Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 30/6/2022 στις 4:03 ΜΜ, Craven είπε

Στο auto το έχω.. ξεκινάει δυνατά η μέσα μονάδα (η έξω ξεκινάει σχετικά δυνατά και μετά δίνει και άλλο και ρίχνει στροφές αρκετά αν δει πως φτάνει εκεί που ζητάς) ρίχνει όντως πολύ γρήγορα θερμοκρασία και τον αισθητήρα τον έχω σε σημείο κρυμμένο που για να δείξει πτώση σημαίνει πως έπεσε παντού.. με την κατανάλωση μόνο θέλω να το καταλάβω λίγο γιατί ναι μεν είδα πως μπορεί να πέσει χαμηλά (όχι σαν τα perfera φυσικά) αλλά το θέμα μέρα/νύχτα και ήλιος θέλει πειράματα. Ο ήλιος χτυπάει το σημείο που είναι το AC (εκείνη την μεριά) πρωί μέχρι νωρίς σχετικά μεσημερι και μετά πάει σιγά σιγά από την άλλη μεριά του σπιτιού

Ποιο μοντέλο έχεις?Θα το έχεις λογικά και σε μεγάλο ενιαίο χωρο ,κατάλαβα και τις μετρήσεις τις κάνεις σε αυτό το διάστημα πρωί με μεσημερακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άρα μια χαρά.

ναι θα περάσουν και απο την νταικιν να μου εξηγησουν κάποια πράγματα.

γιατι δεν καταλαβαινω πως δουλευει καθολου με τις ρυθμίσεις.

επισης το χω απορια γιατι δεν μπαινει σε sleep mode ενώ εδω μεσα τωρα εχουμε 22.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν κατάλαβα.

Λέω ότι τις αντίστοιχες επιλογές για 18ρι τις έχω δει μέρες τώρα.

Ρώτησα επιπλέον εδώ επειδή είμαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο, για να μην πάω τυφλά είτε στο φθηνότερο είτε στο πιο ακριβό μέσα στα όρια που έχω θέσει.

Η extra επιλογή του edge, ας πούμε, αν είναι επαρκώς αιτιολογημένη (ψάχνω κι αλλού για αξιολογήσεις του και εμπειρία χρήσης), θα με οδηγήσει εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

πως μπορω να το δω;

Νόμιζα ότι είχες μετρητή κατανάλωσης πάνω 

το πιο χαμηλο που εχω δει μεχρι τωρα στα δυο αυτα κλιματιστικα με θερμοκρασια εξωτερικη 2 βαθμους πανω απο τη ζητουμενη που ηταν 26 

image.png.557179bdd79cd9f12c3ac6a06d575ce4.png

2022-07-01 (5).png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikos1980 είπε

Ποιο μοντέλο έχεις?Θα το έχεις λογικά και σε μεγάλο ενιαίο χωρο ,κατάλαβα και τις μετρήσεις τις κάνεις σε αυτό το διάστημα πρωί με μεσημερακι

Έχω το ATXC60C .. 21000 btu ονομαστική

Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος, είναι μια σαλονοκουζίνα (χωρισμένη με κομμάτια τοίχου η κουζίνα), πολύ μικρό χωλ με διάδρομο στα πίσω δωμάτια. Νομίζω όλα μαζί αυτά είναι πάνω από 55τμ (ίσως και 60 κοντά μην πω). 

Οι δοκιμές έγιναν μεσημεριανές και βραδινές ώρες (όχι πρωί). 

Σήμερα έγινε δοκιμή από το μεσημέρι (από τις 3 και μετά γιατί περίμενα μάστορα για το τζάκι) μέχρι τώρα αλλά αυτή τη φορά με ανοιχτό το ένα από τα 3 δωμάτια οπότε μιλάμε πλέον για 75-80 τμ χώρο. Το έβαλα απευθείας στους 27 που είχα δει καλή συμπεριφορά τα μεσημέρια, έριξε αμέσως την θερμοκρασία από τους 30 ακριβώς στους 25,9 σε 1 ώρα και ένα τέταρτο .. όσο έριχνε δούλευε στα 1200 watt (δεν πήγε σε 2000+ όπως πχ χθες), εκεί έκοψε και πήγε στα 330 watt η κατανάλωση και έμεινε σταθερή εκεί με την θερμοκρασία να πηγαίνει μέχρι 26,5 και να σταθεροποιείται (σωστά δηλαδή αφού είχα 27 ορίσει) και έμεινε εκεί και η κατανάλωση και η θερμοκρασία επί 2 ώρες μέχρι τις 18:30.

