Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Μια αποτύπωση της βραδιάς με 9αρι carrier crystal ion III. Ζήτηση 28 με follow me & eco. Μέγιστη κατανάλωση 322w. Συνολική κατανάλωση από 00:30 - 07:30 --> 0.8 kWh

Screenshot_20220705-100309.jpg.643255cd474fc9e3aae0c504c84f48cc.jpg

Με τόσο μικρή ανάλυση, το 70 θα μπορούσε να είναι η γραμμή που συνδέει ένα 140 με ένα μηδέν ( δεν είναι άλλα καταλαβαίνουμε το επιχείρημα). Δυστυχώς αν και είναι καλύτερο από το τίποτα, είναι ψιλοαχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή κάνω το ίδιο δεν καταλαβαινω γιατι δεν ειναι χρησιμο...Ο μέσος ιδιοκτήτης θέλει να ξέρει πόσο έκαψε! Εχει τα στατιστικά του στοιχεια σε βαθος ενος ετους και εχει και την στιγμιαια κατανάλωση. Γιατι είναι αχρηστο ;

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Μια αποτύπωση της βραδιάς με 9αρι carrier crystal ion III. Ζήτηση 28 με follow me & eco. Μέγιστη κατανάλωση 322w. Συνολική κατανάλωση από 00:30 - 07:30 --> 0.8 kWh

 

Να ρωτήσω. Τι εξωτερική είχες εκείνες τις ώρες? 

Το κλιματιστικό το άνοιξες  για λόγους πειραματισμού ή το χρειαζόταν ο χώρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Να ρωτήσω. Τι εξωτερική είχες εκείνες τις ώρες? 

Το κλιματιστικό το άνοιξες  για λόγους πειραματισμού ή το χρειαζόταν ο χώρος?

32 έξω, 30,8 μέσα. Το χρειαζόταν ο χώρος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα κλασικό υπνοδωμάτιο (δεν ξέρω διαστάσεις είναι χώρος με διπλό κρεβάτι + περιμετρικά λίγο χώρο) θα έχει καλύτερη απόδοση ένα 12άρι ή και το 9άρι αρκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Επειδή κάνω το ίδιο δεν καταλαβαινω γιατι δεν ειναι χρησιμο...Ο μέσος ιδιοκτήτης θέλει να ξέρει πόσο έκαψε! Εχει τα στατιστικά του στοιχεια σε βαθος ενος ετους και εχει και την στιγμιαια κατανάλωση. Γιατι είναι αχρηστο ;

Εξαρτάται τι θέλει να βλέπει ο καθένας. Από αυτήν την άποψη, ναι είναι χρήσιμο. Αν θέλει κάποιος εποπτεία του τρόπου λειτουργίας, όχι.

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

Σε ένα κλασικό υπνοδωμάτιο (δεν ξέρω διαστάσεις είναι χώρος με διπλό κρεβάτι + περιμετρικά λίγο χώρο) θα έχει καλύτερη απόδοση ένα 12άρι ή και το 9άρι αρκεί;

Πολύ γενική ερώτηση. Στο ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου, στο βήμα 10 έχει το λινκ από μια εφαρμογή μπακαλιστικου τρόπου υπολογισμού απωλειών. Για θέρμανση βάλε όσο θέλεις πχ 21-22 για ψύξη 18 (ή 19 αν μένεις κάπου με πολλή ζέστη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με όλες αυτές τις μπρίζες και τα modules, πρέπει να ξέρουμε ή να μάθουμε πως μετράνε και τι αποτυπώνουν. Δηλαδή άλλες μετράνε ανά δευτετόλεπτο άλλες ανά 5 κλπ. Κάποιες βγάζουν τον μέσω όρο κάποιες άλλες την ακριβή κατανάλωση. Όπως καταλαβαίνετε τα δεδομένα είναι πάρα πολλά για να αποθηκευτούν και να επεξεργαστούν μέσα σε μία τόσο μικρή συσκευή. 

Για μία γενική απεικόνιση οι P110 είναι καλές. Μετά όπως έχουν πει και τα άλλα παιδιά πας σε shelly, sonoff κλπ. Πολλοί δεν έχουν τις γνώσεις ή τον χρόνο για να flashαρουν τις συσκευές και να τις παραμετροποιούν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Παιδιά με όλες αυτές τις μπρίζες και τα modules, πρέπει να ξέρουμε ή να μάθουμε πως μετράνε και τι αποτυπώνουν. Δηλαδή άλλες μετράνε ανά δευτετόλεπτο άλλες ανά 5 κλπ. Κάποιες βγάζουν τον μέσω όρο κάποιες άλλες την ακριβή κατανάλωση. Όπως καταλαβαίνετε τα δεδομένα είναι πάρα πολλά για να αποθηκευτούν και να επεξεργαστούν μέσα σε μία τόσο μικρή συσκευή. 

