Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, amotida είπε

Πιστέψτε με, σκέφτηκα και αυτό το πράγμα, ειδικά επειδή ο χώρος είναι στραμμένος προς το βορρά, έχω μια σκεπαστή βεράντα μπροστά από αυτό το δωμάτιο και μπροστά υπάρχουν δέντρα ... και ο ήλιος δεν μπαίνει πραγματικά ποτέ.
Έλεγξα επίσης την εσωτερική υγρασία ... 53 ...

 και την εξωτερική υγρασία 31

Κάνε καλό αερισμό κάθε ημέρα. Έχεις πολύ υγρασία για συνθήκες καλοκαιριού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, amotida είπε

Θα αρχίσω να βάζω τον αφυγραντήρα...

Παράθυρα το βραδάκι και νωρίς το πρωί αν είναι εφικτό να στεγνώσει το σπίτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχεις περιορισμένο μπάτζετ οπότε από τον αριθμό που θα βγάλεις θα οδηγηθούμε ή σε μάλλον φθηνό αλλά καλουτσικο 24αρι ή σε αρκετά καλό 18-22αρι, συνεπώς είναι προς το συμφέρον σου να προσδιοριστεί όσο γίνεται το πράγμα. 

Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς, μια ασφαλής προσέγγιση είναι το Haier AS68TEMHRA-C / 1U68RENFRA-C με προσοχή να μην πέσεις σε παραεισαγωγη.

18.000 btu ψάχνω

3 λεπτά πριν, kastoria74 είπε

18.000 btu ψάχνω

Κριτική για το μηχάνημα που προτείνεις:

"Και φτάσαμε λοιπόν στα δύσκολα.. Ενημέρωση τώρα Δευτέρα 24/1/2022 ώρα 20:30 με κακοκαιρία "ελπίς". Εξωτερική θερμοκρασία 1 βαθμό. Ρυθμισμένη εσωτερική μονάδα στους 20 βαθμούς. Καταφέρνει και τους κρατάει μέσα στο σαλόνι μεταξύ 15 - 17 και κάνει συνεχώς απόψυξη το κομπρεσέρ εκτός. Δεν τα καταφέρνει παρ΄ όλη την διαφήμιση ότι δουλεύει μέχρι τους -15. Η μόνη λύση μία θερμάστρα στον χώρο να το βοηθάει."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολη την  ομαδα.θα θελαμε να αλλαξουμε 4 κλιματιστικα σε ενοικιαζομενα στουντιο και οι επιλογες βαση του προμηθευτη μου εδω οπως εχω αναφερει και παλαιοτερα ειναι carrier Carrier Extreme 2 42QHG009D8SE / 38QHG009D8SE Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ με WiFi η Toshiba Yukai RAS-10E2AVG-E / RAS-B10E2KVG-E Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A++ .ΠροβληματισμοΙ:Στο σπιτι που εχω το carrier infinity απο τον ιδιο αντιπροσωπο στο παιδικο δωματιο στην αρχη ειχα πολλα θεματα συστολοδιαστολων κατι το οποιο δεν θελω σε καμια περιπτωση εδω καθως θελουμε αθορυβα κλιματιστικα... απο την αλλη στο αλλο δωματιο που εχω το shorai μπορω να πω οτι δεν εχω τετοια θεματα απλα αν παω στην λυση του yukai βγαινει λιγο ακριβα...Τελος με τρωωει αρκετα το θεμα αντι αυτων των 2 να παω στο ftx της daikin οπου εχει αρκετα καλους δεικτες και βαση των κριτικων στο skroutz ειναι σχετικα αθορυβο..επιπλεον προσφατα σε γραφειο υπηρεσιας ειδα ενα tcl πολυ καλο σαν κατασκευη με το ματι καμια σχεση με αυτα που εχω δει στο ιντερνετ και εαν δεν κανω λαθος πρεπει να ηταν το Προσθήκη στη σύγκρισηmenTCL Ocarina 09CHSD/TPG11IN Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ με WiFi απλα δεν ξερω αν αξιζει το ρισκο να παω σε αυτο ...οποιος μπορει να βοηθησει εχοντας καποια απο τα παραπανω θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα...Βασικη επιλογη ειναι να ειναι αθορυβο μεσα εξω και να δουλευει στην ψυξη αριστα καθως η θερμανση δεν μας ενδιαφερει ιδιαιτερα.ευχαριστω πολυ!!!!!!

