Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, cpjmf είπε

καλή εγγύηση

Ξεχνας το Midea και εχουμε και λεμε: η αγορα απο αλυσιδα με εξτρα εγγυηση οποτε παρε οτι γουσταρεις και 5 χρονια θασαι εξασφαλισμενος(με εξτρα κοστος φυσικα! η πας σε TCL,Toshiba,Daikin,Haier με αυτη την σειρα εγγυησεων

edit Τωρα το βρηκα , δεν τοχω ενημερωσει φετος αλλα καπου εκει ειναι τα πραγματα

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1297469025

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, cpjmf είπε

care to explain? Υπενθυμίζω ότι δεν είμαι σχετικός με τον κλιματισμό ...

Η Ιαπωνικη απαντηση στον κλιματισμο ειναι made in China

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

AUX με συμπιεστή gmcc (midea):

 

Τίμια μηχανήματα για την τιμή τους, η aux βγάζει φασόν για sendo, μερικά μοντέλα "tesla".

Nakassi επίσης φασον midea, αξιόπιστο για την τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Specs είπε

Ουάου, εσύ το έχεις φτιάξει όλο αυτό;

4 λεπτά πριν, Klausx είπε

Τίμια μηχανήματα για την τιμή τους, η aux βγάζει φασόν για sendo, μερικά μοντέλα "tesla".

Nakassi επίσης φασον midea, αξιόπιστο για την τιμή του.

Για τα aux έχουμε ακούσει μέτρια πράγματα εδώ μέσα. Νομίζω από τον @userAnon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ουάου, εσύ το έχεις φτιάξει όλο αυτό;

Oxi, το κομματι των εγγυησεων μονο , ενα παιδι εδω μεσα δεν θυμαμαι ουτε πως μπορω να το βρω το ονομα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Oxi, το κομματι των εγγυησεων μονο , ενα παιδι εδω μεσα δεν θυμαμαι ουτε πως μπορω να το βρω το ονομα του

Εύκολο ήταν. Είναι του @c-minor .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εύκολο ήταν. Είναι του @c-minor .

Ωραια! παντως εχω φτιαξει πολυ πιο βαρβαρα και με πολλη δουλεια, ολα τα κυκλοφορουντα στην χωρα μας απο eurovent κατεβασμενα και καταχωρημενα , εποχες πριν η eurovent αλλαξει site, αλλα και μετα...

κατι τετοια https://docs.google.com/spreadsheets/d/10E4_71TcF9_b-i2Lm33-KVAMkX3132J4fFj4q1be8nE/edit#gid=0

προς τους φιλους που ζητανε προσβαση, δεν θυμαμαι ποσο παλιο ειναι αρα τα μοντελα ισως καποια δεν κυκλοφορουν, αλλα μην ξεχναμε πως "βαφτισια" κανουν οι κατασκευαστες, δεν σχεδιαζουν νεα μηχανηματα καθε χρονο! και λιγο φεισλιφτ και ετοιμα!

Επεξ/σία από Specs
edit
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/7/2022 στις 9:25 ΜΜ, alexdeskas είπε

Πολλές φορές εδώ μέσα μιλάμε για τα ελάχιστα watt που μπορεί να κατέβει ένα μηχάνημα σε κατανάλωση. 

Βέβαια πολλά παίζουν ρόλο σε αυτό... Σημασία όμως δεν έχει το πόσο θα κατέβει στιγμιαία αλλά σε πόσα χαμηλά watt θα μπορέσει να λειτουργήσει αρκετή ώρα κάνοντας συντήρηση θερμοκρασίας και βέβαια σε εξωτερικές θερμοκρασίες όπου θα χρειαζόταν ψύξη και όχι σε άσχετες θερμοκρασίες μόνο και μόνο για να δείξουμε πόσο μπορεί στιγμιαία να κατέβει. 

Παραθέτω διάγραμμα από Daikin Perfera 12αρι σε Σαλοκουζινα μαζί με χωλ και διάδρομο σύνολο 48τμ ΣΗΜΕΡΑ το πρωί ... Θεσσαλονίκη μέσα στην πόλη... Ζήτηση 27.5

Screenshot_2022-07-01-21-17-45-010.jpeg

Το perfera είναι χαλαρά το καλύτερο κλιματιστικο που έχει περάσει από τα χέρια μου. Ο 1+ μήνας που έμεινα χωρίς τη λειτουργία του (καμμένη πλακέτα εσωτερικής μονάδας λόγο υπέρτασης, παρόλα αυτά, αν και καθυστέρημενα, η αντιπροσωπεία έκανε αντικατάσταση της πλακέτας με νέα μέσω της εγγύησης) μου φάνηκε αιώνας.

Επίσης αναφέρω ότι είναι το μόνο που σε ψύξη όταν πιάσει επιθυμητη, σταματάει εντελώς και η εσωτερική μονάδα. Πάντα είχα την εντύπωση ότι η ανακύκλωση αέρα χωρίς ψύξη, αυξάνει την υγρασία στο χώρο. Μπορεί να κάνω κ λάθος.

Παίδες τη βοήθεια σας σε κάποιο άλλο θέμα. Έχω ένα 9αρι inventor passion pro, παλιουτσικο αλλά αξιοπρεστατο.

