Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, amotida είπε

Ξέρεις ... αυτή η "πολύ καλή απόδοση" στο "Quiet" είναι ένα πολύ συζητήσιμο θέμα ...
Δεν ξέρω καν τι ακριβώς εννοούσες  με "πολύ καλή απόδοση" ... το γεγονός ότι διατηρούσε καλό κλίμα; και αν ναι, τι είδους χώρος, για ποιες απώλειες χώρου μιλάμε κ.λπ, κτλ; ... το γεγονός ότι είχε καλή αναλογία κατανάλωσης και κλίματος που προσέφερε;

Θα σας δώσω ένα άλλο παράδειγμα ... Έχω μια συσκευή 12k btu εγκατεστημένη σε ένα σαλόνι ενός διαμερίσματος (με καλή μόνωση, άρα και με μικρές απώλειες) που φυσά κατευθείαν μπροστά μέσα από ένα φαρδύ διάδρομο σε άλλους χώρους (υπνοδωμάτια, μπάνιο/dressing) ... Χθες το άφησα να λειτουργήσει στη λειτουργία "DRY" για μερικές ώρες. Σε αυτή τη λειτουργία η συσκευή φυσά με εξαιρετικά χαμηλή ροή, έχει άλλο πρόγραμμα λειτουργίας (σε παραμέτρους / περιθώριο αισθητήρα) σε σχέση με τη λειτουργία "ψύξης" ή "θέρμανση", ωστόσο -όσον αφορά το πώς γίνεται αισθητή- είναι περίπου το ίδιο με τη λειτουργία για ψύξη σε «Quiet» ταχύτητα.
Όταν επέστρεψα σπίτι, παρατήρησα ότι η θερμοκρασία στο διαμέρισμα ήταν πολύ εντάξει, αρκετά καλά κατανεμημένη σε όλους τους χώρους (0,5 βαθμούς λιγότερη από τη ρύθμιση στο δωμάτιο όπου είναι εγκατεστημένη η συσκευή και 0,5 έως 1 βαθμός μεγαλύτερη από τη ρύθμιση στο το πιο απομακρυσμένο δωμάτιο ... αυτό πραγματικά με εξέπληξε (ούτε είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσα να εξηγήσω το γιατί).
Αλλά η κατανάλωση ενέργειας; Μεγάλη θλίψη..."συντήρηση" με περίπου 350 w!
Να σας πω τι θα γινόταν, στις ίδιες συνθήκες, αλλά με λειτουργία στο "Quiet" σε λειτουργία ψύξης (με δοκιμές που έγιναν) ... Η συσκευή θα είχε καταναλώσει πολύ, πολύ λιγότερο, με "συντήρηση" σε πρώτη φάση σε πολύ λιγότερα watt (170-140-130-ίσως και πιο κάτω), η κατανομή της θερμοκρασίας σε όλο αυτό το χώρο με ξεχωριστά δωμάτια δεν θα ήταν η ίδια όπως παραπάνω (από 1,5 βαθμούς κάτω έως 2 βαθμούς πάνω) και με πολλά on/off αφού θα είχε φτάσει για πρώτη φορά κάτω από 1,5 βαθμούς (συμπιεστής όφσετ) από τη ρυθμισμένη θερμοκρασία.
Τι θα γινόταν αν το λειτουργούσα στις ίδιες συνθήκες, αλλά με μεγαλύτερη ταχύτητα; Καλύτερη κατανομή της θερμοκρασίας σε όλο το χώρο, ακόμα χαμηλότερη κατανάλωση όλο αυτό τον καιρό, πολύ πιο γραμμική λειτουργία.
Τα παραπάνω είναι γεγονός (αν και έγραψα πολλά και ίσως δεν καταλαβαίνουν όλοι τι ακριβώς ήθελα να δείξω).
Θα μου πείτε όμως ότι (εκτός από το τρέξιμο σε λειτουργία "dry"), σε ενιαίο χώρο, θα μιλούσαμε για άλλη συμπεριφορά... Φυσικά, δεν λέω όχι, αλλά το σίγουρο είναι ότι σε ψύξη ή θέρμανση και "Quiet", σε κάθε είδους χώρο, η συμπεριφορά της συσκευής, η κατανομή και η κατανάλωση δεν θα είναι ίδια όπως στις υψηλότερες κανονικές ταχύτητες. Θα σκεφτόμουν λοιπόν πολύ πριν διατυπώσω και περιγράψω τη συμπεριφορά της συσκευής και τη χρήση της στο "Quiet" ως μια με "πολύ καλή απόδοση".

