Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Τι εννοείς αν είναι καλύτερο να κάνει τα on-off ;

Υπάρχει και η δυνατότητα να μην τα κάνει; 

Στο διάγραμμα που έβαλες φαίνονται 5 on-off και στη μία και στην άλλη περίπτωση. 

Μπορείς να μας βάλεις από το διάγραμμα χωριστά την κάθε περίπτωση με πλήρη στοιχεία όμως και κατανάλωσης και θερμοκρασίας χώρου,  καθώς βλέπω διαφορές στο χρόνο λειτουργίας ;

Κάθε δε μου κάθεται σωστά... 

θα παρω απο την αρχη 2 μετρησεις μια με follow me και μια χωρις με ζητηση 26 βαθμους για ενα 8ωρο σε δωματιο 10τμ με θερμομονωση.

Δοκιμασα παντως και την μεθοδο με τα σεναρια που προτεινες απο το app και ειχα πολυ περιεργη συμπεριφορα. Δλδ ειχα παρα πολυ καταναλωση διοτι δουλευε με 800w για να ριξει κατω απο 27, εκανε off γιατι οταν επεφτε κατω απο 26 ρυθμιζοταν στους 30 απο το σενάριο,αλλα για καποιο λογο το app σε 5 με 10 λεπτα, ελεγε παλι οτι ειχε 28 βαθμους το δωματιο και ξαναρχιζε απο τα 800w.

Επισης δεν ξερω πως εφτιαξες σεναριο με follow me.Δεν εχει τετοια επιλογη το app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, spocky είπε

θα παρω απο την αρχη 2 μετρησεις μια με follow me και μια χωρις με ζητηση 26 βαθμους για ενα 8ωρο σε δωματιο 10τμ με θερμομονωση.

Δοκιμασα παντως και την μεθοδο με τα σεναρια που προτεινες απο το app και ειχα πολυ περιεργη συμπεριφορα. Δλδ ειχα παρα πολυ καταναλωση διοτι δουλευε με 800w για να ριξει κατω απο 27, εκανε off γιατι οταν επεφτε κατω απο 26 ρυθμιζοταν στους 30 απο το σενάριο,αλλα για καποιο λογο το app σε 5 με 10 λεπτα, ελεγε παλι οτι ειχε 28 βαθμους το δωματιο και ξαναρχιζε απο τα 800w.

Επισης δεν ξερω πως εφτιαξες σεναριο με follow me.Δεν εχει τετοια επιλογη το app

Επειδή κάθε μοντέλο κλιματιστικού και κάθε χώρος είναι διαφορετικός, θέλει λίγο πειραματισμό με τις θερμοκρασίες στα σενάρια.

Όπως και χωρίς σενάρια ένας ζεστός χώρος θέλει λίγη ώρα για να ισορροπήσει η θερμοκρασία στο χώρο με ψύξη , οπότε στην αρχή το κλιματιστικό θα καταναλώνει παραπάνω. Μετά από λίγο θα ισορροπήσει σε χαμηλές καταναλώσεις ανάμεσα στα on-off και θα αραιώσει και η συχνότητα τους.

Σε μένα προσωπικά με τα σενάρια μου κάνει φοβερή οικονομία.

9 ώρες ψύξη με πραγματική θερμοκρασία χώρου από 26.5 έως 27 κατανάλωσε 0.5 kWh.

Όσον αφορά σενάρια με follow me ως εξής...

Ενεργοποιούμε τα 2 σενάρια που θέλουμε στο app , το ένα για το σε ποια θερμοκρασία θα ξεκινάει η ψύξη, και το άλλο σε ποια θερμοκρασία θα σταματάει η ψυξη. Μπορούμε αν θέλουμε να το βάλουμε να γυρνάει σε ανεμιστήρα όταν θέλουμε να σταματήσει η ψύξη.

Θέτουμε το κλιματιστικό σε λειτουργία και από το τηλεκοντρόλ του πατάμε το follow me.

