Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, amotida είπε

Και εγώ περιμένω το koprodogis @ με το Etherea 18 να μου δώσει μερικές απαντήσεις σε δύο ερωτήσεις ... δεν επέστρεψε προφανώς.
Έχω το Etherea 12, δεν ξέρω αν διάβασες τις δημοσιεύσεις μου με τη συμπεριφορά του, ειδικά για τη θέρμανση. Ειλικρινά δεν μου αρέσει πολύ πώς πάει στο σπίτι μου αλλά δεν το κατηγορώ πια γιατί είναι πιθανό να οφείλεται σε άλλους παράγοντες (θέση εγκατάσταση, χώρος με μικρές απώλειες και τα λοιπά). Το χειμώνα, αφού ηρεμήσει, τρώει συνήθως περίπου 330 watt μέχρι να αρχίσει να βγαίνει off-on-off. Αλλά τον είδα να κατεβαίνει πολύ πιο χαμηλά, φυσικά, λιγότερο συχνά που είναι αλήθεια, φαίνεται να του αρέσει πάνω από 300 ...
Το καλοκαίρι βλέπω ότι έφτασε ακόμα και κάτω από 100w ... ακόμα και 90 ... αλλά τις περισσότερες φορές το έβλεπα πάνω από 110-120-150 w (συντήρηση).

ο koprodogis@ Θυμάμαι ότι είπε ότι δεν μετράει την κατανάλωση με κάτι μόνο ότι φάνηκε ικανοποιημένος με το τι κατανάλωση του δείχνει η εφαρμογή panasonic (που αν και δεν μετράει τέλεια, ωστόσο δείχνει πολύ κοντά στην πραγματικότητα από ότι συγκρίνω με το  μετρητή μου). Οπότε δεν έχουμε από koprodogis @ διαγράμματα κατανάλωσης από τα οποία μπορούμε να δούμε τη συμπεριφορά της συσκευής του.
Αλλά μάλλον το Etherea 18 ξέρει επίσης πώς να κατεβαίνει αρκετά χαμηλά, ειδικά επειδή έχει έναν Twin συμπιεστή 13,2cc (σε αντίθεση με τον δικό μου που δεν είναι διπλός).

Θα ήμουν πολύ προσεκτικός σε αυτό που είπε ο Grim Ripper @ παραπάνω.
Για παράδειγμα, λυπάμαι λίγο που δεν πήρα Perfera ή LN

 

Έχω διαβάσει τα πάντα από τα post σου ξέρω για το 12αρι ναι. Απλά λόγω twin είπα για το 18αρι. Ναι αυτό το μέλος είναι θυμήθηκα το όνομα ελπίζω να γυρίσει για βοήθεια! Θεωρείς ότι perfera etherea είναι καλύτερο το daikin? Στα <<χαρτια>> τουλάχιστον φαίνεται να υπερτερεί το panasonic. Γιαυτό περίμενα να δω στη πράξη για το 18αρι πως ανταποκρίνεται.  Είδα ότι σ κάνει κάτι τρελά το δικό σου αλλά ο χώρος μ είναι πιο μεγάλος και με μεγαλύτερες απώλειες από τον δικό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

