Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βέβαια αν αφορούν τα παραπάνω και το δικό μου post μεταξύ άλλων, εγώ δεν μίλησα για ελάχιστη (ελάχιστη είδα και 200 σήμερα και πιθανόν να δω και πιο κάτω) μίλησα για σταθερή στα 280 επί ώρες (και ξεκίνησε επίσης με το σπίτι πυρωμένο στους 30 μέσα όπως φαίνεται στο γράφημα).. πχ στο perfera 9ρι ελάχιστη είδα και 70 και χαμηλότερα.. σταθερή ήταν γύρω στα 80-90 σε συντήρηση (χωρίς υπερβολές στην ζήτηση) κτλ.. εννοείται πάντα με το πόσο χαμηλά μένει σε σταθερή θερμοκρασία πρέπει να μιλάμε και όχι με το ελάχιστο που είδαμε μια στιγμή. Το ελάχιστη, όντως λίγη σημασία έχει σε πραγματικές δύσκολες συνθήκες κατακαλόκαιρο αν και για να είμαστε δίκαιοι, δείχνει κατά κάποιο τρόπο και την δυνατότητα ενός κλιματιστικού όταν οι συνθήκες είναι ιδανικές (πχ το φθινόπωρο ή αν ζητάς μικροδιαφορές) για το πόσο χαμηλά θα μπορούσε πιθανόν να πέσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

To daikin μπορεί να πάει μέχρι 100W (τουλάχιστον τόσο έχω δει).

Δεν έχει τύχει να.τα αφήσω να δουλεύουν όταν έξω έχει την ίδια με την εσωτερική ,συνήθως τα βάζω στο 26 και όταν έξω φτάνει στους 28 τα κλείνω ,ίσως να πάνε και χαμηλότερα αν ισοφαρίσουν τη θερμοκρασία εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όσο πιο πολλή χρήση θα έχει (ειδικά σε θέρμανση), τόσο θα αξίζει ένα πιο αποδοτικό κλιματιστικό. Φυσικά υπάρχουν πολλοί παράγοντες, οπότε θα πρέπει να τα βάλεις σε μια εξίσωση. Στο sticky θα βρεις ένα εργαλείο λήψης απόφασης.

To daikin μπορεί να πάει μέχρι 100W (τουλάχιστον τόσο έχω δει).

Σίγουρα όχι πρωτοκλασάτο, αλλά καλούτσικο. 

Άσχετο .

Μπορείς να μας κάνεις ένα πείραμα;

Καταρχάς ρίξε μια ματιά στο κάτωθι videο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Θα δεις ότι το daikin atxc-b , έχει offset 3.5C .

Θα ήταν πολύ χρήσιμο να δούμε αν έχει αλλάξει κάτι με το atxc-c μοντέλο.

Η διαδικασία είναι η εξής:

Με μια θερμοκρασία δωματίου Χ , βάλε το κλιματιστικό σε ζήτηση Χ-4. Και δες αν θα πάρει μπροστά. Μετά Χ-3. Και δες αν θα κάνει εκκινήσεις.

Παράδειγμα. Αν έχεις στον χώρο 25 (ιδανικά το θερμόμετρο να είναι στο ύψος του κλιματιστικού), βάλε ψύξη και 21. Δες στο grafana τι κάνει. Κάνει on-off με κύκλους των 3 λεπτών; Αν όχι, πάμε 22 . Και επανάληψη μέχρι να δεις σε τι θερμοκρασία θα δίνει εντολή για εκκινήσεις.

 

Άλλο level.

Τι εξωτερική θερμοκρασία είχες το μεσημέρι στις 23/6 που σου αναβόσβηνε από τα 200W; (εδώ κάτω είχε 36 άρα αν σε εσένα ήταν κοντά 35,  έπαιζε από ονομαστική) .

9919e28ab9b27a3e47951d6b303ac0f9.png

Όσο μπορώ να δω από το κινητό, λογικά 35-36C σε ένα σταθμό στα 3 χιλιόμετρα από εδώ,το οποίο κρατάει ιστορικό θερμοκρασιων.

