Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, adok13 είπε

Να σου πω και γω την εμπειρία μου με δωρεάν εγκατάσταση από Κωτσόβολο. Καταρχάς από τη. Εξυπηρέτηση του Κωτσόβολου είμαι απόλυτα ευχαριστημένος . Είχαν έρθει δύο παλικάρια που μου αφήσανε μία τρύπα έξω μεγάλη χωρίς να τη στοκαρουν. Έβγαλα φωτογραφία και την έστειλα στον Κωτσόβολο, την άλλη μέρα με πήραν από τον Κωτσόβολο μου ζήτησαν συγνώμη και μου είπαν θα το διορθώσουν. Την ίδια μέρα με πήραν τηλέφωνο οι ψυκτικοί και μου είπαν ότι θα έρθουν την επόμενη μέρα να τα στοκάρουν όπως και έγινε. Το συμπέρασμά μου είναι ότι δεν φταίει ο Κωτσόβολος αλλά η τεχνικοι. Κατήγγειλε στον Κωτσόβολο και να δεις πως θα τρέχουν.

Και εγώ έχω άριστη σχέση με Κωτσόβολο σε θέμα σέρβις, είναι άψογοι, έχω αλλάξει χωρίς πολλά πολλά αρκετά πράγματα, τώρα σκέφτομαι σοβαρά να ζητήσω αλλαγή συσκευής λόγο κακής εγκατάστασης αλλά προβληματίζομαι στην υπογραφή/αποδοχή σωστής εγκατάστασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Skoundouflis είπε

αλλά προβληματίζομαι

πες τους απλα την αληθεια και πως εχουν τα πραγματα...θα δεις πως προτιμουν να τελειωνουν μια κι εξω παρα να τους απασχολεις συνεχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Skoundouflis είπε

Και εγώ έχω άριστη σχέση με Κωτσόβολο σε θέμα σέρβις, είναι άψογοι, έχω αλλάξει χωρίς πολλά πολλά αρκετά πράγματα, τώρα σκέφτομαι σοβαρά να ζητήσω αλλαγή συσκευής λόγο κακής εγκατάστασης αλλά προβληματίζομαι στην υπογραφή/αποδοχή σωστής εγκατάστασης

Για την υπογραφή θα πεις ότι ήταν η σύζυγος και της είπαν ψέματα. 

1 ώρα πριν, Alexandrosrx8 είπε

Καλησπέρα... Έχω καταλήξει σε ένα 16 Άρι καί ένα 9 Άρι...

 

Είμαι ανάμεσα σε edge καί haori...στον χώρο που θα Μπέι το 16 Άρι υπάρχει winix ιονιστης.. όποτε δεν θα προσφέρει καί πολλά...στο 9 Άρι δεν υπάρχει 

 

Μου αρέσει η σχεδίαση του haori καί θά θυσίαζα τα παραπάνω χρήματα για την εμφάνιση τού ΜΟΝΟ αν ήταν κοντά σε απόδοση καί κατανάλωση από το edge 

Κλιματιστικά είναι τό μόνο μέσο θέρμανσης καί ψύξης στο σπίτι...με χρήση 70 ψύξη 30 θέρμανση..

 

Όποτε έτσι χοντρικά... συγκριτικά είναι κοντά? Ή πληρώνεις φινέτσα στο haori καί είναι κατώτερο μηχανήμα?

Ευχαριστώ 

https://toshiba-aircon.gr/

9 λεπτά πριν, pipinos1976 είπε

Ερώτημα για καινούργια συσκευή.

Δίνω στοιχεία:

