Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Οπότε γνώμη σου είναι να περιμένω? 

Το ξέρω γίνομαι επίμονος αλλά δεν πήρα απάντηση για το hisense εκτός άμα δεν έχει καθόλου feedback. 

Μου φάνηκε τίμιο δεν ξέρω.

Ευχαριστώ και πάλι.

Θα απέφευγα να πάρω για θέρμανση σε μεγάλο χώρο κάποιο άγνωστο κινεζοειδες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, userAnon είπε

επειδη εχω aux μου κανει εντυπωση αυτο που λες. συνηθως δουλεουν διακοπτομενα.. τα δικα μου εχουν μεγαλο offset και απο τα θερμομετρα του χωρου ειδικα στην ζεστη εχουν διαφορα. για να πανε την θερμοκρασια του χωρου στους 20 πρεπει να τα ρυθμιζω στους 18.

 

στο κρυο ομως δεν εχουν μεγαλη διαφορα..

 

  βλεπεις καταναλωσεις και λες οτι δεν σταματανε? γιατι στο κρυο κοβουν ομως ο ανεμιστηρας συνεχιζει να δουλευει..  

Παράδειγμα: Έστω ότι η θερμοκρασία σε ένα δωμάτιο ~ 25 τ.μ. είναι στους 30 βαθμούς. Ανοίγω το AC και το ρυθμίζω στους 26 βαθμούς, στη μεσαία σκάλα του ανεμιστήρα  και το αφήνω έτσι. Μετά από λίγες ώρες το ανεβάζω στους 28 βαθμούς. Ο χώρος μπορεί να είναι στους 27 ή 26.5 βαθμούς.

Η απορία μου ήταν αν θα έπρεπε το κλιματιστικό να σταματήσει να λειτουργεί και όταν η θερμοκρασία του χώρου γίνει >= από αυτή που έχω ορίσει στο AC να λειτουργήσει πάλι.

Δεν έχω παρατηρήσει αυξήσεις στο λογαριασμό της ΔΕΗ, ούτε γι' αυτό το σκοπό ήταν το αρχικό μου post. Κυρίως για ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, agn0spt93 είπε

Η απορία μου ήταν αν θα έπρεπε το κλιματιστικό να σταματήσει να λειτουργεί και όταν η θερμοκρασία του χώρου γίνει >= από αυτή που έχω ορίσει στο AC να λειτουργήσει πάλι.

η ερώτηση μου είναι πως καταλαβαίνεις ότι το κλιματιστικό δεν σταματάει? σε εμένα αν και βγάζει αέρα δεν είναι κρύος και βλέπω από την κατανάλωση ότι δουλεύει στα 20w οπότε σίγουρα δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας.

 

14 λεπτά πριν, agn0spt93 είπε

Μετά από λίγες ώρες το ανεβάζω στους 28 βαθμούς. Ο χώρος μπορεί να είναι στους 27 ή 26.5 βαθμούς.

Αφου το βάλεις στους 28 βαθμούς ο χώρος μετά από εύλογο χρονικο διάστημα τι θερμοκρασία έχει.

πάλι 27-26,5 ή παραπάνω?

 

Στο σενάριο που αναφέρεσαι, αν ο χώρος είναι στο 26 και το βάλω στο 28 θα πετάει αέρα (ανεμιστήρα) συνέχεια και όταν ο χώρος πάει στους 28-28,5 θα βγάλει κρυο. Γενικά στο κρύο δεν σταματάνε όπως στην ζέστη που δεν κάνουν τίποτα. Στο κρυο δουλεύουν μόνιμα είτε βγάζοντας κρύο είτε μονο στον ανεμιστήρα. Το ίδιο γίνεται και με το shorai toshiba που έχω στο σαλόνι

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

η ερώτηση μου είναι πως καταλαβαίνεις ότι το κλιματιστικό δεν σταματάει? σε εμένα αν και βγάζει αέρα δεν είναι κρύος και βλέπω από την κατανάλωση ότι δουλεύει στα 20w οπότε σίγουρα δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας.

