Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/6/2022 στις 6:15 ΜΜ, liakjim είπε

 

Το κλιματιστικό το έχει ο φίλος @johnyboy.

Ελπίζω να μας ακούει.

@alexdeskas

 

Δεν χρειάστηκε ακόμα να το ανάψω όλη την ημέρα και δεν νομίζω να χρειαστεί. Μόνο τις ώρες που γυρίζει ο ήλιος σε σαλόνι κουζίνα το ανάβω. 

 

Πάντως έχω πάθει πλάκα με το breezeless, για δωμάτιο απλά σπέρνει στην λειτουργία breezeless, ούτε καν νιώθεις πως έχεις κλιματιστικό γιατι βγάζει τον αέρα απο το πλάι. Το μόνο αρνητικό του ειναι οτι τρίζουν τα πλαστικά αλλά το παρατήρησα μόνο μια φορά ως τώρα. 

Στις 22/6/2022 στις 1:24 ΠΜ, CptBill είπε

Μήπως μπορείς να το βάλεις σε silent και να δεις εκεί συμπεριφορά?

 

Επίσης, τα διάγραμματα που ανεβάζετε όλοι σας είναι μέσω tplink?

shely 1pm εγώ

 

ακόμα ένα απο το breezeless με το breezeless mode αναμμένο

 

image.png.fb0472dc9b85655c48ea44fda02bea8d.png

Επεξ/σία από johnyboy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις.

Θέλω να κάνω σωστό monitoring στην κατανάλωση. Όπως κάνουμε με το hs110. Το χρησιμοποιώ μέσω android με το termux και θέλω κάτι αντίστοιχο πιο οικονομικό για το άλλο μου κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Θέλω να κάνω σωστό monitoring στην κατανάλωση. Όπως κάνουμε με το hs110. Το χρησιμοποιώ μέσω android με το termux και θέλω κάτι αντίστοιχο πιο οικονομικό για το άλλο μου κλιματιστικό.

Δεν υπάρχει κάτι ανάλογο παρά μόνο αν βρεις hs110 ή kp115.

Επόμενη λύση το Homeassistant και grafana με πληθώρα υποστηριζόμενων συσκευών (shelly, sonoff, tuya κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα και έβαλα για δοκιμή το μπριζάκι της tp link Tapo P-110 πάνω στο 9 άρι Carrier Crystal Ion III. 

Εντυπώσεις για το μπριζάκι:

- Από ότι βλέπω δείχνει μέσω όρο ανά ώρα. Ναι μεν μπορείς να δεις τρέχουσα κατανάλωση αλλά στην ημερήσια ιδίως προηγουμένων ημερών δεν μπορείς να δεις διάγραμμα.

- Στην τρέχουσα μπορεί να σου δείχνει 1000 watt αλλά στο σχεδιάγραμμα θα σου βγάλει τον μέσω όρο πχ 600 watt.

- Δεν μπορείς να κάνεις export τα δεδομένα.

 

Σχετικά με την απόδοση του κλιματιστικού:

Ημέρα με εξωτερική θερμοκρασία 35,2 και ζητούμενη μέσα 28 με follow me και auto ανεμιστήρα η κατανάλωση ήταν στην αρχή πολύ μεγάλη (1150 watt). Μετά από 15 λεπτά αλλάζω την ρύθμιση του ανεμιστήρα σε επίπεδο 20% και η κατανάλωση έπεσε μέσω όρο στα 174-201 watt. Πιάνοντας την θερμοκρασία είδα ακόμα και 70 watt!

Βράδυ με εξωτερική 32 και μέσα ρύθμιση 28 με τις παραπάνω ρυθμίσεις για 6 ώρες μέγιστο pick μου έκανε 434 watt και ελάχιστη 20. Σύνολο ημέρας για περίπου 13 ώρες έκαψα 2.4kWh 

Καλό ή άσχημο δεν ξέρω όσοι έχουν εμπειρία ας πούνε. Σκέφτομαι να βάλω άλλη μία και στο 18άρι TOYOTOMI για να δω συμπεριφορά αν και δεν ξέρω αν θα αντέξει το μπριζάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2022 στις 7:58 ΠΜ, liakjim είπε

 

Αν δεν είναι κόπος, τρέξε λίγο την εφαρμογή με θερμοκρασία 19 και για τους 2 χώρους.

 

Καλημέρα, ξαναέτρεξα την εφαρμογή για 19 C. Και παραθέτω τα αποτελέσματα. (liakjim είχες δίκιο για τα τετραγωνικά του 1ου υπνοδωματίου, τελικά είναι 18 m2).

