Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, pipinos1976 είπε

Ερώτημα για καινούργια συσκευή.

Δίνω στοιχεία:

  1. Ο χώρος που θέλουμε να καλύψουμε είναι μεγάλος, κάπου 70m^2, με διαστάσεις (6x11x3,5 στο περίπου αυτό).
  2. Έχει παράθυρα στην μία πλευρά (κάπου 8m) από τη μέση του χώρου και πάνω που βλέπουν προς Βορρά (στην πλευρά των 11m).
  3. Το χτυπάει ο ήλιος μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες που ανεβαίνει ψηλά (από Μάιο έως και τέλος Σεπτεμβρίου) και η θερμοκρασία ανεβαίνει για πλάκα στους 45 βαθμούς.
  4. Θέλουμε να κατεβάσουμε λίγο την θερμοκρασία, να είναι κάπου στους 28-30.
  5. Η συσκευή θα δουλεύει για 4-6 ώρες την ημέρα (το μέγιστο).
  6. Ο χώρος μέσα είναι γεμάτος τριγύρω με ντουλάπια και στο κέντρο με μεγάλα γραφεία και με ντουλάπια κάτω, άρα και το συνολικό εμβαδόν και ο συνολικός όγκος είναι πολύ μικρότερα (κάτω από 60m^2).
  7. Στον χώρο θα υπάρχουν αρκετά άτομα, τουλάχιστον 15-25, ανάλογα την κατάσταση.
  8. Η συσκευή θα δουλέψει ΜΟΝΟ καλοκαιρινούς μήνες, δηλαδή Μάιο, Ιούνιο και Σεπτέμβριο καθώς το καλοκαίρι έχουμε διακοπές και τον χειμώνα υπάρχει κεντρική θέρμανση που καλύπτει τα πάντα.
  9. Η κατανάλωση ρεύματος δεν μας ενδιαφέρει τόσο γιατί πληρώνει άλλος.
  10. Μας ενδιαφέρει η αξιοπιστία και η εγγύηση γιατί, αν χαλάσει κάτι, άντε να βγάλεις άκρη να το φτιάξεις μετά με τα προβληματικά "αφεντικά" που θα γκρινιάζουν για την βλάβη.
  11. Μας ενδιαφέρει η τιμή γιατί, αν πεις πάνω από 1.500€, θα αρνηθούν να τοποθετηθεί συσκευή μέχρι τσακωμού δηλαδή.

Όπως τα υπολογίζω ένα 24άρι οριακά καλύπτει, αλλά δεν μπορώ να ελπίζω σε μεγαλύτερη ή διαφορετική συσκευή από μια απλή επιτοίχια γιατί θα τσακωθούμε με το "αφεντικό". Γνωρίζω τα Daikin, έχει και έναν blue dealer εδώ στην περιοχή, αλλά χρειάζομαι και άλλες προτάσεις για να επιλέξει ο big boss (μην πω τίποτα τώρα) τι θα πάρουμε.

Θες τουλάχιστον κατι τέτοιο για αυτο το χώρο ( βλεπε 8KW και ας λέει 22000BTU) σε mini-split:

https://www.skroutz.gr/s/30338418/Mitsubishi-SRK-SRC-80ZR-W-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html

Δες αν υπάρχει κατι τέτοιο και σε αλλη μαρκα πχ Daikin...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 χρόνια σε ταράτσα δυο μηχανήματα  Samsung 20ατίας. Νότια Πελοπόννησο. Κανένα πρόβλημα. Και στα 45άρια πέρσι όλα καλώς. Φυσικά αν είχαν κάποια προστασία όλα θα ήταν καλύτερα. Το δεξί είναι από τα πρώτα imverter χειρότερο ποιοτικά στα υλικά από το αριστερό που είναι on-off

Έτσι και αλλιώς άλλαγμα θέλουν αλλά επειδή είναι σε εξοχικό μόνο αν χαλάσουν. 

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... Έχω καταλήξει σε ένα 16 Άρι καί ένα 9 Άρι...

 

Είμαι ανάμεσα σε edge καί haori...στον χώρο που θα Μπέι το 16 Άρι υπάρχει winix ιονιστης.. όποτε δεν θα προσφέρει καί πολλά...στο 9 Άρι δεν υπάρχει 

 

Μου αρέσει η σχεδίαση του haori καί θά θυσίαζα τα παραπάνω χρήματα για την εμφάνιση τού ΜΟΝΟ αν ήταν κοντά σε απόδοση καί κατανάλωση από το edge 

Κλιματιστικά είναι τό μόνο μέσο θέρμανσης καί ψύξης στο σπίτι...με χρήση 70 ψύξη 30 θέρμανση..