Το καταλαβαίνω επειδή δουλεύουν και η εσωτερική και η εξωτερική μονάδα.

Θα το βάλω να λειτουργήσει τώρα και θα επανέλθω. Δεν έχω μετρητή για έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, agn0spt93 είπε

Το καταλαβαίνω επειδή δουλεύουν και η εσωτερική και η εξωτερική μονάδα.

Θα το βάλω να λειτουργήσει τώρα και θα επανέλθω. Δεν έχω μετρητή για έλεγχο.

Μπορείς να μετρήσεις την θερμοκρασία αέρα στην έξοδο του κλιματιστικού ?

Όταν θα βλέπεις χαμηλή θερμοκρασία δουλεύει με πολλά βατ ,με θερμοκρασία κοντά στη θερμοκρασία χώρου δουλεύει με λίγα η έχει σταματήσει ο συμπιεστής 

Ο συμπιεστής σταματάει όταν σταματάει η έξω μονάδα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη εχω μπερδευτει , στην θερμανση τα inverter πρεπει να δουλευουν σε συντηρηση με λιγα watt , και να κανουν on - off εινα αρνητικο.Στη ψυξη ισχυει το ιδιο; γατι εχω ενα φιλο που πηρε ενα inventor και ξεκιναει με πολλα watt και μετα πεφτει στα 25 χωρις να προλαβει να ριξει τα watt και να δουλεψει στη συντηρησ. Απο την inventor του ει[παν oti etsi δουλευουν τα inventer, δουλευουν φουλ  800w π.χ. μεχρι να πιάσουν την επιθυμητη  θερμοκρασια , οταν την πιασουν κλεινουν  και μετα ξανανοιγουν. Η διαφορα με την τεχνολογια on of του ειπαν οτι ειναι οτι οταν ξνανοιξει ξεκιναει με 500w. ισχυει αυτο το πραγμα; εγω απο το δικο μου εχω δει οτι πρεπει να δουλευει συνεχομενα με χαμηλα watt.

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, adok13 είπε

επειδη εχω μπερδευτει , στην θερμανση τα inverter πρεπει να δουλευουν σε συντηρηση με λιγα watt , και να κανουν on - off εινα αρνητικο.Στη ψυξη ισχυει το ιδιο; γατι εχω ενα φιλο που πηρε ενα inventor και ξεκιναει με πολλα watt και μετα πεφτει στα 25 χωρις να προλαβει να ριξει τα watt και να δουλεψει στη συντηρησ. Απο την inventor του ει[παν oti etsi δουλευουν τα inventer, δουλευουν φουλ  800w π.χ. μεχρι να πιάσουν την επιθυμητη  θερμοκρασια , οταν την πιασουν κλεινουν  και μετα ξανανοιγουν. Η διαφορα με την τεχνολογια on of του ειπαν οτι ειναι οτι οταν ξνανοιξει ξεκιναει με 500w. ισχυει αυτο το πραγμα; εγω απο το δικο μου εχω δει οτι πρεπει να δουλευει συνεχομενα με χαμηλα watt.

Δεν είναι όλα τα inverter τα ίδια.

Όπως έλεγε μια ψυχή παλιά, υπάρχουν τα α' διαλογής και τα β' διαλογής ( και τα γ θα προσθέσω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σημαντικη διαφορα το toyotomi χωρισ το i feel κανει κορυφες στα 420 watt ενω με το i feel ενεργοποιημενο κανει στα 320 image.png.241a4a2a7f1fdaf6a71680042b2c0ce2.pngimage.png.9f0f5a1348af6e0512df527f209136a9.pngimage.png.a1c155a71d44c428247a7848c65439ac.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimostr είπε

Μπορείς να μετρήσεις την θερμοκρασία αέρα στην έξοδο του κλιματιστικού ?