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kastoria74 είπε

18.000 btu ψάχνω

https://www.skroutz.gr/s/23492702/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-18J2KVSG-E-RAS-18J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/28546302/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP50VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

 

13 λεπτά πριν, kastoria74 είπε

18.000 btu ψάχνω

Απλά μην έρθεις του χρόνου τον χειμώνα όπου το 18αρι θα σου δίνει 15000btus στα κρύα ότι τελικά δεν φτάνει και ότι καίει τον κ*** του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Παράθυρα το βραδάκι και νωρίς το πρωί αν είναι εφικτό να στεγνώσει το σπίτι 

Από όσο ξέρω νωρίς το πρωί και αργά το βράδυ η υγρασία στην ατμόσφαιρα  είναι υψηλή, οι καλύτερες ώρες είναι το μεσημέρι προς απόγευμα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2022 στις 5:55 ΜΜ, vagelis2019 είπε

Καλησπέρα παιδια

Βρήκα την εφαρμογή zara universal remote και έκανα ένα ir blaster όπως είδα στο Internet και δουλεύει με την τηλεόραση αλλά δεν μου βρίσκει το modelο για τα κλιματιστικά. 

Το ένα είναι firstline μοντελο: fac12000ch

Και το άλλο fujitsu 20 ετιας δεν έχει καρτελάκι για να σας πω το μοντελο. 

Οποίος μπορεί ας βοηθήσει ευχαριστώ. 

Κάποιος να βοηθήσει εδώ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dimostr είπε

Η διαρροή ειναι μικρή εξαερώνετε , αυτό κάτω μάλλον ειναι νερό από την υγρασία του χώρου 

τις σωληνώσεις στις έκανε με ρακορ η με τη παλιά μέθοδο με κοληση ?

Ναι καντο , ΙΟΝ μήπως εννοεί ιονιστη ? Κοιτα το σχεδιάγραμμα στο manual για το χειριστήριο θα το λέει 

ηρθαν σημερα, ειχε διαρροη στο ρακορ που εβγαινε εξω απ την εσωτερικη μοναδα... συμβαινει λεει λολ. 

το φτιαξαν θα δειξει. αντλια κενου δεν ειδα αυτη τη φορα. 
για να τσεκαρω θερμοκρασια αερα να σιγουρεψω οτι δουλευει σωστα, χρειαζομαι συγκεκριμενο θερμομετρο? Αν ναι μπορεις να μου πεις πως να το ψαξω?

Δεν ψηνομαι να καιω διπλασιο ρευμα γιατι δεν βαλαν οσο φρεον επρεπε και δεν εκλεισε το συστημα πληρως 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, deedeemegadoodoo είπε

καλησπερα και παλι. 

Εβαλα σημερα το Miracle σε ψυξη, και μου βγαζει ζεστο αερα. Οχι ζεστο σαν να το χω θερμανση, αλλα ιδιας θερμοκρασιας με εξω. Τσεκαρα ρυθμισεις, δεν κανω κατι λαθος. Ειχα παρατηρησει οτι στην ψυξη δεν ηταν τοσο κρυος ο αερας οσο πριν μια εβδομαδα που μπηκε αλλα νομιζα ηταν ιδεα μου. Τωρα κυριολεκτικα δεν υπαρχει λογος να το αναψω.

Θα παρω τηλ τον ψυκτικο αυριο αλλα ειπα να ποσταρω και εδω. Ελεγξα εξωτερικη μοναδα, το μονο που βλεπω ειναι λιγο υγρο σαν νερο στο μπαλκονακι, αλλα δεν ειναι νερο. Θα χε εξατμιστει μεσα στο κατακαλοκαιρο. Λετε να εκανε μαμακια ο ψυκτικος και να leakare το φρεον? Μπορω να το επιβεβαιωσω καπως? 

