Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Καλησπέρα!

Μια ερώτηση για το αλλάζω συσκευή συγγνώμη αν απαντήθηκε ήδη.

 

Χάνω κάτι εάν βάλω 2 κλιματιστικά αλλά τελικά αλλάξω μόνο το ένα ; Δεν είμαι σίγουρος ακόμη. Θα κοπεί η επιδότηση δια 2 αν δηλώσω 2; Ή μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο το ένα στην τελική με 50% και το άλλο να μείνει έτσι; Αν πάρω 2 είναι 50% και στα δύο; 

Δεν χανεις οχι, η καθε επιταγη θαναι ξεχωριστη και την χρησιμοποιεις η οχι εν τελει. Καθε μια απο 50% οτι δικαιουσαι δηλαδη.

31 λεπτά πριν, lazarefa είπε

κάτι πιο "σοβαρό" (πχ κεντρικός επιτηρητής τάσης τύπου ράγας πίνακα).

Ειτε στον πινακα ειτε ετσι ιδια δουλεια κανει.Αν ειναι συνεχεις οι βυθισεις και στο κοβει καθε φορα για μερικα λεπτα ειναι ματαιο.

Καλυτερα εναν σταθεροποιητη τασης τυπου servo

35 λεπτά πριν, lazarefa είπε

γνωρίζετε αν υπάρχει πάνω στην πλακέτα τροφοδοσίας

Eνα στοιχειωδες υπαρχει σε ολα αλλα τι θα καταφερει στην κρισιμη στιγμη αγνωστο.

Και επειδη τα servo ειναι καπως ακριβα (εχω τετοια περιπου 15ψρονι σε λειτουργια) , φροντισε να βαλεις και αλλες ευαισθητες συσκευες σε ενα απο αυτα μεγαλο αν βολευουν οι γραμμες.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά έγινε παραγγελία σήμερα το Daikin ATXC60C με δωρεάν εγκατάσταση .. Θα βγάλω μια παροχή ρεύματος από τον πίνακα από δική της ασφάλεια τις επόμενες μέρες με εξωτερική πρίζα (όχι χωνευτή) 16A που είχα πρόχειρη για άλλο project η οποία ΕΛΠΙΖΩ να αρκεί για 21000 btu ac (ποντάρω στο ότι τα Daikin δεν ζητάνε πολλά στο peek τους) ώστε να μπορώ να μετράω και την κατανάλωση.

Ζήτησα και υπέγραψα χαρτί με το τι περιλαμβάνει και επιβεβαίωσα ότι έχουν μέσα για αντλία κενού (δεν είχαν ιδέα τι είναι αυτό στο τμήμα με τα AC) κτλ καθώς έχω καεί όπως όλοι σας από αυτό στο παρελθόν με τα κλασσικά "δεν χρειάζεται" που έλεγαν στην σύζυγο όταν έλειπα. Αυτή τη φορά θα είμαι από επάνω.. οι σωλήνες θα είναι σίγουρα πάνω από 3 μέτρα εκεί που θα μπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, jefm είπε

Δεν νομίζω, πολυκατοικία του 2001 είναι, απλά το συγκεκριμένο δωμάτιο έχει μόνο ένα εξωτερικό τοιχο ανατολικά

 

Βάλε 16άρι αν έχεις αμφιβολία.

3 ώρες πριν, Specs είπε

Στα υποψηφια για αγορα μεσω επιδοτησης, προσθεσα για εμενα (μην παρω συγγενεις/φιλους στον λαιμο μου) και το TCL , αυτο με την εισαγωγη φρεσκου αερα, C-FRESH. (αυτο μαζι με τα 10χρονια ανευ ορων εγγυηση κ η αξιοπιστια (σκρουτζ) ως τωρα ειναι το κινητρο).

Το θελω μονο για ψυξη, για μεσημεριανο υπνο και καμμια 15ρια νυχτες τον χρονο που βραζουν ολα εξω, Θεσσαλικος καμπος γαρ.

Μαλλον δεν το εχει καποιος εδω ηδη, αλλα TCL εχουν αρκετοι , οποτε μπορουν να μου λυσουν αποριες.

