Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς διαγραμματολαγνους και λοιπα ψαχτηρια πληροφοριων και προδιαγραφων:

Οι εν λογω πληροφοριες ειναι σε γνωση μας και ειμαι προφητης εκ των υστερων η οχι οποτε να ριξω λινκ?

αφορα  ολα τα μοντελα της Toshiba

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2662022 13913 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2662022 13947 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2662022 14022 μμ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα ομάδα. 2-3 ερωτήσεις γενικές πριν σας ζητήσω βοήθεια για 3η αγορά κλιματιστικού (ομολογώ ότι οι προηγούμενες δύο βοήθειες σας με κάλυψαν πλήρως).

1) Επειδή το πριζακι hs110 της tp link έχει κολλήσει στα 50€ μόνιμα υπάρχει άλλη εναλλακτική, πιο οικονομική να κάνει ίδια ή παρόμοια δουλειά μέσω κινητού?

2) Όσο αφορά το πρόγραμμα "αλλάζω συσκευή "θα πρέπει να έρθει κάποιος αναγκαστικά στο σπίτι να κάνει απεγκατασταση κλιματιστικού? Δεν μπορώ να το πάω εγώ απεγκατεστημενο στο κατάστημα?? Κι επίσης έχετε ακούσει από πότε θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί το κουπόνι για αγορά νέου? 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Καλησπέρα ομάδα. 2-3 ερωτήσεις γενικές πριν σας ζητήσω βοήθεια για 3η αγορά κλιματιστικού (ομολογώ ότι οι προηγούμενες δύο βοήθειες σας με κάλυψαν πλήρως).

1) Επειδή το πριζακι hs110 της tp link έχει κολλήσει στα 50€ μόνιμα υπάρχει άλλη εναλλακτική, πιο οικονομική να κάνει ίδια ή παρόμοια δουλειά μέσω κινητού?

2) Όσο αφορά το πρόγραμμα "αλλάζω συσκευή "θα πρέπει να έρθει κάποιος αναγκαστικά στο σπίτι να κάνει απεγκατασταση κλιματιστικού? Δεν μπορώ να το πάω εγώ απεγκατεστημενο στο κατάστημα?? Κι επίσης έχετε ακούσει από πότε θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί το κουπόνι για αγορά νέου? 

Ευχαριστώ.

Από ότι εχουν πει (1) ο πιστοποιημενος ψυκτικος που θα κανει την απεγκατασταση του παλιου θα υπογραφει δηλωση/βεβαιωνει ότι το παλιο ήταν στη θεση του τοποθετημενο και λειτουργουσε και οτι ηταν παλιας κλασης καπως ετσι το εχουν προδιαγραψει και (2) μεχρι μεσα Σεπτεμβρη η χρηση των vouchers εξ οσων θυμαμαι (αγορα συσκευης) και μεχρι τελος Σεπτεμβρη η εγκατασταση της/παραδοση της απο τον εμπορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, alpetran είπε

Καλησπέρα συμφορουμίτες,
Επιθυμώ την αντικατάσταση του κλιματιστικού μου στο σαλόνι και θα ήθελα τις προτάσεις σας.


1.    Ποσό που διαθέτουμε : περίπου €1.100 μαζί με το κουπόνι του προγράμματος ανακύκλωσης συσκευών

2.    Αντικατάσταση του παλιού κλιματιστικού. Toshiba RAS-167SKV-E5 Ισχύς Ψύξης: 15013BTU, Ισχύς Θέρμανσης: 17742BTU. Μη επαρκές για τον χώρο που θέλω.

3.    Προτιμώ μεγάλες αλυσίδες και καταστήματα με χρήση του κουπονιού αντικατάστασης για το πρόγραμμα ανακύκλωσης, τρόπος πληρωμής με δόσεις, δωρεάν εγκατάσταση (επιθυμητό)

4.    Ψύξη 50% & Θέρμανση 50% (μοναδική πηγή) 

5.    Λειτουργία καλοκαίρι & χειμώνα ως αποκλειστική πηγή θέρμανσης,  φθινόπωρο & άνοιξη περιστασιακά.

6.    Σαλόνι περίπου 32 τμ

7.    Τοποθεσία Κερατσίνι με 41C μέγιστη το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα.

