Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και από εμένα. Ήρθε η ώρα να αλλάξουμε τους δεινόσαυρους.

1. Ποσό που διαθέτουμε : 900€ (18άρι+) και 350€ (9άρι)

2. Αντικατάσταση παλιού. Kendo KEN-13 (3.5kW cooling capacity) μέτρια επάρκεια Σαλονοκουζίνα.

Kendo KEN-09 υπνοδωμάτιο, επαρκές.

3. Επιθυμητό κατάστημα: Ότι να’ναι.

4. Χρήση κλιματιστικού: 60/40 Ψ/Θ

5. Συχνότητα χρήσης: Περιστασιακά

6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Σαλονοκουζίνα (μεγάλο) Υπνοδωμάτιο (μικρό)

7. Τοποθεσία: 3-35 C

8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Εγγύηση ή αδιάφορο.

9. Απώλειες Σαλονοκουζίνα:

7462.85 Watt

6418.05 KCal/h

74.63 Watt/m2

64.18 KCal/h/m2

Απώλειες Υπνοδωμάτιο:

1834.08 Watt

1577.30 Kcal/h

122.27 Watt/m2

105.15 Kcal/h/m2

Επιθυμητή 20.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με ποιο πριζάκι;

Tuya Single Phase Din Rail WIFI Smart Energy Meter timer Power Consumption Monitor kWh Meter Wattmeter 110V 220V 50/60Hz

Όταν το αγόρασα είχε € 22,59

https://www.aliexpress.com/item/4000571756590.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1802xRQpHC

H2767d2eef2084d3289808649a5cff820h.webp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους έχουν πρόβλημα (λόγο μεγάλου offset καταλήγουμε να παγώνουμε και έπειτα τα ζεσταινόμαστε) με κλιματιστικά inventor και έχει Wi-Fi το κλιματιστικό ώστε να λειτουργεί μέσω του inventor control app σας έχω τη λύση... 

Τελικό αποτέλεσμα offset λειτουργίας από 0.5 βαθμό περίπου μέχρι όσο θέλουμε...

Ακολουθούν τα βήματα ...

Ανοίγουμε το Inventor Control app.

Επιλεγουμε κάτω κάτω στο κέντρο ... Έξυπνα Σεναρια

Στην επόμενη οθόνη θα δημιουργήσουμε ένα σενάριο,  οπότε πατάμε πάνω δεξιά το...  +

Επιλέγουμε...  Όταν αλλάζει η κατάσταση της συσκευής και μετά επιλέγουμε τη συσκευή μας. 

Επιλέγουμε  ... Θερμ. χωρου

και στην επόμενη οθόνη επιλέγουμε το > και βάζουμε τη θερμοκρασία 27.

Μετά επιλέγουμε  ... Ρυθμίσεις συσκευής και διαλέγουμε τη συσκευή μας. 

Επιλέγουμε  ... Ρυθμ. Θερμοκρασίας , βάζουμε τη θερμοκρασία στο 28 και πατάμε αποθήκευση. 

Πατάμε...  Επόμενο και μετά....  Αποθήκευση. 

Το πρώτο μας σενάριο ειναι έτοιμο. 

Θα χρειαστούμε 2 σενάρια. 

Το ένα για να ξέρει το κλιματιστικό μας πότε να ξεκινήσει την ψύξη και το δεύτερο για το πότε θα σταματήσει τη λειτουργία του. 

Στο δεύτερο σενάριο η διαφορά είναι ότι βάζουμε στη... Θερμ. Χώρου < και βάζουμε τη θερμοκρασία στο 26 και στη ρύθμιση θερμοκρασίας βάζουμε 30 για να σταματήσει τη λειτουργία του. 

Έτσι το κλιματιστικό μας θα λειτουργεί στην ψύξη όταν η θερμοκρασία στο μηχάνημα φτάσει στους 28 βαθμους μέχρις ότου η θερμοκρασία στο μηχάνημα κατέβει στους 26 βαθμούς. 

Αυτό στην πραγματικότητα σημαίνει ότι θα έχουμε θερμοκρασία στο χώρο 27 βαθμούς +- 0.3 βαθμούς περίπου λόγω του ότι στην ουσία μικραίνουμε το offset πραγματικής λειτουργίας του μηχανήματος. 