Επειδη θα το πληρωσω ως πειραματοζωο στα 730ε(500ε το μεριδιο μου ΜΑΖΙ με τοποθετηση και απεγκατασταση παλιου)

θελω να ξερω αν στο MUTE η οπως αλλιως τα λεει σε αλλα μοντελα η TCL ειναι απολυτως αθορυβα(20db και κατω)

Αν οι περσιδες γυριζουν τελειως καθετα στο δαπεδο

Αν ινβερταρει η ανοιγοκλεινει

Αν το ifeel παιζει συνεχως η απενεργοποιειται κ θελει ξανα και 

οταν λειτουργει αν εξομαλυνει συμπεριφορα

Αν κανει κρακ στα ον-οφ του θερμοστατη

Αν δουλευει ο ανεμιστηρας του η σταματαει οταν πιανει θερμοκρασια...

Μάλλον εσύ θα απαντήσεις τα ερωτήματα.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Skoundouflis είπε

Και εγώ έχω άριστη σχέση με Κωτσόβολο σε θέμα σέρβις, είναι άψογοι, έχω αλλάξει χωρίς πολλά πολλά αρκετά πράγματα, τώρα σκέφτομαι σοβαρά να ζητήσω αλλαγή συσκευής λόγο κακής εγκατάστασης αλλά προβληματίζομαι στην υπογραφή/αποδοχή σωστής εγκατάστασης

Τι σημαίνει αποδοχή σωστής εγκατάστασης. Ψυκτικός είναι η γυναίκα σου; Αποδοχή ότι έγινε η εγκατάσταση όχι ότι ξέρει το installation manual απέξω. 

Πάντως και εξωτερικό συνεργείο να φέρεις σε εγκατάσταση και να τους ακριβοπληρώσεις αν είναι να στην φέρουν στην φέρνουν. Παντού λαμόγια. Βγάζουν πανάκριβα μηχανήματα άχρηστα.

Πρέπει κάτι να γίνει με αυτό το θέμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα update με κατανάλωση από το 24αρι Μόρις

Θεσσαλονίκη με εξωτερική 26 και ζήτηση μέσα επίσης 26 σε 75 τμ ανοιχτά όλα τα δωμάτια συντηρεί με 200 περίπου βατ 

 

 

Screenshot_2022-06-26-00-56-51-66_89ed83f5c7ca8fa2c91fc75c50289338.jpg

Screenshot_2022-06-26-00-59-39-02_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

Επεξ/σία από marioboni
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συμφορουμίτες,
Επιθυμώ την αντικατάσταση του κλιματιστικού μου στο σαλόνι και θα ήθελα τις προτάσεις σας.


1.    Ποσό που διαθέτουμε : περίπου €1.100 μαζί με το κουπόνι του προγράμματος ανακύκλωσης συσκευών

2.    Αντικατάσταση του παλιού κλιματιστικού. Toshiba RAS-167SKV-E5 Ισχύς Ψύξης: 15013BTU, Ισχύς Θέρμανσης: 17742BTU. Μη επαρκές για τον χώρο που θέλω.

3.    Προτιμώ μεγάλες αλυσίδες και καταστήματα με χρήση του κουπονιού αντικατάστασης για το πρόγραμμα ανακύκλωσης, τρόπος πληρωμής με δόσεις, δωρεάν εγκατάσταση (επιθυμητό)

4.    Ψύξη 50% & Θέρμανση 50% (μοναδική πηγή) 

5.    Λειτουργία καλοκαίρι & χειμώνα ως αποκλειστική πηγή θέρμανσης,  φθινόπωρο & άνοιξη περιστασιακά.

6.    Σαλόνι περίπου 32 τμ

7.    Τοποθεσία Κερατσίνι με 41C μέγιστη το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα.

8.    Χαμηλή κατανάλωση και όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο 

9.    Ο όροφος έχει χτιστεί το 1981, μόνωση δεν έχει, τελευταίος όροφος, από πάνω ταράτσα, πόρτες παράθυρα αλουμινίου με διπλά τζάμια

10.    Θερμικές Απώλειες
11931.86 Watt
10261.40 KCal/h
372.87 Watt/m2
320.67 KCal/h/m2
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 23 ℃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2022 στις 9:14 ΠΜ, liakjim είπε

Η αλήθεια είναι ότι με μπέρδεψαν λίγο οι τιμές σου γιατί λες υπνοδωμάτιο και το πρώτο είναι 30τμ ενώ το δεύτερο 15. Είναι όντως τόσα στο πρώτο;

Ναι, το πρώτο είναι μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα από Κρήτη. Νομίζω ότι θα χρειαστώ τα φώτα σας για το κλιματιστικό του καθιστικού ενιαίου με κουζίνα χώρου μας…

