Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ναι αν συγκρίνεις και τα τρία το κόστος είναι διαχειρίσιμο @Alexandrosrx8Έχεις τέτοιο ? Έχει υφασμάτινη υφή εξωτερικά ?

Τώρα με την επιδότηση θα βάλω ένα 16 Άρι καί ένα 10 Άρι...

 

Απλά στο σαλόνι υπάρχει θέμα... γιατί η σωλήνα μου βγαίνει από το πλάι...

 

Αν πάει αριστερά στον άλλο τοίχο είναι τό δοκάρι καί νομίζω εκεί απαγορεύεται να τρυπήσει...

 

Φοβάμαι μήν μπλέξω καί μου κάνουν τό σπίτι οικοδομή 

IMG_20220629_153106.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειναι διαφορετικος ο προγραμματισμος τους, σε μια προσομoιωση που ειχα κανει για Καρδιτσα, ηταν πιο οικονομικο το Edge σε καταναλωση. Design ,wifi κλπ δεκτα οπως και η διαφορα κοστους αποδεκτη.

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3062022 112620 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3062022 112926 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3062022 113753 μμ-001.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3062022 113910 μμ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Alexandrosrx8 είπε

Τώρα με την επιδότηση θα βάλω ένα 16 Άρι καί ένα 10 Άρι...

 

Απλά στο σαλόνι υπάρχει θέμα... γιατί η σωλήνα μου βγαίνει από το πλάι...

 

Αν πάει αριστερά στον άλλο τοίχο είναι τό δοκάρι καί νομίζω εκεί απαγορεύεται να τρυπήσει...

 

Φοβάμαι μήν μπλέξω καί μου κάνουν τό σπίτι οικοδομή 

IMG_20220629_153106.jpg

To δοκάρι σαφώς και δε τρυπιέται ,απλά αν το βάλεις πάνω στο δοκάρι η σωλήνα θα βγει ακριβώς από κάτω και δε θα φαίνεται , βέβαια πρέπει να επιλέξεις εκεί που πρπει να μπει ώστε να διαχέεται  ο αέρας σωστότερα και απο ότι έχω δει πρπει να έχει και στην απόχρωση που είναι ο τοίχος 

https://toshiba-aircon.gr/haori-hi-wall/?gclid=EAIaIQobChMI-eS0loXW-AIVBJzVCh0wiAO3EAAYASAAEgInwPD_BwE

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Ειναι διαφορετικος ο προγραμματισμος τους, σε μια προσομoιωση που ειχα κανει για Καρδιτσα, ηταν πιο οικονομικο το Edge σε καταναλωση. Design ,wifi κλπ δεκτα οπως και η διαφορα κοστους αποδεκτη.

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3062022 112620 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3062022 112926 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3062022 113753 μμ-001.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3062022 113910 μμ.jpg

Καλύτερο το βλέπω το haori.

 

12 λεπτά πριν, Alexandrosrx8 είπε

Τώρα με την επιδότηση θα βάλω ένα 16 Άρι καί ένα 10 Άρι...

 

Απλά στο σαλόνι υπάρχει θέμα... γιατί η σωλήνα μου βγαίνει από το πλάι...

 

Αν πάει αριστερά στον άλλο τοίχο είναι τό δοκάρι καί νομίζω εκεί απαγορεύεται να τρυπήσει...

 

Φοβάμαι μήν μπλέξω καί μου κάνουν τό σπίτι οικοδομή 

IMG_20220629_153106.jpg

Τι φάση που όλοι θεωρείτε ότι θα πάρετε επιδότηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alexandrosrx8 είπε

Τώρα με την επιδότηση θα βάλω ένα 16 Άρι καί ένα 10 Άρι...

 

Απλά στο σαλόνι υπάρχει θέμα... γιατί η σωλήνα μου βγαίνει από το πλάι...

 

Αν πάει αριστερά στον άλλο τοίχο είναι τό δοκάρι καί νομίζω εκεί απαγορεύεται να τρυπήσει...

 

Φοβάμαι μήν μπλέξω καί μου κάνουν τό σπίτι οικοδομή 

IMG_20220629_153106.jpg

Υπάρχουν λύσεις απλά και πάλι θα φαίνεται η σωλήνα. Πολύ λιγότερο απ'οτι τώρα και από δεξιά που δεν θα φαίνεται αν μπει με προσοχή στα μετρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

οκ, σε τι?

Έχει ένα τσικ πιο χαμηλά φορτία σε χαλαρές συνθήκες και λίγο μεγαλύτερη απόδοση σε ψύξη αν και εσύ λες Καρδίτσα όπου βλέπω ότι το edge τελικά είναι λίγο μπροστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχει ένα τσικ πιο χαμηλά φορτία σε χαλαρές συνθήκες και λίγο μεγαλύτερη απόδοση σε ψύξη αν και εσύ λες Καρδίτσα όπου βλέπω ότι το edge τελικά είναι λίγο μπροστά.