Όταν θα βλέπεις χαμηλή θερμοκρασία δουλεύει με πολλά βατ ,με θερμοκρασία κοντά στη θερμοκρασία χώρου δουλεύει με λίγα η έχει σταματήσει ο συμπιεστής 

Ο συμπιεστής σταματάει όταν σταματάει η έξω μονάδα 

Λοιπόν: Στις 12:50 άνοιξα το κλιματιστικό στη ψύξη και το όρισα στους 27 βαθμούς και στη μεσαία σκάλα του ανεμιστήρα. Ένα θερμόμετρο που είναι σχετικά κοντά στο κλιματιστικό έγραφε 30.8 βαθμούς. Το κοντρόλ του κλιματιστικού (στο iFEEL) έγραφε 30 βαθμούς.

Αυτή τη στιγμή που γράφω το post 17:40 το θερμόμετρο που είναι δίπλα από το κλίματιστικό λέει 27 βαθμούς και το κοντρόλ του κλιματιστικού (στο iFEEL) λέει 25 βαθμούς.

Όλες αυτές τις ώρες δεν έχω ακούσει το κλιματιστικό να κόβει. Δουλεύει το ίδιο από όταν το άνοιξα. Δεν έχω γνώσεις για να μετρήσω την θερμοκρασία αέρα στην έξοδο του κλιματιστικού όπως αναφέρεις ή κάποιο μηχάνημα.

Αυτή ήταν η απορία μου εξ' αρχής. Αν θα πρέπει να κόβει ή όχι. 

Ο χώρος που δουλεύει το μηχάνημα είναι ~23-25 τμ σε παλιά πολυκατοικία στο κέντρο της Αθήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agn0spt93 είπε

Λοιπόν: Στις 12:50 άνοιξα το κλιματιστικό στη ψύξη και το όρισα στους 27 βαθμούς και στη μεσαία σκάλα του ανεμιστήρα. Ένα θερμόμετρο που είναι σχετικά κοντά στο κλιματιστικό έγραφε 30.8 βαθμούς. Το κοντρόλ του κλιματιστικού (στο iFEEL) έγραφε 30 βαθμούς.

Αυτή τη στιγμή που γράφω το post 17:40 το θερμόμετρο που είναι δίπλα από το κλίματιστικό λέει 27 βαθμούς και το κοντρόλ του κλιματιστικού (στο iFEEL) λέει 25 βαθμούς.

Όλες αυτές τις ώρες δεν έχω ακούσει το κλιματιστικό να κόβει. Δουλεύει το ίδιο από όταν το άνοιξα. Δεν έχω γνώσεις για να μετρήσω την θερμοκρασία αέρα στην έξοδο του κλιματιστικού όπως αναφέρεις ή κάποιο μηχάνημα.

Αυτή ήταν η απορία μου εξ' αρχής. Αν θα πρέπει να κόβει ή όχι. 

Ο χώρος που δουλεύει το μηχάνημα είναι ~23-25 τμ σε παλιά πολυκατοικία στο κέντρο της Αθήνας.

Ακριβώς στο από πάνω ποστ έχω βάλει διαγράμματα λειτουργίας ,όπως βλέπεις τα κλιματιστικά δεν σβήνουν απλά ρυθμίζουν την λειτουργία τους ώστε να διατηρούν τη θερμοκρασία κοντά σε αυτή που θες  και ξαναλέω ένα σωστά τοποθετημένο με σωστή διάσταση για το χώρο και με καλό προγραμματισμό δεν θα σβήσει σχεδόν ποτέ , στο 90% του χρόνου λειτουργίας του θα δουλευει όπως τα σχεδιαγράμματα από πάνω 

σου είχα βάλει ένα λινκ να το τρέξεις για το χώρο για να δούμε πόσες απωλειες έχεις ώστε να ξέρουμε τουλάχιστον εαν τα btu που έχεις είναι κοντά στις απωλειες του χώρου , εαν ξέρουμε αυτό τότε μπορούμε να περάσουμε στα αλλα χαρακτηριστικά και να δούμε τι κάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, agn0spt93 είπε

Όλες αυτές τις ώρες δεν έχω ακούσει το κλιματιστικό να κόβει. Δουλεύει το ίδιο από όταν το άνοιξα. Δεν έχω γνώσεις για να μετρήσω την θερμοκρασία αέρα στην έξοδο του κλιματιστικού όπως αναφέρεις ή κάποιο μηχάνημα.