Προσανατολιζομαστε για κάποιο premium 18αρι (Daikin - Panasonic - Mitsubishi). Tι λέτε θα μας καλύψει; Το διαμέρισμα είναι πρώτου ορόφου με ταράτσα πάνω μας …έξω από την πόλη (ελεύθερο από τρεις μεριές) κατασκευής 2010 με κακή μόνωση και στο χώρο βρήκαμε ως προσωρινή λύση ένα 12αρι LG δεκαετίας από τον ιδιοκτήτη (δεν ξέρουμε μοντέλο) που ιδιαίτερα το χειμώνα ζορίζεται και φυσικά δεν ζεσταίνει το χώρο…

Κρητη η θερμοκρασία το χειμώνα είναι από 6-12 τη νύχτα και 13-18 τη μέρα και το καλοκαίρι βαράει και σαραντάρια στο τσακίρ κέφι (μόνιμα 32+ τη μέρα και 27+ τη νύχτα).Κοντά σε θάλασσα με απίστευτη υγρασία ιδιαίτερα το χειμώνα.
 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1500€ (δεν ξέρουμε αν κάνουμε χρήση κουπονιού λόγω εισοδήματος και μικρότερης κλίμακας έκπτωσης)
  2. Αντικατάσταση παλιού. Υπάρχων LG 12000 ανεπαρκές για το χώρο.
  3. Προτιμώ μεγάλες αλυσίδες και καταστήματα με χρήση του κουπονιού αντικατάστασης για το πρόγραμμα ανακύκλωσης, δωρεάν εγκατάσταση (επιθυμητό).
  4. Χρήση κλιματιστικού αποκλειστική για ψύξη και θέρμανση. 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, Αποκλειστική σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί : Ενιαίος χώρος 34τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κρήτη με 42C το καλοκαίρι και 2C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Wi-Fi, αθόρυβο, μεγάλη εγγύηση και κυρίως χαμηλή κατανάλωση ιδιαίτερα στη θέρμανση.
  9. Κακές μονώσεις, βορειοανατολικός προσανατολισμός, επάλληλη τριμετρη μπαλκονόπορτα αλουμινίου, πλησίον θαλάσσης, μεγάλη υγρασία και κρύο τον χειμώνα, ζέστη το καλοκαίρι.
  10. Θερμικές Απώλειες
  11. 8977.05 Watt
  12. 7720.26 KCal/h
  13. 264.03 Watt/m2
  14. 227.07 KCal/h/m2

          για 23C

Επεξ/σία από VulMar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ανάμεσα σε

Tesla Superior TT68TP21-2432IAWUV 

Daikin Siesta Sensira ATXC71C

Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2171ZR

 

Όλα 24ρια για χρήση σε ψύξη κ θέρμανση σε 70τμ με θερμικες απώλειες 7786watt

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/6/2022 στις 11:14 ΠΜ, alexdeskas είπε

@liakjim δυστυχώς το δικό μου inventor corona plus δεν έχει λειτουργία eco ... Κρίμα... 

Κοίτα το Carrier Crystal II σε eco, 25C ζήτηση (26 κρατούσε μέσα), low ανεμιστήρας. Κάνει πολλή καλή δουλειά. 115W έπαιζε.

a526b13dd745b875bb83750463adc18d.png

6 ώρες πριν, alpetran είπε

Καλησπέρα συμφορουμίτες,
Επιθυμώ την αντικατάσταση του κλιματιστικού μου στο σαλόνι και θα ήθελα τις προτάσεις σας.


1.    Ποσό που διαθέτουμε : περίπου €1.100 μαζί με το κουπόνι του προγράμματος ανακύκλωσης συσκευών

2.    Αντικατάσταση του παλιού κλιματιστικού. Toshiba RAS-167SKV-E5 Ισχύς Ψύξης: 15013BTU, Ισχύς Θέρμανσης: 17742BTU. Μη επαρκές για τον χώρο που θέλω.

3.    Προτιμώ μεγάλες αλυσίδες και καταστήματα με χρήση του κουπονιού αντικατάστασης για το πρόγραμμα ανακύκλωσης, τρόπος πληρωμής με δόσεις, δωρεάν εγκατάσταση (επιθυμητό)

4.    Ψύξη 50% & Θέρμανση 50% (μοναδική πηγή) 

5.    Λειτουργία καλοκαίρι & χειμώνα ως αποκλειστική πηγή θέρμανσης,  φθινόπωρο & άνοιξη περιστασιακά.