Εκεί άρχισαν τα περίεργα βέβαια.. έριξα έναν βαθμό στην ζήτηση στους 26 και η κατανάλωση ανέβηκε στα 1100 watt και η θερμοκρασία άρχισε να πέφτει.. έφτασε 24,8 αλλά δεν είδα να κόβει επί 2 ώρες μέχρι 20:30, ξαναζήτησα 27 (για την ακρίβεια πήγα 25 για 1 λεπτό και μετά 27 έτσι για να το "ξεκολλήσω") και η κατανάλωση έπεσε στα 250 watt (!!) ενώ η θερμοκρασία σταθεροποιήθηκε στους 25,9

Κοινώς για τον χώρο αυτό, του αρέσει η ρύθμιση των 27 από ότι έχω καταλάβει την ημέρα (βράδυ αλλάζει το πράγμα) και δεν το νοιάζει αν είναι να κρυώσει 55-60 ή 80 τμ, συμπεριφέρεται το ίδιο και φαίνεται ότι έχει την δύναμη που χρειάζεται.

Υ.Γ. Το econo δεν κάνει τίποτα φυσικά όπως σε όλα τα ac που έχουν περάσει από τα χέρια μου.

Για να βοηθήσω όσους ζαχαρώνουν το συγκεκριμένο μοντέλο μιας και είναι σε "προσφορά" αυτές τις ημέρες με δωρεάν εγκατάσταση κτλ ... παρακάτω 2 γραφήματα, το πρώτο με την κατανάλωση και το δεύτερο με την θερμοκρασία για ακριβώς το ίδιο διάστημα (3 με 9 σήμερα). Υπόψιν όπως έχω πει πως απο πάνω είναι πλάκα και μετά σκεπή. Αν είχε μπει πιο μέσα στο σπίτι (όπως δυστυχώς δεν έκανα ενώ μπορούσα) θα είχε καλύτερη συμπεριφορά, όπως και αν το βάλει κάποιος σε καλύτερες συνθήκες (πχ σπίτι από πάνω ή πιο χαμηλά ή σε πιο "εσωτερικό" τοίχο ή τοίχο που δεν βαράει τόσο ο ήλιος) θα έχει σίγουρα πολύ καλύτερη συμπεριφορά. Ακόμα και έτσι πάντως, αν ακολουθήσει κάποιος την συμβουλή να το αφήσει πχ 24/7 ανοιχτό, κατεβαίνει στα 250watt και μένει εκεί σταθερότατο χωρίς spikes όπως φαίνεται παρακάτω ακόμα και σε δύσκολες συνθήκες και σε μεγάλους χώρους.

Ελπίζω να βοήθησα όποιον το σκέφτεται για αυτό το μοντέλο :)

image.png.9b550688f726ed3fabecd3097a2cf3da.png

image.png.a30d0794a1d55d6c5a8a70f34e24e214.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές εδώ μέσα μιλάμε για τα ελάχιστα watt που μπορεί να κατέβει ένα μηχάνημα σε κατανάλωση. 

Βέβαια πολλά παίζουν ρόλο σε αυτό... Σημασία όμως δεν έχει το πόσο θα κατέβει στιγμιαία αλλά σε πόσα χαμηλά watt θα μπορέσει να λειτουργήσει αρκετή ώρα κάνοντας συντήρηση θερμοκρασίας και βέβαια σε εξωτερικές θερμοκρασίες όπου θα χρειαζόταν ψύξη και όχι σε άσχετες θερμοκρασίες μόνο και μόνο για να δείξουμε πόσο μπορεί στιγμιαία να κατέβει. 

