Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Καλησπέρα φίλε.

Μετά από σχεδόν μία εβδομάδα, μπορείς να γράψεις επιπλέον εντυπώσεις?

Αν επιτρέπεται από ποιο κοτσοβολο το πήρες? Εκθεσιακό? Θυμάσαι και ποιο ήταν το συνεργείο που ήρθε για εγκατάσταση?

Ρωτάω γιατί είχα ξεχωρίσει αυτό το κλιματιστικό λόγω ονόματος (mitsu), καλού seer(8+) και σωστού φορτίου σχεδιασμού στη θέρμανση σύμφωνα με τις οδηγίες των ειδικών εδώ(χαμηλό φορτίο σε θερμό κλίμα).

Πήρα λοιπόν 2 εκθεσιακά από κοτσοβολο στα 579€ το κομμάτι με δωρεάν εγκατάσταση, στη λογική και εγώ ότι εκθεσιακά μεν αλλά δεν έχουν δουλέψει καθόλου...δεν είναι τηλεοράσεις πχ να παιζουν στο κατάστημα.

Όμως το συνεργείο που ήρθε χτες να βάλει το πρώτο, βρήκα στην εξωτερική μονάδα να λείπουν κάποια ρακόρ, και να έχει ξεκολλήσει και η γρίλια του ανεμιστήρα. Στο δεύτερο σετ βρήκε πάλι να λείπουν ρακόρ και να έχει χτυπήματα η εσωτερική. Οπότε μου πρότειναν να το δηλώσουν σαν ελλατωματικα και θα με πάρουν αύριο από τα κεντρικά του κοτσοβολου για να δούμε τι θα γίνει.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι πιθανόν να μου πουν επιστροφή χρημάτων αφού δεν έχουν αλλα τεμαχια για αλλαγή, και εκεί γυρίζω στο μηδέν πάλι και ψάχνω. Οπότε θα ήθελα να ξέρω αν αξίζει σαν κλιματιστικό η αν στην τελική με 580€ συμπεριλαμβανομένης εγκατάστασης βρίσκω και κάτι άλλο αξιολογο και δε πρέπει να νοιάζομαι αν τα πάρουν πίσω...

Το πήρα εκθεσιακό από Κοτσόβολο , η εξωτερική μονάδα ήταν σφραγισμένη και δεν έλειπε τίποτα. Η εγκατάσταση έγινε από την BTU  και δεν έχω παράπονο. Καίει 800watts σε οκτώ ώρες το βράδυ. Διατηρεί τη θερμοκρασία πολύ σταθερή δουλεύοντας αρκετά με on off . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Θα χρειαστώ τα φώτα σας στην αναζήτηση Α/C αυτή τη φορά για τον αδερφό. Έχει ένα τετραγωνισμένο σπίτι στα 60 τμ. Θέλει να βάλει ένα Α/C στη σαλονοτραπεζαρία για να πιάνει και τα δωμάτια. Οι απώλειες είναι η παρακάτω και μάλλον τείνουμε στο 18άρι για να είναι άνετο. Θα ήθελα τη γνώμη σας για κομμάτια με χαμηλή κατανάλωση, και για κομμάτια VFM. Ευχαριστώ.

 

1. Ποσό που διαθέτουμε : έως 900€ 

2. Αντικατάσταση παλιού. Δεν υπάρχει A/C

3. Επιθυμητό κατάστημα: Ότι να’ναι.

4. Χρήση κλιματιστικού: 75%/25% Ψ/Θ

5. Συχνότητα χρήσης: Ψύξη καθημερινά, Θέρμανση συμπληρωματικά (εκτός αν συμφέρει οικονομικά)

6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Σε σπίτι 60 τμ τετραγωνισμένο, για να μπορεί να πηγαίνει παντού.

7. Τοποθεσία: 1-35 C

8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Εγγύηση ή αδιάφορο.

