Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Ζηλεύω! Εξωτερική 29 χθες βράδυ με 35 σήμερα και το toyo ότι και να του βάλω δεν πέφτει. Εσωτερική 28 ( έχει πολλές απώλειες το σπίτι και είμαι σε τελευταίο όροφο με πλάκα από πάνω, ( ναι ξέρω ότι μια θερμομονωση θα με σώσει αλλά δεν είναι δυνατή στην παρούσα φαση) επιλεγμένη 27 turbo( καίει λιγότερο από το auto δεν ξερω γιατί) και κατανάλωση ετοιμάσου....

Screenshot_20220629-193721_eWeLink.jpg

Screenshot_20220629-193746_eWeLink.jpg

Αυτό πάντως δεν είναι απόδειξη ότι δεν πέφτει, το σπίτι σου ακούγεται ως ζορικη περίπτωση.

Θα πρέπει να δεις τι γίνεται σε ευνοϊκές συνθήκες με δροσιά γενικά και να δεις που θα σβήσει. Αν το έχεις κάνει ήδη πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Αυτό πάντως δεν είναι απόδειξη ότι δεν πέφτει, το σπίτι σου ακούγεται ως ζορικη περίπτωση.

Θα πρέπει να δεις τι γίνεται σε ευνοϊκές συνθήκες με δροσιά γενικά και να δεις που θα σβήσει. Αν το έχεις κάνει ήδη πάσο.

To έκανα Μαρτίο. Έξω 26 το έβαλα 25 στα ίδια χάλια. Τώρα έχω 27 στο σπίτι. Αν το βάλω ζεστη έτσι για πλάκα στο 28 κάτω από 650w δεν βλέπω. Κλείνει μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Αυτό εχω περασμένο πέρυσι το Σεπτέμβριο.  Οι πανω εικόνες δείχνουν την συμπεριφορά του. Αν μου το έλεγες θα στο πουλούσα εγω 😛

Θα μου εκανες ατοκες δοσεις? 😂🤣

Αυτο που εβαλα το λενε μοντελο 2022 και βλεπω ιστορικο στο σκρουτζ να ξεκιναει καριερα απο Δεκεμβριο του 2021. Σιγουρα εχεις το eco II?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dazed είπε

Θα μου εκανες ατοκες δοσεις? 😂🤣

Αυτο που εβαλα το λενε μοντελο 2022 και βλεπω ιστορικο στο σκρουτζ να ξεκιναει καριερα απο Δεκεμβριο του 2021. Σιγουρα εχεις το eco II?

Εννοείται άτοκες... 😛 οχι το πρώτο έχω αλλα αμφιβάλλω αν έχει διάφορες. Μακάρι να έχουν αλλάξει κάτι. Μονόδρομος μετρητής κατανάλωσης και περιμένουμε εντυπώσεις. Αν δεν πάθεις κανα έμφραγμα  😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dask92 είπε

έχει πολλές απώλειες το σπίτι και είμαι σε τελευταίο όροφο με πλάκα από πάνω

ναι ... σε ένα σπίτι με πολλές απώλειες θα ήθελα να δω τι μπορεί (ή δεν μπορεί) ένα Etherea ....
Καταλαβαίνω γιατί το έβαλες στο μάτι :)


Αν και θα επέλεγα LN ... σε περίπτωση που κάτι δεν παει όπως περίμενα, τουλάχιστον να μην λυπάμαι για τίποτα😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, amotida είπε

ναι ... σε ένα σπίτι με πολλές απώλειες θα ήθελα να δω τι μπορεί (ή δεν μπορεί) ένα Etherea ....
Καταλαβαίνω γιατί το έβαλες στο μάτι :)


Αν και θα επέλεγα LN ... σε περίπτωση που κάτι δεν παει όπως περίμενα, τουλάχιστον να μην λυπάμαι για τίποτα😜

Όταν λες ln? Θέλω καλό μηχάνημα μιας και θα πάρω και την επιδότηση με το αλλάζω συσκευή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ είμαι και εγώ!! 

Δυστυχώς όπως ανέφερε και ο @amotida δεν έχω μετρητή για να σας πω ακριβή κατανάλωση.
Πέραν της εφαρμογής το πιο ακριβές που μπορώ να σας πω είναι το εξής.
Τώρα με εξωτερική 33 βαθμούς, το κλιματιστικό αφού έχει πιάσει τους 25,5 της ζήτησης καταναλώνει κοντά στα 300 watt (στον πίνακά μου έχω επιτηρητή τάσης και δείχνει amber και wolt), στην ίδια φάση (τριφασικό) τραβάνε και άλλες συσκευές οπότε μπορεί να είναι και κάτω από τα 300 watt. Το σπίτι δεν έχει μεγάλες απώλειες πέραν του ότι έχω επάνω μου πλάκα με πλωτή μόνωση