Μπορούμε αν θέλουμε να βάλουμε σε λειτουργία και τον ιονιστη του, να κλείσουμε τις φωτεινές ενδείξεις και ήχους  και ότι άλλο γίνεται μόνο από το τηλεκοντρόλ του...

Από κει και πέρα στην πρώτη αλλαγή θερμοκρασίας του αισθητήρα του κλιματιστικού ή του τηλεκοντρόλ του αν ενεργοποιήσουμε το follow me , τα σενάρια θα μπουν σε λειτουργία.

Screenshot_2022-07-03-09-37-31-320.jpeg.cfa0d5fb9aa446fce1ea3564b5e648ef.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, biovaggoulas είπε

 

Υγ: για το vfm 12αρι που ψάχνω το θέλω για συμπλήρωμα σε ψύξη στον πάνω όροφο της μεζονέτας (3 υπνοδωμάτια,1 μπάνιο) όπου σε ένα δωμάτιο έχω το 12αρι carrier crystal ion3 αλλά δεν φτάνει να δροσίσει όλο τον όροφο. Το δωμάτιο που θα μπει έχει μόνο ένα άνοιγμα βορειοανατολικό. Θα χρησιμοποιηθεί μόνο για ψύξη και θέλω την ελάχιστη δυνατή κατανάλωση.

Ευχαριστώ 

https://www.skroutz.gr/s/24354781/Midea-AG-12NXD1-I-X2-12N8D1-O-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413124/tcl-miracle-ii-12chsa-vei-klimatistiko-inverter-12.html?ref=bestprice.gr

https://skondo.gr/index.php?route=product%2Fproduct&path=1_15_21_22&product_id=26184&ref=bestprice.gr

https://www.skroutz.gr/s/29210106/Panasonic-Etherea-CS-Z35XKEW-CU-Z35XKE-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

3 ώρες πριν, lazarefa είπε

Με αυτά τα δεδομένα, μήπως το κεφάλαιο οικονομία ενέργειας, παρότι αναμφίβολα σοβαρό, δεν θα πρέπει να αποτελεί την κύρια παράμετρο αναζήτησης για την περίπτωσή μου; (πολύ δε περισσότερο που όπως προανέφερα, η λειτουργία θέρμανσης θα έχει καθαρά επικουρικό ρόλο).

https://www.bestprice.gr/item/2156098102/tcl-elite-premium-prm-12chsacΑi.html?qid=9OCUYMdiDy3_e76c9&seq=1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Επειδή κάθε μοντέλο κλιματιστικού και κάθε χώρος είναι διαφορετικός, θέλει λίγο πειραματισμό με τις θερμοκρασίες στα σενάρια.

Όπως και χωρίς σενάρια ένας ζεστός χώρος θέλει λίγη ώρα για να ισορροπήσει η θερμοκρασία στο χώρο με ψύξη , οπότε στην αρχή το κλιματιστικό θα καταναλώνει παραπάνω. Μετά από λίγο θα ισορροπήσει σε χαμηλές καταναλώσεις ανάμεσα στα on-off και θα αραιώσει και η συχνότητα τους.

Σε μένα προσωπικά με τα σενάρια μου κάνει φοβερή οικονομία.

9 ώρες ψύξη με πραγματική θερμοκρασία χώρου από 26.5 έως 27 κατανάλωσε 0.5 kWh.

Όσον αφορά σενάρια με follow me ως εξής...

Ενεργοποιούμε τα 2 σενάρια που θέλουμε στο app , το ένα για το σε ποια θερμοκρασία θα ξεκινάει η ψύξη, και το άλλο σε ποια θερμοκρασία θα σταματάει η ψυξη. Μπορούμε αν θέλουμε να το βάλουμε να γυρνάει σε ανεμιστήρα όταν θέλουμε να σταματήσει η ψύξη.

Θέτουμε το κλιματιστικό σε λειτουργία και από το τηλεκοντρόλ του πατάμε το follow me.