9. Απώλειες με ζητούμενη τους 20ο C :

3730.75 Watt

3208.45 KCal/h

62.18 Watt/m2

53.47 KCal/h/m2

ΥΓ: Συμπληρωματικά, μιας και ψάχνομαι κι εγώ για το 3ο μου κλιματιστικό, αν μπορείτε να προτείνετε VFM 12άρια με καλές καταναλώσεις θα ήμουν υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, spocky είπε

Γραφημα απο Corona Plus 9000btu. Πρωτη περιπτωση χωρις follow me, 2η με follow me..Ποιο ειναι προτιμοτερο και γιατι?Ειναι καλυτερα να κανει τα on-off?

image.png.88cb7959363da39e89bb8934278d429a.png

Τι εννοείς αν είναι καλύτερο να κάνει τα on-off ;

Υπάρχει και η δυνατότητα να μην τα κάνει; 

Στο διάγραμμα που έβαλες φαίνονται 5 on-off και στη μία και στην άλλη περίπτωση. 

Μπορείς να μας βάλεις από το διάγραμμα χωριστά την κάθε περίπτωση με πλήρη στοιχεία όμως και κατανάλωσης και θερμοκρασίας χώρου,  καθώς βλέπω διαφορές στο χρόνο λειτουργίας ;

Κάθε δε μου κάθεται σωστά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 2 μέρες βρισκόμουν σε σπίτι με 12άρι arielli το οποίο είχε και follow me!! Τοποθετήθηκε σε παραθαλάσιο μέρος με σκοπό την ψύξη ενιαίου χώρου περίπου 40τμ. 

Υποδειγματική η κατανάλωσή του με εξωτερική 32-33 βαθμούς και εσωτερική ζητούμενη 28, με θερμοκρασία χώρου 31 πριν την χρήση του. Αφού έπιασε την θερμοκρασία χώρου μέσα σε 20 λεπτά έπαιζε από 150 έως το πολύ 400 watt. Με το που έπιανε την θερμοκρασία δούλευε ο εσωτερικός ανεμιστήρας και έξω σταματούσε ο συμπιεστής. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, spocky είπε

Γραφημα απο Corona Plus 9000btu. Πρωτη περιπτωση χωρις follow me, 2η με follow me..Ποιο ειναι προτιμοτερο και γιατι?Ειναι καλυτερα να κανει τα on-off?

image.png.88cb7959363da39e89bb8934278d429a.png

Ποιο σου προσφέρει την καλύτερη τήρηση της θερμοκρασίας που θέλεις;

Στον δικό μου χώρο, πάντα καλύτερα αποτελέσματα έχω με το follow me. Αλλά έχουμε ακούσει και το αντίθετο οπότε μάλλον εξαρτάται από τον χώρο.

ΥΓ Το carrier που έχω έχει και μια λειτουργία eco με εξαιρετικά αποτελέσματα. 110-115W σταθερά, χωρίς spikes και άψογη διατήρηση της θερμοκρασίας.

7 ώρες πριν, biovaggoulas είπε

Καλησπέρα. Θα χρειαστώ τα φώτα σας στην αναζήτηση Α/C αυτή τη φορά για τον αδερφό. Έχει ένα τετραγωνισμένο σπίτι στα 60 τμ. Θέλει να βάλει ένα Α/C στη σαλονοτραπεζαρία για να πιάνει και τα δωμάτια. Οι απώλειες είναι η παρακάτω και μάλλον τείνουμε στο 18άρι για να είναι άνετο. Θα ήθελα τη γνώμη σας για κομμάτια με χαμηλή κατανάλωση, και για κομμάτια VFM. Ευχαριστώ.

 

1. Ποσό που διαθέτουμε : έως 900€ 

2. Αντικατάσταση παλιού. Δεν υπάρχει A/C

3. Επιθυμητό κατάστημα: Ότι να’ναι.

4. Χρήση κλιματιστικού: 75%/25% Ψ/Θ

5. Συχνότητα χρήσης: Ψύξη καθημερινά, Θέρμανση συμπληρωματικά (εκτός αν συμφέρει οικονομικά)

6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Σε σπίτι 60 τμ τετραγωνισμένο, για να μπορεί να πηγαίνει παντού.

7. Τοποθεσία: 1-35 C

8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Εγγύηση ή αδιάφορο.

9. Απώλειες με ζητούμενη τους 20ο C :

3730.75 Watt

3208.45 KCal/h

62.18 Watt/m2

53.47 KCal/h/m2

ΥΓ: Συμπληρωματικά, μιας και ψάχνομαι κι εγώ για το 3ο μου κλιματιστικό, αν μπορείτε να προτείνετε VFM 12άρια με καλές καταναλώσεις θα ήμουν υπόχρεος.

