Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, koprodogis είπε

Εξιλασμένη με πλακάκια και κάποιες άλλες επαλήψεις. Δυστυχώς αν και γνωρίζω ότι δεν είναι η καλύτερη λύση για κάποιους λόγους αναγκάστηκα να την επιλέξω

Από θόρυβο τα πάει μία χαρά για 18άρι και μάλιστα ακόμα και στο ξεκίνημά του δεν είναι ενοχλητικό. Ναί ακούγετε αλλά μπορώ να το συγκρίνω με το θόρυβο του φούρνου σε λειτουργία. Στο quiet, το έβαλα πρώτη φορά σήμερα και κατέβηκε ακόμα πιο χαμηλά.

Πλαστικά μία χαρά και το ματ λευκό βοηθάει να φαίνεται πιο ποιοτικό. Ακούω κάποιες φορές στο ξεκίνημα έναν χτύπο, αλλά σταματάει σε λιγότερο από λεπτό και δεν είναι κάποιος κραδασμός. Αν πιάσεις τη μονάδα δε νιώθεις κάτι ή δε σταματάει. Δεν είναι ενοχλητικό αλλά το έχω παρατηρήσει.

Η αγορά έγινε από τοπικό κατάστημα στη Θεσσαλονίκη (Κάτω Τούμπα), όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να ενημερώσω. Τώρα με την εγγύηση....ελπίζω να μη χρειαστεί, αλλά αν χρειαστεί μου είχε αναφέρει ο άνθρωπος που το πήρα ότι υπάρχει κάτι αλλά όχι σαν επίσημη αντιπροσωπεία. Άρα υπάρχει ρίσκο

Σαν overall εικόνα με άλλα κλιματιστικά που έχω δει σε λειτουργία σε σπίτια φίλων, σε σχέση με 2 9άρια Mitsubishi Heavy που έβαλα μαζί με το Panasonic και με το αρκετά παλαιότερο Hitachi Που είχα φαίνεται πως δροσίζει πιο ομοιόμορφα το χώρο πιο γρήγορα. Η ποιότητα του αέρα είναι σαφώς καλύτερη. Το 18άρι που έχω δυστυχώς έχει κτήνος εσωτερική μονάδα αλλά εμένα δε με πειράζει προσωπικά.

Τέλος για την εξωτερική μονάδα σαν παρατήρηση είναι αρκετά ογκώδης και βαριά, ίσως είναι σημάδι ποιότητας;; Πάντως κραδασμούς δεν είχε 2 φορές που την τσέκαρα.

Στείλε αν θες κατάστημα μας και είμαι από Βέροια αν και νομίζω ξερω ποιον λες. Επίσης αν θες τιμή. Αν δεν θες έσω στείλε μέσω pm. Έχεις σκοπό να βάλεις μετρητή κατανάλωσης? Επίσης κάνει αρκετά on off ή το ακούς ν δουλεύει γραμμικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/6/2022 στις 11:43 ΜΜ, Craven είπε

Τελικά έγινε παραγγελία σήμερα το Daikin ATXC60C με δωρεάν εγκατάσταση .. Θα βγάλω μια παροχή ρεύματος από τον πίνακα από δική της ασφάλεια τις επόμενες μέρες με εξωτερική πρίζα (όχι χωνευτή) 16A που είχα πρόχειρη για άλλο project η οποία ΕΛΠΙΖΩ να αρκεί για 21000 btu ac (ποντάρω στο ότι τα Daikin δεν ζητάνε πολλά στο peek τους) ώστε να μπορώ να μετράω και την κατανάλωση.

Ζήτησα και υπέγραψα χαρτί με το τι περιλαμβάνει και επιβεβαίωσα ότι έχουν μέσα για αντλία κενού (δεν είχαν ιδέα τι είναι αυτό στο τμήμα με τα AC) κτλ καθώς έχω καεί όπως όλοι σας από αυτό στο παρελθόν με τα κλασσικά "δεν χρειάζεται" που έλεγαν στην σύζυγο όταν έλειπα. Αυτή τη φορά θα είμαι από επάνω.. οι σωλήνες θα είναι σίγουρα πάνω από 3 μέτρα εκεί που θα μπει.