Στην αφυγρανση θέλουμε ισχύ. Να κατεβάσει θερμοκρασία το εσωτερικό στοιχείο για να συμπυκνωθούν οι υδρατμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχθές μίλησα από κοντά με ίσως το μεγαλύτερο κατάστημα σε πωλήσεις κλιματιστικών στην Ελλάδα ..(200+ αξιολογήσεις skroutz)με τον ίδιο.. όχι με υπαλλήλο...

 

Μου λέει τέτοια περίοδο κανόνικα είχαμε 150 πωλήσεις καθημερινά... Τώρα εδώ καί μέρες έχουν κόψει οι πωλήσεις ..

 

Τα αποτελέσματα του προγράμματος αναμένονται τέλη Ιουλίου να βγουν.. ενώ το πρόγραμμα αλλάζω συσκευή έχει φτάσει στα αυτιά των καταναλωτών εδώ καί μισο χρόνο..

 

Όποτε φανταστείτε τι έχει να γίνει όταν βγουν... πανικός... Θα έχουν συσσωρευτεί πωλήσεις μηνών..έτσι μόυ λέει εικάζουμε τουλάχιστον...

Καί αν γίνει αυτό όχι μου λέει δεν θα έχουμε αρκετούς εγκαταστάτες..αλλά ούτε καν αρκετούς απεγκαταστατες...

Γιατί μου λέει με τήν ροή πού υπολογίζουμε ότι θα έχει δεν θα φτάνει ούτε ό χρόνος να βγάζουμε τα παλιά καί νά πηγαίνουμε τα καινούργια...

 

Όσο για τις τιμές όταν το ρώτησα αν θα πάνε στον Θεό..

 

Μόυ λέει είναι τζόγος..εγώ έχω κάβα Χ haori.. πες 50...καί όλη η αγορά 1000

 

Όσο μειώνεται το αποθεματικό το δικό μου καί τών υπολοίπων καί η toshiba δεν έχει να μας δώσει μονάδες δεν είναι λογικό να ανεβάσω τιμές?

Μπορεί βέβαια καί νά μήν υπάρχει τόσο μεγάλη ανταπόκριση όσο περιμένουμε καί νά αρχίζουν να μας μένουν.. οπότε μου λέει εκεί θα πέσουν..

 

Όποτε η Τιμή μου λέει θα διαμορφωθεί ανάλογα την προσφορά καί ζήτηση...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πάμε για αγορά όσοι δεν μπορούν να μπουν στο πρόγραμμα μετά τον όλο χαμό που θα γίνει.?

Οπότε όσοι αντέχουμε χωρίς αγορά και αυτό το καλοκαίρι το κοιτάμε από Σεπτέβριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexandrosrx8 είπε

Εχθές μίλησα από κοντά με ίσως το μεγαλύτερο κατάστημα σε πωλήσεις κλιματιστικών στην Ελλάδα ..(200+ αξιολογήσεις skroutz)με τον ίδιο.. όχι με υπαλλήλο...

 

Μου λέει τέτοια περίοδο κανόνικα είχαμε 150 πωλήσεις καθημερινά... Τώρα εδώ καί μέρες έχουν κόψει οι πωλήσεις ..

 

Τα αποτελέσματα του προγράμματος αναμένονται τέλη Ιουλίου να βγουν.. ενώ το πρόγραμμα αλλάζω συσκευή έχει φτάσει στα αυτιά των καταναλωτών εδώ καί μισο χρόνο..

 

Όποτε φανταστείτε τι έχει να γίνει όταν βγουν... πανικός... Θα έχουν συσσωρευτεί πωλήσεις μηνών..έτσι μόυ λέει εικάζουμε τουλάχιστον...