 

1 λεπτό πριν, deedeemegadoodoo είπε

ηρθαν σημερα, ειχε διαρροη στο ρακορ που εβγαινε εξω απ την εσωτερικη μοναδα... συμβαινει λεει λολ. 

το φτιαξαν θα δειξει. αντλια κενου δεν ειδα αυτη τη φορα. 
για να τσεκαρω θερμοκρασια αερα να σιγουρεψω οτι δουλευει σωστα, χρειαζομαι συγκεκριμενο θερμομετρο? Αν ναι μπορεις να μου πεις πως να το ψαξω?

Δεν ψηνομαι να καιω διπλασιο ρευμα γιατι δεν βαλαν οσο φρεον επρεπε και δεν εκλεισε το συστημα πληρως 😕

Δεν πήραν χρήματα έτσι; Τα κονομησαν με τέτοιες εγκαταστάσεις που "συμβαίνουν" διαρροές στα ρακορ... Κακή εγκατάσταση ήταν απλά χωρίς κενό και ελέγχους που πρέπει να γίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, YPhot είπε

Από όσο ξέρω νωρίς το πρωί και αργά το βράδυ η υγρασία στην ατμόσφαιρα  είναι υψηλή, οι καλύτερες ώρες είναι το μεσημέρι προς απόγευμα

 

 

Στην πραγματικότητα είναι πιο πολύπλοκο. Θα πρέπει να υπολογίζεις από ψυχρομετρικα διαγραμματα τις απόλυτες υγρασίες. Μπορεί κάποιος να νομίζει ότι ρίχνει την υγρασία ενώ τελικά γίνεται το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ANTONIO202 είπε

καλησπερα σε ολη την  ομαδα.θα θελαμε να αλλαξουμε 4 κλιματιστικα σε ενοικιαζομενα στουντιο και οι επιλογες βαση του προμηθευτη μου εδω οπως εχω αναφερει και παλαιοτερα ειναι carrier Carrier Extreme 2 42QHG009D8SE / 38QHG009D8SE Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ με WiFi η Toshiba Yukai RAS-10E2AVG-E / RAS-B10E2KVG-E Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A++ .ΠροβληματισμοΙ:Στο σπιτι που εχω το carrier infinity απο τον ιδιο αντιπροσωπο στο παιδικο δωματιο στην αρχη ειχα πολλα θεματα συστολοδιαστολων κατι το οποιο δεν θελω σε καμια περιπτωση εδω καθως θελουμε αθορυβα κλιματιστικα... απο την αλλη στο αλλο δωματιο που εχω το shorai μπορω να πω οτι δεν εχω τετοια θεματα απλα αν παω στην λυση του yukai βγαινει λιγο ακριβα...Τελος με τρωωει αρκετα το θεμα αντι αυτων των 2 να παω στο ftx της daikin οπου εχει αρκετα καλους δεικτες και βαση των κριτικων στο skroutz ειναι σχετικα αθορυβο..επιπλεον προσφατα σε γραφειο υπηρεσιας ειδα ενα tcl πολυ καλο σαν κατασκευη με το ματι καμια σχεση με αυτα που εχω δει στο ιντερνετ και εαν δεν κανω λαθος πρεπει να ηταν το Προσθήκη στη σύγκρισηmenTCL Ocarina 09CHSD/TPG11IN Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ με WiFi απλα δεν ξερω αν αξιζει το ρισκο να παω σε αυτο ...οποιος μπορει να βοηθησει εχοντας καποια απο τα παραπανω θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα...Βασικη επιλογη ειναι να ειναι αθορυβο μεσα εξω και να δουλευει στην ψυξη αριστα καθως η θερμανση δεν μας ενδιαφερει ιδιαιτερα.ευχαριστω πολυ!!!!!!