Χθες ήρθε, σήμερα μπήκε (!!). Έχω και θετικά και αρνητικά.

Στα θετικά ήταν το συνεργείο. Αν και δωρεάν εγκατάσταση, από το συγκεκριμένο συνεργείο ήρθαν με τα πάντα (αντλίες κενού και ότι χρειάζεται) χωρίς καν να προλάβω να το απαιτήσω. Έφαγαν 3 ώρες (χωρίς υπερβολή) να το περάσουν απο εκεί που τους είπα από την αρχή που ενώ τους είπα πως αν δεν μπορούν να δούμε άλλη λύση, αυτοί αμέσως είπαν "φυσικά όπως εσείς θέλετε θα μπει". Βέβαια χρυσοπλήρωσα τις σωληνώσεις αφού όπως μπήκε, μπήκαν συνολικά 8 μέτρα σωληνώσεις αλλά χαλάλι. 15 λεπτά αντλία κενού (χωρίς καν να ζητήσω εγώ συγκεκριμένο χρόνο) και όλα μια χαρά.

Στα αρνητικά.. το κλιματιστικό δουλεύει εδώ και 1 ώρα. έχει δροσίσει γρήγορα ο χώρος. Ζήτησα 23 βαθμούς, το σπίτι ήταν στους 30 και τώρα 1 ώρα μετά (μιλάμε για 55+ τμ χώρος) είναι στους 24,7 και κατεβαίνει. Μια χαρά ακούγεται ΑΛΛΑ το AC δούλευε επί 55 λεπτά μόνιμα στα 2000 watt εδώ και μόλις τώρα που γράφω τα τελευταία 5 λεπτά έπεσε στα 1500. Ελπίζω να μην είναι μόνιμα εκεί οι καταναλώσεις γιατί την στρουμφοκάτσαμε.

Στο μεγάλο αρνητικό.. η εξωτερική μονάδα ενώ μπήκε αντλία κενού 15 λεπτά, ενώ έχει 8 μέτρα σωληνώσεις και ενώ η εγκατάσταση έγινε εντελώς προβλεπόμενα (μόνο στο πατάρι τι έκαναν δεν ξέρω), "σφυρίζει" και γενικά μόνο αθόρυβη δεν την λες και μιλάμε για Daikin!! Στο perfera δεν ήξερες αν δουλεύει ή όχι και εδώ στο Sensira κάνει σαν inverter 20ετιας. Δεν ξέρω αν αυτό είναι φυσιολογικό ή αν έπεσα σε τίποτα ελλαττωματική μονάδα...

EDIT ελάχιστα μετά που το έγραψα είναι στα 1140 watt η κατανάλωση.. ακόμα ψηλά αλλά καλύτερα από τα 2000

Επεξ/σία από Craven
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

ok , πειτε με εμμονικο με τις εγγυησεις αλλα μιλαμε για ακριβες μοναδες και οχι για 9ρακια των 500ε που θα κλαις αν καψουν πλακετα, με κλαμα των 500ε...

Νομιζω πως πρεπει πρωτα να δεις το edge με την 7ετη φουλ εγγυηση και μετα κατα σειρα daikin κ panasonic.

EKTOS αν μιας και σε τρωει για panasonic υπαρχει καπου με εξτρα εγγυηση 5 χρονια ,τυπου Κωτσοβ/Μηντιαμαρκτ κλπ οποτε τα ζυγιζεις στο τελικο κοστος ολα...

Για edge είμαι σαν πρώτη επιλογή απλά θέλω να δω τι παίζει και με τα panasonic από κάποιον που το έχει πάρει. Και για την toshiba δεν λένε όλοι καλά πραγματα για το service τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Craven είπε

Χθες ήρθε, σήμερα μπήκε (!!). Έχω και θετικά και αρνητικά.