Από 4 βαθμούς πχ το πάμε στους 2 αλλά στην πραγματικότητα έχουμε μικρή διακυμανση στην  πραγματική θερμοκρασία. 

Δοκιμάστε το και θα δείτε εκπληκτικά αποτελέσματα. 

Εγώ έχω φτιάξει 2 σετ σεναρίων,  1 χωρίς follow me και 1 με follow me και κάθε φορά ενεργοποιώ το σετ που θέλω.... 

Screenshot_2022-07-03-16-53-06-421~2.jpeg

Screenshot_2022-07-03-16-53-47-996~2.jpeg

Screenshot_2022-07-03-16-54-07-243~2.jpeg

Screenshot_2022-07-03-16-54-41-829.jpeg

Screenshot_2022-07-03-16-54-53-056~2.jpeg

Screenshot_2022-07-03-16-56-13-275.jpeg

Screenshot_2022-07-03-16-57-09-062.jpeg

Screenshot_2022-07-03-16-56-54-562.jpeg

Screenshot_2022-07-03-09-37-31-320.jpeg

Screenshot_2022-07-03-16-57-57-687~2.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2022 στις 4:23 ΜΜ, panosss567 είπε

Δυο λόγια για το Mitsubishi BT25VGK.

Τοποθετήθηκε εχθές , δούλεψε το βράδυ από 11:30 έως 07:00.

Έκαψε 800 watt με εξωτερική 29 έως 26 ( το πρωί ) 

Εσωτερική 28 και ζητούμενο 27 .

Στο ύψος του κομοδίνου το πρωί η θερμοκρασία ήταν 25.

Λίγο που το παρακολούθησα είχε άπειρα on off  , ξεκινούσε με κατανάλωση ( tapo p110 ) λίγο πάνω από 500 έπεφτε στα 230 watt και μετά από λίγο έσβηνε (μόνο ανεμιστήρας ) .

Ο κάθε κύκλος διαρκούσε 10εως 15 λεπτά και ανάμεσα στους κύκλους ξεκουραζόταν για μισή ώρα.

Νομίζω ότι η λειτουργία και η κατανάλωση για το χθεσινό βράδυ δεν είναι αντιπροσωπευτικά.

Είναι αθόρυβο και μέσα και έξω όπως αναμενόταν , εκτός από τον θόρυβο του νερού που τρέχει στην εξωτερική μονάδα.

Σε σύγκριση με ένα Trane του 89 έκαψε το 1/10.

Δεν έχω το έχω συνδέσει ακόμη στο δίκτυο.

Καλησπέρα φίλε.

Μετά από σχεδόν μία εβδομάδα, μπορείς να γράψεις επιπλέον εντυπώσεις?

Αν επιτρέπεται από ποιο κοτσοβολο το πήρες? Εκθεσιακό? Θυμάσαι και ποιο ήταν το συνεργείο που ήρθε για εγκατάσταση?

Ρωτάω γιατί είχα ξεχωρίσει αυτό το κλιματιστικό λόγω ονόματος (mitsu), καλού seer(8+) και σωστού φορτίου σχεδιασμού στη θέρμανση σύμφωνα με τις οδηγίες των ειδικών εδώ(χαμηλό φορτίο σε θερμό κλίμα).

Πήρα λοιπόν 2 εκθεσιακά από κοτσοβολο στα 579€ το κομμάτι με δωρεάν εγκατάσταση, στη λογική και εγώ ότι εκθεσιακά μεν αλλά δεν έχουν δουλέψει καθόλου...δεν είναι τηλεοράσεις πχ να παιζουν στο κατάστημα.

Όμως το συνεργείο που ήρθε χτες να βάλει το πρώτο, βρήκα στην εξωτερική μονάδα να λείπουν κάποια ρακόρ, και να έχει ξεκολλήσει και η γρίλια του ανεμιστήρα. Στο δεύτερο σετ βρήκε πάλι να λείπουν ρακόρ και να έχει χτυπήματα η εσωτερική. Οπότε μου πρότειναν να το δηλώσουν σαν ελλατωματικα και θα με πάρουν αύριο από τα κεντρικά του κοτσοβολου για να δούμε τι θα γίνει.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι πιθανόν να μου πουν επιστροφή χρημάτων αφού δεν έχουν αλλα τεμαχια για αλλαγή, και εκεί γυρίζω στο μηδέν πάλι και ψάχνω. Οπότε θα ήθελα να ξέρω αν αξίζει σαν κλιματιστικό η αν στην τελική με 580€ συμπεριλαμβανομένης εγκατάστασης βρίσκω και κάτι άλλο αξιολογο και δε πρέπει να νοιάζομαι αν τα πάρουν πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexdeskas είπε

