Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μίλησα με ντάικιν.

τους εκανε εντυπωση οτι το εχω πχ στους 27 και αυτο συνεχιζει και δουλευει. και το θερμομετρο να δειχνει 25!

δλδ μου ειπε να το βάλω σε sleep mode και φυσικαα συνεχιζεται και παιζει λες και ειναι πρώτη σκάλα.

δεν ξερω νομιζω εχω πεσει σε ελαττωματικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, liakjim είπε

Δώστου λίγο χρόνο να ισορροπήσει.

ΥΓ Φωτεινή εξαίρεση το συνεργείο!

Σε συνέχεια, όντως ισορρόπησε, πηγαίνοντας την ζήτηση στους 25 μετά από λίγη ώρα είδα ότι άρχισε η κατανάλωση να πέφτει, αρχικά στα 400-450 watt ενώ λίγο πριν το κλείσουμε είδα ότι είχε πέσει γύρω στα 240-250 watt. Επίσης ο όποιος θόρυβος στην εξωτερική μονάδα ελαττώθηκε αρκετά.

Τώρα το άνοιξα στις 2:05 ζητώντας 25 ενώ το σπίτι είχε 29,5, ξεκίνησε στα 950 watt για 10 λεπτά, ανέβηκε μετά στα 2200 watt (φτάνοντας κάποιες στιγμές ακόμα και κοντά στα 2400+ και στα 10,3A). Έριξε μέσα σε μισή ώρα την θερμοκρασία από τους 29,5 στους 25 ακριβώς παντού.

Τώρα 1 ώρα μετά έχουμε πέσει στους 24,2 βαθμούς σχεδόν και η κατανάλωση είναι σταθερά πάνω από 2000 watt..

περιμένω να φτάσει τους 25 και ψηλά εκεί που είναι το κλιματιστικό για να αρχίσει να κόβει.

Προφανώς μέρα με τον ήλιο να χτυπάει την σκεπή, είναι διαφορετικά και μάλλον πρέπει να ζητάω πιο ψηλά για να φτάνει εκεί που θέλω (πχ 1-2 βαθμούς παραπάνω από ότι θέλω) ενώ βράδυ εκεί που ζητάω, εκεί κόβει στην ουσία..

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Craven είπε

Σε συνέχεια, όντως ισορρόπησε, πηγαίνοντας την ζήτηση στους 25 μετά από λίγη ώρα είδα ότι άρχισε η κατανάλωση να πέφτει, αρχικά στα 400-450 watt ενώ λίγο πριν το κλείσουμε είδα ότι είχε πέσει γύρω στα 240-250 watt. Επίσης ο όποιος θόρυβος στην εξωτερική μονάδα ελαττώθηκε αρκετά.

Τώρα το άνοιξα στις 2:05 ζητώντας 25 ενώ το σπίτι είχε 29,5, ξεκίνησε στα 950 watt για 10 λεπτά, ανέβηκε μετά στα 2200 watt (φτάνοντας κάποιες στιγμές ακόμα και κοντά στα 2400+ και στα 10,3A). Έριξε μέσα σε μισή ώρα την θερμοκρασία από τους 29,5 στους 25 ακριβώς παντού.

Τώρα 1 ώρα μετά έχουμε πέσει στους 24,2 βαθμούς σχεδόν και η κατανάλωση είναι σταθερά πάνω από 2000 watt..

περιμένω να φτάσει τους 25 και ψηλά εκεί που είναι το κλιματιστικό για να αρχίσει να κόβει.

Προφανώς μέρα με τον ήλιο να χτυπάει την σκεπή, είναι διαφορετικά και μάλλον πρέπει να ζητάω πιο ψηλά για να φτάνει εκεί που θέλω (πχ 1-2 βαθμούς παραπάνω από ότι θέλω) ενώ βράδυ εκεί που ζητάω, εκεί κόβει στην ουσία..