καλησπερα σε ολη την  ομαδα.θα θελαμε να αλλαξουμε 4 κλιματιστικα σε ενοικιαζομενα στουντιο και οι επιλογες βαση του προμηθευτη μου εδω οπως εχω αναφερει και παλαιοτερα ειναι carrier Carrier Extreme 2 42QHG009D8SE / 38QHG009D8SE Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ με WiFi η Toshiba Yukai RAS-10E2AVG-E / RAS-B10E2KVG-E Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A++ .ΠροβληματισμοΙ:Στο σπιτι που εχω το carrier infinity απο τον ιδιο αντιπροσωπο στο παιδικο δωματιο στην αρχη ειχα πολλα θεματα συστολοδιαστολων κατι το οποιο δεν θελω σε καμια περιπτωση εδω καθως θελουμε αθορυβα κλιματιστικα... απο την αλλη στο αλλο δωματιο που εχω το shorai μπορω να πω οτι δεν εχω τετοια θεματα απλα αν παω στην λυση του yukai βγαινει λιγο ακριβα...Τελος με τρωωει αρκετα το θεμα αντι αυτων των 2 να παω στο ftx της daikin οπου εχει αρκετα καλους δεικτες και βαση των κριτικων στο skroutz ειναι σχετικα αθορυβο..επιπλεον προσφατα σε γραφειο υπηρεσιας ειδα ενα tcl πολυ καλο σαν κατασκευη με το ματι καμια σχεση με αυτα που εχω δει στο ιντερνετ και εαν δεν κανω λαθος πρεπει να ηταν το Προσθήκη στη σύγκρισηmenTCL Ocarina 09CHSD/TPG11IN Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ με WiFi απλα δεν ξερω αν αξιζει το ρισκο να παω σε αυτο ...οποιος μπορει να βοηθησει εχοντας καποια απο τα παραπανω θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα...Βασικη επιλογη ειναι να ειναι αθορυβο μεσα εξω και να δουλευει στην ψυξη αριστα καθως η θερμανση δεν μας ενδιαφερει ιδιαιτερα.ευχαριστω πολυ!!!!!!

 

Toshiba ή Daikin.

2 ώρες πριν, vagelis2019 είπε

Κάποιος να βοηθήσει εδώ? 

Δεν έχει λειτουργία για self learning;

8 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Θερμανση ψύξη το perfera? Eιναι all around οικονομικό?

Από μέλος που έχει perfera και edge 18αρια, έχουμε δει από μετρήσεις του ότι είναι ισάξια σε θέρμανση με το perfera να υπερτερεί σαφώς σε ψύξη.

1 ώρα πριν, Dask92 είπε

Ήρθε η ώρα για ξήλωμα του izuru 18.000 btu. Είπαμε να κατεβαίνει ελάχιστο 700w στην θέρμανση οκ αλλα και στην ψύξη 700 800 watt με προσευχές δεν γίνεται.  Να σας προλάβω ότι λόγω inverter δεν κατεβαίνει πιο χαμηλά αλλά κλείνει.  Και ναι έχω δοκιμάσει τα πάντα από ρυθμίσεις.  Η πιο safe επιλογή μετά και από μετρήσεις και όλα είναι πάλι 18αρι και μάλλον το toshiba shorai edge. Βέβαια τώρα τελευταία βλέπω ότι κάποιο μέλος (δεν θυμάμαι name) έχει πάρει το etherea το 18αρι. Αν το βλέπει το forum θα ήταν ευπρόσδεκτη μια κριτική και άποψη για το μηχάνημα. Να ξεκαθαρίσω ότι το ac δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι οπότε με ενδιαφέρει πολύ να είναι οικονομικό ( γιαυτο αλλάζω και το toyo). Αν υπάρχει ίσως κάτι καλύτερο στα λεφτά του shorai ευπρόσδεκτη κάθε πρόταση. Ταβάνι όμως τα 1300-1400

Κοίτα και το asyg18kmta.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim ποιο μέλος έχει το perfera να ανατρέξω σε ποστ του να διαβάσω? 

Μιλάμε για αυτό έτσι? https://www.skroutz.gr/s/29068638/Daikin-Perfera-FTXM50R-RXM50R-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Επεξ/σία από Dask92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Έχω διαβάσει τα πάντα από τα post σου ξέρω για το 12αρι ναι. Απλά λόγω twin είπα για το 18αρι. Ναι αυτό το μέλος είναι θυμήθηκα το όνομα ελπίζω να γυρίσει για βοήθεια! Θεωρείς ότι perfera etherea είναι καλύτερο το daikin? Στα <<χαρτια>> τουλάχιστον φαίνεται να υπερτερεί το panasonic.