1 με follow me

Ποσο διακυμανση ειχε με το follow me χωρις τα σεναρια που εφτιαξες τωρα? συν πλην ποσο δηλαδη απο τους 26 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Specs είπε

Ποσο διακυμανση ειχε με το follow me χωρις τα σεναρια που εφτιαξες τωρα? συν πλην ποσο δηλαδη απο τους 26 ?

Με το σενάριο... 

Screenshot_2022-07-03-19-21-45-735.jpeg

χωρίς το σενάριο η διακυμανση ήταν γύρω στους 3 βαθμούς... 

Screenshot_2022-07-03-19-29-32-048.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexdeskas είπε

Για όσους έχουν πρόβλημα (λόγο μεγάλου offset καταλήγουμε να παγώνουμε και έπειτα τα ζεσταινόμαστε) με κλιματιστικά inventor και έχει Wi-Fi το κλιματιστικό ώστε να λειτουργεί μέσω του inventor control app σας έχω τη λύση... 

Τελικό αποτέλεσμα offset λειτουργίας από 0.5 βαθμό περίπου μέχρι όσο θέλουμε...

Ακολουθούν τα βήματα ...

Ανοίγουμε το Inventor Control app.

Επιλεγουμε κάτω κάτω στο κέντρο ... Έξυπνα Σεναρια

Στην επόμενη οθόνη θα δημιουργήσουμε ένα σενάριο,  οπότε πατάμε πάνω δεξιά το...  +

Επιλέγουμε...  Όταν αλλάζει η κατάσταση της συσκευής και μετά επιλέγουμε τη συσκευή μας. 

Επιλέγουμε  ... Θερμ. χωρου

και στην επόμενη οθόνη επιλέγουμε το > και βάζουμε τη θερμοκρασία 27.

Μετά επιλέγουμε  ... Ρυθμίσεις συσκευής και διαλέγουμε τη συσκευή μας. 

Επιλέγουμε  ... Ρυθμ. Θερμοκρασίας , βάζουμε τη θερμοκρασία στο 28 και πατάμε αποθήκευση. 

Πατάμε...  Επόμενο και μετά....  Αποθήκευση. 

Το πρώτο μας σενάριο ειναι έτοιμο. 

Θα χρειαστούμε 2 σενάρια. 

Το ένα για να ξέρει το κλιματιστικό μας πότε να ξεκινήσει την ψύξη και το δεύτερο για το πότε θα σταματήσει τη λειτουργία του. 

Στο δεύτερο σενάριο η διαφορά είναι ότι βάζουμε στη... Θερμ. Χώρου < και βάζουμε τη θερμοκρασία στο 26 και στη ρύθμιση θερμοκρασίας βάζουμε 30 για να σταματήσει τη λειτουργία του. 

Έτσι το κλιματιστικό μας θα λειτουργεί στην ψύξη όταν η θερμοκρασία στο μηχάνημα φτάσει στους 28 βαθμους μέχρις ότου η θερμοκρασία στο μηχάνημα κατέβει στους 26 βαθμούς. 

Αυτό στην πραγματικότητα σημαίνει ότι θα έχουμε θερμοκρασία στο χώρο 27 βαθμούς +- 0.3 βαθμούς περίπου λόγω του ότι στην ουσία μικραίνουμε το offset πραγματικής λειτουργίας του μηχανήματος. 

Από 4 βαθμούς πχ το πάμε στους 2 αλλά στην πραγματικότητα έχουμε μικρή διακυμανση στην  πραγματική θερμοκρασία. 

Δοκιμάστε το και θα δείτε εκπληκτικά αποτελέσματα. 

Εγώ έχω φτιάξει 2 σετ σεναρίων,  1 χωρίς follow me και 1 με follow me και κάθε φορά ενεργοποιώ το σετ που θέλω.... 