Παραθέτω διάγραμμα από Daikin Perfera 12αρι σε Σαλοκουζινα μαζί με χωλ και διάδρομο σύνολο 48τμ ΣΗΜΕΡΑ το πρωί ... Θεσσαλονίκη μέσα στην πόλη... Ζήτηση 27.5

Screenshot_2022-07-01-21-17-45-010.jpeg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lasithi12 είπε

μπορώ να κανω κανενα upgrade στα φιλτρα για το τσιγάρο;

Nai...να τα πλένεις καθημερινά, να το γυρίσεις σε ηλεκτρονικό ή φυσικά να το κόψετε μεσα στο σπίτι...δεν υπάρχει τίποτα άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Nai...να τα πλένεις καθημερινά, να το γυρίσεις σε ηλεκτρονικό ή φυσικά να το κόψετε μεσα στο σπίτι...δεν υπάρχει τίποτα άλλο...

δεν παιζει φιλε δουλεια χωρις τσιγάρο δυστηχώς.

μετά έβλεπα ένα tesla air purifier αλλα ειναι μεγάλος ο χωρος για να με σώσει.

παντως κανει καλη δουλεια με το τσιγάρο καπως τον απομακρυνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

δεν παιζει φιλε δουλεια χωρις τσιγάρο δυστηχώς.

μετά έβλεπα ένα tesla air purifier αλλα ειναι μεγάλος ο χωρος για να με σώσει.

παντως κανει καλη δουλεια με το τσιγάρο καπως τον απομακρυνει..

Μόνο αυτό κάνει κάτι, αλλά πεταμενα λεφτα νομίζω...

https://www.skroutz.gr/s/15967146/Winix-Zero-Ιονιστής-Καθαριστής-Αέρα-75W.html?from=catspan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

μπορώ να κανω κανενα upgrade στα φιλτρα για το τσιγάρο;

Εξαερισμό... αν έχεις π.χ. καλό απορροφητήρα τον αφήνεις στην μικρή σκάλα, κάτι θα σώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια και που λέμε για τα ελάχιστα watt είτε σε θέρμανση είτε σε ψύξη. Εχω το Toshiba Shorai 18k σχεδον απο το πρωί ανοιχτο στους 26C , και ελάχιστη κατανάλωση π.χ. τωρα είναι 500++ Watt..(με εξωτερικη θερμοκρασία 26C). 

Καποιος θα μπορούσε να πει οτι .. ελάχιστη κατανάλωση το συγκεκριμένο κλιματιστικό εχει 500Watt..  Κάτι το οποίο είναι λάθος.. διοτι κατεβαίνει πολύ πολύ πιο κατω .. και το έχουμε δει άπειρες φορες.. (και εγω στον χωρο μου) Τι γίνεται;

Δεν ειχα ανοιξει τις προηγουμενες μέρες για διαφορους λόγους το κλιματιστικο..Τα δομικά στοιχεία του σπιτιού,έπιπλα κτλ είναι ζεστα.. ψήθηκε το σπιτι απο τον ηλιο.. Παρόλο που η  θερμοκρασία του χώρου είναι περίπου 26 C..(και εξωτερικη 26C)  δεν ρίχνει αλλο την ελάχιστη κατανάλωση.. 

Θέλει πολλές ώρες, ίσως και μέρες για να δω τις συνηθισμένες, πολυ χαμηλες ελάχιστες καταναλώσεις. Για αυτο λέμε εδω, ειδικά στην θέρμανση 24H.. και γενικα μην περιμένουμε να "κρίνουμε" τις ελάχιστες καταναλώσεις με μερικές ώρες λειτουργίας..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Λέω ότι τις αντίστοιχες επιλογές για 18ρι τις έχω δει μέρες τώρα.

Ρώτησα επιπλέον εδώ επειδή είμαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο, για να μην πάω τυφλά είτε στο φθηνότερο είτε στο πιο ακριβό μέσα στα όρια που έχω θέσει.

Η extra επιλογή του edge, ας πούμε, αν είναι επαρκώς αιτιολογημένη (ψάχνω κι αλλού για αξιολογήσεις του και εμπειρία χρήσης), θα με οδηγήσει εκεί.

Όσο πιο πολλή χρήση θα έχει (ειδικά σε θέρμανση), τόσο θα αξίζει ένα πιο αποδοτικό κλιματιστικό. Φυσικά υπάρχουν πολλοί παράγοντες, οπότε θα πρέπει να τα βάλεις σε μια εξίσωση. Στο sticky θα βρεις ένα εργαλείο λήψης απόφασης.