Με το μυαλό σου και σε θέρμανση https://www.skroutz.gr/s/23492900/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B16J2KVSG-E-RAS-16J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-16000-BTU-A-A.html

Με το μυαλό σου σε μέγιστη οικονομία σε ψύξη

https://www.skroutz.gr/s/35600300/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-18NXD6-I-AEP2-18NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή.html

 

 

 

Για σένα θα πρέπει να μας πεις δύο τρία πράγματα. Ιδανικά μέσω του ερωτηματολογίου της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Είμαι σε φάση αγοράς νέου κλιματιστικού για σπίτι που μένω ως ενοικιαστής. Μιλάμε για 12άρι μηχάνημα. Η χρήση θα είναι 80% ψύξη και βαριά 20% για θέρμανση το χειμώνα (συμπληρωματική).

Λόγω ενοικιαζόμενης κατοικίας (κυρίως) και δευτερευόντως οικονομικής στενότητας, εκτίμησα ότι μάλλον δεν πολυαξίζει να καταφύγω σε λύση σχετικά ακριβού μηχανήματος. Επίσης ο χώρος που θα τοποθετηθεί το μηχάνημα είναι σαλοκουζίνα (όχι δηλαδή κρεβατοκάμαρα), οπότε και στο θέμα εξαιρετικά αθόρυβου κλπ μηχανήματος δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι σωστή απόδοση ψύξης, λογική ποιότητα κατασκευής (όχι εμφανώς μετριότητα/σαβούρα) και νορμάλ αξιοπιστία. Δεν με πολυενδιαφέρουν ευκολίες τύπου wifi, ιονιστής κλπ.

Επίσης δεν έχω θέμα προτίμησης καταστήματος, δυνατότητας δόσεων κλπ.

Μ' αυτά και μ' αυτά, τείνω να καταλήξω ανάμεσα σε 2 οικονομικά μοντέλα που βλέπω αυτές τις μέρες σε καταστήματα. Το ένα είναι ένα Sendo που φέρνουν ειδικά τα Leroy Merlin, το παρακάτω:

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-sendo-eco-snd-12eco-id-snd-12eco-od-12000-btuh-80703836

και το άλλο ένα Tesla, το εξής:

https://www.skroutz.gr/s/28829564/Tesla-TT34EX21-1232IA-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html#reviews

Το Tesla βγαίνει περίπου 20 ευρώ παραπάνω από το Sendo (359 έναντι 339).

Μεταξύ αυτών των 2 ποιο θα προτιμούσατε και γιατί;

Με βάση το σκεπτικό που ανέφερα, υπάρχει πιστεύετε παρόλα αυτά λόγος να ψαχτώ για ακριβότερο μηχάνημα (κατηγορίας κοντά στα 450 ευρώ, πχ Midea, TCL) ή ακόμα παραπάνω, γνωστών εταιρειών που φλερτάρουν με το 600άρι; (πχ Mitsubishi, Daikin, Panasonic κλπ). Έχω να κερδίσω κάτι (εμφανώς όμως, πχ σαφώς καλύτερα πλαστικά κι όχι απλά σαν φήμη εταιρείας) κοιτάζοντας προς τις premium εταιρείες, οι οποίες ωστόσο τις βασικές σειρές τους (στην κατηγορία τιμής των 600 ευρώ που συζητάμε) συνήθως τις βγάζουν στην Τουρκία και λογικά έχουν κάνει εκπτώσεις σε θέματα ποιότητας, εν συγκρίσει με τις ακριβές σειρές τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, lazarefa είπε

Καλημέρα. Είμαι σε φάση αγοράς νέου κλιματιστικού για σπίτι που μένω ως ενοικιαστής. Μιλάμε για 12άρι μηχάνημα. Η χρήση θα είναι 80% ψύξη και βαριά 20% για θέρμανση το χειμώνα (συμπληρωματική).

Λόγω ενοικιαζόμενης κατοικίας (κυρίως) και δευτερευόντως οικονομικής στενότητας, εκτίμησα ότι μάλλον δεν πολυαξίζει να καταφύγω σε λύση σχετικά ακριβού μηχανήματος. Επίσης ο χώρος που θα τοποθετηθεί το μηχάνημα είναι σαλοκουζίνα (όχι δηλαδή κρεβατοκάμαρα), οπότε και στο θέμα εξαιρετικά αθόρυβου κλπ μηχανήματος δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι σωστή απόδοση ψύξης, λογική ποιότητα κατασκευής (όχι εμφανώς μετριότητα/σαβούρα) και νορμάλ αξιοπιστία. Δεν με πολυενδιαφέρουν ευκολίες τύπου wifi, ιονιστής κλπ.