Κατά πάσα πιθανότητα για να κάνει το παραπάνω ήταν στους 26C επιθυμητή,και το ανέβασε η σύζυγος στους 27C η 28C για οικονομία.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Craven είπε

Βέβαια αν αφορούν τα παραπάνω και το δικό μου post μεταξύ άλλων, εγώ δεν μίλησα για ελάχιστη (ελάχιστη είδα και 200 σήμερα και πιθανόν να δω και πιο κάτω) μίλησα για σταθερή στα 280 επί ώρες (και ξεκίνησε επίσης με το σπίτι πυρωμένο στους 30 μέσα όπως φαίνεται στο γράφημα).. πχ στο perfera 9ρι ελάχιστη είδα και 70 και χαμηλότερα.. σταθερή ήταν γύρω στα 80-90 σε συντήρηση (χωρίς υπερβολές στην ζήτηση) κτλ.. εννοείται πάντα με το πόσο χαμηλά μένει σε σταθερή θερμοκρασία πρέπει να μιλάμε και όχι με το ελάχιστο που είδαμε μια στιγμή. Το ελάχιστη, όντως λίγη σημασία έχει σε πραγματικές δύσκολες συνθήκες κατακαλόκαιρο αν και για να είμαστε δίκαιοι, δείχνει κατά κάποιο τρόπο και την δυνατότητα ενός κλιματιστικού όταν οι συνθήκες είναι ιδανικές (πχ το φθινόπωρο ή αν ζητάς μικροδιαφορές) για το πόσο χαμηλά θα μπορούσε πιθανόν να πέσει..

είναι θέμα απωλειών χώρου σε συνάρτηση με τη ζήτηση σε πόσα watt θα δουλεύει συνεχόμενα ,η αναφορά στα ελάχιστα watt είναι απλά η δυνατότητα του κλιματιστικού να προσαρμόζεται σε πολύ χαμηλές διαφοροποιήσεις θερμοκρασιών ώστε να μην έχει μεγάλες αποκλίσεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Όσο μπορώ να δω από το κινητό, λογικά 35-36C σε ένα σταθμό στα 3 χιλιόμετρα από εδώ,το οποίο κρατάει ιστορικό θερμοκρασιων.

Κατά πάσα πιθανότητα για να κάνει το παραπάνω ήταν στους 26C επιθυμητή,και το ανέβασε η σύζυγος στους 27C η 28C για οικονομία.

Τέλεια. Άρα το 18άρι shorai (το παλιό το καλό το ορθόδοξο) έχει στους 35C , min 200W.

Βέβαια το data book, μας λέει 230. Οπότε ίσως είχε λίγο λιγότερο εξωτερική + ότι τα πινακάκια αυτά βγαίνουν λογικά με max ανεμιστήρα.

dfdc68732b069f139e9d143bd33f4fa9.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1400€ για 2 κλιματιστικά (2 κλιματιστικά για 2 ίδια δωμάτια)

 Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση παλιού στο ένα δωμάτιο (Daikin siesta 9.000 btu επαρκές), Νέο στο άλλο δωμάτιο.

  1. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Προτιμότερη η μεγάλη αλυσίδα για τη δωρεάν εγκατάσταση + άτοκες δόσεις.
  2. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:   80% ψύξη / 20% θέρμανση
  3. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:  καθημερινά το καλοκαίρι και περιστασιακά τον χειμώνα
  4. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτια
  5. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Στα Ιωάννινα με μεγιστες θερμοκρασίες 37-39 και ελάχιστες -8.
  6. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Εγγύηση
  7. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Τελευταίος όροφος με αμόνωτη ταράτσα
  8. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 

Θερμικές Απώλειες (εδώ αναφέρομαι στο ένα δωμάτιο, και για το δεύτερο ισχύουν τα ίδια) Επιθυμητή θερμοκρασία 21.

    5042.16Watt

   4336.26KCal/h

    504.22Watt/m2

    433.63

Ευχαριστώ.

ΔδδKCal

Επεξ/σία από tdm900
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tdm900 είπε

Καλησπέρα.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1400€ για 2 κλιματιστικά (2 κλιματιστικά για 2 ίδια δωμάτια)

 Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση παλιού στο ένα δωμάτιο (Daikin siesta 9.000 btu επαρκές), Νέο στο άλλο δωμάτιο.

  1. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Προτιμότερη η μεγάλη αλυσίδα για τη δωρεάν εγκατάσταση + άτοκες δόσεις.
  2. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:   80% ψύξη / 20% θέρμανση
  3. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:  καθημερινά το καλοκαίρι και περιστασιακά τον χειμώνα
  4. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτια
  5. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Στα Ιωάννινα με μεγιστες θερμοκρασίες 37-39 και ελάχιστες -8.
  6. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Εγγύηση
  7. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Τελευταίος όροφος με αμόνωτη ταράτσα
  8. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 

Θερμικές Απώλειες (εδώ αναφέρομαι στο ένα δωμάτιο, και για το δεύτερο ισχύουν τα ίδια)

    5042.16Watt

   4336.26KCal/h

    504.22Watt/m2

    433.63

Ευχαριστώ.

