Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Klausx είπε

Είδες καμία ζυγαριά; Πρέπει να μπουν ακριβώς τα γραμμάρια και όχι με το "μάτι".

yep ειχε ζυγαριά

Επεξ/σία από deedeemegadoodoo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

https://www.skroutz.gr/s/23492702/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-18J2KVSG-E-RAS-18J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/28546302/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP50VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Παιδιά, διαβάστε τι γράφω στο αρχικό ποστ σχετικά με την τιμή. Αν ήθελα να πάρω κάτι ακριβό δεν θα ρωτούσα καν. Κάτι πιο οικονομικό ψάχνω.

 

Απλά μην έρθεις του χρόνου τον χειμώνα όπου το 18αρι θα σου δίνει 15000btus στα κρύα ότι τελικά δεν φτάνει και ότι καίει τον κ*** του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η ώρα για ξήλωμα του izuru 18.000 btu. Είπαμε να κατεβαίνει ελάχιστο 700w στην θέρμανση οκ αλλα και στην ψύξη 700 800 watt με προσευχές δεν γίνεται.  Να σας προλάβω ότι λόγω inverter δεν κατεβαίνει πιο χαμηλά αλλά κλείνει.  Και ναι έχω δοκιμάσει τα πάντα από ρυθμίσεις.  Η πιο safe επιλογή μετά και από μετρήσεις και όλα είναι πάλι 18αρι και μάλλον το toshiba shorai edge. Βέβαια τώρα τελευταία βλέπω ότι κάποιο μέλος (δεν θυμάμαι name) έχει πάρει το etherea το 18αρι. Αν το βλέπει το forum θα ήταν ευπρόσδεκτη μια κριτική και άποψη για το μηχάνημα. Να ξεκαθαρίσω ότι το ac δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι οπότε με ενδιαφέρει πολύ να είναι οικονομικό ( γιαυτο αλλάζω και το toyo). Αν υπάρχει ίσως κάτι καλύτερο στα λεφτά του shorai ευπρόσδεκτη κάθε πρόταση. Ταβάνι όμως τα 1300-1400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Ήρθε η ώρα για ξήλωμα του izuru 18.000 btu. Είπαμε να κατεβαίνει ελάχιστο 700w στην θέρμανση οκ αλλα και στην ψύξη 700 800 watt με προσευχές δεν γίνεται.  Να σας προλάβω ότι λόγω inverter δεν κατεβαίνει πιο χαμηλά αλλά κλείνει.  Και ναι έχω δοκιμάσει τα πάντα από ρυθμίσεις.  Η πιο safe επιλογή μετά και από μετρήσεις και όλα είναι πάλι 18αρι και μάλλον το toshiba shorai edge. Βέβαια τώρα τελευταία βλέπω ότι κάποιο μέλος (δεν θυμάμαι name) έχει πάρει το etherea το 18αρι. Αν το βλέπει το forum θα ήταν ευπρόσδεκτη μια κριτική και άποψη για το μηχάνημα. Να ξεκαθαρίσω ότι το ac δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι οπότε με ενδιαφέρει πολύ να είναι οικονομικό ( γιαυτο αλλάζω και το toyo). Αν υπάρχει ίσως κάτι καλύτερο στα λεφτά του shorai ευπρόσδεκτη κάθε πρόταση. Ταβάνι όμως τα 1300-1400

Επειδή τα λεφτά είναι πολλά για να μη γίνει καμία στραβή δε τρέχεις αυτό 

https://www.elith.gr/calc/index.php για να έχεις μια άποψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Ήρθε η ώρα για ξήλωμα του izuru 18.000 btu. Είπαμε να κατεβαίνει ελάχιστο 700w στην θέρμανση οκ αλλα και στην ψύξη 700 800 watt με προσευχές δεν γίνεται.  Να σας προλάβω ότι λόγω inverter δεν κατεβαίνει πιο χαμηλά αλλά κλείνει.  Και ναι έχω δοκιμάσει τα πάντα από ρυθμίσεις.  Η πιο safe επιλογή μετά και από μετρήσεις και όλα είναι πάλι 18αρι και μάλλον το toshiba shorai edge. Βέβαια τώρα τελευταία βλέπω ότι κάποιο μέλος (δεν θυμάμαι name) έχει πάρει το etherea το 18αρι. Αν το βλέπει το forum θα ήταν ευπρόσδεκτη μια κριτική και άποψη για το μηχάνημα. Να ξεκαθαρίσω ότι το ac δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι οπότε με ενδιαφέρει πολύ να είναι οικονομικό ( γιαυτο αλλάζω και το toyo). Αν υπάρχει ίσως κάτι καλύτερο στα λεφτά του shorai ευπρόσδεκτη κάθε πρόταση. Ταβάνι όμως τα 1300-1400