8.    Χαμηλή κατανάλωση και όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο 

9.    Ο όροφος έχει χτιστεί το 1981, μόνωση δεν έχει, τελευταίος όροφος, από πάνω ταράτσα, πόρτες παράθυρα αλουμινίου με διπλά τζάμια

10.    Θερμικές Απώλειες
11931.86 Watt
10261.40 KCal/h
372.87 Watt/m2
320.67 KCal/h/m2
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 23 ℃

είναι δύσκολο κάτι πιο οικονομικό στη δική μου περίπτωση;

 

https://www.skroutz.gr/s/21725117/Fujitsu-ASYG24KMTA-AOYG24KMTA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

 

https://www.skroutz.gr/s/29206252/Panasonic-Etherea-CS-Z71XKEW-CU-Z71XKE-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Προς διαγραμματολαγνους και λοιπα ψαχτηρια πληροφοριων και προδιαγραφων:

Οι εν λογω πληροφοριες ειναι σε γνωση μας και ειμαι προφητης εκ των υστερων η οχι οποτε να ριξω λινκ?

αφορα  ολα τα μοντελα της Toshiba

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2662022 13913 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2662022 13947 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2662022 14022 μμ.jpg

Ναι το είχαμε δει στο part one που έκλεισε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα την ανακάλυψα. Γνωρίζει κανείς τι είδους φωλιά είναι αυτή;  Πριν από δυο εβδομάδες σίγουρα δεν ήταν. Είναι από χώμα. Από σφήκες δεν φαίνεται να είναι αλλά μπορεί κιόλας. Ίσως κάποιο συγκεκριμένο είδος. Πρέπει να την εξολοθρεύσω.spacer.png.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!! Οποια βοηθεια δεκτη.
Εχω ερθει σε ενα σπιτι σε παλια πολυκατοικια, χωρις καλη μονωση, ανοιχτο απο 3 πλευρες και τελευταιο οροφο. Στην θεσσαλονίκη.

Εκανα αυτο το σχεδιο περιπου πως ειναι το σπιτι.

Λογικα για αρχη θα βαλω ενα κλιματιστικο στο σαλονι, εκει που κυκλωσα μπλε ητανε το παλιο κλιματιστικο του προηγουμενου, σε αλλο σημειο σε εκεινο τον τοιχο δεν μπαινει λογο σωληνωσεων. απο την αλλη πλευρα δεν εχει μπαλκονι το οποιο ξεκιναει περιπου στο παραθυρο πανω απο τον νιπτηρα της κουζινας.

Τι θα προτεινατε να εβαζα; Θα καταφερω να στειλω εστω και λιγη δροσια στο πρωτο δωματιο; εκει ειναι το PC Και λιωνω :D. Με βλεπω να κοιμαμαι στο σαλονι στην τελικη, γιατι για να παει στο υπνοδωματιο ουτε λογος. Το κακο ειναι οτι το πρωτο δωματιο δεν εχει πορτα. οποτε δεν μπορω να το απομονωσω. 


Επισης, κατι διαβασα για αντλια κενου και σωληνες, τι πρεπει να πω στον μαστορα πριν ερθει, και τι να προσεξω;
Ο συγκεκριμενος που μιλησα δουλευει πολυ Inventor για την 10ετη εγγυηση, ειχα βαλει 2  Inventor Premium PR1VI32-09WF στο πατρικο το 2019 και πολλες φορες κανουν σαν τρακτερ, χρειαζονται αντικραδασμικα; Στο δικο μου οταν βαλω να ζητησω; 
Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/06/2022 at 10:48, jefm said:

Καλημέρα, είμαι μεταξύ των εξής επιλογών

1.  TCL Miracle II 09CHSA/VE 9.000BTU/h + TCL Miracle II 12CHSA/VE  12.000BTU/h
2. Fujitsu Ecolandia Series ASYG025KPCA 9.000BTU/h + Fujitsu Ecolandia Series ASYG035KPCA 12.000BTU/h

Η χρήση θα είναι περιστασιακή, δηλαδή μόνο σε πολύ κρύα ή ζέστες
Με το πρόγραμμα ανακύκλωσης βγαίνουν στα ίδια χρήματα γιατί στα Fujitsu βρίσκω δωρεάν εγκατάσταση.
Λόγω καλύτερων χαρακτηριστικών, των καλών σχολίων που έχω διαβάσει εδώ και 10 ετούς εγγύησης χωρίς όρους (βασικό) κλίνω προς τα TCL ειδικά αν βρω κάπου δωρεάν εγκατάσταση (ξέρει κάτι κάποιος;). Από την άλλη τα Fujitsu είναι χρόνια στη αγορά και έχουν καλή φήμη.
Θα βοηθούσε πολύ μια γνώμη από τους ειδικούς του φόρουμ

Επίσης ξέρει κάποιος πως γίνεται η διαδικασία για την ανακύκλωση των υπαρχόντων κλιματιστικών, ποιος βεβαιώνει ότι υπάρχουν και λειτουργούν; 

Ευχαριστώ

Προσωπικά στα χρήματα αυτά θα αγόραζα ένα daikin ftxc-c. Kαλό και σε κρύα και σε ζέστες και 5 χρόνια εγγύηση από blue dealer.

