Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυο λόγια για το Mitsubishi BT25VGK.

Τοποθετήθηκε εχθές , δούλεψε το βράδυ από 11:30 έως 07:00.

Έκαψε 800 watt με εξωτερική 29 έως 26 ( το πρωί ) 

Εσωτερική 28 και ζητούμενο 27 .

Στο ύψος του κομοδίνου το πρωί η θερμοκρασία ήταν 25.

Λίγο που το παρακολούθησα είχε άπειρα on off  , ξεκινούσε με κατανάλωση ( tapo p110 ) λίγο πάνω από 500 έπεφτε στα 230 watt και μετά από λίγο έσβηνε (μόνο ανεμιστήρας ) .

Ο κάθε κύκλος διαρκούσε 10εως 15 λεπτά και ανάμεσα στους κύκλους ξεκουραζόταν για μισή ώρα.

Νομίζω ότι η λειτουργία και η κατανάλωση για το χθεσινό βράδυ δεν είναι αντιπροσωπευτικά.

Είναι αθόρυβο και μέσα και έξω όπως αναμενόταν , εκτός από τον θόρυβο του νερού που τρέχει στην εξωτερική μονάδα.

Σε σύγκριση με ένα Trane του 89 έκαψε το 1/10.

Δεν έχω το έχω συνδέσει ακόμη στο δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, energy52 είπε

Καλησπερα! Εχω 2 inventor (inverter) αγορασμενα το 2011 απ τα πρωτα που βγηκαν ενα στο πατρικο κι ενα στο δικο μου σπιτι..Δουλευουν και τα 2 απροβληματιστα με ελαχιστες τα 330w στη θερμανση κ 200w ψυξη αθορυβα..Ειδικα το 12αρι εχει γραψει απειρες ωρες λειτουργιας. Με συμφερει να τα αλλαξω με την επιδοτηση;; εγω νομιζω πως οχι,τα λυπαμαι κιολας να πανε για ανακυκλωση,εσεις τι λετε; 

 

Δεν σε πιάνει η επιδότηση. Θέλει παλιάς τεχνολογίας κλιματιστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμικές Απώλειες
8231.95 Watt
7079.48 KCal/h
96.85 Watt/m2
83.29 KCal/h/m2

85τμ ελεύθερο από 3 πλευρές , ενδιάμεσο με καλή μόνωση και κουφώματα με διπλά τζάμια

2x DAIKIN SERIES FTXF42C , 1 χτυπάει σαλόνι/κουζίνα + 1 χτυπάει στα 2 δωμάτια/διάδρομο/μπάνιο

Αποτέλεσμα: αυτή τη στιγμή εξωτερική θερμοκρασία 38° με ήλιο μπροστά, εσωτερική ο θερμοστάτης δείχνει 26° μόνο με του σαλονιού στους 22° στο πρόγραμμα Comfort που στέλνει τη ροή αέρα ψηλά. Κατανάλωση δεν μπορώ να μετρήσω αλλά από 10.30 το πρωί μέχρι τώρα με ότι άλλη χρήση υπήρχε από τη σύζυγο το ρολόι έχει γράψει +8kWh.

Ακριβή αγορά αλλά κατ' εμέ αξίζει και με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μόνο on off δικαιολογεί δηλαδή ?

Όλα στο πιάτο τα θέλετε;

"ειδικά για την περίπτωση των κλιματιστικών,  
i. γίνονται δεκτές προς ανακύκλωση παλαιές συσκευές που φέρουν τα κάτωθι ψυκτικά υγρά,
(α) R22
(β) R407C
(γ) R410A"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

7 hours ago, panosss567 said:

Δυο λόγια για το Mitsubishi BT25VGK.

Τοποθετήθηκε εχθές , δούλεψε το βράδυ από 11:30 έως 07:00.

Έκαψε 800 watt με εξωτερική 29 έως 26 ( το πρωί ) 

Εσωτερική 28 και ζητούμενο 27 .

Στο ύψος του κομοδίνου το πρωί η θερμοκρασία ήταν 25.