Στα θετικά ήταν το συνεργείο. Αν και δωρεάν εγκατάσταση, από το συγκεκριμένο συνεργείο ήρθαν με τα πάντα (αντλίες κενού και ότι χρειάζεται) χωρίς καν να προλάβω να το απαιτήσω. Έφαγαν 3 ώρες (χωρίς υπερβολή) να το περάσουν απο εκεί που τους είπα από την αρχή που ενώ τους είπα πως αν δεν μπορούν να δούμε άλλη λύση, αυτοί αμέσως είπαν "φυσικά όπως εσείς θέλετε θα μπει". Βέβαια χρυσοπλήρωσα τις σωληνώσεις αφού όπως μπήκε, μπήκαν συνολικά 8 μέτρα σωληνώσεις αλλά χαλάλι. 15 λεπτά αντλία κενού (χωρίς καν να ζητήσω εγώ συγκεκριμένο χρόνο) και όλα μια χαρά.

Στα αρνητικά.. το κλιματιστικό δουλεύει εδώ και 1 ώρα. έχει δροσίσει γρήγορα ο χώρος. Ζήτησα 23 βαθμούς, το σπίτι ήταν στους 30 και τώρα 1 ώρα μετά (μιλάμε για 55+ τμ χώρος) είναι στους 24,7 και κατεβαίνει. Μια χαρά ακούγεται ΑΛΛΑ το AC δούλευε επί 55 λεπτά μόνιμα στα 2000 watt εδώ και μόλις τώρα που γράφω τα τελευταία 5 λεπτά έπεσε στα 1500. Ελπίζω να μην είναι μόνιμα εκεί οι καταναλώσεις γιατί την στρουμφοκάτσαμε.

Στο μεγάλο αρνητικό.. η εξωτερική μονάδα ενώ μπήκε αντλία κενού 15 λεπτά, ενώ έχει 8 μέτρα σωληνώσεις και ενώ η εγκατάσταση έγινε εντελώς προβλεπόμενα (μόνο στο πατάρι τι έκαναν δεν ξέρω), "σφυρίζει" και γενικά μόνο αθόρυβη δεν την λες και μιλάμε για Daikin!! Στο perfera δεν ήξερες αν δουλεύει ή όχι και εδώ στο Sensira κάνει σαν inverter 20ετιας. Δεν ξέρω αν αυτό είναι φυσιολογικό ή αν έπεσα σε τίποτα ελλαττωματική μονάδα...

EDIT ελάχιστα μετά που το έγραψα είναι στα 1140 watt η κατανάλωση.. ακόμα ψηλά αλλά καλύτερα από τα 2000

Δώστου λίγο χρόνο να ισορροπήσει.

ΥΓ Φωτεινή εξαίρεση το συνεργείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Πού πάνε τα ξηλωμενα toyotomi ; 😕

Αν το θέλεις το πουλάω το δικό μου 😛

8 λεπτά πριν, Craven είπε

Χθες ήρθε, σήμερα μπήκε (!!). Έχω και θετικά και αρνητικά.

Στα θετικά ήταν το συνεργείο. Αν και δωρεάν εγκατάσταση, από το συγκεκριμένο συνεργείο ήρθαν με τα πάντα (αντλίες κενού και ότι χρειάζεται) χωρίς καν να προλάβω να το απαιτήσω. Έφαγαν 3 ώρες (χωρίς υπερβολή) να το περάσουν απο εκεί που τους είπα από την αρχή που ενώ τους είπα πως αν δεν μπορούν να δούμε άλλη λύση, αυτοί αμέσως είπαν "φυσικά όπως εσείς θέλετε θα μπει". Βέβαια χρυσοπλήρωσα τις σωληνώσεις αφού όπως μπήκε, μπήκαν συνολικά 8 μέτρα σωληνώσεις αλλά χαλάλι. 15 λεπτά αντλία κενού (χωρίς καν να ζητήσω εγώ συγκεκριμένο χρόνο) και όλα μια χαρά.