  1. Ο χώρος που θέλουμε να καλύψουμε είναι μεγάλος, κάπου 70m^2, με διαστάσεις (6x11x3,5 στο περίπου αυτό).
  2. Έχει παράθυρα στην μία πλευρά (κάπου 8m) από τη μέση του χώρου και πάνω που βλέπουν προς Βορρά (στην πλευρά των 11m).
  3. Το χτυπάει ο ήλιος μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες που ανεβαίνει ψηλά (από Μάιο έως και τέλος Σεπτεμβρίου) και η θερμοκρασία ανεβαίνει για πλάκα στους 45 βαθμούς.
  4. Θέλουμε να κατεβάσουμε λίγο την θερμοκρασία, να είναι κάπου στους 28-30.
  5. Η συσκευή θα δουλεύει για 4-6 ώρες την ημέρα (το μέγιστο).
  6. Ο χώρος μέσα είναι γεμάτος τριγύρω με ντουλάπια και στο κέντρο με μεγάλα γραφεία και με ντουλάπια κάτω, άρα και το συνολικό εμβαδόν και ο συνολικός όγκος είναι πολύ μικρότερα (κάτω από 60m^2).
  7. Στον χώρο θα υπάρχουν αρκετά άτομα, τουλάχιστον 15-25, ανάλογα την κατάσταση.
  8. Η συσκευή θα δουλέψει ΜΟΝΟ καλοκαιρινούς μήνες, δηλαδή Μάιο, Ιούνιο και Σεπτέμβριο καθώς το καλοκαίρι έχουμε διακοπές και τον χειμώνα υπάρχει κεντρική θέρμανση που καλύπτει τα πάντα.
  9. Η κατανάλωση ρεύματος δεν μας ενδιαφέρει τόσο γιατί πληρώνει άλλος.
  10. Μας ενδιαφέρει η αξιοπιστία γιατί, αν χαλάσει κάτι, άντε να βγάλεις άκρη να το φτιάξεις μετά με τα προβληματικά "αφεντικά" που θα γκρινιάζουν για την βλάβη.
  11. Μας ενδιαφέρει η τιμή γιατί, αν πεις πάνω από 1.500€, θα αρνηθούν να τοποθετηθεί συσκευή μέχρι τσακωμού δηλαδή.

Όπως τα υπολογίζω ένα 24άρι οριακά καλύπτει, αλλά δεν μπορώ να ελπίζω σε μεγαλύτερη ή διαφορετική συσκευή από μια απλή επιτοίχια γιατί θα τσακωθούμε με το "αφεντικό". Γνωρίζω τα Daikin, έχει και έναν blue dealer εδώ στην περιοχή, αλλά χρειάζομαι και άλλες προτάσεις για να επιλέξει ο big boss (μην πω τίποτα τώρα) τι θα πάρουμε.

Haier AS68TEMHRA-C / 1U68RENFRA-C

Προσοχή στις παραεισαγωγές. Θα θέλετε να λέει "5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας" .

Εναλλακτικά: https://www.bestprice.gr/item/2156098103/tcl-elite-premium-prm-24chsaci.html?filter=in-stock:1

Προσοχή  να είναι από επίσημο μεταπωλητή που συνεργάζεται με τουρνικιώτη :

Spoiler

8efe19e5e476926689732c8c2e3db9f2.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, userAnon είπε

αν μπορει να μπει στο μπσλκονι με την προυποθεση να εχει σκια το καλοκαίρι και προστασια απο τα χιονια τον χειμωνα, προτεινω το μπαλκονι. Θα εχει καλύτερη απόδοση και στις 2 περιπτώσεις. 

Τα δικά μου είναι στην ταράτσα και αναγκάστηκα για να τα προστατεψω  να κάνω ολόκληρη κατασκευή..

Στην φωτογραφία δεν είναι τελειωμένο αλλά μπορείς να καταλάβεις. είναι 3 μονάδες

Πλέον είναι σκιασμένα και μέτρησα την θερμοκρασία στις μονάδες του γείτονα και τις δικές μου και είχαν τουλάχιστον 15 βαθμούς διαφορά.. Τώρα περιμένω να χιονίσει για να δω την διαφορά με τον φετεινό χειμώνα σε defrost και αν θα χρειαστεί να ξεχιονίζω όπως πέρυσι :)

 

 

image.jpeg.5a431d2cbb747ba645ad26bde6014e6c.jpeg

 

Έτσι ήταν τον φέτος τον χειμώνα με τα χιόνια. Αυτές είναι οι 2 μονάδες που βλέπεις από άλλη γωνία λήψης...

image.jpeg.95eaeb3e03c1fdc317d7c29f8db1ab59.jpeg

ευχαριστώ πολύ! όντως ειναι μια κατάσταση που δεν την σκευτηκα καθόλου! άρα μιλάμε για μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας! αρα μπαλκόνι.

τωρα δεν ξερω πως θα τον κανουν τον σωλήνα να ειναι τρία μέτρα...

για τα 3 μετρα χαλκου δεν ανυσηχώ...