Μπορούμε αν θέλουμε να βάλουμε σε λειτουργία και τον ιονιστη του, να κλείσουμε τις φωτεινές ενδείξεις και ήχους  και ότι άλλο γίνεται μόνο από το τηλεκοντρόλ του...

Από κει και πέρα στην πρώτη αλλαγή θερμοκρασίας του αισθητήρα του κλιματιστικού ή του τηλεκοντρόλ του αν ενεργοποιήσουμε το follow me , τα σενάρια θα μπουν σε λειτουργία.

Screenshot_2022-07-03-09-37-31-320.jpeg.cfa0d5fb9aa446fce1ea3564b5e648ef.jpeg

ok θα προσθεσω τοτε και αλλες 2 8ωρες μετρησεις στις οποιες θα εχω σεναρια με και χωρις follow me να δω πως θα τα παει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Επειδή πολύς λόγος για αποκλίσεις ifeel και offset κλιματιστικών ορίστε η απόκλιση του toyotomi kuro628 και με κατανάλωση συντήρησης αυτή τη στιγμή περί τα 150 watt με εξωτερική 32 βαθμών 

Πιστεύω ότι αν βρεις τη σωστή θέση του κοντρόλ θα έχεις αυτό που θες σαν θερμοκρασία εκτός και αν βέβαια το κλιματιστικό έχει τόσο χάλια προγραμματισμό που δε μαζεύεται και πρέπει να γίνει επαναπρογραμματισμός ,όπως έγινε με τα atxc 25 και μπήκε πλακέτα με offset 0,5 (το συγκεκριμένο δεν έχει I feel) 

Και λίγο σχεδιάγραμμα για να δείτε ότι δεν κάνει on off και έτσι πρέπει για να υπάρχουν σταθερές συνθήκες 

 

IMG_20220704_190838_1.jpg

Screenshot_20220704-192512.png

IMG_20220704_192946_3.jpg

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα.
Από καιρό τριγυρνάει η ιδέα για κλιματιστικά στις κρεβατοκάμαρες και στο υπόγειο (το οποίο χρησιμοποιώ για εργαστήριο).
9αρια ή 12αρια σκεφτόμουν στις κρεβατοκάμαρες και (1-2) 12αρι ή 1 μεγαλύτερο στο υπόγειο.

Ξεκινάω από τα υπνοδωμάτια (από πάνω ταράτσα με μόνωση αλλά ζέστη και κρύο περνάνε, οικοδομή του 90)

Υπάρχει ήδη στο σαλόνι ένα 18αρι Daikin Ururu Sarara (μοντέλο 2011) για το οποίο μόνο θετικά έχω να πω. (πόνεσε στην τιμή αλλά πολύ οικονομικό και δεν με απασχόλησε πέρα από τα φίλτρα τα καθαρίσματα) Επίσης δεν μου πέρασε καν από το μυαλό να το αλλάξω.
Ο προϋπολογισμός δεν υπάρχει. (αν δεν φτάσουν θα μπούνε λιγότερες συσκευές)
Η σειρά με την οποία θα διατεθούν χρήματα είναι: 1ο παιδικό,  2ο παιδικό, 3 υπόγειο, 4 υπνοδωμάτιο, 5 υπόγειο (αν μπουν 2)
Σαν απολύτου βασικά θεωρούνται τα παιδικά. τα υπόλοιπα αν φτάσουν τα λεφτά.

Η daikin με τράβηξε, ΌΜΩΣ, δεν είναι made in Japan!!!! (μονο το sarara ειναι)
και made in Turkye δεν πρόκειται να μπει στο σπίτι. (όταν το ανακάλυψα έχασα πάσα ιδέα για τη daikin...)


Επιλογή με γνώμονα την οικονομία στη λειτουργία, όχι στο αρχικό ποσό αγοράς.
επίσης δε σκοπεύω να βάλω διαφορετικά σε κάθε σημείο.. ίσως μια επιλογή για όλα.
 