6.    Σαλόνι περίπου 32 τμ

7.    Τοποθεσία Κερατσίνι με 41C μέγιστη το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα.

8.    Χαμηλή κατανάλωση και όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο 

9.    Ο όροφος έχει χτιστεί το 1981, μόνωση δεν έχει, τελευταίος όροφος, από πάνω ταράτσα, πόρτες παράθυρα αλουμινίου με διπλά τζάμια

10.    Θερμικές Απώλειες
11931.86 Watt
10261.40 KCal/h
372.87 Watt/m2
320.67 KCal/h/m2
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 23 ℃

https://www.skroutz.gr/s/21725117/Fujitsu-ASYG24KMTA-AOYG24KMTA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/29206252/Panasonic-Etherea-CS-Z71XKEW-CU-Z71XKE-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

6 ώρες πριν, stonec είπε

Ναι, το πρώτο είναι μεγάλο.

Αν δεν είναι κόπος, τρέξε λίγο την εφαρμογή με θερμοκρασία 19 και για τους 2 χώρους.

5 ώρες πριν, VulMar είπε

Καλημέρα από Κρήτη. Νομίζω ότι θα χρειαστώ τα φώτα σας για το κλιματιστικό του καθιστικού ενιαίου με κουζίνα χώρου μας…

Προσανατολιζομαστε για κάποιο premium 18αρι (Daikin - Panasonic - Mitsubishi). Tι λέτε θα μας καλύψει; Το διαμέρισμα είναι πρώτου ορόφου με ταράτσα πάνω μας …έξω από την πόλη (ελεύθερο από τρεις μεριές) κατασκευής 2010 με κακή μόνωση και στο χώρο βρήκαμε ως προσωρινή λύση ένα 12αρι LG δεκαετίας από τον ιδιοκτήτη (δεν ξέρουμε μοντέλο) που ιδιαίτερα το χειμώνα ζορίζεται και φυσικά δεν ζεσταίνει το χώρο…

Κρητη η θερμοκρασία το χειμώνα είναι από 6-12 τη νύχτα και 13-18 τη μέρα και το καλοκαίρι βαράει και σαραντάρια στο τσακίρ κέφι (μόνιμα 32+ τη μέρα και 27+ τη νύχτα).Κοντά σε θάλασσα με απίστευτη υγρασία ιδιαίτερα το χειμώνα.
 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1500€ (δεν ξέρουμε αν κάνουμε χρήση κουπονιού λόγω εισοδήματος και μικρότερης κλίμακας έκπτωσης)
  2. Αντικατάσταση παλιού. Υπάρχων LG 12000 ανεπαρκές για το χώρο.
  3. Προτιμώ μεγάλες αλυσίδες και καταστήματα με χρήση του κουπονιού αντικατάστασης για το πρόγραμμα ανακύκλωσης, δωρεάν εγκατάσταση (επιθυμητό).
  4. Χρήση κλιματιστικού αποκλειστική για ψύξη και θέρμανση. 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, Αποκλειστική σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί : Ενιαίος χώρος 34τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κρήτη με 42C το καλοκαίρι και 2C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Wi-Fi, αθόρυβο, μεγάλη εγγύηση και κυρίως χαμηλή κατανάλωση ιδιαίτερα στη θέρμανση.
  9. Κακές μονώσεις, βορειοανατολικός προσανατολισμός, επάλληλη τριμετρη μπαλκονόπορτα αλουμινίου, πλησίον θαλάσσης, μεγάλη υγρασία και κρύο τον χειμώνα, ζέστη το καλοκαίρι.
  10. Θερμικές Απώλειες
  11. 8977.05 Watt
  12. 7720.26 KCal/h
  13. 264.03 Watt/m2
  14. 227.07 KCal/h/m2

          για 23C

https://www.skroutz.gr/s/35887914/Toshiba-Yukai-RAS-24E2KVG-E-RAS-24E2AVG-E-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

 

3 ώρες πριν, giorgosxax είπε

Είμαι ανάμεσα σε

Tesla Superior TT68TP21-2432IAWUV 

Daikin Siesta Sensira ATXC71C

Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2171ZR

 

Όλα 24ρια για χρήση σε ψύξη κ θέρμανση σε 70τμ με θερμικες απώλειες 7786watt

 

Μάλλον κανένα από αυτά.