Ίσως οριακά από blue dealer να σε παίρνει το Daikin Perfera, πέφτει αρκετά χαμηλά όπως μας έχει δείξει και ένα παιδί εδώ μέσα. Εκτός από κάποιο Toshiba/Mitsubishi που θα προτείνουν τα παιδιά.

Σκέψου το 9αρι Perfera που ρώτησα μου είπαν 1110€, αρα οριακά μέχρι 1400€ να κάνει το 18αρι θεωρώ.

Κάνε και την μέτρηση των απωλειών όπως είπε ο dimostr.

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dask92 είπε

τώρα τελευταία βλέπω ότι κάποιο μέλος (δεν θυμάμαι name) έχει πάρει το etherea το 18αρι. Αν το βλέπει το forum θα ήταν ευπρόσδεκτη μια κριτική και άποψη για το μηχάνημα.

Και εγώ περιμένω τον @koprodogis   με το Etherea 18 να μου δώσει μερικές απαντήσεις σε δύο ερωτήσεις ... δεν επέστρεψε προφανώς.
Έχω το Etherea 12, δεν ξέρω αν διάβασες τις δημοσιεύσεις μου με τη συμπεριφορά του, ειδικά για τη θέρμανση. Ειλικρινά δεν μου αρέσει πολύ πώς πάει στο σπίτι μου αλλά δεν το κατηγορώ πια γιατί είναι πιθανό να οφείλεται σε άλλους παράγοντες (θέση εγκατάσταση, χώρος με μικρές απώλειες και τα λοιπά). Το χειμώνα, αφού ηρεμήσει, τρώει συνήθως περίπου 330 watt μέχρι να αρχίσει να βγαίνει off-on-off. Αλλά τον είδα να κατεβαίνει πολύ πιο χαμηλά, φυσικά, λιγότερο συχνά που είναι αλήθεια, φαίνεται να του αρέσει πάνω από 300 ...
Το καλοκαίρι βλέπω ότι έφτασε ακόμα και κάτω από 100w ... ακόμα και 90 ... αλλά τις περισσότερες φορές το έβλεπα πάνω από 110-120-150 w (συντήρηση).

ο koprodogis@ Θυμάμαι ότι είπε ότι δεν μετράει την κατανάλωση με κάτι μόνο ότι φάνηκε ικανοποιημένος με το τι κατανάλωση του δείχνει η εφαρμογή panasonic (που αν και δεν μετράει τέλεια, ωστόσο δείχνει πολύ κοντά στην πραγματικότητα από ότι συγκρίνω με το  μετρητή μου). Οπότε δεν έχουμε από koprodogis @ διαγράμματα κατανάλωσης από τα οποία μπορούμε να δούμε τη συμπεριφορά της συσκευής του.
Αλλά μάλλον το Etherea 18 ξέρει επίσης πώς να κατεβαίνει αρκετά χαμηλά, ειδικά επειδή έχει έναν Twin συμπιεστή 13,2cc (σε αντίθεση με τον δικό μου που δεν είναι διπλός).

Θα ήμουν πολύ προσεκτικός σε αυτό που είπε ο Grim Ripper @ παραπάνω.
Για παράδειγμα, λυπάμαι λίγο που δεν πήρα Perfera ή LN

 

Επεξ/σία από amotida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, amotida είπε