Λίγο που το παρακολούθησα είχε άπειρα on off  , ξεκινούσε με κατανάλωση ( tapo p110 ) λίγο πάνω από 500 έπεφτε στα 230 watt και μετά από λίγο έσβηνε (μόνο ανεμιστήρας ) .

Ο κάθε κύκλος διαρκούσε 10εως 15 λεπτά και ανάμεσα στους κύκλους ξεκουραζόταν για μισή ώρα.

Νομίζω ότι η λειτουργία και η κατανάλωση για το χθεσινό βράδυ δεν είναι αντιπροσωπευτικά.

Είναι αθόρυβο και μέσα και έξω όπως αναμενόταν , εκτός από τον θόρυβο του νερού που τρέχει στην εξωτερική μονάδα.

Σε σύγκριση με ένα Trane του 89 έκαψε το 1/10.

Δεν έχω το έχω συνδέσει ακόμη στο δίκτυο.

Άρα σκατουλες αν δεν πέφτει πιο κάτω .. βέβαια αν στην πράξη καλύπτει σωστά τον χώρο χωρίς φαινόμενα υπερψυξης, θα είναι μια χαρά.

Είσαι ως τώρα το μόνο σοβαρό feedback για μοντέλο Mitsubishi που έχουμε το οποίο να υπόσχεται χαμηλά ελάχιστα BTUs. Αν και το ιδανικό θα ήταν διάγραμμα κατανάλωσης που οκ με το πριζακι σου δυστυχώς δεν γίνεται εύκολα ή και καθόλου.  Θα θέλαμε να μας γράψεις και άλλα στο μέλλον αν τα καταφέρεις. 

👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τρολαρεις;

Μπες στο πρόγραμμα στο gov και διάβασε το όσο πιο αναλυτικά σε ευχαριστεί...

 

Άρα σκατουλες αν δεν πέφτει πιο κάτω .. βέβαια αν στην πράξη καλύπτει σωστά τον χώρο χωρίς φαινόμενα υπερψυξης, θα είναι μια χαρά.

Είσαι ως τώρα το μόνο σοβαρό feedback για μοντέλο Mitsubishi που έχουμε το οποίο να υπόσχεται χαμηλά ελάχιστα BTUs. Αν και το ιδανικό θα ήταν διάγραμμα κατανάλωσης που οκ με το πριζακι σου δυστυχώς δεν γίνεται εύκολα ή και καθόλου.  Θα θέλαμε να μας γράψεις και άλλα στο μέλλον αν τα καταφέρεις. 

👍

Μόνο αυτό έχω , το οποίο μάλλον δείχνει μέσο όρο κάθε μία ώρα . Μπορώ να το " συνδέσω "  κάπως αλλιώς και να έχω πραγματική κατανάλωση ;

Screenshot_2022-06-28-15-55-22-065_com.tplink.iot.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν σε πιάνει η επιδότηση. Θέλει παλιάς τεχνολογίας κλιματιστικά.

Πόσο παλιάς εννοείς; Προ inverter;  gree 12αρι inverter του 2005 δε συμμετέχει; Το πούλησα σε ένα φίλο με 30 ευρώ για να πάρει την επιδότηση... είμαι να του επιστρεψω τα χρήματα; 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πόσο παλιάς εννοείς; Προ inverter;  gree 12αρι inverter του 2005 δε συμμετέχει; Το πούλησα σε ένα φίλο με 30 ευρώ για να πάρει την επιδότηση... είμαι να του επιστρεψω τα χρήματα; 😅

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πόσο παλιάς εννοείς; Προ inverter;  gree 12αρι inverter του 2005 δε συμμετέχει; Το πούλησα σε ένα φίλο με 30 ευρώ για να πάρει την επιδότηση... είμαι να του επιστρεψω τα χρήματα; 😅

Αν δεν κάνω λάθος, τα πρώτα κλιματιστικά με R32 στην Ευρώπη εμφανίστηκαν μετά το 2013-2014 ...
οποτε απο οτι καταλαβαινω μπορεις να συμμετασχεις στο προγραμμα με οποιο κλιματιστικο χρησιμοποιει ψυκτικο αλλο απο το r32 ( δηλαδή με R22, R407C,  ή R410A οπως μαλλον εχει αυτο το Gree απο το 2005), ανεξαρτητως τεχνολογιας, inverter ή μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ekrepali είπε

OK τώρα κατάλαβα... δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν διαφορετικού τύπου ψυκτικά υγρά.