το sleep mode δλδ εσενα σου λειτουργει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fotia είπε

Το Quiet από που προκυπτει οτι λειτουργεί το μηχανημα on-off ανά λίγα λεπτά ; To γραφουν οι οδηγίες ;

Με βαση το παρακάτω ενας ψίθυρος έχει ένταση 30 Db

https://orltsounis.gr/ακουόγραμμα/

Αφήστε τι και που λέει... αν μιλάμε για "Quiet", τότε η λειτουργία στη θέρμανση είναι πολύ πιο αντιοικονομική, με σοβαρά on-off, πολύ πιο άβολα ως προς τη δυνατότητα εναρμόνισης του αέρα σε ένα συγκεκριμένο χώρο κτλ. Για παράδειγμα, είδα και συσκευές που αν και έχουν κουμπί "quiet", μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο στη λειτουργία ψύξης ... από την άποψή μου είναι πολύ πιο σωστή προσέγγιση.
Είτε έτσι είτε αλλιώς, η αντίληψη του ήχου μπορεί να είναι υποκειμενική, από άτομο σε άτομο. Όχι μόνο δεν μπορώ να κοιμηθώ με 30db, δεν νιώθω άνετα ακόμα κι αν είμαι στο ίδιο δωμάτιο και δεν κοιμάμαι. Υπάρχουν κάποιοι που μπορούν να κοιμηθούν σε διάφορους θορύβους, εγώ δεν... Με τον καιρό, κοιμόμουν με πολλά κλιματιστικά στο δωμάτιο, οτιδήποτε ξεπερνούσε τα 22-23-24 db δεν ήταν για μένα. Άλλοι κοιμούνται ούτως ή άλλως και με πολύ πιο δυνατό θόρυβο...
Για κάποιον που αναζητά δεδομένα σχετικά με διάφορες συσκευές, αυτές οι λειτουργίες όπως "quiet", "silent mode", ή όπως θα ονομάζονται, θα πρέπει να είναι πολύ λιγότερο σημαντικές επειδή στην καθημερινή χρήση και κυρίως για χρήση 24/7, τέτοιες λειτουργίες μερικές φορές είναι λίγο άχρηστες επειδή συχνά δεν γίνεται να ζεστάνεις κατάλληλα το χώρο μόνο με "quiet", δεν είναι πιο οικονομικό και δεν θα μπορούμε να μιλάμε για πολύ σωστή λειτουργία της συσκευής.
Για να καταλάβουμε καλύτερα, ας μιλήσουμε λίγο για το τι σημαίνει και τι είναι μια «quiet» λειτουργία σε ένα κλιματιστικό:
-είναι μια ξεχωριστή λειτουργία μέσω της οποίας η συσκευή μειώνει σημαντικά την ταχύτητα και τη ροή αέρα (airflow), επιτυγχάνοντας έτσι χαμηλότερο θόρυβο.
-είναι ένα στάδιο που δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην αυτόματη λειτουργία της συσκευής.
-αν σε ενδιαφέρει η οικονομία και η καλή ομοιομορφία θερμοκρασίας είναι ένα βήμα το πολύ χρήσιμο μερικές φορές στη χρήση στην ψύξη, για να μπορείς να κοιμηθείς με ανοιχτό πχ σε μικρούς χώρους... Σε μεγάλους χώρους νομίζω είναι εντελώς ακατάλληλη για χρήση... Στη θέρμανση, ωστόσο, οι «quiet» λειτουργίες είναι λιγάκι άχρηστες γιατί η συσκευή, μειώνοντας σημαντικά την ταχύτητα και τη ροή της, δεν μπορεί πλέον να πετάξει τον ζεστό αέρα που βγάζει, ο αέρας να παραμένει σε άμεση γειτνίαση, να ανεβαίνει γρήγορα , και ο αισθητήρας δίνει εντολή να απενεργοποιηθεί ... μετά από την αρχή. Και, παρεμπιπτόντως, με μια μικρή ροή αέρα η θερμοκρασία του φυσηθέντος αέρα είναι ακόμη υψηλότερη (στην θέρμανση που μιλάμε πάντα) από ό, τι σε υψηλότερες ταχύτητες ... οπότε θα μπορούσατε πιθανώς να μαντέψετε τι συμβαίνει στον αισθητήρα ...
Αυτα ειχα να πω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Craven είπε

Προφανώς μέρα με τον ήλιο να χτυπάει την σκεπή, είναι διαφορετικά και μάλλον πρέπει να ζητάω πιο ψηλά για να φτάνει εκεί που θέλω (πχ 1-2 βαθμούς παραπάνω από ότι θέλω) ενώ βράδυ εκεί που ζητάω, εκεί κόβει στην ουσία..