Καί αν γίνει αυτό όχι μου λέει δεν θα έχουμε αρκετούς εγκαταστάτες..αλλά ούτε καν αρκετούς απεγκαταστατες...

Γιατί μου λέει με τήν ροή πού υπολογίζουμε ότι θα έχει δεν θα φτάνει ούτε ό χρόνος να βγάζουμε τα παλιά καί νά πηγαίνουμε τα καινούργια...

 

Όσο για τις τιμές όταν το ρώτησα αν θα πάνε στον Θεό..

 

Μόυ λέει είναι τζόγος..εγώ έχω κάβα Χ haori.. πες 50...καί όλη η αγορά 1000

 

Όσο μειώνεται το αποθεματικό το δικό μου καί τών υπολοίπων καί η toshiba δεν έχει να μας δώσει μονάδες δεν είναι λογικό να ανεβάσω τιμές?

Μπορεί βέβαια καί νά μήν υπάρχει τόσο μεγάλη ανταπόκριση όσο περιμένουμε καί νά αρχίζουν να μας μένουν.. οπότε μου λέει εκεί θα πέσουν..

 

Όποτε η Τιμή μου λέει θα διαμορφωθεί ανάλογα την προσφορά καί ζήτηση...

 

 

 

 

Κλασικός μαυραγοριτης δηλαδή.Μου αρέσει που τα λέει έτσι ελαφρά τη καρδία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ford22 είπε

Κλασικός μαυραγοριτης δηλαδή.Μου αρέσει που τα λέει έτσι ελαφρά τη καρδία....

Έτσι είναι η πραγματικότητα και καλό είναι να τη ξέρουμε.

19 ώρες πριν, pro66 είπε

Καλησπέρα, 

με αφορμή την επιδότηση με αντικατάσταση ψάχνω κλιματιστικό για το πατρικό μου.  Προσανατολίζομαι σε κάποιο daikin η toshiba shorai λόγω ονόματος και χαμηλού θορύβου αλλά θα ήθελα και τις προτάσεις σας με βάση του τι ταιριάζει στις μετρήσεις Παρακάτω παραθέτω το ερωτηματολόγιο και τις μετρήσεις.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000 ευρώ
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Ψύξη 100%
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Μόνο το καλοκαίρι με πολλή ζέστη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλόνι ~30τμ με απευθέιας επικοινωνία σε κουζίνα και 1 δωμάτιο. Συνολικός χώρος σπιτιού ~63τμ ιδανικά θα ήθ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη 40-42 μέγιστη 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβη εσωτερική και εξωτερική μονάδα όσο το δυνατόν περισσότερο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Διαμέρισμα με σπίτια τριγύρω, συνθετικά κουφώματα
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

 

Θερμικές Απώλειες

3751.70Watt

3226.46KCal/h

59.55Watt/m2

51.21KCal/h/m2

 

για 23C

https://www.skroutz.gr/s/27964143/Daikin-FTXM35R-RXM35R-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Θα συνιστούσα αγορά από δίκτυο blue dealer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ford22 είπε

Κλασικός μαυραγοριτης δηλαδή.Μου αρέσει που τα λέει έτσι ελαφρά τη καρδία....

Δεν είναι μαυραγορίτης φίλε μου.. έτσι είναι η αγορά...

 

Αν πέσουμε όλοι με τα μούτρα στο Χ κλιματιστικο καί η αγορά δεν μπορεί να τό στοκαρει θα ανεβει η τιμή του...

 

Ένα άλλο κλιματιστικο που μπορεί να έχει στοκαρει καί νά μήν έχει ζήτηση θα πέσει η τιμή του...

 

Εγώ πάντως προσωπικά θεωρώ ότι θα ανέβουν σε όλα... γιατί ο κόσμος θα αγοράσει.. καί αν δεν βρει το Χ κλιματιστικο θα βάλει ένα άλλο..

 

Παίζει δηλαδή να φτάσουμε καί σέ σημείο να του λές θέλω 18 Άρι καί νά σού λένε αυτοί ποια είναι διαθέσιμα...

