Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, temidefliou είπε

Καλησπέρα και μπράβο για την ωραία δουλειά που γίνεται. 
Βρίσκομαι σε αναζήτηση κλιματιστικου για νέα κατοικία (διαμέρισμα παράδωση σε δύο μήνες) και θα ήθελα μερικές γνώμες για την σωστή επιλογή. 

Πριν παραθέσω το ερωτηματολόγιο θα ήθελα να μου πει οποίος γνωρίζει την διαφορά ενός κλιματιστικού με ιονιστή και ενός με φίλτρα (άνθρακα, hepa κτλ). Γνωρίζω ότι ο ιονιστής κάνει ανταλλαγή θετικών με αρνητικών ιόντων κτλ απλά σαν αποτέλεσμα ποιότητα αέρα έχουν μεγάλες διαφορές; Επίσης ένα κλιματιστικό με ιονιστή ή με φίλτρα μπορεί να δουλεύει αποκλειστικά για καθαρισμό αέρα ή πρέπει να είναι σε ψύξη ή θέρμανση ταυτόχρονα; Ρωτάω γιατί λόγο βρέφους και κατοικίδιου θέλω να το χρησιμοποιώ και για αυτό τον σκοπό αποκλειστικά. 

Η επόμενη απορία μου είναι για την πιστοποίηση eurovent. Αυτά που δεν την έχουν μπορεί η απόκλιση όσο αναφορά την απόδοση και την οικονομία να είναι τόσο μεγάλη; Κάπου διάβασα ότι μπορεί να φτάνει έως και 15%

Το σπίτι όπως είπα είναι καινούργιο με προδιαγραφές ΚΕΝΑΚ. Ενεργειακά τζάμια, θερμοπροσοψη, μόνωση στην πυλωτή (1ος όροφος) με ενδοδαπεδια θέρμανση. Η χρήση του θα είναι κυρίως για ψύξη (ίσως και για θέρμανση σαν βοηθητικό της ενδοδαπεδιας στα πολλά κρύα ή στα λίγα κρύα μόνο κλιματιστικό) άρα ας πούμε 75-25 ψύξη θέρμανση περίπου. Ο ψυκτικός που έκανε την προεγκατασταση μου είπε ότι με ένα 18αρι θα είμαι καλυμμένος. 

Άρα έχουμε:
Τιμή 800-1000
Νέα αγορά 
Κατάστημα - εγκατάσταση αδιάφορο
Χρήση περιστασιακή 75-25 ψύξη θέρμανση
Τοποθέτηση: Ενιαίος χώρος 50τ.μ σαλόνι τραπεζαρία κουζίνα 
Περιοχή: Πυλαία Θεσσαλονίκης -3°C με 37°C
Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Απαραίτητα ιονιστής ή φίλτρα άνθρακα. 
Επιθυμητό χαμηλού θορύβου η εσωτερική μονάδα. Εγγύηση αδιάφορο.

Θερμικές απώλειες 

4662 Watt
4010 kcal/h
66.6 watt/m2
57.3 kcal/h/m2

Για 23°C

https://www.skroutz.gr/s/35600300/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-18NXD6-I-AEP2-18NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή.html

ΥΓ Δεν ξέρουμε αν τα κλιματιστικά χωρίς eurovent έχουν απόκλιση από τα δηλωμένα στοιχεία τους. Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι αυτά που έχουν , είναι όντως όσο λένε.

2 ώρες πριν, biovaggoulas είπε

Επειδή ψάχνοντας στο σκρουτζ δεν βρίσκω πλέον το tp link hs110, τι άλλη εναλλακτική έχουμε σε πρίζα για παρακολούθηση κατανάλωσης αντίστοιχη του hs110??? 

Καμία. Αν θέλεις να έχεις /α ρ3;ψω υτά που λέμε στο sticky, είτε hs110 , είτε kp115. Αλλά όπως είπες δεν τις βρίσκεις. Οπότε αναγκαστικά μένει η απαίτηση για ύπαρξη Homeassistant στο οποίο βάζουμε έναν σκασμό συμβατούς μετρητές.