Screenshot_2022-07-03-16-53-06-421~2.jpeg

Screenshot_2022-07-03-16-53-47-996~2.jpeg

Screenshot_2022-07-03-16-54-07-243~2.jpeg

Screenshot_2022-07-03-16-54-41-829.jpeg

Screenshot_2022-07-03-16-54-53-056~2.jpeg

Screenshot_2022-07-03-16-56-13-275.jpeg

Screenshot_2022-07-03-16-57-09-062.jpeg

Screenshot_2022-07-03-16-56-54-562.jpeg

Screenshot_2022-07-03-09-37-31-320.jpeg

Screenshot_2022-07-03-16-57-57-687~2.jpeg

Οπότε με λίγα λόγια, είναι σαν να αφαιρεις το follow me και να δουλεύει πλέον το κλιματιστικό όχι με τα εγγενή όρια του αισθητήρα του και του προγραμματισμού του αλλά με τα όρια των σεναρίων. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Οπότε με λίγα λόγια, είναι σαν να αφαιρεις το follow me και να δουλεύει πλέον το κλιματιστικό όχι με τα εγγενή όρια του αισθητήρα του και του προγραμματισμού του αλλά με τα όρια των σεναρίων. Σωστά;

Το πρόβλημα του μηχανήματος είναι ότι είτε χωρίς follow me είτε με follow me έχει το ίδιο μεγάλο offset. 

Με το σενάριο μικραινεις το offset και στις 2 περιπτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Το πρόβλημα του μηχανήματος είναι ότι είτε χωρίς follow me είτε με follow me έχει το ίδιο μεγάλο offset. 

Με το σενάριο μικραινεις το offset και στις 2 περιπτώσεις. 

Έξυπνο.

Υπόψιν το ίδιο μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε κλιματιστικό με ένα rm mini 4 προσθέτοντας τον αισθητήρα θερμοκρασίας που έχει ( και υγρασίας άρα δίνει και έξτρα δυνατότητες ) , αυτόν

https://topelectronics.gr/smart-home/broadlink/temperature-and-humidity-sensor-for-broadlink-rm4-mini/

Επίσης όσοι έχουν homeassistant και ένα οποιοδήποτε ir remote πχ το rm mini 3 μαζί με έναν αισθητήρα χώρου, μπορούν να φτιάξουν όμοια scripts. Και μάλιστα πιο έξυπνα με μείωση ταχύτητα ανεμιστήρα αντί για εντολή για off. Έχω φτιάξει για το asyg24klca αν και στην πράξη δεν έχει ακόμα γίνει triggered. 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έξυπνο.

Υπόψιν το ίδιο μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε κλιματιστικό με ένα rm mini 4 προσθέτοντας τον αισθητήρα θερμοκρασίας που έχει ( και υγρασίας άρα δίνει και έξτρα δυνατότητες ) , αυτόν

https://topelectronics.gr/smart-home/broadlink/temperature-and-humidity-sensor-for-broadlink-rm4-mini/

Επίσης όσοι έχουν homeassistant και ένα οποιοδήποτε ir remote πχ το rm mini 3 μαζί με έναν αισθητήρα χώρου, μπορούν να φτιάξουν όμοια scripts. Και μάλιστα πιο έξυπνα με μείωση ταχύτητα ανεμιστήρα αντί για εντολή για off. Έχω φτιάξει για το asyg24klca αν και στην πράξη δεν έχει ακόμα γίνει triggered. 

 

Στα σενάρια που ανέφερα παραπάνω μπορούμε να ελέγχουμε ή να αλλάξουμε και άλλα πράγματα σύμφωνα με την παρακάτω εικόνα. 

Οπότε βάλτε λίγο φαντασία και ξεκινήστε τα δικά σας σενάρια... 

Screenshot_2022-07-03-21-04-47-166.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Στα σενάρια που ανέφερα παραπάνω μπορούμε να ελέγχουμε ή να αλλάξουμε και άλλα πράγματα σύμφωνα με την παρακάτω εικόνα. 

Οπότε βάλτε λίγο φαντασία και ξεκινήστε τα δικά σας σενάρια... 