Eνα τετοιο ειχ αφτιαξει, για θερμανση

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3062022 115103 μμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλύτερο το βλέπω το haori.

 

Τι φάση που όλοι θεωρείτε ότι θα πάρετε επιδότηση;

Πολύ ωραίο διάγραμμα...

 

Έβαλα καί τά πεθερικά κάι τους γονείς μου να κάνουν που είναι στήν κλίμακα 0-5 καί αυτοί δεν χρειάζονται κάτι...

 

Όποτε το θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι θα μου βγει μια από τις τρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2022 στις 8:49 ΜΜ, johnyboy είπε

@alexdeskas

 

Δεν χρειάστηκε ακόμα να το ανάψω όλη την ημέρα και δεν νομίζω να χρειαστεί. Μόνο τις ώρες που γυρίζει ο ήλιος σε σαλόνι κουζίνα το ανάβω. 

 

Πάντως έχω πάθει πλάκα με το breezeless, για δωμάτιο απλά σπέρνει στην λειτουργία breezeless, ούτε καν νιώθεις πως έχεις κλιματιστικό γιατι βγάζει τον αέρα απο το πλάι. Το μόνο αρνητικό του ειναι οτι τρίζουν τα πλαστικά αλλά το παρατήρησα μόνο μια φορά ως τώρα. 

shely 1pm εγώ

 

ακόμα ένα απο το breezeless με το breezeless mode αναμμένο

 

image.png.fb0472dc9b85655c48ea44fda02bea8d.png

Να σαι καλά για την απάντηση! Κατεβαίνει και αυτό σε πολύ χαμηλά επίπεδα όπως το ultimate comfort! 

Μάλλον θα είναι η επόμενη επιλογή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς έχω το ίδιο πρόβλημα με όταν το είχα ξαναδοκιμάσει. Καταρχάς το 117 δεν μου κάνει pkg install τίποτα. Το 118 μέσω fdroid φτάνει εκεί που πρέπει να βάλω το npm και μου βγάζει αυτό:

Screenshot_2022-06-30-17-55-59-77_84d3000e3f4017145260f7618db1d683.jpg.fa3d27df58b0c2ccb89b1c4fccf4a0ed.jpg

 

και σε μενα το ιδιο κανει δεν παιζει και μετα βγαζει module not found

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alexandrosrx8 είπε

Τώρα με την επιδότηση θα βάλω ένα 16 Άρι καί ένα 10 Άρι...

 

Απλά στο σαλόνι υπάρχει θέμα... γιατί η σωλήνα μου βγαίνει από το πλάι...

 

Αν πάει αριστερά στον άλλο τοίχο είναι τό δοκάρι καί νομίζω εκεί απαγορεύεται να τρυπήσει...

 

Φοβάμαι μήν μπλέξω καί μου κάνουν τό σπίτι οικοδομή 

IMG_20220629_153106.jpg

443.jpg.cffae12b78af9c6fdca113f47f3f7b0c.jpg

Κατ'αρχάς δε νομίζω να χωρέσει ως προς το ύψος, γιατί πρέπει να αφήσεις 15cm απ'το ταβάνι... ώστε να παίρνει σωστά αέρα και επίσης να μη μετραέι άλλα αντί άλλων ο αισθητήρας.

Αν λοιπόν αφήσεις 15cm απ'το ταβάνι, πιστεύω θα προεξέχει η μονάδα 10 πόντους κάτω. Τη σωλήνα θα τη βγάλεις απο δεξιά... δε ξέρω αν θα χωρέσει στη προϋπάρχουσα τρύπα ή αν θα πρέπει να τρυπήσεις παρακάτω (ρωτάς μηχανικό αν κάνει να τρυπήσεις κι άλλο)

Αν κάνεις τη τρύπα αριστερά...

-  Θα χαλάσεις τη διακόσμηση. Ούτως ή άλλως πάντως θα κρυφτούν οι πάνω λέξεις... θα τις βλέπεις μόνο καθιστός.

- Δε ξέρω τι πρόβλημα στατικότητας μπορεί να δημιουργήσεις με τρύπες και αριστερά και δεξιά... πρέπει να ρωτήσεις μηχανικό τι υλικό είναι εκεί... κολώνα, συνάζι;

- Αριστερά παίζει να υπάρχει και ηλεκτρολογικό κουτί (σε ευθεία πάνω απ'τους διακόπτες)