αλλα για το μηχάνημα κενου αέρα θα το φέρουνε η θα τους στειλω σπιτια τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε 1-2 ώρες θα πάω να πάρω ότι βρω γιατί δεν παλεύεται, για αυτό που ρώτησα παραπάνω για το ATXC60C αν αξίζει στα 950 με τοποθέτηση (21000 btu νομίζω... 24ρι ίσως έπρεπε ιδανικά αλλά από τα 18 που σκεφτόμουν...) και επίσης αν υπάρχει κάποιο σε αυτά ή ελάχιστα παραπάνω λεφτά να αξίζει περισσότερο... ΑΝ κάποιος έχει άποψη για αυτό το AC ή καλή εναλλακτική ας μου πει πριν πάρω σβάρνα τα μαγαζιά σήμερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Craven είπε

Επειδή σε 1-2 ώρες θα πάω να πάρω ότι βρω γιατί δεν παλεύεται, για αυτό που ρώτησα παραπάνω για το ATXC60C αν αξίζει στα 950 με τοποθέτηση (21000 btu νομίζω... 24ρι ίσως έπρεπε ιδανικά αλλά από τα 18 που σκεφτόμουν...) και επίσης αν υπάρχει κάποιο σε αυτά ή ελάχιστα παραπάνω λεφτά να αξίζει περισσότερο... ΑΝ κάποιος έχει άποψη για αυτό το AC ή καλή εναλλακτική ας μου πει πριν πάρω σβάρνα τα μαγαζιά σήμερα :)

Με τις απώλειες που είπες (5800), θα είναι οκ το 22άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jefm είπε

Καλησπέρα, σε χώρο 40τμ για 22 βαθμούς έχω

2944.98Watt

2532.69KCal/h

73.62Watt/m2

63.32KCal/h/m2 
Πόσα Btu χρειάζομαι

 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#2944

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ευχαριστώ,  αυτό έκανα αλλά μου φάνηκε λίγο το αποτέλεσμα για 40τμ  10000BTU και έλεγα μήπως ο υπολογισμός γίνεται κάπως διαφορετικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, jefm είπε

Ευχαριστώ,  αυτό έκανα αλλά μου φάνηκε λίγο το αποτέλεσμα για 40τμ  10000BTU και έλεγα μήπως ο υπολογισμός γίνεται κάπως διαφορετικά 

Έχεις καλές μονώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις καλές μονώσεις;

Δεν νομίζω, πολυκατοικία του 2001 είναι, απλά το συγκεκριμένο δωμάτιο έχει μόνο ένα εξωτερικό τοιχο ανατολικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα υποψηφια για αγορα μεσω επιδοτησης, προσθεσα για εμενα (μην παρω συγγενεις/φιλους στον λαιμο μου) και το TCL , αυτο με την εισαγωγη φρεσκου αερα, C-FRESH. (αυτο μαζι με τα 10χρονια ανευ ορων εγγυηση κ η αξιοπιστια (σκρουτζ) ως τωρα ειναι το κινητρο).

Το θελω μονο για ψυξη, για μεσημεριανο υπνο και καμμια 15ρια νυχτες τον χρονο που βραζουν ολα εξω, Θεσσαλικος καμπος γαρ.

Μαλλον δεν το εχει καποιος εδω ηδη, αλλα TCL εχουν αρκετοι , οποτε μπορουν να μου λυσουν αποριες.

Επειδη θα το πληρωσω ως πειραματοζωο στα 730ε(500ε το μεριδιο μου ΜΑΖΙ με τοποθετηση και απεγκατασταση παλιου)

θελω να ξερω αν στο MUTE η οπως αλλιως τα λεει σε αλλα μοντελα η TCL ειναι απολυτως αθορυβα(20db και κατω)