1. Ποσό που διαθέτουμε :

2. Αντικατάσταση παλιού. ΟΧΙ

3. Επιθυμητό κατάστημα: ΚΑΝΕΝΑ, πιθανό τοπικά

4. Χρήση κλιματιστικού: 50/50 Ψ/Θ (εάν δεν έχουμε αέριο για χειμώνα)

5. Συχνότητα χρήσης: (αν δεν έχουμε αέριο ως κύριο θερμαντικό και ψυκτικό μέσο)

6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Παιδικά δωμάτια 2, υπνοδωμάτιο 1, υπόγειο εργαστήριο 1 ή 2 (όλα 9αρια ή 12αρια)

7. Τοποθεσία: Λάρισα κάτω απο το 0 το χειμώνα, 35++ C το καλοκαίρι

8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Σίγουρα ο έλεγχος wifi είναι καλό στις μέρες μας αλλά και μελλοντικά.

9. Απώλειες : Δεν γνωρίζω

 

 


Ειμαι ανοιχτος σε προτάσεις...

Ευχαριστώ πολύ.



Υ.Γ. το Α+++ θερμασμένη και ψύξη το θεωρώ σαν στάνταρ την οικονομία που ζητάω.

Επεξ/σία από spgkountis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, spgkountis είπε

Καλησπέρα και από εμένα.
Από καιρό τριγυρνάει η ιδέα για κλιματιστικά στις κρεβατοκάμαρες και στο υπόγειο (το οποίο χρησιμοποιώ για εργαστήριο).
9αρια ή 12αρια σκεφτόμουν στις κρεβατοκάμαρες και (1-2) 12αρι ή 1 μεγαλύτερο στο υπόγειο.

Ξεκινάω από τα υπνοδωμάτια (από πάνω ταράτσα με μόνωση αλλά ζέστη και κρύο περνάνε, οικοδομή του 90)

Υπάρχει ήδη στο σαλόνι ένα 18αρι Daikin Ururu Sarara (μοντέλο 2011) για το οποίο μόνο θετικά έχω να πω. (πόνεσε στην τιμή αλλά πολύ οικονομικό και δεν με απασχόλησε πέρα από τα φίλτρα τα καθαρίσματα) Επίσης δεν μου πέρασε καν από το μυαλό να το αλλάξω.
Ο προϋπολογισμός δεν υπάρχει. (αν δεν φτάσουν θα μπούνε λιγότερες συσκευές)
Η σειρά με την οποία θα διατεθούν χρήματα είναι: 1ο παιδικό,  2ο παιδικό, 3 υπόγειο, 4 υπνοδωμάτιο, 5 υπόγειο (αν μπουν 2)
Σαν απολύτου βασικά θεωρούνται τα παιδικά. τα υπόλοιπα αν φτάσουν τα λεφτά.

Η daikin με τράβηξε, ΌΜΩΣ, δεν είναι made in Japan!!!! (μονο το sarara ειναι)
και made in Turkye δεν πρόκειται να μπει στο σπίτι. (όταν το ανακάλυψα έχασα πάσα ιδέα για τη daikin...)


Επιλογή με γνώμονα την οικονομία στη λειτουργία, όχι στο αρχικό ποσό αγοράς.
επίσης δε σκοπεύω να βάλω διαφορετικά σε κάθε σημείο.. ίσως μια επιλογή για όλα.
 

1. Ποσό που διαθέτουμε :

2. Αντικατάσταση παλιού. ΟΧΙ

3. Επιθυμητό κατάστημα: ΚΑΝΕΝΑ, πιθανό τοπικά

4. Χρήση κλιματιστικού: 50/50 Ψ/Θ (εάν δεν έχουμε αέριο για χειμώνα)

5. Συχνότητα χρήσης: (αν δεν έχουμε αέριο ως κύριο θερμαντικό και ψυκτικό μέσο)

6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Παιδικά δωμάτια 2, υπνοδωμάτιο 1, υπόγειο εργαστήριο 1 ή 2 (όλα 9αρια ή 12αρια)

7. Τοποθεσία: Λάρισα κάτω απο το 0 το χειμώνα, 35++ C το καλοκαίρι

8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Σίγουρα ο έλεγχος wifi είναι καλό στις μέρες μας αλλά και μελλοντικά.