Και εγώ περιμένω το koprodogis @ με το Etherea 18 να μου δώσει μερικές απαντήσεις σε δύο ερωτήσεις ... δεν επέστρεψε προφανώς.
Έχω το Etherea 12, δεν ξέρω αν διάβασες τις δημοσιεύσεις μου με τη συμπεριφορά του, ειδικά για τη θέρμανση. Ειλικρινά δεν μου αρέσει πολύ πώς πάει στο σπίτι μου αλλά δεν το κατηγορώ πια γιατί είναι πιθανό να οφείλεται σε άλλους παράγοντες (θέση εγκατάσταση, χώρος με μικρές απώλειες και τα λοιπά). Το χειμώνα, αφού ηρεμήσει, τρώει συνήθως περίπου 330 watt μέχρι να αρχίσει να βγαίνει off-on-off. Αλλά τον είδα να κατεβαίνει πολύ πιο χαμηλά, φυσικά, λιγότερο συχνά που είναι αλήθεια, φαίνεται να του αρέσει πάνω από 300 ...
Το καλοκαίρι βλέπω ότι έφτασε ακόμα και κάτω από 100w ... ακόμα και 90 ... αλλά τις περισσότερες φορές το έβλεπα πάνω από 110-120-150 w (συντήρηση).

ο koprodogis@ Θυμάμαι ότι είπε ότι δεν μετράει την κατανάλωση με κάτι μόνο ότι φάνηκε ικανοποιημένος με το τι κατανάλωση του δείχνει η εφαρμογή panasonic (που αν και δεν μετράει τέλεια, ωστόσο δείχνει πολύ κοντά στην πραγματικότητα από ότι συγκρίνω με το  μετρητή μου). Οπότε δεν έχουμε από koprodogis @ διαγράμματα κατανάλωσης από τα οποία μπορούμε να δούμε τη συμπεριφορά της συσκευής του.
Αλλά μάλλον το Etherea 18 ξέρει επίσης πώς να κατεβαίνει αρκετά χαμηλά, ειδικά επειδή έχει έναν Twin συμπιεστή 13,2cc (σε αντίθεση με τον δικό μου που δεν είναι διπλός).

Θα ήμουν πολύ προσεκτικός σε αυτό που είπε ο Grim Ripper @ παραπάνω.
Για παράδειγμα, λυπάμαι λίγο που δεν πήρα Perfera ή LN

 

@amotida με αυτή τη μορφή πρέπει να γράφεις τα nickname για να παίρνει κάποιος ειδοποίηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Επειδή τα λεφτά είναι πολλά για να μη γίνει καμία στραβή δε τρέχεις αυτό 

https://www.elith.gr/calc/index.php για να έχεις μια άποψη 

Το έχω τρέξει παλιότερα γιαυτο είχα κλειδώσει το edge. Υπάρχει και ένα 12αρι ακόμα midea ( xtreme save 2 ή κάτι τετοιο) καινούργιο που θα μπει σε κοινω χώρο με το 18αρι. Το midea δεν ήταν επιλογή ήταν περισσεύμα από εξοικονομώ φίλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ίσως οριακά από blue dealer να σε παίρνει το Daikin Perfera, πέφτει αρκετά χαμηλά όπως μας έχει δείξει και ένα παιδί εδώ μέσα. Εκτός από κάποιο Toshiba/Mitsubishi που θα προτείνουν τα παιδιά.

Σκέψου το 9αρι Perfera που ρώτησα μου είπαν 1110€, αρα οριακά μέχρι 1400€ να κάνει το 18αρι θεωρώ.

Κάνε και την μέτρηση των απωλειών όπως είπε ο dimostr.

Θερμανση ψύξη το perfera? Eιναι all around οικονομικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, amotida είπε

@dimostr 

Δεν ξέρω πώς να το κάνω

Βάζεις το παπάκι ,κολλητά αρχίζεις να γράφεις και από τη λίστα που εμφανίζει επιλέγεις το όνομα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, fortenick είπε

Με θερμοκρασία 21 βαθμους το εργαλείο βγαζει.

4949watt

4255KCkal/h

380.66watt/m2

327.37KCkal/h/m2. 

Ευχαριστώ για τον κόπο σου! 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω. Αν είσαι πολυκατοικία μπορείς να ρωτήσεις οι άλλοι όροφοι τι κάνουν. Αν το δωμάτιο είναι βορινό θα θέλει δυνατό μηχάνημα, αν είναι νότιο θα είσαι οκ με ένα 12αρι ( πχ το πατρικό μου στο κέντρο της Αθήνας δεν έχει καθόλου μονώσεις, μονά τζάμια με ξύλινα παλιά κουφώματα αλλά το λούζει το φως και θέλουν δύο 9αρια και ένα 12αρι για 75τμ).

Από την άλλη εδώ έχουμε μέλος με 18αρι σε 17τμ που παίζει δυνατά.

Θα ρωτούσα έναν επαγγελματία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...