Μεταξύ αυτών που λες, το tcl έχει θεωρητικά καλύτερη οικονομία σε χρήση αν και λογικά θα είναι μικρές οι διαφορές οπότε πρέπει να ζυγίσεις ανάμεσα σε εγγύηση /χαρακτηριστικά/ποιότητα.

On 26/06/2022 at 15:44, biovaggoulas said:

 Επειδή το πριζακι hs110 της tp link έχει κολλήσει στα 50€ μόνιμα υπάρχει άλλη εναλλακτική, πιο οικονομική να κάνει ίδια ή παρόμοια δουλειά μέσω κινητού?

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις.

On 26/06/2022 at 16:40, alpetran said:

https://www.skroutz.gr/s/35887914/Toshiba-Yukai-RAS-24E2KVG-E-RAS-24E2AVG-E-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

Για λήψη πρόταση αγοράς -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Για επίλυση αποριών -> Περί κλιματιστικών

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπικά στα χρήματα αυτά θα αγόραζα ένα daikin ftxc-c. Kαλό και σε κρύα και σε ζέστες και 5 χρόνια εγγύηση από blue dealer.

Μεταξύ αυτών που λες, το tcl έχει θεωρητικά καλύτερη οικονομία σε χρήση αν και λογικά θα είναι μικρές οι διαφορές οπότε πρέπει να ζυγίσεις ανάμεσα σε εγγύηση /χαρακτηριστικά/ποιότητα.

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις.

https://www.skroutz.gr/s/35887914/Toshiba-Yukai-RAS-24E2KVG-E-RAS-24E2AVG-E-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

Για λήψη πρόταση αγοράς -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Για επίλυση αποριών -> Περί κλιματιστικών

1) ~500€ +50% επιδότηση (Την ανακυκλωση θα την κανει ο μαστορας απο καβατζα μαλλον..)
2) Νεα αγορα
3) Εχω εναν μαστορα που βαζει κλιματιστικα στην εργασια μου.
4) Ψυξη
5) Για τα δυσκολα καλοκαιρια.
6) σαλοκουζινα
7) Θεσσαλονίκη 42C το καλοκαιρι, -2C τον χειμωνα
8)Αθορυβο και οικονομικο και καλο θα ητανε να εχει WiFi
9) Δεν εχει μονωση, κουφωματα συρωμενα αλουμινιου που ψιλο μπαζουν- ειναι στον αερα απο 3 πλευρες και ταρατσα.
Υγρασια και κρυο τον χειμωνα, φουρνος το καλοκαιρι.


8513.77
Watt
7321.85
KCal/h
243.25
Watt/m2
209.20
KCal/h/m2

Για 22 βαθμους.

Επειδη ουτε εγω ξερω ακομη ποια μοντελα εχει, πιο πολυ θα ηθελα να εστιασουμε σε BTU's και τι να ψαξω, ευχαριστω.

Εδω υπαρχουν περισσοτερες πληροφοριες για το σπιτι, διοτι η μετρηση ητανε για 35m3 ενω η σαλοκουζινα ειναι 25, απλα δεν υπαρχει πορτα να απομονωσω το δωματιο

 

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

1) ~500€ +50% επιδότηση (Την ανακυκλωση θα την κανει ο μαστορας απο καβατζα μαλλον..)
2) Νεα αγορα
3) Εχω εναν μαστορα που βαζει κλιματιστικα στην εργασια μου.
4) Ψυξη
5) Για τα δυσκολα καλοκαιρια.
6) σαλοκουζινα
7) Θεσσαλονίκη 42C το καλοκαιρι, -2C τον χειμωνα
8)Αθορυβο και οικονομικο και καλο θα ητανε να εχει WiFi
9) Δεν εχει μονωση, κουφωματα συρωμενα αλουμινιου που ψιλο μπαζουν- ειναι στον αερα απο 3 πλευρες και ταρατσα.
Υγρασια και κρυο τον χειμωνα, φουρνος το καλοκαιρι.