Υπάρχει περίπτωση την ημέρα λόγω της ζέστης το ταβάνι να είναι ζεστό και να εκπέμπει θερμότητα για αυτό να διαβάζει το κλιματιστικό μεγαλύτερη θερμοκρασία?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Craven είπε

Χθες ήρθε, σήμερα μπήκε (!!). Έχω και θετικά και αρνητικά.

Στα θετικά ήταν το συνεργείο. Αν και δωρεάν εγκατάσταση, από το συγκεκριμένο συνεργείο ήρθαν με τα πάντα (αντλίες κενού και ότι χρειάζεται) χωρίς καν να προλάβω να το απαιτήσω. Έφαγαν 3 ώρες (χωρίς υπερβολή) να το περάσουν απο εκεί που τους είπα από την αρχή που ενώ τους είπα πως αν δεν μπορούν να δούμε άλλη λύση, αυτοί αμέσως είπαν "φυσικά όπως εσείς θέλετε θα μπει". Βέβαια χρυσοπλήρωσα τις σωληνώσεις αφού όπως μπήκε, μπήκαν συνολικά 8 μέτρα σωληνώσεις αλλά χαλάλι. 15 λεπτά αντλία κενού (χωρίς καν να ζητήσω εγώ συγκεκριμένο χρόνο) και όλα μια χαρά.

Στα αρνητικά.. το κλιματιστικό δουλεύει εδώ και 1 ώρα. έχει δροσίσει γρήγορα ο χώρος. Ζήτησα 23 βαθμούς, το σπίτι ήταν στους 30 και τώρα 1 ώρα μετά (μιλάμε για 55+ τμ χώρος) είναι στους 24,7 και κατεβαίνει. Μια χαρά ακούγεται ΑΛΛΑ το AC δούλευε επί 55 λεπτά μόνιμα στα 2000 watt εδώ και μόλις τώρα που γράφω τα τελευταία 5 λεπτά έπεσε στα 1500. Ελπίζω να μην είναι μόνιμα εκεί οι καταναλώσεις γιατί την στρουμφοκάτσαμε.

Στο μεγάλο αρνητικό.. η εξωτερική μονάδα ενώ μπήκε αντλία κενού 15 λεπτά, ενώ έχει 8 μέτρα σωληνώσεις και ενώ η εγκατάσταση έγινε εντελώς προβλεπόμενα (μόνο στο πατάρι τι έκαναν δεν ξέρω), "σφυρίζει" και γενικά μόνο αθόρυβη δεν την λες και μιλάμε για Daikin!! Στο perfera δεν ήξερες αν δουλεύει ή όχι και εδώ στο Sensira κάνει σαν inverter 20ετιας. Δεν ξέρω αν αυτό είναι φυσιολογικό ή αν έπεσα σε τίποτα ελλαττωματική μονάδα...

EDIT ελάχιστα μετά που το έγραψα είναι στα 1140 watt η κατανάλωση.. ακόμα ψηλά αλλά καλύτερα από τα 2000

Καλησπέρα,γρήγορα έριξε θερμοκρασία,το είχες στο auto ?Αλλιώς σε ποια ταχύτητα?Πρωί με ήλιο να χτυπάει τον χώρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2022 στις 2:19 ΜΜ, liakjim είπε

Κάνε καλό αερισμό κάθε ημέρα. Έχεις πολύ υγρασία για συνθήκες καλοκαιριού.

Δεν ξέρω αν είχες διαβάσει πιο πίσω που είχα γράψει και εγώ για μυρωδιά σε οριακές θερμοκρασίες. Γενικά τον χειμώνα δεν δουλεύει γιατί έχουμε τηλεθερμανση. Το καλοκαίρι τώρα δουλεύει κάνα 8ωρο/μερα. Μετά τις 2-3 το βράδυ ανοίγουμε παράθυρα μέχρι κατά τις 12 το μεσημέρι, οπότε αεριζεται και ο χώρος. Είναι και το δικό μου δωμάτιο βορεινό, το βλέπει ο ήλιος όμως (μονοκατοικία), αλλά έχω φυτά μέσα στο δωμάτιο (5 μικρά). Οπότε και σε εμένα από υγρασία Ε? 

