Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.Για την επιδοτηση μπορουμε σε αυτο το νημα να συζητησουμε ή σε καποιο αλλο?Η ερωτηση μου ειναι τα ac. με ονομαατικη πχ 14Κ 16Κ 22Κ btu σε ποια κατηγορια εντασσονται.Προσωπικα σκεφτομαι ενα toshiba himori 16K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, stelios85 είπε

καλησπερα.Για την επιδοτηση μπορουμε σε αυτο το νημα να συζητησουμε ή σε καποιο αλλο?Η ερωτηση μου ειναι τα ac. με ονομαατικη πχ 14Κ 16Κ 22Κ btu σε ποια κατηγορια εντασσονται.Προσωπικα σκεφτομαι ενα toshiba himori 16K.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μπερδευτεί λίγο.. έκανα ξανά υπολογισμό, έβαλα παραπάνω τετραγωνικά γιατί δεν είχα υπολογίσει τον διάδρομο έξω από τα πίσω δωμάτια (ανέβασα στα 55 από 45 να είμαι μέσα), έβαλα ίδιες μονώσεις κτλ και απλά 2 παράθυρα αντί για 3 γιατί στην ουσία είναι 2 πολύ μίνι παραθυράκια (60x1) και ένα μεγάλο και έπεσε ο υπολογισμός στα 5085 (γύρω στα 17000btu δηλαδή).

Παρόλα αυτά έχω μπει στην διαδικασία λόγω των τετραγωνικών και για να είμαι πιο σίγουρος (γιατί άμα έχει γίνει λάθος υπολογισμός την πατήσαμε) να πάω σε μεγαλύτερο από 18ρι.

Έπεσε το μάτι μου στο Daikin ATXC60C (όχι B που είχατε οι περισσότεροι) που είναι σε "προσφορά" στα γνωστά καταστήματα (απλά όσο τα σκρουτζομάγαζα το έχουν) στα 950 και σε συνδυασμό με δωρεάν εγκατάσταση δεν ακούγεται άσχημο.. Δεν περιμένω να έχουν μεγάλη σχέση με τα ATXM που έχω Αθήνα αλλά από το να πάω σε κάνα Sendo...

Και θέλω να ρωτήσω.. θεωρείτε ότι 22000 που είναι αυτό (αν είναι γιατί αλλού βλέπω 22000 αλλού 21000), θα αρκεί για τον χώρο σε σχέση με ένα 18ρι? εννοείται θα περαστεί καλώδιο από δική του ασφάλεια (με το αν θα μπει πρίζα έχω ενδοιασμούς ακόμα γιατί θέλω να το μετράω μεν αλλά να αντέχει και η πρίζα)

Έχει κανένας το ATXC-C να μου πει συμπεριφορά σε κατανάλωση και πλαστικά; Για τα B είδα κριτικές που από την μια έλεγαν πως καίει σχετικά λίγο και έχει καλή συμπεριφορά και ταυτόχρονα άλλους που έλεγαν όχι ζητάνε 28 και 29 και φτάνει ο χώρος 24 (προφανώς λόγο θέσης αισθητήρα θερμοκρασίας και έλλειψης ifeel). Το ότι εμένα έχει απο πάνω πλάκα και μετά σκεπή, όσο και καλή μόνωση να έχει, με αγχώνει λίγο το ότι ο αισθητήρας θα είναι εκεί πάνω.

Στα 950 που είναι αυτό ή έστω λίγο παραπάνω, υπάρχει κάτι καλύτερο σε 20000+? Επαναλαμβάνω πως θα είναι κυρίως για ψύξη χωρίς να αποκλείεται καθόλου η βοήθεια στην θέρμανση

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, να προσθέσω και εγώ ότι η εμπειρία μου είναι ότι η επίσημη αντιπροσωπία της DAIKIN προσφέρει το ΙΔΙΟ service σε όλα τα μηχανήματα είτε είναι σειρα F ή Α. 