μπορείς να βάλεις το θερμόμετρο που έχεις στην έξοδο του αέρα του κλιματιστικού? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Αέρα απέξω;;; Αν και δεν το έψαξα περισσότερο αλλά από την διαφήμιση λίγο μούφα το βλέπω.

Οπως βλεπετε ειναι αληθινο, σας το επιβεβαιωσαν οι ... προλαλησαντες

8 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Έτσι όπως το δείχνει δεν φαίνεται να αποροφά αέρα απέξω. Βρες το manual αφού σε ενδιαφέρει. θα πρέπει να το περιγράφει και να έχει σχέδιο.

Ετσι οπως το δειχνει ακριβως απ εξω φερνει αερα.

8 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Περιμένουμε να δούμε εμπειρία από χρήστες. Σίγουρα θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά σαν ιδέα είναι καλή.

Πηρα κι εγω στην TCL και μου ειπαν πως εχουν πουλησει καποια, αλλα τοποθετηση οι ιδιοι ΔΕΝ εχουν ακομη κανει και ετσι δεν εχουν αποψη, για ΘΟΡΥΒΟ που ρωτησα οσο ειναι ανοιχτο το "κλαπετο" που ανασηκωνεται και ο φοβος μου ειναι μηπως το διαστημα αυτο ειναι σαν να ανοιγεις παραθυρο στον θορυβο μαζι με τον αερα.

8 ώρες πριν, dimostr είπε

Για καταναλώσεις και θόρυβο δες το αντίστοιχο daikin για να πάρεις μια ιδέα 

Μην με καταριεσαι! αν εχει οσο θορυβο εχει το Ururu σε αυτες τις λειτουργιες, καηκα!

Τουλαχιστον συμφωνα με τα γραφομενα οσων το εχουν και δεν θελω να προσβαλω κανενα, αλλωστε ειμαι τελειομανης και εγω να το ειχα τα σχολιανα του θα τα εριχνα...

Οσο για την καταναλωση , δεν με πειραζει μιας και η αξια του φρεσκου αερα ειναι αναντικαταστατη και ειδικα στην ψυξη και μονο ,για υπνοδωματιο που θα το βαλω για εναν μεσημεριανο υπνο.Α ναι και καποιες νυχτες του καλοκαιριου που στην αυλη της διπλοκατοικιας μου ξενυχτανε και φωναζουν και δεν μπορουμε να κοιμηθουμε με ανοιχτη μπαλκονοπορτα, ειναι για μενα λυση.Γιαυτο και το αγχος μου μην φερνοντας αερα φρεσκο , μου φερνει και τις φωνες!

8 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Με αυτό τώρα τι θέλει να μας δείξει;spacer.png

 

Οτι απο εκει γινεται η εισαγωγη του φρεσκου και εξισορροπημενου σε θερμοκρασια και καθαρισμενου αερα

8 ώρες πριν, dimostr είπε

Υπάρχει σενσορας όπως και σε κάποια κινητα τηλέφωνα που  μετράει ας πούμε την ποιότητα του αέρα όταν μετράει κάποια ppm co2 η ότι άλλο μετράει  ανοίγει η εισαγωγή αέρα και υποθέτω επειδή αυτή είναι μια πρόσθετη λειτουργία θα έχει ανάγκη και έξτρα ενέργειας αλλά και θα έχει και κάποιο θόρυβο εκτός και αν έχει έχουν λύσει τα θέματα θορύβου με κάποιο τρόπο 

Ο σενσορας ειναι και με ενδειξεις στην εκδοχη της Morris (καπαρωσαν το πιο φαντεζι μηχανημα!)