Το πρόβλημα είναι ότι επειδή λειτουργεί σε ένα αρκετά μικρό υπνοδωμάτιο με κάποια μόνωση, λόγο μεγάλου offset καταλήγουμε να παγώνουμε και έπειτα τα ζεσταινόμαστε.

Το follow me δεν βελτιώνει το offset.

Υπάρχει 9αρι που να διατηρεί με χειρουργική ακρίβεια τη θερμοκρασία χώρου, δλδ να έχει μικρό offset και να κατεβαίνει χαμηλά για ένα μικρό υπνοδωμάτιο? Και ας κανει 200 on/off ο συμπιεστής.

Επεξ/σία από CptBill
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπειδη βλεπω πολυ ενδιαφερον και μιας και παιρνω μιζα απο Toshiba,🤑, ας κανουν αποσβεση κιολας...

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1WGflfVhiwIUrq-mWCJ4vxBqJSpV5Aepaf4C1Md2x9AA/edit?usp=sharing

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CptBill είπε

Υπάρχει 9αρι που να διατηρεί με χειρουργική ακρίβεια τη θερμοκρασία χώρου, δλδ να έχει μικρό offset και να κατεβαίνει χαμηλά για ένα μικρό υπνοδωμάτιο? Και ας κανει 200 on/off ο συμπιεστής.

Δεν το κάνει το περφέρα αυτό;

Πάντως το atxc-b με την προγραμματισμένη πλακέτα που έχουμε κάποια μέλη, κάνει ακριβώς αυτό που λες. Λιώνει στο On-off όταν οι συνθήκες είναι ευνοϊκές, αλλά με 0.5 offset που μας έχουν βάλει, δεν ξεφεύγει ούτε χιλιοστό.

Δεν ξέρουμε ακόμη τι κάνει το atxc-c μιας και κανένα μέλος δεν μας έχει δώσει ακόμη ανάλογο feedback.

Οπότε μια λύση είναι να πάρεις ένα (a/f)txc25b κ να ζητήσεις από την daikin hellas να στο προγραμματίσει.

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Eπειδη βλεπω πολυ ενδιαφερον και μιας και παιρνω μιζα απο Toshiba,🤑, ας κανουν αποσβεση κιολας...

https://docs.google.com/spreadsheets/d/18gHxMbvzANMKjaPYOrplaOtq37srQwmrbHjqKmLYoc8/edit?usp=sharing

S-U-P-E-R

!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos1980 είπε

Α, έχεις περφερα στο δωμάτιο, εγώ έχω LN25VG2,πρόσφατα αγορασμενο και από λίγες δοκιμές που έχω κάνει και ώρες που βαραει το δωμάτιο φουλ ήλιος και από δύο πλευρές μιας κ είναι γωνία και ακάλυπτο ,έχοντας εσωτερική πόρτα δωματίου φουλ ανοιχτή ,πόρτα τζαμιού ελάχιστα ανοιχτή ένα τικ αλλά έξωφυλλα αλουμινένια τέρμα ανοιχτα και ταχύτητα αέρα 2 ή 3 ή  auto ,δεν μου έχει ρίξει 5 με 5 μισή βαθμούς θερμοκρασία και μέσα σε 1 ώρα όπως εσένα το μεγάλο ,μέσα σε 1 ώρα να μου την έχει ρίξει το πολύ 3 βαθμους υπό αυτές τις συνθήκες 

*Έχω και  τέντα  με την εξωτερική να είναι στον τοίχο πίσω από τέντα,έχω δοκιμάσει με λίγο κατεβασμένη τέντα ίσα που καλύπτει όλη την εξωτερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

S-U-P-E-R

!!!!

τωρα βρηκα πως αντιγραφει και τις μπαρες ταξινομησης,αλλαξα το λινκ σε

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1WGflfVhiwIUrq-mWCJ4vxBqJSpV5Aepaf4C1Md2x9AA/edit?usp=sharing

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν το κάνει το περφέρα αυτό;

Πάντως το atxc-b με την προγραμματισμένη πλακέτα που έχουμε κάποια μέλη, κάνει ακριβώς αυτό που λες. Λιώνει στο On-off όταν οι συνθήκες είναι ευνοϊκές, αλλά με 0.5 offset που μας έχουν βάλει, δεν ξεφεύγει ούτε χιλιοστό.

Δεν ξέρουμε ακόμη τι κάνει το atxc-c μιας και κανένα μέλος δεν μας έχει δώσει ακόμη ανάλογο feedback.

Οπότε μια λύση είναι να πάρεις ένα (a/f)txc25b κ να ζητήσεις από την daikin hellas να στο προγραμματίσει.

S-U-P-E-R

!!!!

Τα (a/f)txc25b είναι τα sensira, ε?

Μωρέ καλό το σενάριο να πάρω κάποιο από τα παραπάνω μοντέλα αλλά στον Βόλο δεν υπήρχε τεχνικός για να δει το καμμένο μου perfera επί εβδομάδες. Οπότε αν ζητήσω αλλαγή  offset μέσω τεχνικου τους, μάλλον θα περιμένω μερικά χρόνια.

Με βλέπω να καταλήγω με 2ο perfera μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...