ΔδδKCal

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#5042

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimostr είπε

Εδώ μιλάει όχι για καινούργια παραγγελία άρα καινούργιο τιμολόγιο αγοράς από την εταιρεία ΑΛΛΑ τα ήδη υπάρχοντα που έχει στην αποθήκη του όποτε δεν θα έπρεπε να τίθεται θέμα αύξησης γιατί αυτό είναι παράνομο 

Έτσι ερχόμαστε στο δια ταύτα , τι μας λέει ο συγκεκριμένος ……..θα κάνω τεχνητή έλλειψη και θα ανεβάσω τιμές …….εαν αυτό δεν είναι παράνομο η αθέμιτος ανταγωνισμός τι να πούμε 

Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ Η ΑΓΟΡΑ 

εαν αυτός έχει όπως είπες τόσες θετικές κριτικές στο skrputz είναι μια ακόμα απόδειξη ότι εκεί είναι όλα μαλακιες και κανεις δεν πρέπει να δίνει σημασία στα σχόλια που γίνονται 

Είδα ένα άρθρο που είδη έκαναν κάποιοι καταγγέλιες για αυξήσεις τών τιμών...

Επίσης μου λέει ότι τό κράτος δεν μας έχει δώσει κάποιο χώρο...θα πέσουν εκατοντάδες παραγγελίες..τί θα τα κάνουμε όλα αυτά τα κλιματιστικά εμείς? 

Ψάχνουμε κοντέινερ καί χώρους αποθήκευσης...με δικά μας έξοδα 

 

Άλλοι παράγοντες πού μπορούν να τους ζημιώσει είναι το κράτος να τρεναρει την ημερομηνία....

 

Ή Να ποντάρουν σε κάποια κλιματιστικά πού δεν θα πουλήσουν και τόσο..πχ να πουν ας πάρουμε απόθεμα toshiba edge..να μήν πουλήσουν και μετά η Toshiba να βγάλει κανένα edge με ιονιστη καί WiFi.. μετά θα πουλήσουν με ζημιά...

 

Θεωρητικά θα βαρεσουν στο κεφάλι γιατί θα πουλάνε αρκετά...

 

Αλλά δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος για κάτι ..τζογαρουν καί αυτοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδή το σύστημα προτείνει 18άρι; Αν καταλαβαίνω καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tdm900 είπε

Δηλαδή το σύστημα προτείνει 18άρι; Αν καταλαβαίνω καλά...

Ναι. Αλλά επειδή πάντα υπάρχουν αποκλίσεις, μας καλύπτει το γεγονός ότι ήδη έχεις κλιματιστικό και ξέρεις αν φτάνει ή όχι (ή μάλλον ξέρεις).

Πόσο παλιό είναι το Daikin; Το ταμπελακι του τι μοντέλο δείχνει ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, rbmkn4 είπε

Καλησπερα

Ειναι να αγοραστει νεο a/c, ασχετος και δε θελω να κανω καποια κακη αγορα, οποιαδηποτε συνδρομη ειναι ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1100€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Προτιμοτερη μεγαλη αλυσιδα ή εστω καταστημα στη Θεσσαλονικη
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψυξη / 10% θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: καθαρα για ψυξη τους καλοκαιρινους μηνες
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαιος χωρος σαλονιου σε μορφη "Γ", περιπου 45%
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονικη με 40C το καλοκαίρι και -3C τον χειμώνα https://penteli.meteo.gr/stations/thessaloniki/NOAAPRYR.TXT
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: WIFI
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κουφωματα αλουμινιου, χωρις θερμομονωση οροφης (ειναι τελευταιος οροφος), ο χορος βλεπει δυτικα και απο το μεσημερι το χτυπαει ο ηλιος και ανεβαζει θερμοκρασια.

6052.25 Watt
5204.93 KCal/h
134.49 Watt/m2
115.67 KCal/h/m2

για 24 βαθμους

Κατι αξιολογο για τα δεδομενα μου απο τα παρακατω?

 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-xtreme-save-ag1-18nxd0-io-18000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687211

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-xtreme-pro-ag2pro-18nxd0-io-18000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687209

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-xtreme-save-ag1-24nxd0-io-24000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687212

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-gree-fairy-black-grcgrco-181qikfrb-n5-18000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1693401

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edge 18αρι ..το είχα ανοιχτό από χτες το βράδυ .από ότι κατάλαβα κατεβαίνει 220-250 περίπου.χεν έχω home assistant για να δω έχω καλύτερη εικόνα .ότι δείχνει το app στα στιγμιαία.το χειμώνα φυσικά δεν είδα ποτέ αυτές τις τιμές. Πάντα έπαιζε στα 500-1000watt στα καλά κρύα.Εγω φυσικά δεν το είχα όλη μέρα ανοιχτο οπότε έπαιζε και αυτό τον ρόλο του όπως επίσης και ότι ο χώρος μου ειναι σουρωτηρι  και έχει υγρασία η περιοχή.Εκει που το άφησα 24/7 ανοιχτό ήταν στα χρόνια μια βδομάδα,όπου εκεί παρατήρησα ότι μέρα με την μέρα έριχνε την κατανάλωση (2η εικόνα)

