Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, c-max είπε

Γνωριζει κανεις ποια η διαφορα μεταξυ Daikin Perfera Siesta ATXM50N/ARXM50N9 και Daikin Perfera ATXM/ARXM50R9;

Ακομα βλεπω υπαρχει το 14αρι Daikin FTXM42N / RXM42N9 το οποιο σαν συνολικο ευρος λειτουργιας ειναι πολυ κοντα στο 18ρι αλλα με σημαντικα χαμηλοτερη τιμη. Το μονο μειον που βλεπω ειναι η εσωτερικη μοναδα που ειναι μικροτερη και μηπως αυτο προκαλει περισσοτερο θορυβο

Αν δεν κάνω λάθος το R είναι το πιο πρόσφατο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, c-max είπε

Γνωριζει κανεις ποια η διαφορα μεταξυ Daikin Perfera Siesta ATXM50N/ARXM50N9 και Daikin Perfera ATXM/ARXM50R9;

To R ειναι νεότερο μοντέλο.
Η βασική διαφορά είναι στην εσωτερική μονάδα.
Το Ν εχει 2 οριζόντιες περσίδες ενώ το R έχει μια μεγαλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Βάλε και τις απώλειες για το χώρο που θες να μπει το κλιματιστικό, μόνο τα στοιχεία του χώρου όχι όλου του σπιτιού.

Ύψος = απόσταση πάτωμα με ταβάνι.

https://www.elith.gr/calc/index.php

Παιδιά, δεν ζήτησα μελέτη.

Αν έχετε υπόψιν σας κανένα καλό μηχάνημα σε καλή τιμή, ρώτησα.

Ένα κλασικό διαμέρισμα είναι. Ούτε γήπεδο μπάσκετ, ούτε ψηλοτάβανο κατάστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kastoria74 είπε

Παιδιά, δεν ζήτησα μελέτη.

Αν έχετε υπόψιν σας κανένα καλό μηχάνημα σε καλή τιμή, ρώτησα.

Ένα κλασικό διαμέρισμα είναι. Ούτε γήπεδο μπάσκετ, ούτε ψηλοτάβανο κατάστημα.

καλύτερα να το κάνεις για να έχουν μια άποψη να σου πουν.. αλλιώς μην ρωτάς και πάρε ότι σε φωτίσει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kastoria74 είπε

Παιδιά, δεν ζήτησα μελέτη.

Αν έχετε υπόψιν σας κανένα καλό μηχάνημα σε καλή τιμή, ρώτησα.

Ένα κλασικό διαμέρισμα είναι. Ούτε γήπεδο μπάσκετ, ούτε ψηλοτάβανο κατάστημα.

 

Ναι αλλά αν δεν γνωρίζουμε τις απώλειες (δεν είναι σε καμία περίπτωση ακριβείας το site όπως ο έλεγχος από μηχανολόγο) τότε δεν μπορούμε να προτείνουμε κάτι.

Μπορώ να σου πω πάρε τάδε μοντέλο TCL/Haier/Mitsubishi 9αρι και τελικά για τον χώρο σου να θες 12αρι (ή και παραπάνω) οπότε το μηχάνημα θα δουλεύει συνέχεια στο μέγιστο και μετά θα έρχεσαι να παραπονιέσαι ότι δεν είναι καλό/οικονομικό το μηχάνημα.

Υπάρχει λόγος που ζητάμε να μάθουμε τις απώλειες του χώρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Βασικα ειδα την διαδικασια, βγαζεις το μπροστικο καπακι, 3 βιδες για να κρεμασει το μπροστινο κομματι και αλλες 3 (2 αριστερα για τα fins και 1 στην φτερωτη) και βγηκε. Αλλα, 

A Tragic Satire: Ain't Nobody Got Time For That | by Divine M | Medium

Ok σε καταλαβαίνω, αλλά σκεψου πως αυτό το μυρίζεις εσυ και η οικογένεια σου! Μην αμελείς τον καθαρισμό του. Για εμένα προσωπικά η ολη σημαντική δουλειά μιας συντήρησης είναι ο καθαρισμός της φτερωτής. Εκεί συγκεντρώνονται όλες οι βρωμιές και η μούχλα, και τα φυσάει μέσα στο σπίτι.

Επισης κάποια a/c έχουν το κουμπάκι a/c clean, το οποίο όταν είναι πατημένο και κλείνει, δουλεύει για κάποια Χ ώρα φτάνοντας μόνο αέρα μέχρι να φύγει η υγρασία από το στοιχείο. Εγώ πχ αυτό το έχω μόνιμα πατημένο. Αν δεν κάνω λάθος, τουλάχιστον έτσι γλυτώσεις να μαζεύονται στο στοιχείο η μούχλα ή ότι προκαλεί η υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kastoria74 είπε

δεν ζήτησα μελέτη.