Είχα ένα θέμα πριν 2 χρόνια σε ένα απο τα ATXF35b και πήρα την αντιπροσωπεία. Τους είπα οτι ειναι αγορασμένο απο ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ και απλά μου ζήτησαν σειριακό. Ήρθαν και έσφιξαν μια βίδα (που ήταν λάθος απο την εγκατάσταση) και όλα καλά. Όταν ζήτησα αλλαγή πλακέτας, ήρθε ο τεχνικός της DAIKIN και έκανε software update σε όλα τα κλιματιστικα χωρίς να κάνει διακρίσεις ανάμεσα σε F και Α. 

Η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι τα 5 χρόνια εγγύησης στα F έναντι τα 3 στα Α. Αλλά που έχεις πληρώσει διότι τα F είναι συνήθως λίγο πιο ακριβά απο τα Α(για να βγάζουν κάτι παραπάνω οι BLUE DEALERS). 

Τα μηχανήματα είναι ίδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Γιατί κατάλαβαν ότι το 3,5 offset είναι δυσλειτουργία ρε φίλε δε παίζει αυτό το νούμερο είναι εντελώς άκυρο , εσυ το θεωρείς φυσιολογικό το 3,5 για το οποιοδήποτε κλιματιστικό για οποία μάρκα και αν μιλάμε , είναι δυνατόν να κάνει 200 επανεκκινήσεις τη μέρα και να είναι φυσιολογικό που μου έλεγε ο άλλος από τηνservice one ,  μου λεε8 μια χαρά είναι , άμα είναι μια χαρά πάρτο σπίτι σου του είχα πει και έκανε τον Αλέκο ,γιατί νομίζεις έγινε όλη αυτή η μανούρα μετά 

Μάλλον 3 χρόνια πορεύομαι με κλιματιστικό που δυσλειτουργει...

Το Toyotomi που έχει offset +5 γιατι δε φωνάζεις να στο φτιάξουν?
image.png.e65968c27e49fcb1a5bedc2409868dff.png

image.png.1febbd570774f2aa25935e972afa1fef.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Μάλλον 3 χρόνια πορεύομαι με κλιματιστικό που δυσλειτουργει...

Το Toyotomi που έχει offset +5 γιατι δε φωνάζεις να στο φτιάξουν?
image.png.e65968c27e49fcb1a5bedc2409868dff.png

image.png.1febbd570774f2aa25935e972afa1fef.png

Το πάνω είναι το περφερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να προσθέσω και κάτι ακόμα που ίσως ενδιαφέρει και ίσως έχει να κάνει με τους χώρους που έχω τα κλιματιστικά. ΔΕΝ είμαι πιο ευχαριστημένος απο τα μηχανήματα ΜΕΤΑ το software update. Μπορώ να πώ ότι στην θέρμανση είμαι λιγότερο ικανοποιημένος, οπότε ίσως η αρχική ρύθμιση του εργοστασίου να ήταν μια χαρά. Όσο για τους συμπιεστές, έχω δουλέψει 23 κλιματιστικά τα τελευταια 25 χρόνια...δεν έχει πάθει κανένας συμπιεστής ποτέ τίποτα. Πρέπει να είναι σπάνια η βλάβη σε συμπιεστή. Και πάλι ΔΕΝ είμαι ειδικός, σας λέω απλά τις παρατηρήσεις μου.

Τα 23 κλιματιστικά που αναφέρω είναι 7 DAIKIN, 3 MITSUBISHI HEAVY, 7 FUJITSU, 2 TOSHIBA, 1 SHARP, 1 SANYO ,1 AIRWELL και 1 MORRIS(TCL). Δέν έχει υπάρξει βλάβη σε συμπιεστή. Απλά κάποια αποσύρθηκαν επειδή ήταν ασύμφορα στην χρήση πλέον. 