Επίσης δεν έχω θέμα προτίμησης καταστήματος, δυνατότητας δόσεων κλπ.

Μ' αυτά και μ' αυτά, τείνω να καταλήξω ανάμεσα σε 2 οικονομικά μοντέλα που βλέπω αυτές τις μέρες σε καταστήματα. Το ένα είναι ένα Sendo που φέρνουν ειδικά τα Leroy Merlin, το παρακάτω:

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-sendo-eco-snd-12eco-id-snd-12eco-od-12000-btuh-80703836

και το άλλο ένα Tesla, το εξής:

https://www.skroutz.gr/s/28829564/Tesla-TT34EX21-1232IA-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html#reviews

Το Tesla βγαίνει περίπου 20 ευρώ παραπάνω από το Sendo (359 έναντι 339).

Μεταξύ αυτών των 2 ποιο θα προτιμούσατε και γιατί;

Με βάση το σκεπτικό που ανέφερα, υπάρχει πιστεύετε παρόλα αυτά λόγος να ψαχτώ για ακριβότερο μηχάνημα (κατηγορίας κοντά στα 450 ευρώ, πχ Midea, TCL) ή ακόμα παραπάνω, γνωστών εταιρειών που φλερτάρουν με το 600άρι; (πχ Mitsubishi, Daikin, Panasonic κλπ). Έχω να κερδίσω κάτι (εμφανώς όμως, πχ σαφώς καλύτερα πλαστικά κι όχι απλά σαν φήμη εταιρείας) κοιτάζοντας προς τις premium εταιρείες, οι οποίες ωστόσο τις βασικές σειρές τους (στην κατηγορία τιμής των 600 ευρώ που συζητάμε) συνήθως τις βγάζουν στην Τουρκία και λογικά έχουν κάνει εκπτώσεις σε θέματα ποιότητας, εν συγκρίσει με τις ακριβές σειρές τους;

Το κλιματιστικό θα μείνει στο σπίτι; Το ποσό ποιος το πληρώνει; Πόσα χρόνια θα μείνεις εκεί ακόμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικό το πληρώνω εγώ, και αν κι εφόσον φύγω από το σπίτι το παίρνω μαζί μου. Δεν είναι άμεσα ορατό το να αλλάξω σπίτι, οπότε καλώς εχόντων των πραγμάτων θα με συντροφεύσει για χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, lazarefa είπε

Το κλιματιστικό το πληρώνω εγώ, και αν κι εφόσον φύγω από το σπίτι το παίρνω μαζί μου. Δεν είναι άμεσα ορατό το να αλλάξω σπίτι, οπότε καλώς εχόντων των πραγμάτων θα με συντροφεύσει για χρόνια.

Και ένα τελευταίο.

Τι νούμερο σου βγάζει η εφαρμογή των απωλειών με 18C και τι νούμερο με 22; Και σε ποια πόλη/περιοχή είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ποιο σου προσφέρει την καλύτερη τήρηση της θερμοκρασίας που θέλεις;

Στον δικό μου χώρο, πάντα καλύτερα αποτελέσματα έχω με το follow me. Αλλά έχουμε ακούσει και το αντίθετο οπότε μάλλον εξαρτάται από τον χώρο.

ΥΓ Το carrier που έχω έχει και μια λειτουργία eco με εξαιρετικά αποτελέσματα. 110-115W σταθερά, χωρίς spikes και άψογη διατήρηση της θερμοκρασίας.

Με το μυαλό σου και σε θέρμανση https://www.skroutz.gr/s/23492900/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B16J2KVSG-E-RAS-16J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-16000-BTU-A-A.html

Με το μυαλό σου σε μέγιστη οικονομία σε ψύξη

https://www.skroutz.gr/s/35600300/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-18NXD6-I-AEP2-18NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή.html

 

 

 

Για σένα θα πρέπει να μας πεις δύο τρία πράγματα. Ιδανικά μέσω του ερωτηματολογίου της υπογραφής μου.