 

Όποτε έτσι χοντρικά... συγκριτικά είναι κοντά? Ή πληρώνεις φινέτσα στο haori καί είναι κατώτερο μηχανήμα?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έγινε εγκατάσταση tcl από Κωτσόβολο στην Αθήνα. Δυστυχώς έλειπα δουλειά και ήταν η γυναίκα σπίτι. Από το ραντεβού είχαμε τονίσει ότι θέλουμε αντλία κενού, η απάντηση θετική. Με την είσοδο του μάστορα η πρώτη ερώτηση της γυναίκας είναι αν έφερε και θα βαλει αντλία , απαντάει φυσικά. Κάνει την εγκατάσταση και κάνει απλή εξαέρωση. Ρωτάει η γυναίκα που είναι η αντλία; Δε χρειάζεται απαντά δεν έχει φέρει μαζι του. Μιλάω μαζί του, μου λέει έκανε εξαέρωση είναι το ίδιο, "έτσι το κάνω εγώ και άλλοι 15 ψυκτικοί που ξέρω, η εταιρεία γράφει υπερβολές συνεργάζομαι με τουρνικιωτη και μιτσουμπισι δεν έχεις θέμα με εγγύηση έχει γίνει απόλυτα σωστή εγκατάσταση". Δε ξέρει ο Γιαπωνέζος και η εταιρεία και ξέρει ο μπάρμπα Μήτσος που μαθητεύσες; Ακολούθησαν και άλλα, ειδικά ότι είπε ψέματα  όταν μπήκε σπίτι ότι έχει φέρει και θ βάλει. δυστυχώς είχε υπογράψει για την καλή εγκατάσταση η γυναίκα. Θα έρθει τη δεύτερα για αντικραδασμικα και αντλία λέει, ενώ έχει κυκλοφορήσει το ψυκτικό στο κύκλωμα. Είμαι μες τα νεύρα

Επεξ/σία από Skoundouflis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Skoundouflis είπε

Μόλις έγινε εγκατάσταση tcl από Κωτσόβολο στην Αθήνα. Δυστυχώς έλειπα δουλειά και ήταν η γυναίκα σπίτι. Από το ραντεβού είχαμε τονίσει ότι θέλουμε αντλία κενού, η απάντηση θετική. Με την είσοδο του μάστορα η πρώτη ερώτηση της γυναίκας είναι αν έφερε και θα βαλει αντλία , απαντάει φυσικά. Κάνει την εγκατάσταση και κάνει απλή εξαέρωση. Ρωτάει η γυναίκα που είναι η αντλία; Δε χρειάζεται απαντά δεν έχει φέρει μαζι του. Μιλάω μαζί του, μου λέει έκανε εξαέρωση είναι το ίδιο, "έτσι το κάνω εγώ και άλλοι 15 ψυκτικοί που ξέρω, η εταιρεία γράφει υπερβολές συνεργάζομαι με τουρνικιωτη και μιτσουμπισι δεν έχεις θέμα με εγγύηση έχει γίνει απόλυτα σωστή εγκατάσταση". Δε ξέρει ο Γιαπωνέζος και η εταιρεία και ξέρει ο μπάρμπα Μήτσος που μαθητεύσες; Ακολούθησαν και άλλα, ειδικά ότι είπε ψέματα  όταν μπήκε σπίτι ότι έχει φέρει και θ βάλει. δυστυχώς είχε υπογράψει για την καλή εγκατάσταση η γυναίκα. Θα έρθει τη δεύτερα για αντικραδασμικα και αντλία λέει, ενώ έχει κυκλοφορήσει το ψυκτικό στο κύκλωμα. Είμαι μες τα νεύρα

Αχ αχ αχ . 

Αν θέλεις να το τραβήξεις στα άκρα, στέλνεις email στον κωτσοβολο περιγράφοντας ακριβώς το τι έγινε με καταγγελία και στον συνήγορο του καταναλωτή απαιτώντας αντικατάσταση συσκευής και όχι διορθωτικά μέτρα. 