Σε θέρμανση δε το έχω δοκιμάσει καθώς το έχω κοντά ένα μήνα. Γενικά πάντως θα μιλήσω και για την ποιότητα αέρα. Αν και τις πρώτες ημέρες μύριζε "πλαστικούρα" τώρα όλα καλά και ο αέρας είναι ιδιαίτερα καθαρός

Στα πολύ θετικά ότι κατεβάζει πολύ γρήγορα τη θερμοκρασία σε 40+ τετραγωνικά και μετά πάει στο ρελαντί. Σήμερα δεν έχει κάνει on-off αλλά άλλες μέρες δυστυχώς κάνει

Ελα πάμε ερωτήσεις καθώς ψήνω την πεθερά μου να πάρει το 12άρι

Επεξ/σία από koprodogis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Όταν λες ln?

Mitsubishi Electric Kirigamine MSZ-LN50VGV+MUZ-LN50VG (pearl white)

17 λεπτά πριν, koprodogis είπε

Εδώ είμαι και εγώ!! 

Ελα πάμε ερωτήσεις καθώς ψήνω την πεθερά μου να πάρει το 12άρι

@koprodogis  Πες μου, σε παρακαλώ:

1  -εάν ρυθμιστεί σε "Quiet" (χωρίς τη λειτουργία NanoeX) ακούς ένα ελαφρύ και διακοπτόμενο βόμβο από την εσωτερική μονάδα ;  (φυσικά, ακόμα κι αν υπάρχει, μάλλον θα είναι αισθητά πιο δύσκολο δεδομένου ότι τα ντεσιμπέλ στα οποία δουλεύει το Z50XKE στο "αθόρυβο" είναι πολύ περισσότερα)


2  -και αν η εξωτερική μονάδα φαίνεται θορυβώδης ... και αν ναι, πιο συγκεκριμένα με ενδιαφέρει η πηγή αυτού του θορύβου ... στο δικό μου παρατηρώ κάτι σαν δυνατό "φτερούγισμα" (το οποίο αποδίδω στο γεγονός ότι η προπέλα του ανεμιστήρα , έχοντας μόνο δύο λεπίδες, δεν κόβει σωστά τον αέρα προκαλώντας επιπλέον θόρυβο)

Επεξ/σία από amotida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο δοκίμασα τώρα και δεν άκουσα κάτι για περίπου 5 λεπτά κάτω από την εσωτερική μονάδα. Πάντως κατέβηκε πιο χαμηλά από εκεί που δούλευε. Έγινε λίγο πιο ήσυχο. 
Για το 2ο πρέπει να πάω επάνω στην ταράτσα και δεεεεεεν ψήνομαι. Άλλη φορά 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, koprodogis είπε

Εδώ είμαι και εγώ!! 

Δυστυχώς όπως ανέφερε και ο @amotida δεν έχω μετρητή για να σας πω ακριβή κατανάλωση.
Πέραν της εφαρμογής το πιο ακριβές που μπορώ να σας πω είναι το εξής.
Τώρα με εξωτερική 33 βαθμούς, το κλιματιστικό αφού έχει πιάσει τους 25,5 της ζήτησης καταναλώνει κοντά στα 300 watt (στον πίνακά μου έχω επιτηρητή τάσης και δείχνει amber και wolt), στην ίδια φάση (τριφασικό) τραβάνε και άλλες συσκευές οπότε μπορεί να είναι και κάτω από τα 300 watt. Το σπίτι δεν έχει μεγάλες απώλειες πέραν του ότι έχω επάνω μου πλάκα με πλωτή μόνωση

Σε θέρμανση δε το έχω δοκιμάσει καθώς το έχω κοντά ένα μήνα. Γενικά πάντως θα μιλήσω και για την ποιότητα αέρα. Αν και τις πρώτες ημέρες μύριζε "πλαστικούρα" τώρα όλα καλά και ο αέρας είναι ιδιαίτερα καθαρός

Στα πολύ θετικά ότι κατεβάζει πολύ γρήγορα τη θερμοκρασία σε 40+ τετραγωνικά και μετά πάει στο ρελαντί. Σήμερα δεν έχει κάνει on-off αλλά άλλες μέρες δυστυχώς κάνει

Ελα πάμε ερωτήσεις καθώς ψήνω την πεθερά μου να πάρει το 12άρι

Όταν εννοείς πλωτή μόνωση? Εννοείς εξιλασμενη? Γιατί αν ναι δεν έχεις καθόλου θερμομονωση από πάνω. 