1 ώρα πριν, gvirginia είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Καλησπέρα και από εμένα. Ήρθε η ώρα να αλλάξουμε τους δεινόσαυρους.

1. Ποσό που διαθέτουμε : 900€ (18άρι+) και 350€ (9άρι)

2. Αντικατάσταση παλιού. Kendo KEN-13 (3.5kW cooling capacity) μέτρια επάρκεια Σαλονοκουζίνα.

Kendo KEN-09 υπνοδωμάτιο, επαρκές.

3. Επιθυμητό κατάστημα: Ότι να’ναι.

4. Χρήση κλιματιστικού: 60/40 Ψ/Θ

5. Συχνότητα χρήσης: Περιστασιακά

6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Σαλονοκουζίνα (μεγάλο) Υπνοδωμάτιο (μικρό)

7. Τοποθεσία: 3-35 C

8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Εγγύηση ή αδιάφορο.

9. Απώλειες Σαλονοκουζίνα:

7462.85 Watt

6418.05 KCal/h

74.63 Watt/m2

64.18 KCal/h/m2

Απώλειες Υπνοδωμάτιο:

1834.08 Watt

1577.30 Kcal/h

122.27 Watt/m2

105.15 Kcal/h/m2

Επιθυμητή 20.

 

Σαλονοκουζίνα:

https://www.skroutz.gr/s/32349029/Haier-AS68TEMHRA-C-1U68RENFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413122/tcl-elite-premium-prm-24chsa-ci-r32-klimatistiko-inverter.html?ref=bestprice.gr

https://www.alphaclimagr.gr/product/1414796/tcl-ocarina-24chsd-tpg11i-klimatistiko-inverter-24.html?ref=bestprice.gr

https://www.skroutz.gr/s/23733657/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR71VF-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/23492464/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B24J2KVSG-E-RAS-24J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/28170793/Daikin-FTXM71R-RXM71R-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/30719214/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP71VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

Υπνοδωμάτιο:

https://www.bestprice.gr/item/2156098104/tcl-elite-premium-prm-09chsaci.html?qid=9TehqUiIEDn_3b0b0&seq=1&filter=in-stock%3A1&qo=9000

https://www.bestprice.gr/item/2156134178/tcl-miracle-ii-09chsave.html?qid=9TehqUiIEDn_3b0b0&seq=3&filter=in-stock:1&qo=9000&from=cat

Προσοχή στις παραεισαγωγές. Παντού θέλουμε "επίσημη εγγύηση αντιπροσωπίας".

6 λεπτά πριν, dith είπε

Σκέφτομαι να πάω στην Gosund EP2 που διαβασα εδω οτι έχει καλή ακρίβεια στις μετρήσεις. Δε ξέρω πως τα πάει με τις απεικονίσεις και τα συγκεντρωτικά στην εφαρμογή. Ξέρει κανένας αν ισχύουν όσα λέει για surge protection και αν μπορεί να αντικαταστήσει ένα απλό αντικεραυνικό (μου ειπε ο εγκαταστάτης να βαλω ενα για καλό και για κακό);

https://de.gosund.com/products/gosund™-wlan-smart-steckdose-ep2-2-pack

Απλή tuya είναι, οπότε θα παίζει με το smart life app, άρα απλή απεικόνιση των στιγμιαίων watts κ μάλιστα χωρίς καλό update και διάγραμμα μόνο με kwh ημέρας. Τα ίδια ή και χειρότερο από το tapo δλδ.

Μπορείς να δεις το shelly plug s . Όχι σπουδαία πράγματα , αλλά έχει καλούτσικο refresh και ένα υποτυπώδες διάγραμμα κατανάλωσης (με διακριτική ακρίβεια τύπου tapo δλδ σκατούλες). Φυσικά έχει τέλεια υποστήριξη για Homeassistant.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Απλή tuya είναι, οπότε θα παίζει με το smart life app, άρα απλή απεικόνιση των στιγμιαίων watts κ μάλιστα χωρίς καλό update και διάγραμμα μόνο με kwh ημέρας. Τα ίδια ή και χειρότερο από το tapo δλδ.