Τρέξε λίγο αυτό Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σαν επιλογή εταιρείας και μετά σαν τεχ. χαρακτηριστικά που διαθέτει θα το επιλέγατε?  Ευχαριστώ

https://www.skroutz.gr/s/35600300/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-18NXD6-I-AEP2-18NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, genesis4gr είπε

Καλημέρα, σαν επιλογή εταιρείας και μετά σαν τεχ. χαρακτηριστικά που διαθέτει θα το επιλέγατε?  Ευχαριστώ

https://www.skroutz.gr/s/35600300/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-18NXD6-I-AEP2-18NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή.html

Ίσως από τα πιο αποδοτικά 24άρια σε ψύξη στην αγορά. 

Μειονέκτημα η οικονομία σε θέρμανση (αν και δεν έχουμε αξιόλογο feedback) και η μέτρια εγγύηση των 3 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Κοίτα το Carrier Crystal II σε eco, 25C ζήτηση (26 κρατούσε μέσα), low ανεμιστήρας. Κάνει πολλή καλή δουλειά. 115W έπαιζε.

a526b13dd745b875bb83750463adc18d.png

https://www.skroutz.gr/s/21725117/Fujitsu-ASYG24KMTA-AOYG24KMTA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/29206252/Panasonic-Etherea-CS-Z71XKEW-CU-Z71XKE-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

Αν δεν είναι κόπος, τρέξε λίγο την εφαρμογή με θερμοκρασία 19 και για τους 2 χώρους.

https://www.skroutz.gr/s/35887914/Toshiba-Yukai-RAS-24E2KVG-E-RAS-24E2AVG-E-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

 

Μάλλον κανένα από αυτά.

Τρέξε λίγο αυτό Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

είναι δύσκολο κάτι πιο οικονομικό στη δική μου περίπτωση;

https://www.skroutz.gr/s/21725117/Fujitsu-ASYG24KMTA-AOYG24KMTA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/29206252/Panasonic-Etherea-CS-Z71XKEW-CU-Z71XKE-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Επεξ/σία από alpetran
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, είμαι μεταξύ των εξής επιλογών

1.  TCL Miracle II 09CHSA/VE 9.000BTU/h + TCL Miracle II 12CHSA/VE  12.000BTU/h
2. Fujitsu Ecolandia Series ASYG025KPCA 9.000BTU/h + Fujitsu Ecolandia Series ASYG035KPCA 12.000BTU/h

Η χρήση θα είναι περιστασιακή, δηλαδή μόνο σε πολύ κρύα ή ζέστες
Με το πρόγραμμα ανακύκλωσης βγαίνουν στα ίδια χρήματα γιατί στα Fujitsu βρίσκω δωρεάν εγκατάσταση.
Λόγω καλύτερων χαρακτηριστικών, των καλών σχολίων που έχω διαβάσει εδώ και 10 ετούς εγγύησης χωρίς όρους (βασικό) κλίνω προς τα TCL ειδικά αν βρω κάπου δωρεάν εγκατάσταση (ξέρει κάτι κάποιος;). Από την άλλη τα Fujitsu είναι χρόνια στη αγορά και έχουν καλή φήμη.
Θα βοηθούσε πολύ μια γνώμη από τους ειδικούς του φόρουμ

Επίσης ξέρει κάποιος πως γίνεται η διαδικασία για την ανακύκλωση των υπαρχόντων κλιματιστικών, ποιος βεβαιώνει ότι υπάρχουν και λειτουργούν; 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2022 στις 11:47 ΜΜ, koprodogis είπε

Z50XKE

τερατάκι... :)


Πες μου, σε παρακαλώ:

1  -εάν ρυθμιστεί σε "Quiet" (χωρίς τη λειτουργία NanoeX) ακούς ένα ελαφρύ και διακοπτόμενο βόμβο από την εσωτερική μονάδα ;  (φυσικά, ακόμα κι αν υπάρχει, μάλλον θα είναι αισθητά πιο δύσκολο δεδομένου ότι τα ντεσιμπέλ στα οποία δουλεύει το Z50XKE στο "αθόρυβο" είναι πολύ περισσότερα)


2  -και αν η εξωτερική μονάδα φαίνεται θορυβώδης ... και αν ναι, πιο συγκεκριμένα με ενδιαφέρει η πηγή αυτού του θορύβου ... στο δικό μου παρατηρώ κάτι σαν δυνατό "φτερούγισμα" (το οποίο αποδίδω στο γεγονός ότι η προπέλα του ανεμιστήρα , έχοντας μόνο δύο λεπίδες, δεν κόβει σωστά τον αέρα προκαλώντας επιπλέον θόρυβο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...