Από όσο γνωρίζω, συμπεριλαμβανομένης της προσωπικής εμπειρίας, τα πιο αθόρυβα κλιματιστικά ξεκινούν με τα ονόματα Mitsubishi Electric και Toshiba. Εάν η αθόρυβη λειτουργία είναι αυτό που ψάχνεις, το πιο ασφαλές είναι με αυτές τις μάρκες, λέω... 
αν και σίγουρα, τα τελευταία χρόνια, και άλλοι κατασκευαστές έχουν αρχίσει να φτιάχνουν αθόρυβες συσκευές.
Δεν ξέρω το Yukai, είναι νεότερο μοντέλο, λέγεται και Seiya Plus. Οι χρήστες Seiya (το απλο) μπορεί να είναι σε θέση να δώσουν λεπτομέρειες ... Μεταξύ Carrier και Toshiba, προσωπικά θα επέλεγα πιθανώς την Toshiba, ακόμη και με υψηλότερο κόστος. Με πρώτο κριτήριο η αθόρυβη λειτουργία θα πήγαινα άνετα στη Mitsubishi Electric. Από την άποψή μου και από προσωπικές εμπειρίες, το Daikin είναι επίσης μια καλή επιλογή.


Το Yukai έχει στο Quiet 19db, Low-23db , Medium- 31db, High-39db (από το service manual που βρήκα κάπου, γιατί σε κανονικές παρουσιάσεις υποδεικνύεται μόνο quiet και high).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Klausx είπε

 

Δεν πήραν χρήματα έτσι; Τα κονομησαν με τέτοιες εγκαταστάσεις που "συμβαίνουν" διαρροές στα ρακορ... Κακή εγκατάσταση ήταν απλά χωρίς κενό και ελέγχους που πρέπει να γίνουν.

oχι δεν πηραν, η πρωτη εγκατασταση με κενο ηταν αλλα εχασε ολο το φρεον σε μια εβδομαδα 😂
Δεν ειμαι σιγουρος οτι ο κρυος αερας που βγαζει ειναι οσο κρυος ηταν οταν προτομπηκε ομως. Διαβασα οτι πρεπει ο αερας να ειναι 20 βαθμους κατω του περιβαλλοντος, αν δω οτι δεν ειναι τους ξαναφωναζω να το ξανακανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, deedeemegadoodoo είπε

ηρθαν σημερα, ειχε διαρροη στο ρακορ που εβγαινε εξω απ την εσωτερικη μοναδα... συμβαινει λεει λολ. 

το φτιαξαν θα δειξει. αντλια κενου δεν ειδα αυτη τη φορα. 
για να τσεκαρω θερμοκρασια αερα να σιγουρεψω οτι δουλευει σωστα, χρειαζομαι συγκεκριμενο θερμομετρο? Αν ναι μπορεις να μου πεις πως να το ψαξω?

Δεν ψηνομαι να καιω διπλασιο ρευμα γιατι δεν βαλαν οσο φρεον επρεπε και δεν εκλεισε το συστημα πληρως 😕

 https://www.skroutz.gr/c/1264/auto_meters.html?keyphrase=εξωτερικο+θερμομετρο
κατι τέτοιο είναι βολικό , να είναι με μπαταρίες σκέψου και το αισθητήριο θα το βάλεις μπροστά στις περσίδες θα βλέπεις εσωτερική και θερμοκρασία αέρα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, deedeemegadoodoo είπε

oχι δεν πηραν, η πρωτη εγκατασταση με κενο ηταν αλλα εχασε ολο το φρεον σε μια εβδομαδα 😂
Δεν ειμαι σιγουρος οτι ο κρυος αερας που βγαζει ειναι οσο κρυος ηταν οταν προτομπηκε ομως. Διαβασα οτι πρεπει ο αερας να ειναι 20 βαθμους κατω του περιβαλλοντος, αν δω οτι δεν ειναι τους ξαναφωναζω να το ξανακανουν.

Είδες καμία ζυγαριά; Πρέπει να μπουν ακριβώς τα γραμμάρια και όχι με το "μάτι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...