Μπορείς να δεις το shelly plug s . Όχι σπουδαία πράγματα , αλλά έχει καλούτσικο refresh και ένα υποτυπώδες διάγραμμα κατανάλωσης (με διακριτική ακρίβεια τύπου tapo δλδ σκατούλες). Φυσικά έχει τέλεια υποστήριξη για Homeassistant.

Απογοητευτηκα τώρα... θυμάμαι οτι σε παλιότερα post προτείνατε πρίζες της Gosund σαν αξιόλογες.
Την Gosund EP2 την σκεφτόμουν λόγω ισχυρισμών οτι έχει προστασία υπερτάσεων, αντί της Gosund SP1.

Αξίζει να βαλω ενα Shelly 1PM στην πρίζα μηπως; Δίνει κάτι παραπάνω ή το h/w είναι ιδιο σε ολες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Συμπλήρωσε λίγο το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Ωραια ξεκιναω:

2 κλιματιστικα

1) Διαθετω το ποσο των 400 ευρω (εκαστος) μαξ ειτε με επιδοτηση ειτε χωρις!

2) Αντικατασταση 2 παλιων LG ls-j0962hl επαρκη και τα δυο 

3) Οποιοδηποτε καταστημα το εχει πιο φθηνα βαζοντας μεσα και το κοστος εγκαταστασης και την εγγύηση

4) Κυριως για ψυξη τα θελω κατα 80% στις πολυ κρυες μερες ισως και θερμανση

5) Αποκλειστικη πηγη ψυξης! Για θερμανση μονο ως βοηθεια του τζακιου που βρισκεται σε αλλο χωρο

6) 2 Υπνοδωματια, το ενα περιπου 15 τετραγωνικα και το αλλο περιπου 10

7) Στην Αττικη μενω, με την τοποθεσια μου συγεκριμενα να βαραει τα καλοκαιρια μεγιστο 42 (εχει βαρεσει και 47 μια χρονια αλλα μιλαμε για ειδικη περιπτωση) ενω ελαχιστο -2

8 ) Ψιλοαδιαφορα... αν εχει ιονιστη ειναι ενα θετικο 

9 ) Μιλαμε για παλια εργατικη πολυκατοικια! οποτε οι μονωσεις δεν ειναι και οι καλυτερες, τα κουφωματα ειναι αλουμινια και 2πλα ολα! Το ενα ενα δωματιο που το χτυπαει ο βορρας, ειναι το πιο κρυο τον χειμωνα, ενω το καλοκαιρι τρωει και το περισσοτερο ηλιο οποτε ειναι και το πιο ζεστο...

10) Θερμικές Απώλειες για τον χωρο 15τμ

16363.01Watt

14072.19KCal/h

1090.87Watt/m

2938.15KCal/h/m2

για 23c

Θερμικές Απώλειες για τον χωρο 10τμ

13806.15Watt

11873.29KCal/h

1380.61Watt/m

21187.33KCal/h/m2

για 23c

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Ωραια ξεκιναω:

2 κλιματιστικα

1) Διαθετω το ποσο των 400 ευρω (εκαστος) μαξ ειτε με επιδοτηση ειτε χωρις!

2) Αντικατασταση 2 παλιων LG ls-j0962hl επαρκη και τα δυο 

3) Οποιοδηποτε καταστημα το εχει πιο φθηνα βαζοντας μεσα και το κοστος εγκαταστασης και την εγγύηση

4) Κυριως για ψυξη τα θελω κατα 80% στις πολυ κρυες μερες ισως και θερμανση

5) Αποκλειστικη πηγη ψυξης! Για θερμανση μονο ως βοηθεια του τζακιου που βρισκεται σε αλλο χωρο

