Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

έρχονται με διπλό συμπιεστή

θα το ελεγα λιγο μαρκετιστικο αυτο, εφοσον ασχετως μονου η διπλου παιρνεις εξισου καλα αποτελεσματα.

Το ειχα ψαξει παλιοτερα και θυμαμαι το συμπερασμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

θα το ελεγα λιγο μαρκετιστικο αυτο, εφοσον ασχετως μονου η διπλου παιρνεις εξισου καλα αποτελεσματα.

Το ειχα ψαξει παλιοτερα και θυμαμαι το συμπερασμα...

Ίσως και να είναι marketing , η Panasonic έχει νομίζω διπλούς συμπιεστές και η lg σε όλα τα πολύ ακριβά της μοντέλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Specs είπε

Πολυ καλη επιλογη, το πλησιεστερο σε αποδοση στο Daiseikai 9 ειναι το Edge.

Ποσο τα βρηκες?

Από skroutz παίζουνε 744-760 έκαστο (+η μεταφορική για να τα φέρει Τρίπολη).

Θα κοιτάξω κι αύριο τοπικά τι παίζει από τιμές, αν και δε τρέφω ελπίδες, όταν το carrier μου βγήκε 644 κι εδώ ζητούσαν τουλάχιστον 900 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ίσως και να είναι marketing , η Panasonic έχει νομίζω διπλούς συμπιεστές και η lg σε όλα τα πολύ ακριβά της μοντέλα 

Δες εδω  και βαλε και τον παραγοντα κοστους ...

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3062022 100247 μμ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Specs είπε

Δες εδω  και βαλε και τον παραγοντα κοστους ...

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3062022 100247 μμ.jpg

Για εμένα σα κοινό θνητό και με το  χαρακτηριστικό μου να μη με ενδιαφέρουν και τόσο πολύ τα λογότυπα πάνω στα προϊόντα , αυτή η διαφορά στις αποδόσεις δε θα ήταν κριτήριο για να δώσω τόσα λεφτά παραπάνω , υπό αυτό το πρισμα ναι είναι marketing , από την άλλη κάποιοι θέλουν να είναι μάρκα , να έχει design κλπ , όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, τώρα που το πόσταρες κι αυτό, διαβάζω παράλληλα και το Engineering Data Book, υπάρχει θέμα που το minimum input στη ψύξη είναι 190W ?
Το λέω από την άποψη ότι μετρημένο το carrier στο 1ο υπνοδωμάτιο, κατεβαίνει στα ~100W (αν και έχουν διαφορετικούς συντελεστές SEER). Υπάρχει πιθανότητα το toshiba για τόση χαμηλή ζήτηση να αρχίσει τίποτα on-off ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DarkSky είπε

Εν τω μεταξύ, τώρα που το πόσταρες κι αυτό, διαβάζω παράλληλα και το Engineering Data Book, υπάρχει θέμα που το minimum input στη ψύξη είναι 190W ?
Το λέω από την άποψη ότι μετρημένο το carrier στο 1ο υπνοδωμάτιο, κατεβαίνει στα ~100W (αν και έχουν διαφορετικούς συντελεστές SEER). Υπάρχει πιθανότητα το toshiba για τόση χαμηλή ζήτηση να αρχίσει τίποτα on-off ?

Όχι στο λέω εγω που έχω 18αρι shorai και στη θέρμανση κατεβαίνει στα 135 watt 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DarkSky είπε

Υπάρχει πιθανότητα το toshiba για τόση χαμηλή ζήτηση να αρχίσει τίποτα on-off ?

Δεν είναι πιθανότητα. Είναι βεβαιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DarkSky είπε

Υπάρχει πιθανότητα το toshiba για τόση χαμηλή ζήτηση να αρχίσει τίποτα on-off ?

Λογικα οχι, αλλα εγω στην θεση σου , οχι για αυτον τον λογο, αλλα γενικα , θα αγοραζα ενα πρωτα, οχι δυο μαζι.

Και μετα εκ πειρας, το δευτερο.

Τα ονοφ βεβαια ποτε δεν ξερεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το carrier κατεβαίνει χαμηλά στη ψύξη αλλά όχι στη θέρμανση και το toshiba θα κάνει το αντίθετο. :P

Για να είμαι ειλικρινής, όπως έγραψα και στο ερωτηματολόγιο, η θέρμανση με απασχολεί περισσότερο, αλλά αν υπάρχει κάποια εναλλακτική του toshiba σε αυτό το budget (+- 10-15%) με αντίστοιχα χαρακτηριστικά θα ήμουν χαρούμενος να την ακούσω.

Με τρομάζει λίγο και το γεγονός ότι στην τωρινή κατάσταση έχει πολλές απώλειες το σπίτι, άρα τέτοια φαινόμενα θα γίνουν ακόμη εντονότερα με μελλοντική μόνωση (αρχικά ταράτσα και αργότερα τοιχοποιίες).

Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ, να δοκιμάσω το ένα και να δω πως θα πάει. Απλά αργότερα θα είναι λίγο δύσκολη η εγκατάσταση λόγω άφιξης νέου μέλους στη οικογένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DarkSky είπε

Οπότε το carrier κατεβαίνει χαμηλά στη ψύξη αλλά όχι στη θέρμανση και το toshiba θα κάνει το αντίθετο. :P

Για να είμαι ειλικρινής, όπως έγραψα και στο ερωτηματολόγιο, η θέρμανση με απασχολεί περισσότερο, αλλά αν υπάρχει κάποια εναλλακτική του toshiba σε αυτό το budget (+- 10-15%) με αντίστοιχα χαρακτηριστικά θα ήμουν χαρούμενος να την ακούσω.

Με τρομάζει λίγο και το γεγονός ότι στην τωρινή κατάσταση έχει πολλές απώλειες το σπίτι, άρα τέτοια φαινόμενα θα γίνουν ακόμη εντονότερα με μελλοντική μόνωση (αρχικά ταράτσα και αργότερα τοιχοποιίες).

Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ, να δοκιμάσω το ένα και να δω πως θα πάει. Απλά αργότερα θα είναι λίγο δύσκολη η εγκατάσταση λόγω άφιξης νέου μέλους στη οικογένεια.

Διορθώνω. Αυτά που λες είναι στους 35C. Σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες θα πηγαίνει πιο κάτω σύμφωνα με τον πίνακα της σελίδας 36 από εδώ:

https://www.toshiba-airconditioning.eu/@@download-proxy?uid=4953fc7a61214953b71efecd06044e2d

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, dimostr είπε

Για εμένα σα κοινό θνητό και με το  χαρακτηριστικό μου να μη με ενδιαφέρουν και τόσο πολύ τα λογότυπα πάνω στα προϊόντα , αυτή η διαφορά στις αποδόσεις δε θα ήταν κριτήριο για να δώσω τόσα λεφτά παραπάνω , υπό αυτό το πρισμα ναι είναι marketing , από την άλλη κάποιοι θέλουν να είναι μάρκα , να έχει design κλπ , όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων 

Ναι αλλά αν βάλεις μέσα στην εξίσωση το haori...δεν βλέπω το λόγο πού υπερτερεί ένα edge μπροστά τού...

 

Με 120 ευρώ παραπάνω παίρνεις καλύτερη απόδοση σε ψύξη θέρμανση .. μεγαλύτερη οικονομία... WiFi .. πού στο edge είναι+80 ευρώ για να τό αγόρασεις..app με θερμοκρασίες καί καταναλώσεις μέσα καί έξω... ιονιστη...

 

Ένα design κορυφή.. μαζί με ένα πανέμορφο χειριστήριο... συγκριτικά με το edge που παίρνεις μια εσωτερική μονάδα καί ένα χειριστήριο πού θυμίζει 90s...

 

Δεν νομίζω ότι τα 120 είναι πολλά... συμφωνώ με edge καί daikesai ότι πιο vfm edge..αλλά θεωρώ αυτή την περίοδο overall vfm είναι haori με την 7 χρονιά εγγύηση τούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Alexandrosrx8 είπε

Ναι αλλά αν βάλεις μέσα στην εξίσωση το haori...δεν βλέπω το λόγο πού υπερτερεί ένα edge μπροστά τού...

 

Με 120 ευρώ παραπάνω παίρνεις καλύτερη απόδοση σε ψύξη θέρμανση .. μεγαλύτερη οικονομία... WiFi .. πού στο edge είναι+80 ευρώ για να τό αγόρασεις..app με θερμοκρασίες καί καταναλώσεις μέσα καί έξω... ιονιστη...

 

Ένα design κορυφή.. μαζί με ένα πανέμορφο χειριστήριο... συγκριτικά με το edge που παίρνεις μια εσωτερική μονάδα καί ένα χειριστήριο πού θυμίζει 90s...

 

Δεν νομίζω ότι τα 120 είναι πολλά... συμφωνώ με edge καί daikesai ότι πιο vfm edge..αλλά θεωρώ αυτή την περίοδο overall vfm είναι haori με την 7 χρονιά εγγύηση τούς 

Ναι αν συγκρίνεις και τα τρία το κόστος είναι διαχειρίσιμο @Alexandrosrx8Έχεις τέτοιο ? Έχει υφασμάτινη υφή εξωτερικά ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Alexandrosrx8 είπε

δεν βλέπω το λόγο πού υπερτερεί ένα edge μπροστά τού

to ταμπελακι του δειχνει μεγαλη ισχυ σε θερμη ζωνη, πραγμα οχι καλο,νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...