1 ώρα πριν, dimostr είπε

το πιο χαμηλο που εχω δει μεχρι τωρα στα δυο αυτα κλιματιστικα με θερμοκρασια εξωτερικη 2 βαθμους πανω απο τη ζητουμενη που ηταν 26

To daikin μπορεί να πάει μέχρι 100W (τουλάχιστον τόσο έχω δει).

1 ώρα πριν, Craven είπε

κατεβαίνει στα 250watt και μένει εκεί σταθερότατο χωρίς spikes όπως φαίνεται παρακάτω ακόμα και σε δύσκολες συνθήκες και σε μεγάλους χώρους.

Ελπίζω να βοήθησα όποιον το σκέφτεται για αυτό το μοντέλο :)

image.png.9b550688f726ed3fabecd3097a2cf3da.png

image.png.a30d0794a1d55d6c5a8a70f34e24e214.png

Σίγουρα όχι πρωτοκλασάτο, αλλά καλούτσικο. 

Άσχετο .

Μπορείς να μας κάνεις ένα πείραμα;

Καταρχάς ρίξε μια ματιά στο κάτωθι videο

Spoiler

 

Θα δεις ότι το daikin atxc-b , έχει offset 3.5C .

Θα ήταν πολύ χρήσιμο να δούμε αν έχει αλλάξει κάτι με το atxc-c μοντέλο.

Η διαδικασία είναι η εξής:

Με μια θερμοκρασία δωματίου Χ , βάλε το κλιματιστικό σε ζήτηση Χ-4. Και δες αν θα πάρει μπροστά. Μετά Χ-3. Και δες αν θα κάνει εκκινήσεις.

Παράδειγμα. Αν έχεις στον χώρο 25 (ιδανικά το θερμόμετρο να είναι στο ύψος του κλιματιστικού), βάλε ψύξη και 21. Δες στο grafana τι κάνει. Κάνει on-off με κύκλους των 3 λεπτών; Αν όχι, πάμε 22 . Και επανάληψη μέχρι να δεις σε τι θερμοκρασία θα δίνει εντολή για εκκινήσεις.

 

45 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Παραθέτω διάγραμμα από Daikin Perfera 12αρι σε Σαλοκουζινα μαζί με χωλ και διάδρομο σύνολο 48τμ ΣΗΜΕΡΑ το πρωί ... Θεσσαλονίκη μέσα στην πόλη... Ζήτηση 27.5

Screenshot_2022-07-01-21-17-45-010.jpeg

Άλλο level.

27 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μια και που λέμε για τα ελάχιστα watt είτε σε θέρμανση είτε σε ψύξη. Εχω το Toshiba Shorai 18k σχεδον απο το πρωί ανοιχτο στους 26C , και ελάχιστη κατανάλωση π.χ. τωρα είναι 500++ Watt..(με εξωτερικη θερμοκρασία 26C). 

Καποιος θα μπορούσε να πει οτι .. ελάχιστη κατανάλωση το συγκεκριμένο κλιματιστικό εχει 500Watt..  Κάτι το οποίο είναι λάθος.. διοτι κατεβαίνει πολύ πολύ πιο κατω .. και το έχουμε δει άπειρες φορες.. (και εγω στον χωρο μου) Τι γίνεται;

Δεν ειχα ανοιξει τις προηγουμενες μέρες για διαφορους λόγους το κλιματιστικο..Τα δομικά στοιχεία του σπιτιού,έπιπλα κτλ είναι ζεστα.. ψήθηκε το σπιτι απο τον ηλιο.. Παρόλο που η  θερμοκρασία του χώρου είναι περίπου 26 C..(και εξωτερικη 26C)  δεν ρίχνει αλλο την ελάχιστη κατανάλωση.. 

Θέλει πολλές ώρες, ίσως και μέρες για να δω τις συνηθισμένες, πολυ χαμηλες ελάχιστες καταναλώσεις. Για αυτο λέμε εδω, ειδικά στην θέρμανση 24H.. και γενικα μην περιμένουμε να "κρίνουμε" τις ελάχιστες καταναλώσεις με μερικές ώρες λειτουργίας..

Τι εξωτερική θερμοκρασία είχες το μεσημέρι στις 23/6 που σου αναβόσβηνε από τα 200W; (εδώ κάτω είχε 36 άρα αν σε εσένα ήταν κοντά 35,  έπαιζε από ονομαστική) .

9919e28ab9b27a3e47951d6b303ac0f9.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...