Screenshot_2022-07-03-21-04-47-166.jpeg

Ναι , απλά αναφέρθηκα στην περίπτωση όπου κάποιο μέλος έχει παρόμοιο πρόβλημα σε κάποιο άλλο κλιματιστικό. Ακόμα και χωρίς wifi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μήπως υπάρχει κάποιος που έχει κάποιο από τα παρακάτω (όχι απαραίτητα 12άρι) και θα μπορούσε να μεταφέρει εντυπώσεις; Τυχών προβλήματα, θόρυβοι, απόδοση, κτλ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων.

1. FUJITSU ASYG - 12KPCA

2. MIDEA XtremeSave AG-12 NXD1-XI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2022 στις 10:43 ΜΜ, George_cy είπε

Τον κάνω tag λοιπόν ίσως μας διαφωτίσει @aTsgR. Εν τω μεταξύ το ακόλουθο μπορεί να ενδιαφέρει τους Daikin fans. Εδώ και 2-3 χρόνια αν όχι και παραπάνω έχει βγεί στην Ιαπωνία το καινούριο Ururu Sarara ονομαζόμενο URUSARA X που από ότι βλέπω έχει εξαιρετικά βελτιωμένο design και λειτουργίες. Είναι εξοπλισμένο με σιγαστήρα στο σύστημα εξαερισμού για να μείωσει τα επίπεδα θορύβου όπως κάποιοι κάτοχοι παραπονέθηκαν για την θορυβώδη λειτουργία του. Για δείκτες απόδοσης δεν έχουμε πληροφορίες λόγω του ότι αυτό το καινούριο μοντέλο δεν είναι διαθέσιμο στην Ευρωπαϊκή αγορά και δεν ξέρουμε κατά πόσο υπάρχουν σχέδια στην Daikin να το διαθέσουν εκτός Ιαπωνίας. Μου είναι άγνωστο ακόμα αν το καινούριο μοντέλο όσο και η σειρά που είναι διαθέσιμη για εμάς (FTXZ-N) Μπορεί να χωρίσει το στοιχείο του σε κρύο και ζεστό όπως έκανε το αρχικό Ururu Sarara μόλις βγήκε που λειτουργούσε θεωρητικά σαν αληθινός αφυγραντήρας. Πιο κάτω οι σχετικοί σύνδεσμοι:

https://www.coolingpost.com/world-news/daikin-adds-fresh-air-supply-to-split-air-conditioners/

https://www.coolingpost.com/world-news/daikin-and-fujifilm-develop-noise-reduction-technology/

 

press_20210906_01.jpg.1e33d49c1285ba89d64cc3cc5987b4d1.jpgDaikin-noise-reduction.jpg.ddccad01be98e1b87fde52aaa278626a.jpg

 

Αφυγρανση με την τυπική λειτουργία εάν έχεις κάποιον αφυγραντυρα δεν κάνει. Ακόμα δεν μπορείς να ρυθμίσεις ούτε την ταχύτητα του ανεμιστήρα στο Dry η Dry Cooling (με αποτέλεσμα να κάνει πολύ θόρυβο) ούτε το πόσο % θα έχεις υγρασία. Γενικά το μηχάνημα κρατάει τα επίπεδα υγρασίας γύρω στο 60%, αν και το υγρόμετρο που έχω στον χώρο ποιο πολύ κοντά στο 65% το κρατάει πάρα χαμηλότερα. Εμένα με ενοχλεί πολύ αυτό καθώς αν ο χώρος έχει πάνω από 45% με ενοχλεί αρκετά. Έχω καλύτερα αποτελέσματα εάν το έχω μόνο σαν κλιματιστικό και ως προς τον θόρυβο και ως προς την αφυγρανση.

Όσο για τον εξαερισμό, εξαρτάτε ποσά άτομα έχεις μέσα στο δωμάτιο. Με ένα άτομο και με ανοιχτό παράθυρο σε χώρο περίπου 18 τμ έχω περίπου 400 ppm CO2 ενώ αν κλείσω το παράθυρο με το Ururu πολύ γρήγορα πάει στα 1300 ppm CO2. Χωρίς το Ururu ήμουν περίπου στα 1900 ppm CO2. Το netatmo που έχω για τις μετρήσεις λέει ότι ιδανικό είναι περίπου <600 ppm...

Μακάρι να βγει το Ururu Χ και να λύνει όλα αυτά που ήταν απογοήτευση με το Ururu - αν όντως ισχύει, θα το πάρω από τους πρώτους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...