9. Απώλειες : Δεν γνωρίζω

 

 


Ειμαι ανοιχτος σε προτάσεις...

Ευχαριστώ πολύ.
 

Να βάλεις απώλειες.

https://www.elith.gr/calc/index.php

Το ATXC25C (Siesta Sensira) της Daikin είναι φτιαγμένο στην Μαλαισία, όπως και το αντίστοιχο στους blue dealers το FTXC25C (Sensira).

Το (μάλλον παλιότερο?) Sensira FTX>F< είναι φτιαγμένο στη Τουρκία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, 

Μιας και θελω να εκμεταλευτω την επιδοτηση για τα κλιματιστικα, σκεφτομαι να αλλαξω τα δυο παλια LG 9αρια που εχω στα δωματια για 2 καινουργια 9αρια! 

Το μπατζετ μου ειναι μαξ 400 (μαζι με την επιδοτηση)! Γενικα ποιες εταιρειες να προτιμησω? Ποιες ειναι οι πιο αξιοπιστες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Να βάλεις απώλειες.

https://www.elith.gr/calc/index.php

Το ATXC25C (Siesta Sensira) της Daikin είναι φτιαγμένο στην Μαλαισία, όπως και το αντίστοιχο στους blue dealers το FTXC25C (Sensira).

Το (μάλλον παλιότερο?) Sensira FTX>F< είναι φτιαγμένο στη Τουρκία.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Θα προτιμούσα κάτι σε Α+++ κατηγορία. (οικονομία στην κατανάλωση εκει που έφτασε η Kwh...)

Ξέρουμε ποια φτιάχνονται σε Τουρκία; (ώστε να τα αποκλείσω με τη μία)
Δεν φτιάχνουν όλα παντού; Κάθε περιοχή φτιάχνει τα δικά της;

Επεξ/σία από spgkountis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρουμε γενικά πόσο πάει το έξτρα μέτρο χαλκοσωλήνα; διαβάζω κάτι 15-20 ευρώ το μέτρο όταν στο σκρούτζ βρίσκεις με τα 5 μέτρα 40 ευρώ https://www.skroutz.gr/s/36951651/40205096.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα. 

Επειδή έχω λίγο τρέλα με τεστ-πειραγματα-μετρησεις-κλπ,  ξεκινάω ένα τεστ σε κρεβατοκάμαρα 11τμ με κλιματιστικο το inventor corona plus 9αρι.

Μετά το τέλος του τεστ θα βάλω διάγραμμα λειτουργίας του από home assistant. 

Πραγματικη θερμοκρασία χώρου... 28.2

Ένδειξη follow me... 28

Ζήτηση... 28

Θέτω σε λειτουργία το μηχανημα με follow me. 

Ακούω γνώμες...  Τι θα κάνει το μηχάνημα; 

θα ξεκινήσει την ψύξη; 

Αν ξεκινήσει που θα κόψει; 

Αν ξεκινήσει και κόψει που θα ξαναρχισει ψύξη; 

Όλα με την προϋπόθεση της σωστής θέσης του τηλεκοντρόλ και του πρόσθετου αισθητήρα πραγματικής θερμοκρασίας του χώρου. 

Για να ακούσω... 

Το ίδιο τεστ θα επαναληφθεί αύριο το πρωί χωρίς follow me. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexdeskas είπε

Καλημέρα στην παρέα. 

Επειδή έχω λίγο τρέλα με τεστ-πειραγματα-μετρησεις-κλπ,  ξεκινάω ένα τεστ σε κρεβατοκάμαρα 11τμ με κλιματιστικο το inventor corona plus 9αρι.

Μετά το τέλος του τεστ θα βάλω διάγραμμα λειτουργίας του από home assistant. 

Πραγματικη θερμοκρασία χώρου... 28.2

Ένδειξη follow me... 28

Ζήτηση... 28

Θέτω σε λειτουργία το μηχανημα με follow me. 