καλό μηχάνημα  καλή τιμή κλασικό διαμέρισμα. Ούτε γήπεδο μπάσκετ, ούτε ψηλοτάβανο κατάστημα.

Eισαι η χαρα των πωλητων...οτι και να σου προτεινουν θα εχουν αλλοθι...

Ενω εδω αν βαριεσαι και να απαντησεις σε οσα χρειαζονται για να βοηθηθεις, αφιλοκερδως, κανενας δεν θα θελει να σε ριξει στην τυχη σε κλιματιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kastoria74 είπε

Παιδιά, δεν ζήτησα μελέτη.

Αν έχετε υπόψιν σας κανένα καλό μηχάνημα σε καλή τιμή, ρώτησα.

Ένα κλασικό διαμέρισμα είναι. Ούτε γήπεδο μπάσκετ, ούτε ψηλοτάβανο κατάστημα.

 

Έχεις περιορισμένο μπάτζετ οπότε από τον αριθμό που θα βγάλεις θα οδηγηθούμε ή σε μάλλον φθηνό αλλά καλουτσικο 24αρι ή σε αρκετά καλό 18-22αρι, συνεπώς είναι προς το συμφέρον σου να προσδιοριστεί όσο γίνεται το πράγμα. 

Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς, μια ασφαλής προσέγγιση είναι το Haier AS68TEMHRA-C / 1U68RENFRA-C με προσοχή να μην πέσεις σε παραεισαγωγη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

Eισαι η χαρα των πωλητων...οτι και να σου προτεινουν θα εχουν αλλοθι...

Ενω εδω αν βαριεσαι και να απαντησεις σε οσα χρειαζονται για να βοηθηθεις, αφιλοκερδως, κανενας δεν θα θελει να σε ριξει στην τυχη σε κλιματιστικο.

Δώστε στο λαό αυτό που θέλει να ακούσει ,βάλτου 10 λινκ από σκρουτζομαγαζα με διάφορα κλιματιστικά σαν προτάσεις  και θα πιστεύει ότι τον βοήθησες ,εξάλλου αυτό το σενάριο παίζει κατά κόρον εδώ τώρα πόσο βοηθητικό είναι αυτό για κάποιον στη πραγματικότητα παίρνει συζήτηση γιατί η ουσία είναι να καταλάβει κάποιος γιατί του προτείνεις αυτά που του προτείνεις και όχι να του αραδιαζεις κλιματιστικά για να σου πει ευχαριστώ που του έκανες τη δουλειά 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλήματα στον παράδεισο... :(
Το μηχάνημα είχε τοποθετηθεί το χειμώνα, δούλευε μόνο στη θέρμανση. Από τότε που ήρθε το καλοκαίρι, το έχω χρησιμοποιήσει μόνο μερικές φορές (5-6) και περισσότερο για να κάνω μερικές δοκιμές, να δω πόσο κατεβαίνει σε watt κλπ, όχι επειδή έπρεπε να δροσίσω το σπίτι, επειδή ο χώρος μου ακόμα δεν έχει ζεσταθεί αρκετά (για να είμαι σαφής, τώρα έχω 25 βαθμούς μέσα και είναι 31 έξω).
Έκανα λοιπόν μόνο μερικές δοκιμές ψύξης και μετά από κάθε χρήση η συσκευή δούλευε για άλλη μια ώρα μόνο σε απλό αερισμό (για στέγνωμα) ...
Τις προάλλες και χθες παρατήρησα μια ελαφριά άσχημη μυρωδιά, αφού έκλεισα την ψύξη και δούλευε μόνο σε απλό αερισμό... Σαφώς, λέω, αρχίζει να σχηματίζεται μούχλα... αλλά γιατί τόσο γρήγορα, μετά από 5-6 μόνο χρήσεις;
-Έλεγξα πόσο ευθεία είναι τοποθετημένη η εσωτερική μονάδα ... είναι εντάξει ...
-Αποσυναρμολόγησα το περίβλημα της μονάδας, για να κοιτάξω στο δίσκο ... και φαίνεται όπως στις φωτογραφίες
-Κάτι είναι λάθος νομίζω... το τεστ το έκανα βάζοντας νερό με σύριγγα, ξεκινώντας σιγά σιγά, με 5, 10, 15, 20 χιλιοστόλιτρα κλπ... μόνο όταν η συνολική ποσότητα νερού έχει φτάσει 40 χιλιοστόλιτρα, μόνο τότε άρχισε να ρέει στην κατάλληλη γωνία ...
-Μετά από αυτό το τεστ και σύμφωνα με τη λογική μου, μετά από οποιαδήποτε χρήση της συσκευής στην ψύξη, πάντα μια ποσότητα μερικών δεκάδων χιλιοστών νερο στο δίσκο και μένει, δεν ρέει όλο και παραμένει υγρασία που δεν εξατμίζεται εύκολα και οδηγεί στο σχηματισμό μούχλας. ..
-Πήρα τηλέφωνο τον ψυκτικό που εγκατέστησε τη συσκευή, τα περιέγραψα όλα αυτά λέγοντάς του ότι δεν μου φαίνεται καθόλου φυσιολογικό όλο αυτό, σε όλες τις συνθήκες που περιγράφηκαν, δεν μπόρεσε να μου δώσει εποικοδομητική απάντηση και έμεινε «στον αέρα» όλη η συζήτηση ... :(