Μακάρι να μπορούσαν να έχουν όλοι διαγράμματα.

Το βασικό (τουλάχιστον) είναι να γνωρίζει κανείς πόσες kwh καταναλώνει ανά ημέρα/μήνα/χρόνο. Με αυτόν τον τρόπο και άσχετα από το πως λειτουργεί το κάθε κλιματιστικό μπορεί κανείς να βγάζει την μέση κατανάλωση. Αν σε μια μέρα καταναλώθηκαν 5 Kwh σε 12 ώρες για παράδειγμα τότε η μέση κατανάλωση είναι 416 watt/ ώρα. Άρα να γνωρίζει τι θα πληρώσει στό τέλος κάθε μήνα - ειδικά με τις τιμές που έχουμε τον τελευταίο καιρό. 

Τα υπόλοιπα καλοδεχούμενα, και είναι χρήσιμα για να γνωρίζουμε πόσο χαμηλά κατεβαίνει το κάθε μηχάνημα κλπ ή για να μπορεί κανείς με πειραματισμούς να βελτιώνει την κατανάλωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και μπράβο για την ωραία δουλειά που γίνεται. 
Βρίσκομαι σε αναζήτηση κλιματιστικου για νέα κατοικία (διαμέρισμα παράδωση σε δύο μήνες) και θα ήθελα μερικές γνώμες για την σωστή επιλογή. 

Πριν παραθέσω το ερωτηματολόγιο θα ήθελα να μου πει οποίος γνωρίζει την διαφορά ενός κλιματιστικού με ιονιστή και ενός με φίλτρα (άνθρακα, hepa κτλ). Γνωρίζω ότι ο ιονιστής κάνει ανταλλαγή θετικών με αρνητικών ιόντων κτλ απλά σαν αποτέλεσμα ποιότητα αέρα έχουν μεγάλες διαφορές; Επίσης ένα κλιματιστικό με ιονιστή ή με φίλτρα μπορεί να δουλεύει αποκλειστικά για καθαρισμό αέρα ή πρέπει να είναι σε ψύξη ή θέρμανση ταυτόχρονα; Ρωτάω γιατί λόγο βρέφους και κατοικίδιου θέλω να το χρησιμοποιώ και για αυτό τον σκοπό αποκλειστικά. 

Η επόμενη απορία μου είναι για την πιστοποίηση eurovent. Αυτά που δεν την έχουν μπορεί η απόκλιση όσο αναφορά την απόδοση και την οικονομία να είναι τόσο μεγάλη; Κάπου διάβασα ότι μπορεί να φτάνει έως και 15%

Το σπίτι όπως είπα είναι καινούργιο με προδιαγραφές ΚΕΝΑΚ. Ενεργειακά τζάμια, θερμοπροσοψη, μόνωση στην πυλωτή (1ος όροφος) με ενδοδαπεδια θέρμανση. Η χρήση του θα είναι κυρίως για ψύξη (ίσως και για θέρμανση σαν βοηθητικό της ενδοδαπεδιας στα πολλά κρύα ή στα λίγα κρύα μόνο κλιματιστικό) άρα ας πούμε 75-25 ψύξη θέρμανση περίπου. Ο ψυκτικός που έκανε την προεγκατασταση μου είπε ότι με ένα 18αρι θα είμαι καλυμμένος. 

Άρα έχουμε:
Τιμή 800-1000
Νέα αγορά 
Κατάστημα - εγκατάσταση αδιάφορο
Χρήση περιστασιακή 75-25 ψύξη θέρμανση
Τοποθέτηση: Ενιαίος χώρος 50τ.μ σαλόνι τραπεζαρία κουζίνα 
Περιοχή: Πυλαία Θεσσαλονίκης -3°C με 37°C
Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Απαραίτητα ιονιστής ή φίλτρα άνθρακα. 
Επιθυμητό χαμηλού θορύβου η εσωτερική μονάδα. Εγγύηση αδιάφορο.