1ο υπνοδωμάτιο (18m2)

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Θα ήθελα κάποιο αξιόπιστο,  value for money μηχάνημα. Όχι κάτι ιδιαίτερα ακριβό (π.χ +-600 ευρώ)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ελπίζω να το πάρω με επιδότηση. Θα βόλευε μεγάλη αλυσίδα κυρίως λόγω προσφοράς για δωρεάν εγκατάσταση.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 95% ψύξη/ 5% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική, 40 καλοκαίρι, 1 χειμώνας
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αθόρυβο, απροβλημάτιστο.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): πλημελής μόνωση, αλουμίνια με διπλά τζάμια, ΒΑ προσανατολισμός.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 2484.28Watt , 2136.48KCal/h,  138.02Watt/m^2, 118.69KCal/h/m^2          για 19C

 

2ο υπνοδωμάτιο (12.1 m2)

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Θα ήθελα κάποιο αξιόπιστο,  value for money μηχάνημα. Όχι κάτι ιδιαίτερα ακριβό (π.χ +-600 ευρώ)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ελπίζω να το πάρω με επιδότηση. Θα βόλευε μεγάλη αλυσίδα κυρίως λόγω προσφοράς για δωρεάν εγκατάσταση.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 95% ψύξη/ 5% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική, 40 καλοκαίρι, 1 χειμώνας
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αθόρυβο, απροβλημάτιστο.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): πλημελής μόνωση, αλουμίνια με διπλά τζάμια, ΝΔ προσανατολισμός.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 1978.53Watt , 1701.54KCal/h,  164.88Watt/m^2, 141.79KCal/h/m^2          για 19C
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια,

θα ηθελα να ακουσω μερικες γνωμες. Χρειαζομαι 3x κλιματιστικα για να καλυψω 3 υπνοδωματια απο 10-13τμ το καθενα. Ειναι με καλη μονωση, δε χρειαζεται κατι παραπανω απο 9k BTU ουτε αξιζει να δω τα ελαχιστα 7αρια και ας ειναι ισως επαρκη.

Τα 2 ειναι απαραιτητα αμεσα γιατι ηδη "πεθαινουμε" με τους αρχικους καυσωνες. Οποτε παρολο που δε μπορω να παρω επιδοτηση και ξερω οτι εχουν ανεβει οι τιμες κανα 100ρικο, δε μπορω να το αναβαλλω. Το τριτο ισως μπορω να το αναβαλω.

Θελω να κανω "επενδυση" αλλα οχι σε πλαισιο που να μην αποσβεστει ποτε, και εχω καταληξει σε 2 επιλογες απο τη Mitsubishi και θελω τη γνωμη σας :

HR25VF στα 550ε με εγκατασταση που το δινει ο Κοτσος

ΒΤ25VG στα 620ε απο skroutz + εγκατασταση υπολογιζω 700ε ας πουμε

Τα αξιζει/θα τα αποσβεσει τα 150ε παραπανω το δευτερο σε βαθος 10ετιας πχ?

ειναι SEER 6.2 vs 8.1

και SCOP 5.3 vs 5.7

δε γνωριζω αν εχει καποιο αλλο πλεονεκτημα το δευτερο περαν της αποδοσης, και αν παιζει τιποτα με παραεισαγωγες στα mitsubishi (επειδη στο BT η αγορα ειναι απο skroutz)... 

Επεξ/σία από Thrylos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

δεν ξέρω αν θα αντέξει το μπριζάκι.

Είναι δύσκολο κάποιο κλιματιστικό να περάσει τα 16 Α ώστε να μην αντέξει το πριζακι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Εάν το κλιματιστικό συνδεθεί απευθείας στα καλώδια και όχι σε πρίζα, τι επιλογές έχουμε για μέτρηση της κατανάλωσης;

Εγώ χρησιμοποιώ Shelly 1PM

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Εάν το κλιματιστικό συνδεθεί απευθείας στα καλώδια και όχι σε πρίζα, τι επιλογές έχουμε για μέτρηση της κατανάλωσης;

shelly pm 1 -shelly pm 1plus κλπ

Επίσης sonoff pow r2 & sonoff pow r3. 

Για το πρώτο πρέπει να δεις αν έχεις χώρο μέσα στο κουτάκι διακλάδωσης αλλιώς το βάζεις εξωτερικά μέσα σε άλλο κουτάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

 Ειναι με καλη μονωση

Τα 2 ειναι απαραιτητα αμεσα γιατι ηδη "πεθαινουμε" με τους αρχικους καυσωνες. Οποτε παρολο που δε μπορω να παρω επιδοτηση και ξερω οτι εχουν ανεβει οι τιμες κανα 100ρικο, δε μπορω να το αναβαλλω. Το τριτο ισως μπορω να το αναβαλω.