Στα αρνητικά.. το κλιματιστικό δουλεύει εδώ και 1 ώρα. έχει δροσίσει γρήγορα ο χώρος. Ζήτησα 23 βαθμούς, το σπίτι ήταν στους 30 και τώρα 1 ώρα μετά (μιλάμε για 55+ τμ χώρος) είναι στους 24,7 και κατεβαίνει. Μια χαρά ακούγεται ΑΛΛΑ το AC δούλευε επί 55 λεπτά μόνιμα στα 2000 watt εδώ και μόλις τώρα που γράφω τα τελευταία 5 λεπτά έπεσε στα 1500. Ελπίζω να μην είναι μόνιμα εκεί οι καταναλώσεις γιατί την στρουμφοκάτσαμε.

Στο μεγάλο αρνητικό.. η εξωτερική μονάδα ενώ μπήκε αντλία κενού 15 λεπτά, ενώ έχει 8 μέτρα σωληνώσεις και ενώ η εγκατάσταση έγινε εντελώς προβλεπόμενα (μόνο στο πατάρι τι έκαναν δεν ξέρω), "σφυρίζει" και γενικά μόνο αθόρυβη δεν την λες και μιλάμε για Daikin!! Στο perfera δεν ήξερες αν δουλεύει ή όχι και εδώ στο Sensira κάνει σαν inverter 20ετιας. Δεν ξέρω αν αυτό είναι φυσιολογικό ή αν έπεσα σε τίποτα ελλαττωματική μονάδα...

EDIT ελάχιστα μετά που το έγραψα είναι στα 1140 watt η κατανάλωση.. ακόμα ψηλά αλλά καλύτερα από τα 2000

Προφανώς και θα δουλεύει στα max του μέχρι να φτάσει την επιθυμητή. Περιμένουμε όταν σταθεροποιηθει να δούμε συντήρηση πόσο καταναλώνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματίζει ποια είναι η καλύτερη θέση του κλιματιστικου στο υπνοδωμάτιο μου. 

Δυστυχώς στο τοίχο πισω από το κρεββάτι δηλ πάνω από το προσκέφαλο είναι ένα δοκάρι 33εκ από το ταβάνι. Το κρεβάτι είναι στο κέντρο του τοίχου.(βέλος) 

Άρα έαν μπει  στο δοκάρι, 15εκ κάτω από το ταβάνι θα 'βγαίνει' εκτός δοκαριου το μισό. *έχει ύψος 30εκ αυτό που κοιτάζω.

Εαν μπει κάτω από το δοκάρι θα ειναι αρκετά χαμηλά 

Εαν μπει στον κάθετο τοίχο με το αυτόν με το δοκάρι τότε θα με χτυπάει κανονικοτατα. *παραλληλογρανμμο

Εννοείται ότι πίσω από αυτή τη γωνιά είναι το μπαλκόνι όπου θα μπει η εξωτερική μονάδα. 

Τι λέτε? Εάν Εβαζα κάτι για να κανω το ύψος του δοκαριου 45εκ? Αλλά τι??? 

Screenshot_2022-06-29-22-56-09-879_com.miui.gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Craven είπε

Ζήτησα 23 βαθμούς, το σπίτι ήταν στους 30 και τώρα 1 ώρα μετά (μιλάμε για 55+ τμ χώρος) είναι στους 24,7 και κατεβαίνει. Μια χαρά ακούγεται ΑΛΛΑ το AC δούλευε επί 55 λεπτά μόνιμα στα 2000 watt εδώ και μόλις τώρα που γράφω τα τελευταία 5 λεπτά έπεσε στα 1500. Ελπίζω να μην είναι μόνιμα εκεί οι καταναλώσεις γιατί την στρουμφοκάτσαμε.

Aν ζητάς 23 εννοείται θα πληρώσεις τα κέρατα σου. Αν ζητάς 27 και δε κρυώνεις, τότε το κλιματιστικό δεν επαρκεί για το χώρο σου ή δεν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση. 8 μέτρα σωλήνα, συμπλήρωσε όσο φρέον έπρεπε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aν ζητάς 23 εννοείται θα πληρώσεις τα κέρατα σου. Αν ζητάς 27 και δε κρυώνεις, τότε το κλιματιστικό δεν επαρκεί για το χώρο σου ή δεν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση. 8 μέτρα σωλήνα, συμπλήρωσε όσο φρέον έπρεπε;

25-26 ναι για δροσιά.