6) 2 Υπνοδωματια, το ενα περιπου 15 τετραγωνικα και το αλλο περιπου 10

7) Στην Αττικη μενω, με την τοποθεσια μου συγεκριμενα να βαραει τα καλοκαιρια μεγιστο 42 (εχει βαρεσει και 47 μια χρονια αλλα μιλαμε για ειδικη περιπτωση) ενω ελαχιστο -2

8 ) Ψιλοαδιαφορα... αν εχει ιονιστη ειναι ενα θετικο 

9 ) Μιλαμε για παλια εργατικη πολυκατοικια! οποτε οι μονωσεις δεν ειναι και οι καλυτερες, τα κουφωματα ειναι αλουμινια και 2πλα ολα! Το ενα ενα δωματιο που το χτυπαει ο βορρας, ειναι το πιο κρυο τον χειμωνα, ενω το καλοκαιρι τρωει και το περισσοτερο ηλιο οποτε ειναι και το πιο ζεστο...

10) Θερμικές Απώλειες για τον χωρο 15τμ

16363.01Watt

14072.19KCal/h

1090.87Watt/m

2938.15KCal/h/m2

για 23c

Θερμικές Απώλειες για τον χωρο 10τμ

13806.15Watt

11873.29KCal/h

1380.61Watt/m

21187.33KCal/h/m2

για 23c

 

Μάλλον έχεις κάνει λάθος στο ύψος. Θέλουμε πάτωμα ως ταβάνι σε μέτρα πχ 2.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην παρέα. 

Σήμερα το πρωί ξεκίνησα ένα τεστ... 

Είχα γράψει το παρακατω κείμενο... 

"Επειδή έχω λίγο τρέλα με τεστ-πειραγματα-μετρησεις-κλπ,  ξεκινάω ένα τεστ σε κρεβατοκάμαρα 11τμ με κλιματιστικο το inventor corona plus 9αρι.

Μετά το τέλος του τεστ θα βάλω διάγραμμα λειτουργίας του από home assistant. 

Πραγματικη θερμοκρασία χώρου... 28.2

Ένδειξη follow me... 28

Ζήτηση... 28

Θέτω σε λειτουργία το μηχανημα με follow me. 

Ακούω γνώμες...  Τι θα κάνει το μηχάνημα; 

θα ξεκινήσει την ψύξη; 

Αν ξεκινήσει που θα κόψει; 

Αν ξεκινήσει και κόψει που θα ξαναρχισει ψύξη; 

Όλα με την προϋπόθεση της σωστής θέσης του τηλεκοντρόλ και του πρόσθετου αισθητήρα πραγματικής θερμοκρασίας του χώρου. 

Για να ακούσω... 

Το ίδιο τεστ θα επαναληφθεί αύριο το πρωί χωρίς follow me. "...

...........................................................

Παρακάτω τα αποτελέσματα  ...

Η θερμοκρασία στο χώρο μετά την έναρξη ψύξης κατέβηκε στους 26.2 με ένδειξη Follow me 26

Τα συμπεράσματα δικά σας... 

Μόνο μη μου πειτε για λάθος θέσεις θερμομετρων και τηλεκοντρόλ,  δε θα το δεχτώ ...

Το τεστ ξεκίνησε γύρω στις 9 το πρωί και τώρα είναι 9.25 το βράδυ. 

Πραγματική θερμοκρασία χώρου τώρα 29.

Ένδειξη follow me 29.

Δε μπορείτε να πείτε,  μου έκανε απίστευτη οικονομία  ...

Screenshot_2022-07-05-21-19-58-730.jpeg

Screenshot_2022-07-05-21-19-30-425.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2022 στις 3:05 ΜΜ, liakjim είπε

Έτσι είναι η πραγματικότητα και καλό είναι να τη ξέρουμε.

https://www.skroutz.gr/s/27964143/Daikin-FTXM35R-RXM35R-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Θα συνιστούσα αγορά από δίκτυο blue dealer.