mouxla1.jpg

mouxla2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, amotida είπε

Προβλήματα στον παράδεισο... :(
Το μηχάνημα είχε τοποθετηθεί το χειμώνα, δούλευε μόνο στη θέρμανση. Από τότε που ήρθε το καλοκαίρι, το έχω χρησιμοποιήσει μόνο μερικές φορές (5-6) και περισσότερο για να κάνω μερικές δοκιμές, να δω πόσο κατεβαίνει σε watt κλπ, όχι επειδή έπρεπε να δροσίσω το σπίτι, επειδή ο χώρος μου ακόμα δεν έχει ζεσταθεί αρκετά (για να είμαι σαφής, τώρα έχω 25 βαθμούς μέσα και είναι 31 έξω).
Έκανα λοιπόν μόνο μερικές δοκιμές ψύξης και μετά από κάθε χρήση η συσκευή δούλευε για άλλη μια ώρα μόνο σε απλό αερισμό (για στέγνωμα) ...
Τις προάλλες και χθες παρατήρησα μια ελαφριά άσχημη μυρωδιά, αφού έκλεισα την ψύξη και δούλευε μόνο σε απλό αερισμό... Σαφώς, λέω, αρχίζει να σχηματίζεται μούχλα... αλλά γιατί τόσο γρήγορα, μετά από 5-6 μόνο χρήσεις;
-Έλεγξα πόσο ευθεία είναι τοποθετημένη η εσωτερική μονάδα ... είναι εντάξει ...
-Αποσυναρμολόγησα το περίβλημα της μονάδας, για να κοιτάξω στο δίσκο ... και φαίνεται όπως στις φωτογραφίες
-Κάτι είναι λάθος νομίζω... το τεστ το έκανα βάζοντας νερό με σύριγγα, ξεκινώντας σιγά σιγά, με 5, 10, 15, 20 χιλιοστόλιτρα κλπ... μόνο όταν η συνολική ποσότητα νερού έχει φτάσει 40 χιλιοστόλιτρα, μόνο τότε άρχισε να ρέει στην κατάλληλη γωνία ...
-Μετά από αυτό το τεστ και σύμφωνα με τη λογική μου, μετά από οποιαδήποτε χρήση της συσκευής στην ψύξη, πάντα μια ποσότητα μερικών δεκάδων χιλιοστών νερο στο δίσκο και μένει, δεν ρέει όλο και παραμένει υγρασία που δεν εξατμίζεται εύκολα και οδηγεί στο σχηματισμό μούχλας. ..
-Πήρα τηλέφωνο τον ψυκτικό που εγκατέστησε τη συσκευή, τα περιέγραψα όλα αυτά λέγοντάς του ότι δεν μου φαίνεται καθόλου φυσιολογικό όλο αυτό, σε όλες τις συνθήκες που περιγράφηκαν, δεν μπόρεσε να μου δώσει εποικοδομητική απάντηση και έμεινε «στον αέρα» όλη η συζήτηση ... :(

mouxla1.jpg

mouxla2.jpg

Αυτά τα μαύρα στίγματα είναι μούχλα έτσι ? Ρίξε κάτι απολυμαντικό τύπου everbrite μην την αφήσεις να συσσωρεύεται γιατί και χωρίς να δουλεύει το κλιματιστικό και μόνο από την υγρασία του χώρου θα έχεις θέμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δώστε στο λαό αυτό που θέλει να ακούσει ,βάλτου 10 λινκ από σκρουτζομαγαζα με διάφορα κλιματιστικά σαν προτάσεις  και θα πιστεύει ότι τον βοήθησες ,εξάλλου αυτό το σενάριο παίζει κατά κόρον εδώ τώρα πόσο βοηθητικό είναι αυτό για κάποιον στη πραγματικότητα παίρνει συζήτηση γιατί η ουσία είναι να καταλάβει κάποιος γιατί του προτείνεις αυτά που του προτείνεις και όχι να του αραδιαζεις κλιματιστικά για να σου πει ευχαριστώ που του έκανες τη δουλειά 