Είναι πολύ δύσκολο να απαντήσω…
Όχι, δεν νομίζω ότι το Perfera είναι καλύτερο από το Etherea XKE ... 
Δηλαδή, δεν ξέρω... ίσως ναι, ίσως όχι... πάντα για τις ανάγκες μου, λέω...
Απλώς πάρα πολλοί είναι ευχαριστημένοι με το Perfera, πάρα πολλοί έχουν επαινέσει το soft, τα ελάχιστα watt κλπ, και επειδή δεν είμαι ευχαριστημένος με τα πολλά που διαβάζεις, λυπάμαι λίγο .... αλλά ποιος ξέρει… ίσως ούτε το Perfera ούτε το LN, ίδιας χωρητικότητας, να δούλευαν σωστά στο σπίτι μου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, amotida είπε

Είναι πολύ δύσκολο να απαντήσω…
Όχι, δεν νομίζω ότι το Perfera είναι καλύτερο από το Etherea XKE ... 
Δηλαδή, δεν ξέρω... ίσως ναι, ίσως όχι... πάντα για τις ανάγκες μου, λέω...
Απλώς πάρα πολλοί είναι ευχαριστημένοι με το Perfera, πάρα πολλοί έχουν επαινέσει το soft, τα ελάχιστα watt κλπ, και επειδή δεν είμαι ευχαριστημένος με τα πολλά που διαβάζεις, λυπάμαι λίγο .... αλλά ποιος ξέρει… ίσως ούτε το Perfera ούτε το LN, ίδιας χωρητικότητας, να δούλευαν σωστά στο σπίτι μου…

Ναι σίγουρα κάθε  χώρος διαφορετικός.  Μακάρι να μας βοηθήσει  λίγο 

O @koprodogis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dask92 είπε

@liakjim ποιο μέλος έχει το perfera να ανατρέξω σε ποστ του να διαβάσω? 

Μιλάμε για αυτό έτσι? https://www.skroutz.gr/s/29068638/Daikin-Perfera-FTXM50R-RXM50R-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Το προηγούμενο perfera έχει αλλά δεν έχει σπουδαιες διαφορες . Μιλάω για τον@rbx1000

5 λεπτά πριν, amotida είπε

Είναι πολύ δύσκολο να απαντήσω…
Όχι, δεν νομίζω ότι το Perfera είναι καλύτερο από το Etherea XKE ... 
Δηλαδή, δεν ξέρω... ίσως ναι, ίσως όχι... πάντα για τις ανάγκες μου, λέω...
Απλώς πάρα πολλοί είναι ευχαριστημένοι με το Perfera, πάρα πολλοί έχουν επαινέσει το soft, τα ελάχιστα watt κλπ, και επειδή δεν είμαι ευχαριστημένος με τα πολλά που διαβάζεις, λυπάμαι λίγο .... αλλά ποιος ξέρει… ίσως ούτε το Perfera ούτε το LN, ίδιας χωρητικότητας, να δούλευαν σωστά στο σπίτι μου…

Στα χαρτιά το etherea υπερτερεί. Τώρα στην πράξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Δεν έχει λειτουργία για self learning;

 

 

Δεν έχει να ψάχνει αυτόματα αν αυτό  εννοείς. 

Επιλέγω μαρκα κλιματιστικόυ και  ψάχνω ένα ένα αλλά δεν το βρίσκει. 

Έχει να εισάγω αριθμό μοντέλου αλλά έβαλα το firstline που τον ξέρω και δεν το βρίσκει..

Στο fujitsu δεν ξέρω μοντέλο έψαξα ένα ένα 19 μοντέλα έχει μόνο και πάλι τπτ.. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το προηγούμενο perfera έχει αλλά δεν έχει σπουδαιες διαφορες . Μιλάω για τον@rbx1000

Στα χαρτιά το etherea υπερτερεί. Τώρα στην πράξη...