 

Όλα αυτά βέβαια στην θεωρία.. Γιατί πολύ κόσμος έχει και οικονομικά προβλήματα.. καί θά σκεφτούν τώρα πού την έβγαλε τήν επιδότηση τι να την κάνω...ένα μήνα καλοκαίρι έμεινε ακόμα..

 

Εικασίες όλα αυτά..κοντός ψαλμός... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ναι, έχεις δίκιο.

Ας πούμε ταβάνι στα 1000€, ώστε ακόμα κι αν δεν βγει κάποια επιδότηση να μην ξεφύγει εντελώς η κατάσταση.

Το επαρκές είναι σχετικό...έχει τοποθετηθεί περίπου στο μέσο της μεγάλης πλευράς του (περίπου) ορθογωνίου, με αποτέλεσμα να αφήνει σχετικά ακάλυπτα τα άκρα για λίγη ώρα, μέχρι να "κυκλοφορήσει" επαρκώς ο ψυχρός/θερμός αέρας. Στο τέταρτο, χοντρικά, στους 25, παγώνει το δωμάτιο  πάντως.

Για απώλειες...πιστοποιητικό κλπ δεν υπάρχει/δεν ξέρω να υπάρχει, με μετρήσεις κλπ. Ο χώρος έχει 3 μπαλκονόπορτες, μια νότια, κάπου 10-12τμ και δύο νοτιοδυτικά, 5 και 3.5 περίπου. 2ος όροφος, διπλά κουφώματα, θερμομόνωση αρκετά καλή.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216072-carrier-42qhg018d8si-crystal-iii-ion

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252252-a-c-in18-midea-msab18nxd0-aurora-black

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231137-null

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/230121-null

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Alexandrosrx8 είπε

 

 

Παίζει δηλαδή να φτάσουμε καί σέ σημείο να του λές θέλω 18 Άρι καί νά σού λένε αυτοί ποια είναι διαθέσιμα...

 

 

Όπως το 2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Alexandrosrx8 είπε

Όσο μειώνεται το αποθεματικό το δικό μου καί τών υπολοίπων καί η toshiba δεν έχει να μας δώσει μονάδες δεν είναι λογικό να ανεβάσω τιμές?

Εδώ μιλάει όχι για καινούργια παραγγελία άρα καινούργιο τιμολόγιο αγοράς από την εταιρεία ΑΛΛΑ τα ήδη υπάρχοντα που έχει στην αποθήκη του όποτε δεν θα έπρεπε να τίθεται θέμα αύξησης γιατί αυτό είναι παράνομο 

Έτσι ερχόμαστε στο δια ταύτα , τι μας λέει ο συγκεκριμένος ……..θα κάνω τεχνητή έλλειψη και θα ανεβάσω τιμές …….εαν αυτό δεν είναι παράνομο η αθέμιτος ανταγωνισμός τι να πούμε 

Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ Η ΑΓΟΡΑ 

εαν αυτός έχει όπως είπες τόσες θετικές κριτικές στο skrputz είναι μια ακόμα απόδειξη ότι εκεί είναι όλα μαλακιες και κανεις δεν πρέπει να δίνει σημασία στα σχόλια που γίνονται 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Εδώ μιλάει όχι για καινούργια παραγγελία άρα καινούργιο τιμολόγιο αγοράς από την εταιρεία ΑΛΛΑ τα ήδη υπάρχοντα που έχει στην αποθήκη του όποτε δεν θα έπρεπε να τίθεται θέμα αύξησης γιατί αυτό είναι παράνομο 

Έτσι ερχόμαστε στο δια ταύτα , τι μας λέει ο συγκεκριμένος ……..θα κάνω τεχνητή έλλειψη και θα ανεβάσω τιμές …….εαν αυτό δεν είναι παράνομο η αθέμιτος ανταγωνισμός τι να πούμε 

Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ Η ΑΓΟΡΑ 

Αν δεν έχουν εκτελωνιστεί είναι "καινούργια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ναι, τα έχω δει αυτά, τα αντίστοιχα φίλτρα έβαλα. Ρώτησα επιπλέον για να μην πάω ως άσχετος στο φτηνό, αφού "έλα μωρέ όλα καλά είναι".

Ευχαριστώ.

Δεν κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...