Όπως και να έχει θα πω να έρθει να τα καθαρίσει γιατί έχουμε και ένα 2ο ac που δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά, και εκείνο επειδή είναι στην σαλονοκουζινα, υγρασία, τσιγάρο, κάναμε και κάτι έργα οπότε και σκόνη κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Υπάρχει περίπτωση την ημέρα λόγω της ζέστης το ταβάνι να είναι ζεστό και να εκπέμπει θερμότητα για αυτό να διαβάζει το κλιματιστικό μεγαλύτερη θερμοκρασία?

 

 

Πάρα πολύ, αυτό λέω. Θεωρητικά έχει πλάκα μονωμένη και από πάνω σκεπή οπότε δεν είναι άμεση η επαφή της πλάκας με τον ήλιο. Θεωρώ πως έκανα λάθος εκεί που το έβαλα (έναν από τους εξωτερικούς τοίχους) αφού μπορούσα να το βάλω σε πιο εσωτερικό τοίχο και να βγει από ακριβώς το ίδιο σημείο (από το πατάρι βγήκε ο σωλήνας) οπότε θα ήταν πιο "κέντρο" στο σπίτι η εσωτερική μονάδα και θα διάβαζε καλύτερα.. το είδα/σκέφτηκα μετά την τοποθέτηση βέβαια...

Τώρα το ανέβασα στους 26 βαθμούς την ζήτηση, η θερμοκρασία χώρου έμεινε στους 24,2 (αν μετράει το sonoff σωστά γιατί δεν το εμπιστεύομαι στο home assistant) και η κατανάλωση έχει πέσει εδώ και 15 λεπτά γύρω στα 750 watt αλλά ακόμα φυσικά είναι ψηλά σε σχέση με τα 250-300 που ήταν το βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

μίλησα με ντάικιν.

τους εκανε εντυπωση οτι το εχω πχ στους 27 και αυτο συνεχιζει και δουλευει. και το θερμομετρο να δειχνει 25!

δλδ μου ειπε να το βάλω σε sleep mode και φυσικαα συνεχιζεται και παιζει λες και ειναι πρώτη σκάλα.

δεν ξερω νομιζω εχω πεσει σε ελαττωματικο...

 

39 λεπτά πριν, Craven είπε

Σε συνέχεια, όντως ισορρόπησε, πηγαίνοντας την ζήτηση στους 25 μετά από λίγη ώρα είδα ότι άρχισε η κατανάλωση να πέφτει, αρχικά στα 400-450 watt ενώ λίγο πριν το κλείσουμε είδα ότι είχε πέσει γύρω στα 240-250 watt. Επίσης ο όποιος θόρυβος στην εξωτερική μονάδα ελαττώθηκε αρκετά.

Τώρα το άνοιξα στις 2:05 ζητώντας 25 ενώ το σπίτι είχε 29,5, ξεκίνησε στα 950 watt για 10 λεπτά, ανέβηκε μετά στα 2200 watt (φτάνοντας κάποιες στιγμές ακόμα και κοντά στα 2400+ και στα 10,3A). Έριξε μέσα σε μισή ώρα την θερμοκρασία από τους 29,5 στους 25 ακριβώς παντού.

Τώρα 1 ώρα μετά έχουμε πέσει στους 24,2 βαθμούς σχεδόν και η κατανάλωση είναι σταθερά πάνω από 2000 watt..

περιμένω να φτάσει τους 25 και ψηλά εκεί που είναι το κλιματιστικό για να αρχίσει να κόβει.

Προφανώς μέρα με τον ήλιο να χτυπάει την σκεπή, είναι διαφορετικά και μάλλον πρέπει να ζητάω πιο ψηλά για να φτάνει εκεί που θέλω (πχ 1-2 βαθμούς παραπάνω από ότι θέλω) ενώ βράδυ εκεί που ζητάω, εκεί κόβει στην ουσία..