Αν δεν έχεις καθαριστικό για AC χρησιμοποίησε οτιδήποτε ηπιότερο για να μην προκληθεί βλάβη στο πλαστικό από το λεκανάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτά τα μαύρα στίγματα είναι μούχλα έτσι ? Ρίξε κάτι απολυμαντικό τύπου everbrite μην την αφήσεις να συσσωρεύεται γιατί και χωρίς να δουλεύει το κλιματιστικό και μόνο από την υγρασία του χώρου θα έχεις θέμα 

Νομίζω ότι είναι μούχλα...αυτή ήταν η πρώτη σκέψη ...
αν και μπορεί να είναι βρωμιά / σκόνη που διαρρέει από το στοιχείο, φέρνοντας τη μύτη μου πιο κοντά, και πάλι δεν παρατήρησα μια συγκεκριμένη μυρωδιά
Η ιδέα είναι, ωστόσο, ότι, όπως περιέγραψα στην προηγούμενη ανάρτηση, στον απλό αερισμό, κάτι μυρίζει... Δεν είναι αυτή η συγκεκριμένη μυρωδιά που πιθανότατα γνωρίζουμε όλοι, ξινίλα κ.λπ., αλλά τέλος πάντων η ποιότητα του αέρα δεν είναι εντάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Αν ο εσωτερικός χώρος (και η περιοχή) που είναι τοποθετημένο το κλιματιστικό έχει υψηλή ή υπερβολική υγρασία είναι θέμα χρόνου να παρουσιαστούν αποικίες από μύκητες κλπ, και σαν επακόλουθο οι δυσάρεστες οσμές. Η λειτουργία «στεγνώματος» του κλιματιστικού δεν θα κάνει σχεδόν τίποτα, θα χρειαστεί τακτικός και επίμονος καθαρισμός με ειδικά καθαριστικά-απολυμαντικά υλικά.

- Για να πιάσει μούχλα ένα κλιματιστικό μετά από 5-6 χρήσεις σημαίνει πως και αρκετή υγρασία υπάρχει στο χώρο και, κυρίως, πως σε αυτό το χώρο υπήρχαν ήδη διάσπαρτα στον αέρα σπόρια μύκητα και οι κατάλληλες συνθήκες (υγρασίας-θερμοκρασίας) που ευνοούν την ταχεία αναπαραγωγή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, filipN είπε

- Αν ο εσωτερικός χώρος (και η περιοχή) που είναι τοποθετημένο το κλιματιστικό έχει υψηλή ή υπερβολική υγρασία είναι θέμα χρόνου να παρουσιαστούν αποικίες από μύκητες κλπ, και σαν επακόλουθο οι δυσάρεστες οσμές. Η λειτουργία «στεγνώματος» του κλιματιστικού δεν θα κάνει σχεδόν τίποτα, θα χρειαστεί τακτικός και επίμονος καθαρισμός με ειδικά καθαριστικά-απολυμαντικά υλικά.

- Για να πιάσει μούχλα ένα κλιματιστικό μετά από 5-6 χρήσεις σημαίνει πως και αρκετή υγρασία υπάρχει στο χώρο και, κυρίως, πως σε αυτό το χώρο υπήρχαν ήδη διάσπαρτα στον αέρα σπόρια μύκητα και οι κατάλληλες συνθήκες (υγρασίας-θερμοκρασίας) που ευνοούν την ταχεία αναπαραγωγή του.

Πιστέψτε με, σκέφτηκα και αυτό το πράγμα, ειδικά επειδή ο χώρος είναι στραμμένος προς το βορρά, έχω μια σκεπαστή βεράντα μπροστά από αυτό το δωμάτιο και μπροστά υπάρχουν δέντρα ... και ο ήλιος δεν μπαίνει πραγματικά ποτέ.
Έλεγξα επίσης την εσωτερική υγρασία ... 53 ...

 και την εξωτερική υγρασία 31

Επεξ/σία από amotida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...