7 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Θα έλεγα πως ο σένσορας θα έπρεπε να είναι κάπως αλλιώς. Θυμάμαι τα μονομπλοκ που είχαμε σε μια δουλειά με τον τρομερό θόρυβο. Εννοείται ότι δεν υπήρχαν σένσορες και τράβαγε φούλ απέξω αέρα

Όλοι καπνίζαμε εκεί μέσα και δεν υπήρχε θέμα με την κάπνα. Υπέροχα μηχανήματα αλλά μεγάλη η κατανάλωση ρεύματος. Τώρα βέβαια δεν καπνίζουμε 

Καμμια σχεση με τα αρχαια "αμερικανικα" μονομπλοκ...μιλαμε για πολιτισμενα κλιματιστικα "ευρωπαικου" τυπου και απαιτησεων...

7 ώρες πριν, dimostr είπε

Ο πρώτος που θα το αγοράσει ας ελπίσουμε ότι θα μας πει και πως δουλευει 

Το παρηγγειλα ηδη απο χτες...ο τοπικος εμπορακος θα μου το τοποθετησει σε 10 περιπου μερες γιατι καιγονται (ναι ο ιδιος που μου ελεγε καθομαστε!)

Και το κυριωτερο, θα το τοποθετησω και θα πληρωσω μονο το κομματι μου και θα αναμενει την επιδοτηση(αν μου εγκριθει φυσικα)

 

Να προσθεσω πως τα 60 κυβικα αερα την ωρα για ενα δωματιο πχ 5χ3χ3=45 κμ ειναι παραδεισος και υπερβολη καθως θα αλλαζει ο αερας μια φορα καθε 45λεπτα...μην καλομαθαινουμε κιολας!

Βεβαια οταν θα λειτουργει ετσι, η λογικη λεει πως η καταναλωση θα ειναι ασυγκριτα μεγαλυτερη καθως θα προσπαθει με αερα εισαγωγης πχ 40 βαθμων απο εξω , να τον κατεβασει στους ,,,26 για διατητηση ανεσης στον χωρο, αλλα αυτα ειναι γνωστα απο πριν αν θες εξωτερικο αερα...

Καπου θα βρεθει η ισορροπια αλλωστε αναλογα με τις αναγκες του καθενος.

Ιδωμεν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Οπως βλεπετε ειναι αληθινο, σας το επιβεβαιωσαν οι ... προλαλησαντες

Ετσι οπως το δειχνει ακριβως απ εξω φερνει αερα.

Πηρα κι εγω στην TCL και μου ειπαν πως εχουν πουλησει καποια, αλλα τοποθετηση οι ιδιοι ΔΕΝ εχουν ακομη κανει και ετσι δεν εχουν αποψη, για ΘΟΡΥΒΟ που ρωτησα οσο ειναι ανοιχτο το "κλαπετο" που ανασηκωνεται και ο φοβος μου ειναι μηπως το διαστημα αυτο ειναι σαν να ανοιγεις παραθυρο στον θορυβο μαζι με τον αερα.

Μην με καταριεσαι! αν εχει οσο θορυβο εχει το Ururu σε αυτες τις λειτουργιες, καηκα!

Τουλαχιστον συμφωνα με τα γραφομενα οσων το εχουν και δεν θελω να προσβαλω κανενα, αλλωστε ειμαι τελειομανης και εγω να το ειχα τα σχολιανα του θα τα εριχνα...

Οσο για την καταναλωση , δεν με πειραζει μιας και η αξια του φρεσκου αερα ειναι αναντικαταστατη και ειδικα στην ψυξη και μονο ,για υπνοδωματιο που θα το βαλω για εναν μεσημεριανο υπνο.Α ναι και καποιες νυχτες του καλοκαιριου που στην αυλη της διπλοκατοικιας μου ξενυχτανε και φωναζουν και δεν μπορουμε να κοιμηθουμε με ανοιχτη μπαλκονοπορτα, ειναι για μενα λυση.Γιαυτο και το αγχος μου μην φερνοντας αερα φρεσκο , μου φερνει και τις φωνες!

