffa52.png

9αρι κλιματιστικό με 200W ελάχιστα watts σε ψύξη το οποίο ισχυρίζεται ότι έχει 8.8 seer. Γελάνε και οι περσίδες....

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agn0spt93 είπε

Σε περίπου μισή ώρα το θερμόμετρο δείχνει 13.2 βαθμούς και το κλιματιστικό είναι στους 27.

όταν πιάσει την θερμοκρασία που θες, ανέβασε το στους 29 όπως κάνεις συνήθως. Τσεκαρε το να δεις σε τι θερμοκρασία θα παίζει.. 

Αλήθεια, τώρα θα καταλαβαίνεις ότι ο αέρας είναι κρύος.. Δεν μπορείς να τσεκάρεις αν είναι συνέχεια κρύος.. δεν ξέρω τι άλλο να πω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, agn0spt93 είπε

Σε περίπου μισή ώρα το θερμόμετρο δείχνει 13.2 βαθμούς και το κλιματιστικό είναι στους 27.

Με 13 βαθμούς μπορεί να καιει και κοντά στα 1.000 watt 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Ποιες οι συνθήκες και θερμοκρασίες σε ένα "σούπερ μονωμενο υπνοδωμάτιο" ;

Με το on-off που έχεις αν δουλέψει μισή ώρα και πιάσει θερμοκρασία πχ στους 26 για πόση ώρα την κρατάει; 

Πολύ ωραία και λεπτομερείς ή αναφορά σου. 

Μια ερώτηση... Φαντάζομαι είναι στο υπνοδωμάτιο...  Με κλειστή την πόρτα τι ανάλογα αποτελεσματα θα είχαμε;   Έχεις γραφήματα αυτής της περίπτωσης; 

The results are in! Εδώ βλέπουμε μόνο το γραφείο ~11τμ, με τη πόρτα κλειστή, και μαξάρει στα 375 watt περίπου, και όταν πιάνει θερμοκρασία πέφτει στα 145 watt. Βλέπω μόλις τσιμπάει λίγο η θερμοκρασία ανοίγει για κανά 10λεπτο στην αρχή στα 220 watt και μετά για κανά  15λεπτο στα 370 watt και επιστρέφει μετά για 40 λεπτά πάλι στα 145 watt.

Για το συγκεκριμένο time range (3 ώρες και 20 λεπτά) έκαψε λέει 0,8kWh. Έξω λέει έχει 31 βαθμούς, μέσα είχε 29,2 βαθμούς όταν το άνοιξα και ζητούσα 28 βαθμούς.

Σε σύγκριση με τα 25τμ που προσπαθεί να διατηρήσει, έχει μείωση περίπου 35-40 watts στην ελάχιστη, και αρκετά χαμηλότερη για να ρίξει τη θερμοκρασία.

ac-power-consumption 2.jpg

Επεξ/σία από thanasis00
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spocky είπε

Τα τεστ τα εκανα σε δωματιο που δεν ημουν μεσα γιατι ηθελα να τεσταρω τους 26 βαθμους τους οποιους δεν τους αντεχω στην κρεβατοκαμαρα μου.Το θεμα ειναι οτι βλεπω πολυ μεγαλη καταναλωση και στα 4 διαγραμματα

Στο συγκεκριμένο κλιματιστικό με 26 βαθμούς ζήτηση η πραγματική θερμοκρασια στο χώρο κυμαίνεται γύρω στους 24, γι αυτό και η μεγάλη κατανάλωση που έχεις.

Ανέβασε τη ζήτηση στους 27 ή και 28 και μέτρα με δικό σου θερμόμετρο θερμοκρασία στο χώρο. 

Η κατανάλωση θα μειωθεί δραματικά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

Με 13 βαθμούς μπορεί να καιει και κοντά στα 1.000 watt 

Θα προσπαθήσω να βρω μετρητή κατανάλωσης να τσεκάρω και το ρεύμα του.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

9αρι κλιματιστικό με 200W ελάχιστα watts σε ψύξη το οποίο ισχυρίζεται ότι έχει 8.8 seer. Γελάνε και οι περσίδες....

Δε διαφωνώ με το "ισχυρίζεται" αλλά για να είμαστε και δίκαιοι δε μπορούμε να βγάλουμε αυτό το συμπέρασμα επειδή κατεβαίνει μόνο μέχρι τα 200w η ελάχιστη κατανάλωση του. 

Πάντως στο ίδιο σπίτι σε διπλανο δωμάτιο με ίδια τμ που έχω ένα General Electric Prime+ 9αρι σε σύγκριση με το inventor corona plus 9αρι , το inventor καιει 30% λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Καλησπέρα 

έχει κάπιος το λινκ για να κατεβασω σε pc την εφαρμοργη του tp link hs110  για να βλέπω καταναλωσεις ;

 

Στο καρφιτσωμενο θέμα στη κορυφή κάθε σελίδας έχει και βίντεο με οδηγίες πώς θα το φτιάξεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexdeskas είπε

Στο συγκεκριμένο κλιματιστικό με 26 βαθμούς ζήτηση η πραγματική θερμοκρασια στο χώρο κυμαίνεται γύρω στους 24, γι αυτό και η μεγάλη κατανάλωση που έχεις.

Ανέβασε τη ζήτηση στους 27 ή και 28 και μέτρα με δικό σου θερμόμετρο θερμοκρασία στο χώρο. 

Η κατανάλωση θα μειωθεί δραματικά... 

θα παρω αλλα 2 διαγραμματα με ζητηση 27 με και χωρις follow me να δω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ,

Θέλω να πάρω κλιματιστικό και είμαι ανάμεσα σε δύο. Το πρώτο είναι ένα hisense  και το δεύτερο juro pro. Η διαφορά είναι στα 80€. 

Το πρώτο έχει λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά το δεύτερο μεγαλύτερη εμπειρία στα κλιματιστικά.

Τι προτιμάμε εμπειρία ή χαρακτηριστικά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

9αρι κλιματιστικό με 200W ελάχιστα watts σε ψύξη το οποίο ισχυρίζεται ότι έχει 8.8 seer. Γελάνε και οι περσίδες....

Πριν λίγα post που ρωταγα. Εκ μέρους γνωστού μου ,  αν είναι φυσιολογικό ένα inverter να κάνει συνέχεια on off αντί να ρίχνει watt , inventor έχει και αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...