Είναι παλιά αυτά. Πλέον σχεδόν όλα είναι r32 φρεον με κάποια Mitsubishi που πωλούνται ακόμα με r410.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

 

αφου πριν λιγο ειδα οτι το κλιματιστικο που εχω στο υπνοδωματιο ειναι με r410 ειπα να δω μηπως παρω επιδότηση και το αλλαξω με κατι λιγοτερο ενεργοβορο, αλλα κυριως πιο ησυχο. Αυτο που εχω τωρα ειναι ενα Fujitsu ASYG09LLC/AOYG09LL 9000btu

 

Αρα κοιταζω για υπνοδωματιο με νοτιο προσανατολισμό, δηλ το χτυπαει ο ηλιος το απογευμα .

θα ηθελα  κυριως να ειναι αθορυβο...

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : περίπου τιμη 500€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση παλιού.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δωρεαν απεγκατσταση/εγκατασταση, δοσεις
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο 12τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Πευκη  με 39C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο οπωσδήποτε και εγγύηση,  όλα τα καλα καλοδεχουμενα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Χάλια μονώσεις, πολυκατοικια του 1978, μονα τζαμια, τελευταιος οροφος 5ος, Νοτιος προσανατολισμός του δωματιου, αρκετη ζεστη υο καλοκαίρι  αφου μετα τις 4-5 το απογευμα το χτυπάει αρκετα ο ηλιος, παρα τις τεντες.

 

Θερμικές Απώλειες

2886.44Watt

2482.34KCal/h

240.54Watt/m2

206.86KCal/h/m2          για 24C

 

αρα τι επιλογες προτείνεται? ευχαριστω εκ των προτερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, zaq1 είπε

καλησπερα,

 

αφου πριν λιγο ειδα οτι το κλιματιστικο που εχω στο υπνοδωματιο ειναι με r410 ειπα να δω μηπως παρω επιδότηση και το αλλαξω με κατι λιγοτερο ενεργοβορο, αλλα κυριως πιο ησυχο. Αυτο που εχω τωρα ειναι ενα Fujitsu ASYG09LLC/AOYG09LL 9000btu

 

Αρα κοιταζω για υπνοδωματιο με νοτιο προσανατολισμό, δηλ το χτυπαει ο ηλιος το απογευμα .

θα ηθελα  κυριως να ειναι αθορυβο...

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : περίπου τιμη 500€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση παλιού.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δωρεαν απεγκατσταση/εγκατασταση, δοσεις
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο 12τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Πευκη  με 39C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο οπωσδήποτε και εγγύηση,  όλα τα καλα καλοδεχουμενα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Χάλια μονώσεις, πολυκατοικια του 1978, μονα τζαμια, τελευταιος οροφος 5ος, Νοτιος προσανατολισμός του δωματιου, αρκετη ζεστη υο καλοκαίρι  αφου μετα τις 4-5 το απογευμα το χτυπάει αρκετα ο ηλιος, παρα τις τεντες.

 

Θερμικές Απώλειες

2886.44Watt

2482.34KCal/h

240.54Watt/m2

206.86KCal/h/m2          για 24C

 

αρα τι επιλογες προτείνεται? ευχαριστω εκ των προτερων..

Με εγγύηση υπάρχει το tcl miracle ii.  Κοίτα και bestprice και οπωσδήποτε μακριά από τα καταστήματα της μαύρης λίστας στο tclgreece.gr

ΥΓ Το Fujitsu σου δεν δικαιούται επιδότηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...