Ακούγεται καλή κατανάλωση με βάση ότι είναι 18αρι και με εξωτερική θερμοκρασία σχετικά υψηλή. Από θόρυβο πως είναι? Τα πλαστικά του σ φαίνονται κινεζια ή φαίνεται ποιοτικό? Το πήρες από σκρουτζ ή  μεγάλη αλυσίδα? Τι γίνεται σχετικά με εγγύηση και αντιπροσωπεία στην Ελλάδα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Specs είπε

ποιος ειναι ο κωδικος ακριβως του etherea που σε ενδιαφερει?

https://www.skroutz.gr/s/29210499/Panasonic-Etherea-CS-Z50XKEW-CU-Z50XKE-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dask92 είπε

ok , πειτε με εμμονικο με τις εγγυησεις αλλα μιλαμε για ακριβες μοναδες και οχι για 9ρακια των 500ε που θα κλαις αν καψουν πλακετα, με κλαμα των 500ε...

Νομιζω πως πρεπει πρωτα να δεις το edge με την 7ετη φουλ εγγυηση και μετα κατα σειρα daikin κ panasonic.

EKTOS αν μιας και σε τρωει για panasonic υπαρχει καπου με εξτρα εγγυηση 5 χρονια ,τυπου Κωτσοβ/Μηντιαμαρκτ κλπ οποτε τα ζυγιζεις στο τελικο κοστος ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν είναι κάτι. Μαζί με αυτό θα είναι το τέταρτο toyotomi που τρώει ξηλωμα εδώ μέσα ( αν δεν με απατά η μνήμη μου και σε όλες τις άλλες περιπτώσεις μπήκε κάποιο Toshiba ).  😛

Αλλά οκ, μην είμαστε απαισιόδοξοι.

Πού πάνε τα ξηλωμενα toyotomi ; 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dask92 είπε

Όταν εννοείς πλωτή μόνωση? Εννοείς εξιλασμενη? Γιατί αν ναι δεν έχεις καθόλου θερμομονωση από πάνω. 

Ακούγεται καλή κατανάλωση με βάση ότι είναι 18αρι και με εξωτερική θερμοκρασία σχετικά υψηλή. Από θόρυβο πως είναι? Τα πλαστικά του σ φαίνονται κινεζια ή φαίνεται ποιοτικό? Το πήρες από σκρουτζ ή  μεγάλη αλυσίδα? Τι γίνεται σχετικά με εγγύηση και αντιπροσωπεία στην Ελλάδα? 

Εξιλασμένη με πλακάκια και κάποιες άλλες επαλήψεις. Δυστυχώς αν και γνωρίζω ότι δεν είναι η καλύτερη λύση για κάποιους λόγους αναγκάστηκα να την επιλέξω

Από θόρυβο τα πάει μία χαρά για 18άρι και μάλιστα ακόμα και στο ξεκίνημά του δεν είναι ενοχλητικό. Ναί ακούγετε αλλά μπορώ να το συγκρίνω με το θόρυβο του φούρνου σε λειτουργία. Στο quiet, το έβαλα πρώτη φορά σήμερα και κατέβηκε ακόμα πιο χαμηλά.

Πλαστικά μία χαρά και το ματ λευκό βοηθάει να φαίνεται πιο ποιοτικό. Ακούω κάποιες φορές στο ξεκίνημα έναν χτύπο, αλλά σταματάει σε λιγότερο από λεπτό και δεν είναι κάποιος κραδασμός. Αν πιάσεις τη μονάδα δε νιώθεις κάτι ή δε σταματάει. Δεν είναι ενοχλητικό αλλά το έχω παρατηρήσει.

Η αγορά έγινε από τοπικό κατάστημα στη Θεσσαλονίκη (Κάτω Τούμπα), όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να ενημερώσω. Τώρα με την εγγύηση....ελπίζω να μη χρειαστεί, αλλά αν χρειαστεί μου είχε αναφέρει ο άνθρωπος που το πήρα ότι υπάρχει κάτι αλλά όχι σαν επίσημη αντιπροσωπεία. Άρα υπάρχει ρίσκο

Σαν overall εικόνα με άλλα κλιματιστικά που έχω δει σε λειτουργία σε σπίτια φίλων, σε σχέση με 2 9άρια Mitsubishi Heavy που έβαλα μαζί με το Panasonic και με το αρκετά παλαιότερο Hitachi Που είχα φαίνεται πως δροσίζει πιο ομοιόμορφα το χώρο πιο γρήγορα. Η ποιότητα του αέρα είναι σαφώς καλύτερη. Το 18άρι που έχω δυστυχώς έχει κτήνος εσωτερική μονάδα αλλά εμένα δε με πειράζει προσωπικά.

Τέλος για την εξωτερική μονάδα σαν παρατήρηση είναι αρκετά ογκώδης και βαριά, ίσως είναι σημάδι ποιότητας;; Πάντως κραδασμούς δεν είχε 2 φορές που την τσέκαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...