Ψηθηκα ήδη για το midea. Seer 8.5 μοιάζει ιδανικό. Σκέφτομαι να το πάρω από mediamarkt. Επειδή στα Γιάννενα δεν έχει κατάστημα και δείχνει ότι έχει δωρεάν περαστικά, ισχύει και για άλλες πόλεις η προσφορά ή μόνο σε αυτές που υπάρχει φυσικό κατάστημα? Έχει δοκιμάσει κανείς?? (Πήρα τηλ να ρωτήσω αλλά δεν απάντησαν)

Υγ: για το vfm 12αρι που ψάχνω το θέλω για συμπλήρωμα σε ψύξη στον πάνω όροφο της μεζονέτας (3 υπνοδωμάτια,1 μπάνιο) όπου σε ένα δωμάτιο έχω το 12αρι carrier crystal ion3 αλλά δεν φτάνει να δροσίσει όλο τον όροφο. Το δωμάτιο που θα μπει έχει μόνο ένα άνοιγμα βορειοανατολικό. Θα χρησιμοποιηθεί μόνο για ψύξη και θέλω την ελάχιστη δυνατή κατανάλωση.

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

liakjimΠεριοχή Χαϊδάρι Αττικής. Θερμικές απώλειες από εφαρμογή για 18 βαθμούς: 2727 W (2345 kcal/h), αντίστοιχα για 22 βαθμούς 3333 W (2866 kcal/h).

Επεξ/σία από lazarefa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, lazarefa είπε

liakjimΠεριοχή Χαϊδάρι Αττικής. Θερμικές απώλειες από εφαρμογή για 18 βαθμούς: 2727 W (2345 kcal/h), αντίστοιχα για 22 βαθμούς 3333 W (2866 kcal/h).

Προσωπικά θα ήθελα να έχω τη μέγιστη οικονομία σε χρήση ειδικά λαμβάνοντας υπόψη την αύξηση της τιμής του ρεύματος.

Δυστυχώς το ερώτημα σου δεν έχει εύκολη απάντηση. Δεν έχουμε τόσο καλό feedback από τα φθηνά κλιματιστικά που αναφέρεις παρά μόνο ότι κάποια είναι φασονακια tcl ή aux.  Οι απώλειες σου δεν είναι πολλές. Ένα 12αρι θα έχει άνετα τη ψύξη και αρκετά καλά τη θέρμανση. Όμως δεν μπορούμε να ξέρουμε πόση επιβάρυνση θα έχεις σε βάθος χρόνου με ένα φθηνό και λιγότερο αποδοτικό κλιματιστικό σε σχέση με ένα ακριβότερο και πιο αποδοτικό. Εννοείται ότι υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπως λες και εσύ, πλαστικά, χαρακτηριστικά κτλ.

Όπως καταλαβαίνεις ή θα πρέπει να αναθέσεις σε κάποιον να σου κάνει μελέτη του χώρου ή να ζυγίσεις τι θέλεις αλλά και πάλι με πολλές αβεβαιότητες.

Προσωπικά θα έκανα υπομονή, δεν θα έπαιρνα τώρα κλιματιστικό γιατί είναι χάλια η περίοδος με τις ανατιμήσεις ένεκα προγράμματος ανακύκλωσης και θα στοχευα είτε για ένα daikin atxc35c από μεγάλη αλυσίδα εφόσον το έβρισκα σε προσφορά ή σε ένα ftxc35c από δίκτυο blue dealer. 

Από οικονομικά θα κοιταγα είτε ένα tcl miracle ii από δίκτυο τουρνικιωτη ( κοίτα και bestprice) , είτε σε ένα Haier tide green.

Αλλά όχι τώρα. Μάλλον μετά το πρόγραμμα ανακύκλωσης ή στη black Friday.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σε ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις liakjim