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, amotida είπε

Αφήστε τι και που λέει... αν μιλάμε για "Quiet", τότε η λειτουργία στη θέρμανση είναι πολύ πιο αντιοικονομική, με σοβαρά on-off, πολύ πιο άβολα ως προς τη δυνατότητα εναρμόνισης του αέρα σε ένα συγκεκριμένο χώρο κτλ. Για παράδειγμα, είδα και συσκευές που αν και έχουν κουμπί "quiet", μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο στη λειτουργία ψύξης ... από την άποψή μου είναι πολύ πιο σωστή προσέγγιση.
Είτε έτσι είτε αλλιώς, η αντίληψη του ήχου μπορεί να είναι υποκειμενική, από άτομο σε άτομο. Όχι μόνο δεν μπορώ να κοιμηθώ με 30db, δεν νιώθω άνετα ακόμα κι αν είμαι στο ίδιο δωμάτιο και δεν κοιμάμαι. Υπάρχουν κάποιοι που μπορούν να κοιμηθούν σε διάφορους θορύβους, εγώ δεν... Με τον καιρό, κοιμόμουν με πολλά κλιματιστικά στο δωμάτιο, οτιδήποτε ξεπερνούσε τα 22-23-24 db δεν ήταν για μένα. Άλλοι κοιμούνται ούτως ή άλλως και με πολύ πιο δυνατό θόρυβο...
Για κάποιον που αναζητά δεδομένα σχετικά με διάφορες συσκευές, αυτές οι λειτουργίες όπως "quiet", "silent mode", ή όπως θα ονομάζονται, θα πρέπει να είναι πολύ λιγότερο σημαντικές επειδή στην καθημερινή χρήση και κυρίως για χρήση 24/7, τέτοιες λειτουργίες μερικές φορές είναι λίγο άχρηστες επειδή συχνά δεν γίνεται να ζεστάνεις κατάλληλα το χώρο μόνο με "quiet", δεν είναι πιο οικονομικό και δεν θα μπορούμε να μιλάμε για πολύ σωστή λειτουργία της συσκευής.
Για να καταλάβουμε καλύτερα, ας μιλήσουμε λίγο για το τι σημαίνει και τι είναι μια «quiet» λειτουργία σε ένα κλιματιστικό:
-είναι μια ξεχωριστή λειτουργία μέσω της οποίας η συσκευή μειώνει σημαντικά την ταχύτητα και τη ροή αέρα (airflow), επιτυγχάνοντας έτσι χαμηλότερο θόρυβο.
-είναι ένα στάδιο που δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην αυτόματη λειτουργία της συσκευής.
-αν σε ενδιαφέρει η οικονομία και η καλή ομοιομορφία θερμοκρασίας είναι ένα βήμα το πολύ χρήσιμο μερικές φορές στη χρήση στην ψύξη, για να μπορείς να κοιμηθείς με ανοιχτό πχ σε μικρούς χώρους... Σε μεγάλους χώρους νομίζω είναι εντελώς ακατάλληλη για χρήση... Στη θέρμανση, ωστόσο, οι «quiet» λειτουργίες είναι λιγάκι άχρηστες γιατί η συσκευή, μειώνοντας σημαντικά την ταχύτητα και τη ροή της, δεν μπορεί πλέον να πετάξει τον ζεστό αέρα που βγάζει, ο αέρας να παραμένει σε άμεση γειτνίαση, να ανεβαίνει γρήγορα , και ο αισθητήρας δίνει εντολή να απενεργοποιηθεί ... μετά από την αρχή. Και, παρεμπιπτόντως, με μια μικρή ροή αέρα η θερμοκρασία του φυσηθέντος αέρα είναι ακόμη υψηλότερη (στην θέρμανση που μιλάμε πάντα) από ό, τι σε υψηλότερες ταχύτητες ... οπότε θα μπορούσατε πιθανώς να μαντέψετε τι συμβαίνει στον αισθητήρα ...
Αυτα ειχα να πω.

Θα έλεγα πιο απλά ότι ειναι  θεμα ποιότητας κάθε μηχανηματος ξεχωριστά .Οχι τι αναφέρουν ,στη πράξη πως δουλευει.

Οπως παρόμοια έγραψες  "Για παράδειγμα, είδα και συσκευές που αν και έχουν κουμπί "quiet", μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο στη λειτουργία ψύξης ... από την άποψή μου είναι πολύ πιο σωστή προσέγγιση." Kαι στο auto κάποια προτείνουν να  λειτουργεί το κλιματιστικό για όλες τις λειτουργίες  .Αν αποδίδει όμως ,δεν το ξέρουμε .

Ο λόγος γιατί ειδα προσφατα κλιματιστικο σε σχετικά μεγάλο χώρο , πρέπει να ήταν 2-3 ετών μοντελο ,και ειχε πολυ καλή απόδοση στο quiet .  Το είχα δει όμως και χειμώνα σε θέρμανση  ,αλλα δεν το γενικεύω επειδη άλλο δεν θα αποδίδει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fotia είπε

ειχε πολυ καλή απόδοση στο quiet

An ena κλιματιστικο ειναι δυο μεγεθη πανω απο οσο χρειαζεται ο χωρος του,πχ 24ρι αντι 16ρι, θα φτανει στο Quiet η παροχη μεν, αλλα μονο quiet δεν θα ειναι σε συγκριση με το σωστο μεγεθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

γιατί πρέπει να αφήσεις 15cm απ'το ταβάνι

Δεν έχουν όλα τα κλιματιστικά την ίδια απαιτηση στην απόσταση  που χρειάζονται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...