Tο ξέρω, το etherea φαίνεται για την τιμή του ίσως το best all around απλά δεν έχουμε πολλές συγκρίσεις εδώ μέσα για το συγκεκριμένο.  Γιαυτό έλεγα για το toshiba edge που είναι και λίγο πιο χαμηλά σε τιμή. Απλά με ξύνει πολύ να πάω για το etherea. Τι να πω ας ελπίσουμε το μέλος που έχει το συγκεκριμένο να επιστρέψει με περισσότερες λεπτομέρειες.  Αλλιώς έχω καταλήξει σε μια 4αδα που όταν δω και περισσότερα θα αναφερθώ για περισσότερη βοήθεια. Τα συγκεκριμένα είναι 

1 Toshiba shorai edge 

2. Panasonic etherea 

3. Daikin Perfera ( θα δω κριτικές από μελη)

4 Fujitsu Asyg18kmta ( θα το ψάξω μιας και δεν ήταν στα υποψιν)

Να θυμίσω ότι πρώτο μέλημα είναι θερμανση μιας και έχω ένα 12αρι midea xtreme save που από κριτικές φαίνεται άριστο στην ψύξη.( δεν έχει μπει ακόμη όταν μπει θα ενημερώσω το forum για τη λειτουργία του)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dask92

Εδώ είναι ένα γράφημα του Etherea, ψύξη.

31-33 βαθμούς Κελσίου έξω, ξεκίνησε σε εσωτερική θερμοκρασία 25, ρυθμιση στους 23 ...

όλα για δοκιμή, φυσικά :)

Ελάχιστα watt: 146 - 150.
Χώρος περίπου 55 τμ
συνολική κατανάλωση αυτές τις ώρες: 896 watt

ether.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Δεν έχει να ψάχνει αυτόματα αν αυτό  εννοείς. 

Επιλέγω μαρκα κλιματιστικόυ και  ψάχνω ένα ένα αλλά δεν το βρίσκει. 

Έχει να εισάγω αριθμό μοντέλου αλλά έβαλα το firstline που τον ξέρω και δεν το βρίσκει..

Στο fujitsu δεν ξέρω μοντέλο έψαξα ένα ένα 19 μοντέλα έχει μόνο και πάλι τπτ.. 

 

 

 

Δεν ξέρω ποιο ir remote έχεις αλλά κοίτα αν έχει κάτι σαν learning function όπου πατάς τα κουμπιά και αυτό το αντιστοιχεί σε ένα εικονικό κουμπί.

Πχ αυτό που έχω λέει DIY που κάνει ακριβώς αυτό:

Screenshot_2022-06-29-19-27-08-05_f76f437efc2e9af81c8f02ea0b35bb4a.jpg.5f889fb5e9f30333d880bc65113c75c2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dask92 είπε

Ήρθε η ώρα για ξήλωμα του izuru 18.000 btu. Είπαμε να κατεβαίνει ελάχιστο 700w στην θέρμανση οκ αλλα και στην ψύξη 700 800 watt με προσευχές δεν γίνεται.  Να σας προλάβω ότι λόγω inverter δεν κατεβαίνει πιο χαμηλά αλλά κλείνει.  Και ναι έχω δοκιμάσει τα πάντα από ρυθμίσεις.  Η πιο safe επιλογή μετά και από μετρήσεις και όλα είναι πάλι 18αρι και μάλλον το toshiba shorai edge. Βέβαια τώρα τελευταία βλέπω ότι κάποιο μέλος (δεν θυμάμαι name) έχει πάρει το etherea το 18αρι. Αν το βλέπει το forum θα ήταν ευπρόσδεκτη μια κριτική και άποψη για το μηχάνημα. Να ξεκαθαρίσω ότι το ac δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι οπότε με ενδιαφέρει πολύ να είναι οικονομικό ( γιαυτο αλλάζω και το toyo). Αν υπάρχει ίσως κάτι καλύτερο στα λεφτά του shorai ευπρόσδεκτη κάθε πρόταση. Ταβάνι όμως τα 1300-1400

Εβαλα προσφατα το καινουργιο izuru ecoII 18.000btu, και με φρικαρες λιγο. Πιο μοντελο εχεις εσυ? Δεν το εχω σε πριζα και θα ειναι λιγο μπερδεμα να βαλω μετρητη καταναλωσης στον πινακα, γι'αυτο δεν εχω εικονα ακομα. 