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την πρόταση! Μετά από επικοινωνία που είχα με blue dealer μου έδωσε τιμή λίγο ψηλότερη από 1000 με ΦΠΑ και η αλήθεια είναι οτι το ποσό είναι το max που μπορώ να διαθέσω οπότε σε περίπτωση που δεν συμπεριληφθώ στο πρόγραμμα αντικατάστασης θα είναι απαγορευτικό το συγκεκριμένο μοντέλο δυστυχώς.

Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποια εναλλακτική; Το https://www.skroutz.gr/s/23582081/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B13J2KVSG-E-RAS-13J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html?from=sku_spec_variations που διαφημίζεται και για τον ελάχιστο θόρυβο θα ήταν μια καλή λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Καλησπερα στην παρέα. 

Σήμερα το πρωί ξεκίνησα ένα τεστ... 

Είχα γράψει το παρακατω κείμενο... 

"Επειδή έχω λίγο τρέλα με τεστ-πειραγματα-μετρησεις-κλπ,  ξεκινάω ένα τεστ σε κρεβατοκάμαρα 11τμ με κλιματιστικο το inventor corona plus 9αρι.

Μετά το τέλος του τεστ θα βάλω διάγραμμα λειτουργίας του από home assistant. 

Πραγματικη θερμοκρασία χώρου... 28.2

Ένδειξη follow me... 28

Ζήτηση... 28

Θέτω σε λειτουργία το μηχανημα με follow me. 

Ακούω γνώμες...  Τι θα κάνει το μηχάνημα; 

θα ξεκινήσει την ψύξη; 

Αν ξεκινήσει που θα κόψει; 

Αν ξεκινήσει και κόψει που θα ξαναρχισει ψύξη; 

Όλα με την προϋπόθεση της σωστής θέσης του τηλεκοντρόλ και του πρόσθετου αισθητήρα πραγματικής θερμοκρασίας του χώρου. 

Για να ακούσω... 

Το ίδιο τεστ θα επαναληφθεί αύριο το πρωί χωρίς follow me. "...

...........................................................

Παρακάτω τα αποτελέσματα  ...

Η θερμοκρασία στο χώρο μετά την έναρξη ψύξης κατέβηκε στους 26.2 με ένδειξη Follow me 26

Τα συμπεράσματα δικά σας... 

Μόνο μη μου πειτε για λάθος θέσεις θερμομετρων και τηλεκοντρόλ,  δε θα το δεχτώ ...

Το τεστ ξεκίνησε γύρω στις 9 το πρωί και τώρα είναι 9.25 το βράδυ. 

Πραγματική θερμοκρασία χώρου τώρα 29.

Ένδειξη follow me 29.

Δε μπορείτε να πείτε,  μου έκανε απίστευτη οικονομία  ...

Screenshot_2022-07-05-21-19-58-730.jpeg

Screenshot_2022-07-05-21-19-30-425.jpeg

Μισό. Άρα λες ότι με follow me 28, σταμάτησε να ψύχει στους 26.2 και ενώ έχει πάει 29 , δεν έχει ξαναπάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μισό. Άρα λες ότι με follow me 28, σταμάτησε να ψύχει στους 26.2 και ενώ έχει πάει 29 , δεν έχει ξαναπάρει;

Ακριβώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Ακριβώς 

Μπορείς να το επαναλάβεις με το να βάλεις το θερμόμετρο δίπλα ακριβώς στο τηλεκοντρόλ ώστε να ξέρουμε τι διαβάζει;

26 λεπτά πριν, pro66 είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την πρόταση! Μετά από επικοινωνία που είχα με blue dealer μου έδωσε τιμή λίγο ψηλότερη από 1000 με ΦΠΑ και η αλήθεια είναι οτι το ποσό είναι το max που μπορώ να διαθέσω οπότε σε περίπτωση που δεν συμπεριληφθώ στο πρόγραμμα αντικατάστασης θα είναι απαγορευτικό το συγκεκριμένο μοντέλο δυστυχώς.

Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποια εναλλακτική; Το https://www.skroutz.gr/s/23582081/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B13J2KVSG-E-RAS-13J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html?from=sku_spec_variations που διαφημίζεται και για τον ελάχιστο θόρυβο θα ήταν μια καλή λύση;

Ναι, το edge είναι μια all around καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim Φανταζομαι για την μετρηση της καταναλωσης, οταν το ac ειναι κατευθειαν στον πινακα και οχι σε πριζα, δεν ειναι δυνατη, ε?

Επισης εχω το συγκεκριμενο κλιματιστικο. https://www.greeklima.gr/air-condition/oikiaka-klimatistika-inverter/inventor-life-pro-l5vi32-12wfr-l5vo32-12.html

Ειναι wifi ready και εχει και την θεση του module, απλα δεν εχω καταλαβει πιο ειναι συμβατο με αυτο το μοντελο.  Πχ να παρω το plus II?

https://www.skroutz.gr/c/4179/axesouar-klimatistikon/f/1099309/Wifi-Module.html?keyphrase=inventor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσως το εχω ξαναρωτησει,αλλα υπαρχει καποιος εδω που αγορασε κλιματιστικο Morris τον τελευταιο χρονο ? με ενδιαφερουν οι οροι της εγγυησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2022 στις 3:02 ΜΜ, liakjim είπε

Ρε παιδιά, μήπως απλά πρέπει να πειραματιστείτε λίγο με τη θέση του τηλεκοντρόλ; Και εγώ midea φασον έχω αλλά ακόμη και χωρίς eco ρύθμιση ( που κάνει θαύματα επαναλαμβάνω) , ένα +-0.8 το έχει που νομίζω είναι άκρως αποδεκτό.

Με follow me, το passion pro παίρνει μπρος στους +2 βαθμούς από τη θερμοκρασία που διαβάζει. Τραγικό να έχεις βαλει 25C κ μα περιμένεις να πάει 27C για να πάρει μπρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώνω λοιπον και ξαναγραφω ορθα ολα μαζι

2 κλιματιστικα

1) Διαθετω το ποσο των 400 ευρω (εκαστος) μαξ ειτε με επιδοτηση ειτε χωρις!

2) Αντικατασταση 2 παλιων LG ls-j0962hl επαρκη και τα δυο 

3) Οποιοδηποτε καταστημα το εχει πιο φθηνα βαζοντας μεσα και το κοστος εγκαταστασης και την εγγύηση

4) Κυριως για ψυξη τα θελω κατα 80% στις πολυ κρυες μερες ισως και θερμανση

5) Αποκλειστικη πηγη ψυξης! Για θερμανση μονο ως βοηθεια του τζακιου που βρισκεται σε αλλο χωρο

6) 2 Υπνοδωματια, το ενα περιπου 15 τετραγωνικα και το αλλο περιπου 10

7) Στην Αττικη μενω, με την τοποθεσια μου συγεκριμενα να βαραει τα καλοκαιρια μεγιστο 42 (εχει βαρεσει και 47 μια χρονια αλλα μιλαμε για ειδικη περιπτωση) ενω ελαχιστο -2

8 ) Ψιλοαδιαφορα... αν εχει ιονιστη ειναι ενα θετικο 

9 ) Μιλαμε για παλια εργατικη πολυκατοικια! οποτε οι μονωσεις δεν ειναι και οι καλυτερες, τα κουφωματα ειναι αλουμινια και 2πλα ολα! Το ενα ενα δωματιο που το χτυπαει ο βορρας, ειναι το πιο κρυο τον χειμωνα, ενω το καλοκαιρι τρωει και το περισσοτερο ηλιο οποτε ειναι και το πιο ζεστο...

10) Θερμικές Απώλειες για τον χωρο 15τμ

5352.02Watt

4602.74KCal/h

356.80Watt/m

2306.85KCal/h/m2

για 23c

Θερμικές Απώλειες για τον χωρο 10τμ

4815.62Watt

4141.43KCal/h

481.56Watt/m

2414.14KCal/h/m2

για 23c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...