Ακούω γνώμες...  Τι θα κάνει το μηχάνημα; 

θα ξεκινήσει την ψύξη; 

Αν ξεκινήσει που θα κόψει; 

Αν ξεκινήσει και κόψει που θα ξαναρχισει ψύξη; 

Όλα με την προϋπόθεση της σωστής θέσης του τηλεκοντρόλ και του πρόσθετου αισθητήρα πραγματικής θερμοκρασίας του χώρου. 

Για να ακούσω... 

Το ίδιο τεστ θα επαναληφθεί αύριο το πρωί χωρίς follow me. 

Το πείραμα σου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Θέση τηλεκοντρόλ ( υπάρχουν άπειρες), θέση θερμομέτρου, αξιοπιστία θερμομέτρου, κλιματολογικές συνθήκες ( αύριο θα έχεις άλλες) , αρχικές συνθήκες ( ποτέ δεν θα είναι οι ίδιες) και δεν ξέρω τι άλλο.

Εσένα αυτό που σε ενδιαφέρει είναι πάντως να έχεις όσο πιο σταθερή θερμοκρασία γίνεται στο σημείο που βρίσκεσαι. Νομίζω λοιπόν ότι πρώτα πρέπει να κλειδώσεις την ( προσεγγιστικά) ιδανική θέση του τηλεκοντρόλ στον χώρο μετά από δοκιμές και μετά να δεις αν το κόλπο που κάνεις υπερτερεί έναντι του follow me. Πχ αν βάλεις το τηλεκοντρόλ μακριά θα έχεις μεγάλο διάστημα αδράνειας / αραιή ανταπόκριση, αν το βάλεις πολύ κοντά το αντίθετο κτλ. Βέβαια μπορεί τελικά να αποδειχθεί ότι το κόλπο που κάνεις θα έχει πιο σταθερή συμπεριφορά μιας και η θέση του αισθητήρα είναι fixed οπότε και πιο user friendly τελικά.

10 ώρες πριν, spgkountis είπε

Ευχαριστώ πολύ.

Θα προτιμούσα κάτι σε Α+++ κατηγορία. (οικονομία στην κατανάλωση εκει που έφτασε η Kwh...)

Ξέρουμε ποια φτιάχνονται σε Τουρκία; (ώστε να τα αποκλείσω με τη μία)
Δεν φτιάχνουν όλα παντού; Κάθε περιοχή φτιάχνει τα δικά της;

Θα αγόραζα perfera. Χώρα κατασκευής έχουμε ακούσει Τσεχία ή Τουρκία. Δεν ξέρω πως θα εξασφαλίσεις από που θα έρθει. Ίσως με τηλέφωνο στο κατάστημα. Προτείνεται αγορά μέσω δικτύου blue dealer για την έξτρα εγγύηση. 

11 ώρες πριν, jasonas21 είπε

Καλησπερα σε ολους, 

Μιας και θελω να εκμεταλευτω την επιδοτηση για τα κλιματιστικα, σκεφτομαι να αλλαξω τα δυο παλια LG 9αρια που εχω στα δωματια για 2 καινουργια 9αρια! 

Το μπατζετ μου ειναι μαξ 400 (μαζι με την επιδοτηση)! Γενικα ποιες εταιρειες να προτιμησω? Ποιες ειναι οι πιο αξιοπιστες?

 

Συμπλήρωσε λίγο το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου. Υπόψη ότι επιδότηση θα πάρουν περίπου ένας στους τέσσερις οπότε να έχεις και μπάτζετ άνευ επιδότησης.

13 ώρες πριν, spgkountis είπε

Καλησπέρα και από εμένα.
Από καιρό τριγυρνάει η ιδέα για κλιματιστικά στις κρεβατοκάμαρες και στο υπόγειο (το οποίο χρησιμοποιώ για εργαστήριο).
9αρια ή 12αρια σκεφτόμουν στις κρεβατοκάμαρες και (1-2) 12αρι ή 1 μεγαλύτερο στο υπόγειο.