Τουλάχιστον έβαλαν το σωστό μήκος; 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Skoundouflis είπε

Μόλις έγινε εγκατάσταση tcl από Κωτσόβολο στην Αθήνα. Δυστυχώς έλειπα δουλειά και ήταν η γυναίκα σπίτι. Από το ραντεβού είχαμε τονίσει ότι θέλουμε αντλία κενού, η απάντηση θετική. Με την είσοδο του μάστορα η πρώτη ερώτηση της γυναίκας είναι αν έφερε και θα βαλει αντλία , απαντάει φυσικά. Κάνει την εγκατάσταση και κάνει απλή εξαέρωση. Ρωτάει η γυναίκα που είναι η αντλία; Δε χρειάζεται απαντά δεν έχει φέρει μαζι του. Μιλάω μαζί του, μου λέει έκανε εξαέρωση είναι το ίδιο, "έτσι το κάνω εγώ και άλλοι 15 ψυκτικοί που ξέρω, η εταιρεία γράφει υπερβολές συνεργάζομαι με τουρνικιωτη και μιτσουμπισι δεν έχεις θέμα με εγγύηση έχει γίνει απόλυτα σωστή εγκατάσταση". Δε ξέρει ο Γιαπωνέζος και η εταιρεία και ξέρει ο μπάρμπα Μήτσος που μαθητεύσες; Ακολούθησαν και άλλα, ειδικά ότι είπε ψέματα  όταν μπήκε σπίτι ότι έχει φέρει και θ βάλει. δυστυχώς είχε υπογράψει για την καλή εγκατάσταση η γυναίκα. Θα έρθει τη δεύτερα για αντικραδασμικα και αντλία λέει, ενώ έχει κυκλοφορήσει το ψυκτικό στο κύκλωμα. Είμαι μες τα νεύρα

Απλά δεν το πειράζεις το μηχάνημα τώρα, θα στο κάνουν χειρότερο. Αυτά να τα βλέπουνε όσοι ακούνε δωρεάν και 70 ευρώ, το βασικότερο είναι πόσα γίνονται που δεν τα ξέρεις και δεν τα βλέπεις κιόλας. Βάλε τα αντικραδασμικά και μην βάλει πάνω μανόμετρα ή αντλία για "εφέ". Εδώ τα κάνουνε αυτά σε μηχανήματα που κάνουν 1000+ ευρώ στο tclaki θα λυπηθούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

και στον συνήγορο του καταναλωτή

Στον Κωτσοβολο εννοειται και φυσικα καλυτερα ΜΗΝ το πειραξουν πια το μηχανημα.

Στον Συνηγορο τι θα κερδισει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Στον Κωτσοβολο εννοειται και φυσικα καλυτερα ΜΗΝ το πειραξουν πια το μηχανημα.

Στον Συνηγορο τι θα κερδισει?

Κάποια στιγμή πρέπει να αρχίζουν να τους βάζουν χέρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν και νέος ρε γμτ, δεν ήταν κανένας 45+ να βαριέται, έχω ένα μιτσουμπισι fh35 στο σαλόνι, ξέρω τι πάει να πει αντλία, ήξερε και η γυναίκα, του λέω από πριν από το τηλέφωνο το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μπει 10 - 15 λεπτά η αντλία όπως λέει το μανουαλ "Λειτουργήστε την αντλία κενού για 10-15 λεπτά μέχρι 
να επιτευχθεί ένα απόλυτο κενό 10 mm Hg." Και τουλάχιστον 3 μέτρα σωλήνα και πληρωνω παραπάνω. Ναι λέει. Το θέμα τώρα είναι που το λειτούργησε να δοκιμάσει αν δουλεύει και κυκλοφόρησε το υγρό έχει νόημα η αντλία; Δε πρέπει να μαζέψει το ψυκτικό υγρό όπως στην εγκατάσταση να κάνει κενό και να το ξανά απελευθέρωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Κάποια στιγμή πρέπει να αρχίζουν να τους βάζουν χέρι. 

Ειδικα μεσα σε αυτον τον οργασμο λογω επιδοτησης, δεν υπαρχει περιπτωση ουτε ο κωτσοβολος να τους τραβηξει το αυτι, τους εχουν ολοι αναγκη.

Πιο καλα να βρει τα στοιχεια του απο την αποδειξη και να βαθμολογησει δεοντως στο google ΑΝ εχει καταστημα ο ψυκτικος, με μερικους γνωστους ακομη για μειωση βαθμολογιας.

4 λεπτά πριν, Skoundouflis είπε

έχει νόημα η αντλία;

Τωρα μαλλον οχι, απλα ΑΝ σου στελνανε τον ιδιο ψυκτικο για "διορθωση" θα ηταν καλο να του φας τον χρονο με αποτελεσμα να το σκεφτει να μην το ξανακανει(λεμε τωρα...) και ροκανισε του τον χρονο απλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, είμαι σχεδόν έτοιμος να κλείσω αυτό το midea. Θα εκτιμούσα αν κάποιος τεκμηριωμένα θα μου πρότεινε ότι δεν είναι καλή επιλογή καθώς βάσει τεχν. χαρακτηριστικών δείχνει αξιόλογο και σε συνδυασμό με τα 100 ευρώ επιστροφή και την  δωρεάν τοποθέτηση γίνεται πιο ελκυστικό. 