8513.77
Watt
7321.85
KCal/h
243.25
Watt/m2
209.20
KCal/h/m2

Για 22 βαθμους.

Επειδη ουτε εγω ξερω ακομη ποια μοντελα εχει, πιο πολυ θα ηθελα να εστιασουμε σε BTU's και τι να ψαξω, ευχαριστω.

Οι απώλειες σε πάνε σε 24άρι. Έβαλες όλο το σπίτι.

Οπότε https://www.skroutz.gr/s/35600160/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-24NXD6-I-AEP2-24NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Ξανατρέξε λίγο το utility με 18C . Αν σου βγάλει απώλειες έως 5000W, θα τη βγάλεις με ένα 18άρι :

https://www.skroutz.gr/s/35600300/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-18NXD6-I-AEP2-18NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι απώλειες σε πάνε σε 24άρι. Έβαλες όλο το σπίτι.

Οπότε https://www.skroutz.gr/s/35600160/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-24NXD6-I-AEP2-24NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Ξανατρέξε λίγο το utility με 18C . Αν σου βγάλει απώλειες έως 5000W, θα τη βγάλεις με ένα 18άρι :

https://www.skroutz.gr/s/35600300/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-18NXD6-I-AEP2-18NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή.html

Μαλλον δεν προλαβες το Edit, εβαλα 35 τετραγωνικα (σαλοκουζινα + δωματιο που δεν εχει πορτα)

Ολο το σπιτι στους 18:
11057.83
Watt
9509.73
KCal/h
201.05
Watt/m2
172.90
KCal/h/m2

 

τα 35μ³ στους 18:

8458.05
Watt
7273.92
KCal/h
241.66
Watt/m2
207.83
KCal/h/m2

 

Με μια επιφυλαξη στην μονωση της ταρατσας που εβαλα πλημμελης. Δεν ξερω αν οντως εχει, παντως 2-3 φορες που πηρα υγρασια σε εναν χειμωνα πηγαινε και εβαζε ενα υγρο με το πινελο. Νομιζω κατι ειχε πει οτι η μονωση δεν ειναι καλη.

 

με το 24αρι που λες, θα εχω δροσια σε ολο το σπιτι;

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Μαλλον δεν προλαβες το Edit, εβαλα 35 τετραγωνικα (σαλοκουζινα + δωματιο που δεν εχει πορτα)

Ολο το σπιτι στους 18:
11057.83
Watt
9509.73
KCal/h
201.05
Watt/m2
172.90
KCal/h/m2

 

τα 35μ³ στους 18:

8458.05
Watt
7273.92
KCal/h
241.66
Watt/m2
207.83
KCal/h/m2

 

Με μια επιφυλαξη στην μονωση της ταρατσας που εβαλα πλημμελης. Δεν ξερω αν οντως εχει, παντως 2-3 φορες που πηρα υγρασια σε εναν χειμωνα πηγαινε και εβαζε ενα υγρο με το πινελο. Νομιζω κατι ειχε πει οτι η μονωση δεν ειναι καλη.

 

με το 24αρι που λες, θα εχω δροσια σε ολο το σπιτι;

Το 24άρι σίγουρα θα κάνει δουλειά στον χώρο που βρίσκεται . Δεν μπορώ να σου πω ούτε να ξέρω τι κατανομή θα έχεις στους λοιπούς χώρους. Κανονικά θέλεις ένα 18άρι σαλόνι και ένα 12άρι στο υπνοδωμάτιο και όλα ανοιχτά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε τρύπες στους τοίχους κοντά στο ταβάνι 😈

35 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Μαλλον δεν προλαβες το Edit, εβαλα 35 τετραγωνικα (σαλοκουζινα + δωματιο που δεν εχει πορτα)

Ολο το σπιτι στους 18:
11057.83
Watt
9509.73
KCal/h
201.05
Watt/m2
172.90
KCal/h/m2

 

τα 35μ³ στους 18:

8458.05
Watt
7273.92
KCal/h
241.66
Watt/m2
207.83
KCal/h/m2

 

Με μια επιφυλαξη στην μονωση της ταρατσας που εβαλα πλημμελης. Δεν ξερω αν οντως εχει, παντως 2-3 φορες που πηρα υγρασια σε εναν χειμωνα πηγαινε και εβαζε ενα υγρο με το πινελο. Νομιζω κατι ειχε πει οτι η μονωση δεν ειναι καλη.

 

με το 24αρι που λες, θα εχω δροσια σε ολο το σπιτι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...