Ξεκινάω από τα υπνοδωμάτια (από πάνω ταράτσα με μόνωση αλλά ζέστη και κρύο περνάνε, οικοδομή του 90)

Υπάρχει ήδη στο σαλόνι ένα 18αρι Daikin Ururu Sarara (μοντέλο 2011) για το οποίο μόνο θετικά έχω να πω. (πόνεσε στην τιμή αλλά πολύ οικονομικό και δεν με απασχόλησε πέρα από τα φίλτρα τα καθαρίσματα) Επίσης δεν μου πέρασε καν από το μυαλό να το αλλάξω.
Ο προϋπολογισμός δεν υπάρχει. (αν δεν φτάσουν θα μπούνε λιγότερες συσκευές)
Η σειρά με την οποία θα διατεθούν χρήματα είναι: 1ο παιδικό,  2ο παιδικό, 3 υπόγειο, 4 υπνοδωμάτιο, 5 υπόγειο (αν μπουν 2)
Σαν απολύτου βασικά θεωρούνται τα παιδικά. τα υπόλοιπα αν φτάσουν τα λεφτά.

Η daikin με τράβηξε, ΌΜΩΣ, δεν είναι made in Japan!!!! (μονο το sarara ειναι)
και made in Turkye δεν πρόκειται να μπει στο σπίτι. (όταν το ανακάλυψα έχασα πάσα ιδέα για τη daikin...)


Επιλογή με γνώμονα την οικονομία στη λειτουργία, όχι στο αρχικό ποσό αγοράς.
επίσης δε σκοπεύω να βάλω διαφορετικά σε κάθε σημείο.. ίσως μια επιλογή για όλα.
 

1. Ποσό που διαθέτουμε :

2. Αντικατάσταση παλιού. ΟΧΙ

3. Επιθυμητό κατάστημα: ΚΑΝΕΝΑ, πιθανό τοπικά

4. Χρήση κλιματιστικού: 50/50 Ψ/Θ (εάν δεν έχουμε αέριο για χειμώνα)

5. Συχνότητα χρήσης: (αν δεν έχουμε αέριο ως κύριο θερμαντικό και ψυκτικό μέσο)

6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Παιδικά δωμάτια 2, υπνοδωμάτιο 1, υπόγειο εργαστήριο 1 ή 2 (όλα 9αρια ή 12αρια)

7. Τοποθεσία: Λάρισα κάτω απο το 0 το χειμώνα, 35++ C το καλοκαίρι

8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Σίγουρα ο έλεγχος wifi είναι καλό στις μέρες μας αλλά και μελλοντικά.

9. Απώλειες : Δεν γνωρίζω

 

 


Ειμαι ανοιχτος σε προτάσεις...

Ευχαριστώ πολύ.



Υ.Γ. το Α+++ θερμασμένη και ψύξη το θεωρώ σαν στάνταρ την οικονομία που ζητάω.

Προσπάθησε λίγο να προσδιορίσεις τις απώλειες σου ανά χώρο ξεχωριστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το πείραμα σου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Θέση τηλεκοντρόλ ( υπάρχουν άπειρες), θέση θερμομέτρου, αξιοπιστία θερμομέτρου, κλιματολογικές συνθήκες ( αύριο θα έχεις άλλες) , αρχικές συνθήκες ( ποτέ δεν θα είναι οι ίδιες) και δεν ξέρω τι άλλο.

Εσένα αυτό που σε ενδιαφέρει είναι πάντως να έχεις όσο πιο σταθερή θερμοκρασία γίνεται στο σημείο που βρίσκεσαι. Νομίζω λοιπόν ότι πρώτα πρέπει να κλειδώσεις την ( προσεγγιστικά) ιδανική θέση του τηλεκοντρόλ στον χώρο μετά από δοκιμές και μετά να δεις αν το κόλπο που κάνεις υπερτερεί έναντι του follow me. Πχ αν βάλεις το τηλεκοντρόλ μακριά θα έχεις μεγάλο διάστημα αδράνειας / αραιή ανταπόκριση, αν το βάλεις πολύ κοντά το αντίθετο κτλ. Βέβαια μπορεί τελικά να αποδειχθεί ότι το κόλπο που κάνεις θα έχει πιο σταθερή συμπεριφορά μιας και η θέση του αισθητήρα είναι fixed οπότε και πιο user friendly τελικά.