Οτι απο εκει γινεται η εισαγωγη του φρεσκου και εξισορροπημενου σε θερμοκρασια και καθαρισμενου αερα

Ο σενσορας ειναι και με ενδειξεις στην εκδοχη της Morris (καπαρωσαν το πιο φαντεζι μηχανημα!)

Καμμια σχεση με τα αρχαια "αμερικανικα" μονομπλοκ...μιλαμε για πολιτισμενα κλιματιστικα "ευρωπαικου" τυπου και απαιτησεων...

Το παρηγγειλα ηδη απο χτες...ο τοπικος εμπορακος θα μου το τοποθετησει σε 10 περιπου μερες γιατι καιγονται (ναι ο ιδιος που μου ελεγε καθομαστε!)

Και το κυριωτερο, θα το τοποθετησω και θα πληρωσω μονο το κομματι μου και θα αναμενει την επιδοτηση(αν μου εγκριθει φυσικα)

 

Να προσθεσω πως τα 60 κυβικα αερα την ωρα για ενα δωματιο πχ 5χ3χ3=45 κμ ειναι παραδεισος και υπερβολη καθως θα αλλαζει ο αερας μια φορα καθε 45λεπτα...μην καλομαθαινουμε κιολας!

Βεβαια οταν θα λειτουργει ετσι, η λογικη λεει πως η καταναλωση θα ειναι ασυγκριτα μεγαλυτερη καθως θα προσπαθει με αερα εισαγωγης πχ 40 βαθμων απο εξω , να τον κατεβασει στους ,,,26 για διατητηση ανεσης στον χωρο, αλλα αυτα ειναι γνωστα απο πριν αν θες εξωτερικο αερα...

Καπου θα βρεθει η ισορροπια αλλωστε αναλογα με τις αναγκες του καθενος.

Ιδωμεν...

 

Περιμένουμε εντυπώσεις και οπωσδήποτε μετρήσεις κατανάλωσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Περιμένουμε εντυπώσεις και οπωσδήποτε μετρήσεις κατανάλωσης

τι διαολο! δυο tp-link εχω, τα "κλασσικα" πλεον, μην πω και συλλεκτικα, τι κι αν εχουν βγαλει κατι ωραιες αρνητικες καταναλωσεις!

Ειπαμε φοβερο το Haier αλλα οχι και να παραγει ρευμα...

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 772022 75352 μμ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Specs είπε

Μην με καταριεσαι! αν εχει οσο θορυβο εχει το Ururu σε αυτες τις λειτουργιες, καηκα!

Δε νομίζω ότι θα έχει τόσο θόρυβο τα χωρίζει πάνω από μια δεκαετία σε εξέλιξη εξάλλου αυτά τα κλιματιστικά δε βασίζονται στο όνομα όπως η daikin για να πουλήσουν που ότι και να βγάλει θα πουλήσει επειδή είναι το όνομα ,προσπαθούν να χτίσουν με τα μπιχλιμπίδια (που ενίοτε είναι χρήσιμα ) πιστεύω ότι το κομμάτι θόρυβος είναι σημαντικό 

1 λεπτό πριν, Specs είπε

τι διαολο! δυο tp-link εχω, τα "κλασσικα" πλεον, μην πω και συλλεκτικα, τι κι αν εχουν βγαλει κατι ωραιες αρνητικες καταναλωσεις!

Ειπαμε φοβερο το Haier αλλα οχι και να παραγει ρευμα...

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 772022 75352 μμ.jpg

Μου το έχει κάνει και μένα ένα που έχω περίσσευμα και το βάζω σε διαφορά για να μετράω ,που και που πετάει κάτι κουλά νούμερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...