Αν οι περσιδες γυριζουν τελειως καθετα στο δαπεδο

Αν ινβερταρει η ανοιγοκλεινει

Αν το ifeel παιζει συνεχως η απενεργοποιειται κ θελει ξανα και 

οταν λειτουργει αν εξομαλυνει συμπεριφορα

Αν κανει κρακ στα ον-οφ του θερμοστατη

Αν δουλευει ο ανεμιστηρας του η σταματαει οταν πιανει θερμοκρασια...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σε σπίτι που νοικιάζουμε σε νησί του Αργοσαρωνικού, όπου το παλιό κλιματιστικό (Gree 12άρι τύπου on/off του 2008) υπολειτουργούσε τον τελευταίο χρόνο και η τυχόν επισκευή του κρίθηκε ασύμφορη, παραγγέλθηκε ήδη κι εντός της επόμενης εβδομάδας θα τοποθετηθεί το 12άρι Fujitsu ASYG12KPCA/AOYG12KPCA. O χώρος είναι ενιαίος, γύρω στα 25 τ.μ. και το προηγούμενο μηχάνημα (όσο ήταν στα καλά του) τον κάλυπτε ικανοποιητικά, τόσο σε ψύξη (ρύθμιση στους 27) όσο και σε θέρμανση (ρύθμιση στους 24). Το κλιματιστικό θα δουλεύει καλοκαίρι-χειμώνα, καθώς αποτελεί τη μόνη πηγή θέρμανσης. Για το λόγο αυτό και επιλέχθηκε η αγορά μιας συσκευής από το κάπως πιο πάνω ράφι, αντί των πιο οικονομικών επιλογών (τύπου Midea, TCL, AUX  κλπ). Χοντρικά μιλώντας, θα δουλεύει περί τις 3 ώρες καθημερινά από Ιούνιο ως Σεπτέμβριο, και άλλες τόσες από Δεκέμβριο μέχρι και Μάρτιο (ήτοι περί τις 720ώρες/έτος).

Για την εγκατάσταση θα προηγηθεί φυσικά απεγκατάσταση του παλιού μηχανήματος, ενώ λόγω της χωροταξίας των θέσεων εσωτερικής κι εξωτερικής μονάδας, εκτιμώ ότι το μήκος των σωληνώσεων (οι οποίες είναι κανάλι μέσα στον τοίχο, καθώς το μηχάνημα προφανώς ήταν στο σχεδιασμό της κατοικίας να τοποθετηθεί από κατασκευής της) είναι πάνω από τα 3 μέτρα.

Υπάρχει κάτι που ενδεχομένως θα ήταν καλό να προσέξει ο εγκαταστάτης (κι εμείς κατ' επέκταση) πέρα από τα κλασικά; (να γίνει κενό με αντλία πχ).

Επίσης με προβληματίζει ομολογώ το θέμα με το ηλ. ρεύμα, καθώς στη γειτονιά (όπως και σε όλο το νησί) δυστυχώς συμβαίνουν σχετικά συχνά βυθίσεις και διακοπές τάσης, ιδιαίτερα κατά τη θερινή σεζόν (όπου όπως καταλαβαίνετε ο πληθυσμός είναι 3-5 φορές πάνω από ότι το χειμώνα με ότι αυτό συνεπάγεται για καταναλώσεις, σταθερότητα δικτύου κλπ). Κι όλα αυτά παρά το γεγονός ότι το ίδιο το νησί είναι διασυνδεδεμένο ηλεκτρικά στο σύστημα της ηπειρωτικής χώρας.

Εν πάση περιπτώσει, επειδή μέχρι σήμερα, τόσο το παλιό κλιματιστικό, όσο και το ψυγείο που υπάρχει στο σπίτι, την είχαν γλυτώσει από τα σκαμπανεβάσματα της τάσης του δικτύου. Τώρα όμως σκεφτόμουν αν πρέπει να κοιτάξουμε για κάποια λύση προστασίας για το νέο κλιματιστικό, τύπου σταθεροποιητή (δύσκολα φαντάζομαι), ή προσταστίας υπέρτασης, ή ακόμα και τύπου επιτηρητή. 

Ενδεικτικά είδα την παρακάτω συσκευή:

https://www.amarad.gr/ell/product/Vp-16a

Πιστεύετε ότι μπορεί κάτι τέτοιο να προστατέψει αποτελεσματικά ένα κλιματιστικό τύπου ινβέρτερ από διακυμάνσεις της τάσης δικτύου ή χρειάζεται κάτι πιο "σοβαρό" (πχ κεντρικός επιτηρητής τάσης τύπου ράγας πίνακα).

Τέλος, αν υποθέσουμε ότι το νέο κλιματιστικό παραμείνει για κάποιο καιρό χωρίς κάποια ιδιαίτερη εξωτερική προστασία, γνωρίζετε αν υπάρχει πάνω στην πλακέτα τροφοδοσίας του κάποιο στοιχειώδες έστω κύκλωμα προστασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Μια ερώτηση για το αλλάζω συσκευή συγγνώμη αν απαντήθηκε ήδη.

 

Χάνω κάτι εάν βάλω 2 κλιματιστικά αλλά τελικά αλλάξω μόνο το ένα ; Δεν είμαι σίγουρος ακόμη. Θα κοπεί η επιδότηση δια 2 αν δηλώσω 2; Ή μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο το ένα στην τελική με 50% και το άλλο να μείνει έτσι; Αν πάρω 2 είναι 50% και στα δύο; 

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...