@liakjim θύμησε μου.καποιο μέλος που έχει edge 18αρι έχει αναφέρει ότι έχει κάποιο θόρυβο. Εμενα το δικό μου κάνει ένα περίεργο θόρυβο τον χειμώνα όταν το ανοίγω το πρωί και δουλεύει σε υψηλά watt αρχικά και το κάνει για λίγο .ακούγεται κάτι σαν βουητό και αυτό ακούγεται από την εξωτερική μονάδα και μεταφέρει τον ήχο μέσα.ευτυχως δεν το κάνει συνέχεια. Φώναξα και την toshiba και ο 1ος τεχνικος μου κατάλαβε το θέμα και μου είπε οτι θα με ενημερώσουν...στείλανε εν τέλη 2ο τεχνικό και αυτός έκανε τον Κινέζο και καθόταν και έβρισκε ότι δικαιολογία ήθελε.τεσπα δεν ασχολήθηκα περαιτέρω διότι ευτυχώς δεν το κάνει συνέχεια.

Πες μου την γνώμη σου σε κάτι άλλο.εχω ένα 9αρι toshiba στο δωμάτιο και θέλω να πάρω ένα ινβερτερ για οικονομία.σε απόδοση με καλύπτει αυτό που έχω.το θέλω χειμωνα-καλοκαιρι. Σε χαμηλά watts πιο πιστεύεις ότι πέφτει πιο χαμηλά;

Edge 10αρι

Mitsubishi ap25

Panasonic etherea

Perfera

Έχεις να προτείνεις καποιο αλλο;

 

 

 

 

 

Screenshot_20220702-005205.png.a2d5b5f66893448f561ed8244982fbd3.png

 

Screenshot_20220702-011206.png.4db7d12438ddc2a47e949119c4727954.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, rbmkn4 είπε

Όλα αυτά που έχεις βάλει αξιόλογα είναι , δε ξέρω η gree τι υποστήριξη έχει ,αλλά αυτό που πρπει να δεις είναι ότι επειδή το λινκ βγάζει να πας σε πάνω από 20.0000 btu και λες ότι το σπίτι κοιτάει δυτικά και δεν έχει καθόλου μόνωση θα σου πρότεινα να πας σε 22αρι και πάνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, rbmkn4 είπε

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-all-easy-pro-aep2-24nxd6-io-24000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687216

7 ώρες πριν, phadomas είπε

από ότι κατάλαβα κατεβαίνει 220-250 περίπου.

@liakjim θύμησε μου.καποιο μέλος που έχει edge 18αρι έχει αναφέρει ότι έχει κάποιο θόρυβο.

Πες μου την γνώμη σου σε κάτι άλλο.εχω ένα 9αρι toshiba στο δωμάτιο και θέλω να πάρω ένα ινβερτερ για οικονομία.σε απόδοση με καλύπτει αυτό που έχω.το θέλω χειμωνα-καλοκαιρι. Σε χαμηλά watts πιο πιστεύεις ότι πέφτει πιο χαμηλά;

Edge 10αρι

Mitsubishi ap25

Panasonic etherea

Perfera

Έχεις να προτείνεις καποιο αλλο;

Μέσα έπεσες στην ελάχιστη τιμή του edge.

Θόρυβο έχει πει ότι ακούει ο @rbx1000

Από αυτά που έχουμε δει , δεν θα έπαιρνα τίποτα άλλο από το perfera και μάλιστα από blue dealer δίκτυο για την έξτρα εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι. Αλλά επειδή πάντα υπάρχουν αποκλίσεις, μας καλύπτει το γεγονός ότι ήδη έχεις κλιματιστικό και ξέρεις αν φτάνει ή όχι (ή μάλλον ξέρεις).

Πόσο παλιό είναι το Daikin; Το ταμπελακι του τι μοντέλο δείχνει ακριβώς;

Το Daikin είναι μοντέλο 2007, συγκεκριμένα το ATXB25DAVMB. Και όσο δούλευε έψυχε τον χώρο για πλάκα. Δουλεύοντας χαμηλά, έδειχνε να δουλεύει πολύ άνετα εννοώ. Ξαναπέρασα τα στοιχεία βάζοντας ελλιπή μόνωση ταράτσας (υπάρχει ένα φελιζόλ απλό ενδιάμεσα, το οποίο είχα δει όταν τρύπησα για καμινάδα τζακιού) και μου έβγαλε 3.359. Επίσης, όταν μπήκε το 2007 μπήκε με πρόταση της Daikin, δεν το διάλεξα μόνος μου το 9άρι.

Επεξ/σία από tdm900
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...