Εχει την super economy λειτουργία το δικο σου, και αν ναι, δεν ριχνει την καταναλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, amotida είπε

@Dask92

Εδώ είναι ένα γράφημα του Etherea, ψύξη.

31-33 βαθμούς Κελσίου έξω, ξεκίνησε σε εσωτερική θερμοκρασία 25, ρυθμιση στους 23 ...

όλα για δοκιμή, φυσικά :)

Ελάχιστα watt: 146 - 150.
Χώρος περίπου 55 τμ
συνολική κατανάλωση αυτές τις ώρες: 896 watt

ether.jpg

Ζηλεύω! Εξωτερική 29 χθες βράδυ με 35 σήμερα και το toyo ότι και να του βάλω δεν πέφτει. Εσωτερική 28 ( έχει πολλές απώλειες το σπίτι και είμαι σε τελευταίο όροφο με πλάκα από πάνω, ( ναι ξέρω ότι μια θερμομονωση θα με σώσει αλλά δεν είναι δυνατή στην παρούσα φαση) επιλεγμένη 27 turbo( καίει λιγότερο από το auto δεν ξερω γιατί) και κατανάλωση ετοιμάσου....

Screenshot_20220629-193721_eWeLink.jpg

Screenshot_20220629-193746_eWeLink.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dazed είπε

Εβαλα προσφατα το καινουργιο izuru ecoII 18.000btu, και με φρικαρες λιγο. Πιο μοντελο εχεις εσυ? Δεν το εχω σε πριζα και θα ειναι λιγο μπερδεμα να βαλω μετρητη καταναλωσης στον πινακα, γι'αυτο δεν εχω εικονα ακομα. 

Εχει την super economy λειτουργία το δικο σου, και αν ναι, δεν ριχνει την καταναλωση?

Δεν είναι κάτι. Μαζί με αυτό θα είναι το τέταρτο toyotomi που τρώει ξηλωμα εδώ μέσα ( αν δεν με απατά η μνήμη μου και σε όλες τις άλλες περιπτώσεις μπήκε κάποιο Toshiba ).  😛

Αλλά οκ, μην είμαστε απαισιόδοξοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dazed είπε

Εβαλα προσφατα το καινουργιο izuru ecoII 18.000btu, και με φρικαρες λιγο. Πιο μοντελο εχεις εσυ? Δεν το εχω σε πριζα και θα ειναι λιγο μπερδεμα να βαλω μετρητη καταναλωσης στον πινακα, γι'αυτο δεν εχω εικονα ακομα. 

Εχει την super economy λειτουργία το δικο σου, και αν ναι, δεν ριχνει την καταναλωση?

Αυτό εχω περασμένο πέρυσι το Σεπτέμβριο.  Οι πανω εικόνες δείχνουν την συμπεριφορά του. Αν μου το έλεγες θα στο πουλούσα εγω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω ποιο ir remote έχεις αλλά κοίτα αν έχει κάτι σαν learning function όπου πατάς τα κουμπιά και αυτό το αντιστοιχεί σε ένα εικονικό κουμπί.

Πχ αυτό που έχω λέει DIY που κάνει ακριβώς αυτό:

Screenshot_2022-06-29-19-27-08-05_f76f437efc2e9af81c8f02ea0b35bb4a.jpg.5f889fb5e9f30333d880bc65113c75c2.jpg

Βρήκα το DIY στο app αλλά θέλει το δικό του ir blaster μάλλον😭.

Το ir blaster που έχω το έκανα εγώ δεν είναι του εμπορίου.

Έχω το app zararemote. 

Πες αν μπορείς ποιο  app εχεις μήπως δουλέψει σε μένα plz. 

Επεξ/σία από vagelis2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...