Θερμικές απώλειες 

4662 Watt
4010 kcal/h
66.6 watt/m2
57.3 kcal/h/m2

Για 23°C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Εξαρτάται τι θέλει να βλέπει ο καθένας. Από αυτήν την άποψη, ναι είναι χρήσιμο. Αν θέλει κάποιος εποπτεία του τρόπου λειτουργίας, όχι.

 

αυτός ειναι ο λόγος που εγραψα ο μέσος ιδιοκτήτης... Καλή η πρόσβαση στην πληροφορία αρκεί να την χρησιμοποιεί κανείς!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, plasTOST είπε

Παιδιά με όλες αυτές τις μπρίζες και τα modules, πρέπει να ξέρουμε ή να μάθουμε πως μετράνε και τι αποτυπώνουν. Δηλαδή άλλες μετράνε ανά δευτετόλεπτο άλλες ανά 5 κλπ. Κάποιες βγάζουν τον μέσω όρο κάποιες άλλες την ακριβή κατανάλωση. Όπως καταλαβαίνετε τα δεδομένα είναι πάρα πολλά για να αποθηκευτούν και να επεξεργαστούν μέσα σε μία τόσο μικρή συσκευή. 

Για μία γενική απεικόνιση οι P110 είναι καλές. Μετά όπως έχουν πει και τα άλλα παιδιά πας σε shelly, sonoff κλπ. Πολλοί δεν έχουν τις γνώσεις ή τον χρόνο για να flashαρουν τις συσκευές και να τις παραμετροποιούν. 

 

Επειδή ψάχνοντας στο σκρουτζ δεν βρίσκω πλέον το tp link hs110, τι άλλη εναλλακτική έχουμε σε πρίζα για παρακολούθηση κατανάλωσης αντίστοιχη του hs110??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Επειδή ψάχνοντας στο σκρουτζ δεν βρίσκω πλέον το tp link hs110, τι άλλη εναλλακτική έχουμε σε πρίζα για παρακολούθηση κατανάλωσης αντίστοιχη του hs110??? 

Εγώ πήρα της tp link την P110. Bέβαια δεν έχει τις δυνατότητες της hs110 αλλά τα βασικά τα βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Καλησπέρα και από εμένα. Ήρθε η ώρα να αλλάξουμε τους δεινόσαυρους.

1. Ποσό που διαθέτουμε : 900€ (18άρι+) και 350€ (9άρι)

2. Αντικατάσταση παλιού. Kendo KEN-13 (3.5kW cooling capacity) μέτρια επάρκεια Σαλονοκουζίνα.

Kendo KEN-09 υπνοδωμάτιο, επαρκές.

3. Επιθυμητό κατάστημα: Ότι να’ναι.

4. Χρήση κλιματιστικού: 60/40 Ψ/Θ

5. Συχνότητα χρήσης: Περιστασιακά

6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Σαλονοκουζίνα (μεγάλο) Υπνοδωμάτιο (μικρό)

7. Τοποθεσία: 3-35 C

8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Εγγύηση ή αδιάφορο.

9. Απώλειες Σαλονοκουζίνα:

7462.85 Watt

6418.05 KCal/h

74.63 Watt/m2

64.18 KCal/h/m2

Απώλειες Υπνοδωμάτιο:

1834.08 Watt

1577.30 Kcal/h

122.27 Watt/m2

105.15 Kcal/h/m2

Επιθυμητή 20.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα την P110 της Tplink (και την επιστρέφω γιατί μου ηρθε σε FR εκδοση). Είναι εκνευριστική που δεν κάνει auto refresh η τρέχουσα καταναλωση (πρεπει να μπεις να βγεις κτλ) και επίσης - εκτός απο τα τελειως λαθος ημερήσια διαγραμματα max/min - εχω την αίσθηση οτι και τα αθροισματα καταναλωσης ηταν λαθος. Για την ακρίβεια της live κατανάλωσης δεν εχω άποψη

Σκέφτομαι να πάω στην Gosund EP2 που διαβασα εδω οτι έχει καλή ακρίβεια στις μετρήσεις. Δε ξέρω πως τα πάει με τις απεικονίσεις και τα συγκεντρωτικά στην εφαρμογή. Ξέρει κανένας αν ισχύουν όσα λέει για surge protection και αν μπορεί να αντικαταστήσει ένα απλό αντικεραυνικό (μου ειπε ο εγκαταστάτης να βαλω ενα για καλό και για κακό);

https://de.gosund.com/products/gosund™-wlan-smart-steckdose-ep2-2-pack

Επεξ/σία από dith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...