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

liak αυτη τη στιγμη δε ρωταω να με συμβουλευσετε αν ειναι καλη επιλογη το 16αρι της toshiba που θελω να βαλω,αλλα τα ac που εχουν ονομαστικη 14Κ ,16Κ,22K btu αν γνωριζει καποιος σε ποια κατηγορια του προγραμματος ανηκουν.Δλδ αν το 16αρι της Τοshiba παιρνει επιδοτηση για 18.000 btu ή 12.000 btu.

Κωτσοβολο που ρωτησα δεν γνωριζαν ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Μάλλον 3 χρόνια πορεύομαι με κλιματιστικό που δυσλειτουργει...

Το Toyotomi που έχει offset +5 γιατι δε φωνάζεις να στο φτιάξουν?
image.png.e65968c27e49fcb1a5bedc2409868dff.png

image.png.1febbd570774f2aa25935e972afa1fef.png

Γιατι δεν δουλεύει σα πριόνι και όλα τα θερμόμετρα αφφου το λειτουργώ με ,i feel δεν έχει απόκλιση πάνω από ένα βαθμό 

Τώρα αν εσύ πλήρωσες ένα σκασμο λεφτά και σε βολεύει αυτή η λειτουργία μπράβο σου 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γιατι δεν δουλεύει σα πριόνι και όλα τα θερμόμετρα αφφου το λειτουργώ με ,i feel δεν έχει απόκλιση πάνω από ένα βαθμό

Τελικα το +3.5 ειναι δυσλειτουργία, το +5 φυσιολογικό...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τελικα το +3.5 ειναι δυσλειτουργία, το +5 φυσιολογικό...

Στη πράξη είναι το θέμα τι γίνεται αλλά αυτό βλέπω το παραβλέπεις γιατί απλά θες να λες ότι έχεις daikin και δε βαριέσαι ,μάρκα να είναι και ότι να ναι 

Μου θυμίζεις τον κρητικό toshiba και τα μυαλά στα κάγκελα 

Πάντως κάνε ένα τηλέφωνο στη daikin μπορεί και να στο φτιάξουν 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας , λόγο προγράμματος θα αλλάξω και εγώ το κλιματιστικό που έχω ( ένα Fujitsu 14BTU ASY14RSE-W). Επειδή το χρηματικό ποσό που θέλω να δώσω δεν είναι και πολύ μεγάλο κοιτάω σε κάτι πιο οικονομικό αλλά με καλή ποιότητα. Να αναφέρω επίσης ότι το χρησιμοποιώ μόνο το καλοκαίρι. Θέλω να ρωτήσω κλιματιστικά όπως Midea,Carrier, Bosch(;) θα με καλύψουν; Αξίζει περισσότερο πχ. το Daikin ATXC35C Siesta; Σκέπτομαι να πάω σε 12BTU.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stelios85 είπε

liak αυτη τη στιγμη δε ρωταω να με συμβουλευσετε αν ειναι καλη επιλογη το 16αρι της toshiba που θελω να βαλω,αλλα τα ac που εχουν ονομαστικη 14Κ ,16Κ,22K btu αν γνωριζει καποιος σε ποια κατηγορια του προγραμματος ανηκουν.Δλδ αν το 16αρι της Τοshiba παιρνει επιδοτηση για 18.000 btu ή 12.000 btu.

Κωτσοβολο που ρωτησα δεν γνωριζαν ακομα.

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2462022 63142 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2462022 63603 μμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την επιδοτηση βγανει 1068 ευρω.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-perfera-atxm-arxm50r9-klimatistiko-18-000-btu-h_3665119

Και αυτο 588

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-18nxd6-i-o-klimatistiko-18-000-btu-h_3948676

Στα χαρακτηριστικα σαν αποδοση υπερεχει το Midea και σε θερμανση και σε ψυξη.

Ομως βλεπω το ευρος λειτουργιας στο Midea ειναι αισθητα μικροτερο, ειδικα στο ποσο χαμηλα κατεβαινει.

Παντως 600 ευρω για 18αρι ειναι καλα νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...