Αν ήδη είναι τόσο τραγική η κατάσταση με τη ζέστη, είναι σίγουρο ότι υπάρχει καλή μόνωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, plasTOST είπε

Αγόρασα και έβαλα για δοκιμή το μπριζάκι της tp link Tapo P-110 πάνω στο 9 άρι Carrier Crystal Ion III. 

Εντυπώσεις για το μπριζάκι:

- Από ότι βλέπω δείχνει μέσω όρο ανά ώρα. Ναι μεν μπορείς να δεις τρέχουσα κατανάλωση αλλά στην ημερήσια ιδίως προηγουμένων ημερών δεν μπορείς να δεις διάγραμμα.

- Στην τρέχουσα μπορεί να σου δείχνει 1000 watt αλλά στο σχεδιάγραμμα θα σου βγάλει τον μέσω όρο πχ 600 watt.

- Δεν μπορείς να κάνεις export τα δεδομένα.

 

Σχετικά με την απόδοση του κλιματιστικού:

Ημέρα με εξωτερική θερμοκρασία 35,2 και ζητούμενη μέσα 28 με follow me και auto ανεμιστήρα η κατανάλωση ήταν στην αρχή πολύ μεγάλη (1150 watt). Μετά από 15 λεπτά αλλάζω την ρύθμιση του ανεμιστήρα σε επίπεδο 20% και η κατανάλωση έπεσε μέσω όρο στα 174-201 watt. Πιάνοντας την θερμοκρασία είδα ακόμα και 70 watt!

Βράδυ με εξωτερική 32 και μέσα ρύθμιση 28 με τις παραπάνω ρυθμίσεις για 6 ώρες μέγιστο pick μου έκανε 434 watt και ελάχιστη 20. Σύνολο ημέρας για περίπου 13 ώρες έκαψα 2.4kWh 

Καλό ή άσχημο δεν ξέρω όσοι έχουν εμπειρία ας πούνε. Σκέφτομαι να βάλω άλλη μία και στο 18άρι TOYOTOMI για να δω συμπεριφορά αν και δεν ξέρω αν θα αντέξει το μπριζάκι.

Έχω το ίδιο κλιματιστικό σε 12 Άρι βέβαια στο δωμάτιο, με ζήτηση 26 πιάνω 190-220watt. Το σκέφτηκα το tapo αλλά διάβασα στα σχόλια ότι δεν δείχνει σε live χρόνο την κατανάλωση. Είναι σαν να σου φωτογραφίζει την κατανάλωση την στιγμή που μπαίνεις στην εφαρμογή. Δύσκολο να πιάσεις τα spikes έτσι. Το HS 110 είναι σούπερ για τη δουλειά αυτή. Αλλά έχει κολλήσει στο 50αρικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Έχω το ίδιο κλιματιστικό σε 12 Άρι βέβαια στο δωμάτιο, με ζήτηση 26 πιάνω 190-220watt. Το σκέφτηκα το tapo αλλά διάβασα στα σχόλια ότι δεν δείχνει σε live χρόνο την κατανάλωση. Είναι σαν να σου φωτογραφίζει την κατανάλωση την στιγμή που μπαίνεις στην εφαρμογή. Δύσκολο να πιάσεις τα spikes έτσι. Το HS 110 είναι σούπερ για τη δουλειά αυτή. Αλλά έχει κολλήσει στο 50αρικο....

Το πρόβλημα σε όλα αυτά είναι ότι δεν μπορούν να επεξεργαστούν τόσα πολλά δεδομένα με τόσο μικρά τεχνικά χαρακτηριστικά (8ΜΒ μνήμη). Δεν ξέρω αν το βάλω σε grafana ίσως μπορέσω να έχω καλύτερη απεικόνιση. Αυτό μετράει ας πούμε ανά 5 δευτερόλεπα (?) και καταγράφει μία τιμή και στην ώρα βγάζει μέσο όρο. 

Σε live χρονο δείχνει την τρέχουσα ισχύς αλλά θέλει προς πίσω στην εφαρμογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Εγώ χρησιμοποιώ Shelly 1PM

2 ώρες πριν, plasTOST είπε

shelly pm 1 -shelly pm 1plus κλπ

Επίσης sonoff pow r2 & sonoff pow r3. 

Για το πρώτο πρέπει να δεις αν έχεις χώρο μέσα στο κουτάκι διακλάδωσης αλλιώς το βάζεις εξωτερικά μέσα σε άλλο κουτάκι.

Σας ευχαριστώ! Είναι εύκολη η τοποθέτηση των συγκεκριμένων ή χρειάζεται ηλεκτρολόγος; Να πω ότι δεν έχω καμία εμπειρία με τα ηλεκτρολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...