Δυστυχώς, δεν έχω την πολυτέλεια της αναμονής, παρότι καταλαβαίνω ότι από δω και πέρα δεν είναι καλή εποχή για ανάλογες αγορές και λόγω φουλ σεζόν (καλοκαίρι) αλλά και λόγω του προγράμματος που τρέχει. Βλέπεις, δεν με βλέπω να την παλεύω για άλλο ένα καλοκαίρι χωρίς κλιματισμό με τις ζέστες (δεν υπάρχει κανένα κλιματιστικό στο σπίτι αυτή τη στιγμή), οπότε ο σκοπός είναι να αγοραστεί το μηχάνημα το αργότερο μέχρι την άλλη εβδομάδα ώστε μέχρι 15 Ιουλίου να είναι τοποθετημένο και λειτουργικό στο σπίτι. Επίσης, σκεφτόμουν και κάτι άλλο. Με τις απανωτές αυξήσεις τιμών σε όλο το φάσμα του εμπορίου (με πρώτες και καλύτερες αυτές τις ενέργειας, άρα κόστος μεταφορικών και κόστος παραγωγής), πιο πιθανό φοβάμαι πως είναι μετά από μερικούς μήνες (εκτός του ότι θα φάω όλες τις ζέστες και του φετινού καλοκαιριού χωρίς κλιματισμό) ότι οι τιμές θα ανέβουν περαιτέρω, παρά θα πέσουν ή έστω θα παραμείνουν στα σημερινά επίπεδα.

Οπότε για το θέμα αναμονής, δεν μπορώ να το διαχειριστώ, η αγορά θα γίνει οπωσδήποτε τις επόμενες μέρες.

Aπό τα λεγόμενα οικονομικά που προτείνεις, το μεν TCL παίζει από 477 ευρώ, ενώ το Haier από 405 ευρώ (μιλάμε για άμεσα διαθέσιμα προϊόντα από σχετικά αξιόπιστα καταστήματα). 

Λόγω χαμηλότερης κατανάλωσης ενέργειας ή ποιότητας κατασκευής/λειτουργίας προτείνεις/προκρίνεις τα συγκεκριμένα έναντι άλλων; (πχ AUX, Midea).

Να προσθέσω επίσης ότι δεν επιθυμώ ο χώρος μου να γίνεται "ψυγείο" με το κλιματιστικό. Ακόμα και στους 28 βαθμούς (πραγματική θερμοκρασία χώρου) είμαι μια χαρά καλυμμένος (για να πάρεις μια ιδέα, αυτές τις μέρες χωρίς κλιματισμό είμαι στους 30 βαθμούς). Επιπρόσθετα, γύρω στις 20 μέρες τον  Ιούλιο και άλλες 15 τον Αύγουστο μένω σε άλλη κατοικία, οπότε όπως καταλαβαίνεις οι μέρες κατ' έτος που θα καλείται να δουλεύει το κλιματιστικό σε λειτουργία ψύξης δεν είναι πάρα πολλές (ας πούμε χονδρικά ότι το τετράμηνο Ιούνιος - Σεπτέμβριος μιλάμε για περίπου 350 ώρες που θα έχω ενεργοποιημένο το κλιματιστικό στην ψύξη).

Με αυτά τα δεδομένα, μήπως το κεφάλαιο οικονομία ενέργειας, παρότι αναμφίβολα σοβαρό, δεν θα πρέπει να αποτελεί την κύρια παράμετρο αναζήτησης για την περίπτωσή μου; (πολύ δε περισσότερο που όπως προανέφερα, η λειτουργία θέρμανσης θα έχει καθαρά επικουρικό ρόλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Το πρόβλημα του μηχανήματος είναι ότι είτε χωρίς follow me είτε με follow me έχει το ίδιο μεγάλο offset. 

Με το σενάριο μικραινεις το offset και στις 2 περιπτώσεις. 

οπως και στο passion pro μου, ιδια σκατο κατασταση.

δυστυχως δεν υποστηριζεται απο την εν λογο εφαρμογη οποτε θα δοκιμασω τη τυχη μου με το Broadlink RM4 mini  μαζι και με το σενσορα θερμοκρασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, CptBill είπε

οπως και στο passion pro μου, ιδια σκατο κατασταση.

δυστυχως δεν υποστηριζεται απο την εν λογο εφαρμογη οποτε θα δοκιμασω τη τυχη μου με το Broadlink RM4 mini  μαζι και με το σενσορα θερμοκρασιας.

Ρε παιδιά, μήπως απλά πρέπει να πειραματιστείτε λίγο με τη θέση του τηλεκοντρόλ; Και εγώ midea φασον έχω αλλά ακόμη και χωρίς eco ρύθμιση ( που κάνει θαύματα επαναλαμβάνω) , ένα +-0.8 το έχει που νομίζω είναι άκρως αποδεκτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...