27; Όχι. Ζέστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aν ζητάς 23 εννοείται θα πληρώσεις τα κέρατα σου. Αν ζητάς 27 και δε κρυώνεις, τότε το κλιματιστικό δεν επαρκεί για το χώρο σου ή δεν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση. 8 μέτρα σωλήνα, συμπλήρωσε όσο φρέον έπρεπε;

Έως 7.5μ λέει δεν θέλει συμπλήρωμα. Ίσως και στα 8 να είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θέλω να εγκαταστήσω 2 νέα κλιματιστικά (το ένα αντικατάσταση ενός Carrier 42QHP09E8S Platinum 9000 BTU) στα 2 υπνοδωμάτια.

Με ενδιαφέρει κυρίως θέρμανση. Το carrier αν και το σπίτι γενικά έχει πάρα πολλές απώλειες (σχετικά μη μονωμένη τσέλνερ ταράτσα στην Τρίπολη), δεν μπορούσε να κατέβει αρκετά χαμηλά για τους 19-21C που ζητούσα το χειμώνα (παλιότερο post με γράφημα εδώ), οπότε θεώρησα ότι θα είναι καλύτερα να το μεταφέρω στη κουζίνα που είναι περισσότερα τετραγωνικά, στην οποία καταλήγει και αεραγωγός από ενεργειακό τζάκι, οπότε δεν θα είναι αποκλειστική πηγή θέρμανσης.

Ερωτηματολόγιο:

Spoiler

Ποσό που διαθέτουμε : 850€

  1. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά

  2. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο

  3. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 10% Ψύξη / 90% Θέρμανση

  4. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη

  5. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο

  6. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Τρίπολη με μέγιστη 39C και ελάχιστη -9C

  7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα

  8. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Στη παρούσα φάση ανύπαρκτη μόνωση, μελλοντική μόνωση τουλάχιστον 7εκ στην (γυμνή) ταράτσα, ενεργειακά κουφώματα, νοτιοανατολικός προσανατολισμός

  9. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

 

Το calculator για τα 2 υπνοδωμάτια:

Spoiler

4417.59 Watt

3799.13 Kcal/h

368.13Watt/m2

316.59KCal/h/m2

για 22C

 

12τμ

 

Spoiler

3338.43 Watt

2871.05 Kcal/h

303.49 Watt/m2

261.00 KCal/h/m2

για 22C

 

11τμ

 

Υπάρχει πιθανότητα να μονωθεί από φέτος η ταράτσα (>7εκ πάχος μόνωσης), οπότε αν και τα νούμερα δείχνουν για μεγαλύτερα από 9άρια σκεφτόμουν ότι κάτι μεγαλύτερο θα είναι υπερβολή για υ/δ.

 

Είμαι μεταξύ των Toshiba Shorai Edge RAS-B10J2KVSG-E και Panasonic Etherea CS-Z25XKEW, με ίσως λίγο προτιμότερο το πρώτο.

Κάθε βοήθεια και πρόταση καλοδεχούμενη!

 

P.S. ένα γράφημα από το carrier, για εξωτερική ~30-32C και ζήτηση 26.5C, δείχνει να τα πηγαίνει κάπως καλύτερα στη ψύξη απ' ότι στη θέρμανση.

 

Spoiler

2022-06-30_000848_1083x531.png.6d3961df9166951783ee24c1586551c7.png

 

Επεξ/σία από DarkSky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DarkSky είπε

Καλησπέρα, θέλω να εγκαταστήσω 2 νέα κλιματιστικά στα 2 υπνοδωμάτια.

Με ενδιαφέρει κυρίως θέρμανση.

Είμαι μεταξύ των Toshiba Shorai Edge RAS-B10J2KVSG-E και Panasonic Etherea CS-Z25XKEW, με ίσως λίγο προτιμότερο το πρώτο.

Κάθε βοήθεια και πρόταση καλοδεχούμενη!

Μείνε μακριά από το δεύτερο
27db -FAN 1 στη θέρμανση...
δεν το θέλεις αυτό για την κρεβατοκάμαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...