Η θέση του τηλεκοντρόλ έχει κλειδώσει και είναι σωστή όπως και οι μετρήσεις πραγματικής θερμοκρασίας χώρου. 

Απλώς ακούγοντας εδώ τι θα έκανε το κλιματιστικό και κάποιου άλλου σε ανάλογες συνθήκες ίσως βγάζαμε κάποιο συμπέρασμα για το ποιο θα ταίριαζε σε μας σύμφωνα με τις απαιτήσεις λειτουργίας του καθενος.

Το έβαλα αυτό με αφορμή τηλεφωνικής συζήτησης που είχα με τεχνικο-μηχανολογο της Inventor. 

Μου λέει..  Αφού ο χώρος έχει 28 και συ ζητάς 28 τότε γιατί το θέτεις σε λειτουργία  ;

Εσείς τι λέτε; 

Εγώ λέω,  έτσι... για να δω τι θα κάνει... Το τεστ αυτό το είχα ξανακάνει πριν 1 εβδομάδα με τραγικά αποτελέσματα... 

Αλλά όπως λες και συ, άλλες συνθήκες τότε άλλες τώρα... Οπότε θα δούμε... 

Το αποτέλεσμα της επικοινωνίας με την Inventor θα το παραθέσω σε λίγες μέρες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexdeskas είπε

Η θέση του τηλεκοντρόλ έχει κλειδώσει και είναι σωστή όπως και οι μετρήσεις πραγματικής θερμοκρασίας χώρου. 

Απλώς ακούγοντας εδώ τι θα έκανε το κλιματιστικό και κάποιου άλλου σε ανάλογες συνθήκες ίσως βγάζαμε κάποιο συμπέρασμα για το ποιο θα ταίριαζε σε μας σύμφωνα με τις απαιτήσεις λειτουργίας του καθενος.

Το έβαλα αυτό με αφορμή τηλεφωνικής συζήτησης που είχα με τεχνικο-μηχανολογο της Inventor. 

Μου λέει..  Αφού ο χώρος έχει 28 και συ ζητάς 28 τότε γιατί το θέτεις σε λειτουργία  ;

Εσείς τι λέτε; 

Εγώ λέω,  έτσι... για να δω τι θα κάνει... Το τεστ αυτό το είχα ξανακάνει πριν 1 εβδομάδα με τραγικά αποτελέσματα... 

Αλλά όπως λες και συ, άλλες συνθήκες τότε άλλες τώρα... Οπότε θα δούμε... 

Το αποτέλεσμα της επικοινωνίας με την Inventor θα το παραθέσω σε λίγες μέρες... 

Αφελής ερώτηση εκ μέρους του. Η απάντηση είναι, γιατί όχι; Είναι inverter, με τεχνολογία follow me, οπότε το ανάβω σήμερα το πρωί που έχει 28 και δεν ξανά ασχολούμε μαζί του ώστε το μεσημέρι που θα πήγαινε 32 να έχει από πριν δροσίσει τον χώρο και μετά να παίζει χαλαρά. Δηλαδή είμαι υποχρεωμένος να είμαι από πάνω του;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια αποτύπωση της βραδιάς με 9αρι carrier crystal ion III. Ζήτηση 28 με follow me & eco. Μέγιστη κατανάλωση 322w. Συνολική κατανάλωση από 00:30 - 07:30 --> 0.8 kWh

Screenshot_20220705-100309.jpg.643255cd474fc9e3aae0c504c84f48cc.jpg

Επεξ/σία από plasTOST
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...