Και στους δύο πάει αυτό:

Τα inventer δεν τα κλείνουμε. Ποτέ. Και σε θέρμανση και σε ψύξη. Θα πρέπει να μένουν ανοιχτά για να διατηρούν το σπίτι σε μια σταθερή θερμοκρασία. Τα δομικά στοιχεία να πάνε εκεί που θέλουμε. Με τον αέρα αυτό θέλει χρόνο. Δεν είναι σαν το νερό. Αφήστε τα ανοιχτά και μέσα σε κάποιον χρόνο που μπορεί να πάρει και μέρες, θα έρθουν σε μια ισορροπία. Εκεί θα καίνε όσο χρειάζεται για να μένει ο χώρος στην ισορροπία. Εννοείται ότι κάθε χώρος είναι διαφορετικός. Άλλος θα θέλει 150-400W για 60τμ σε ψύξη όπως ο δικός μου, άλλος θα θέλει 1500W με το ίδιο κλιματιστικό. Επίσης ο αέρας ακούει στους νόμους της φυσικής. Ο θερμός αέρας πάει πάνω. Αν πάνω καίει η πλάκα, ο αέρας στο ταβάνι θα έχει 30+ ( μπορεί να λέω και λίγα) όταν το κλιματιστικό θα βγάζει 20. Τι να διαβάσει ο αισθητήρας που είναι εκεί πάνω;

Για αυτό, θα έλεγα να ηρεμήσετε. Βάλτε τα κλιματιστικά σας στην αυτόματη ταχύτητα ανεμιστήρα. Όχι χειροκίνητα χαμηλά. Στην αυτόματη. Αφήστε τα ανοιχτά 24/7. Και τα λέμε σε λίγες ημέρες.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, dum είπε

Για υπνοδωματιο 14 τμ με διπλα τζαμια και μονωση στους τοιχους.

Στο καθιστικο το εχω και γενικα σε τεραστιο χωρο , αλλα σουπερ μονωμενο.

Στο διαγραμμα,αριστερα με συνεχη πειραγμα απο εμενα και εναλλαγη αναμεα σε auto και quiet μιας και δεν θελω καθολου θορυβο και οταν δεν φτανει για τον χωρο και  ανεβαινει η θερμοκρασια λογω quiet ανεπαρκειας οπως σωστα τα γραφει @amotida. Δεξια, συνεχως στο auto που παιζει παλι αψογα για ενα τοσο φτηνο αλλα και με 5 χρονια εγγυηση(ανευ ορων τοτε, τωρα με ετησια συντηρηση απο 3ο χρονο κ μετα)κλιματιστικο.

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3062022 35147 μμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Klausx είπε

Έχει κάνει κάποιος πρόσφατα εγκατάσταση termux για το tp-linκ; Δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση το node κάτι γίνεται με τα repo.

Δεν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Καλησπέρα,γρήγορα έριξε θερμοκρασία,το είχες στο auto ?Αλλιώς σε ποια ταχύτητα?Πρωί με ήλιο να χτυπάει τον χώρο?

Στο auto το έχω.. ξεκινάει δυνατά η μέσα μονάδα (η έξω ξεκινάει σχετικά δυνατά και μετά δίνει και άλλο και ρίχνει στροφές αρκετά αν δει πως φτάνει εκεί που ζητάς) ρίχνει όντως πολύ γρήγορα θερμοκρασία και τον αισθητήρα τον έχω σε σημείο κρυμμένο που για να δείξει πτώση σημαίνει πως έπεσε παντού.. με την κατανάλωση μόνο θέλω να το καταλάβω λίγο γιατί ναι μεν είδα πως μπορεί να πέσει χαμηλά (όχι σαν τα perfera φυσικά) αλλά το θέμα μέρα/νύχτα και ήλιος θέλει πειράματα. Ο ήλιος χτυπάει το σημείο που είναι το AC (εκείνη την μεριά) πρωί μέχρι νωρίς σχετικά μεσημερι και μετά πάει σιγά σιγά από την άλλη μεριά του σπιτιού

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...