Υ.Γ χρειάζεται αντλία ?

Επεξ/σία από genesis4gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω και γω την εμπειρία μου με δωρεάν εγκατάσταση από Κωτσόβολο. Καταρχάς από τη. Εξυπηρέτηση του Κωτσόβολου είμαι απόλυτα ευχαριστημένος . Είχαν έρθει δύο παλικάρια που μου αφήσανε μία τρύπα έξω μεγάλη χωρίς να τη στοκαρουν. Έβγαλα φωτογραφία και την έστειλα στον Κωτσόβολο, την άλλη μέρα με πήραν από τον Κωτσόβολο μου ζήτησαν συγνώμη και μου είπαν θα το διορθώσουν. Την ίδια μέρα με πήραν τηλέφωνο οι ψυκτικοί και μου είπαν ότι θα έρθουν την επόμενη μέρα να τα στοκάρουν όπως και έγινε. Το συμπέρασμά μου είναι ότι δεν φταίει ο Κωτσόβολος αλλά η τεχνικοι. Κατήγγειλε στον Κωτσόβολο και να δεις πως θα τρέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Specs είπε

Ειδικα μεσα σε αυτον τον οργασμο λογω επιδοτησης, δεν υπαρχει περιπτωση ουτε ο κωτσοβολος να τους τραβηξει το αυτι, τους εχουν ολοι αναγκη.

Πιο καλα να βρει τα στοιχεια του απο την αποδειξη και να βαθμολογησει δεοντως στο google ΑΝ εχει καταστημα ο ψυκτικος, με μερικους γνωστους ακομη για μειωση βαθμολογιας.

Τωρα μαλλον οχι, απλα ΑΝ σου στελνανε τον ιδιο ψυκτικο για "διορθωση" θα ηταν καλο να του φας τον χρονο με αποτελεσμα να το σκεφτει να μην το ξανακανει(λεμε τωρα...) και ροκανισε του τον χρονο απλα...

Θα το κυνηγούσα φουλ μέχρι να μου έρθουν για αντικατάσταση συσκευής και εγκατάσταση όπως προβλέπεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τουλάχιστον έβαλαν το σωστό μήκος; 

Κοντά στα 2.5 μέτρα έβαλε, δεν έβαλε 3. Πολύ παπατζιλικι, πολύ ψέμα, αυτό με τρέλανε. Του έλεγα ρε μεγάλε γιατί μου είπες ότι έφερες αντλία, από εχτές τα λέγαμε, μπαίνεις σπίτι μου και σε ρωτάει η γυναίκα και λες έχω φέρει και θα βαλω; Του είπα τώρα  έγινε έγινε, έτρεξε το υγρό πάει, μη μου πουλάς παπα και μαστοριλικια ότι έτσι γίνεται άσε τα ψέματα, δε ξέρουν οι εταιρείες και ξέρει ο μάστορας στην Ελλάδα; τίποτα αυτός, με άριστα την έβγαλε τη σχολή ψυκτικού στο μάθημα του παπά. Και η γυναίκα το κατάλαβε κι μου έστειλε φωτό.Του λέω ωραία λοιπόν, η εγκατάσταση δεν έχει ολοκληρωθεί, θα υπογράψουμε Δευτέρα που θα έρθεις, δυστυχώς είχε υπογράψει η γυναίκα 

IMG_20220625_133947.jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Skoundouflis είπε

Κοντά στα 2.5 μέτρα έβαλε, δεν έβαλε 3. Πολύ παπατζιλικι, πολύ ψέμα, αυτό με τρέλανε. Του έλεγα ρε μεγάλε γιατί μου είπες ότι έφερες αντλία, από εχτές τα λέγαμε, μπαίνεις σπίτι μου και σε ρωτάει η γυναίκα και λες έχω φέρει και θα βαλω; Του είπα τώρα  έγινε έγινε, έτρεξε το υγρό πάει, μη μου πουλάς παπα και μαστοριλικια ότι έτσι γίνεται άσε τα ψέματα, δε ξέρουν οι εταιρείες και ξέρει ο μάστορας στην Ελλάδα; τίποτα αυτός, με άριστα την έβγαλε τη σχολή ψυκτικού στο μάθημα του παπά. Και η γυναίκα το κατάλαβε κι μου έστειλε φωτό.Του λέω ωραία λοιπόν, η εγκατάσταση δεν έχει ολοκληρωθεί, θα υπογράψουμε Δευτέρα που θα έρθεις, δυστυχώς είχε υπογράψει η γυναίκα 

IMG_20220625_133947.jpg

Εμπλεξες,αλλα σκιστους τον χιτλερ μεσω Κωτσοβολου,σιγουρα θα πετυχεις πολλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...