Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/6/2022 στις 11:04 ΠΜ, Specs είπε

Τι δειχνει η εφαρμογη του coolseer απο μονη της? εννοω εχει και διαγραμματα? η αυτο που εβαλες ειναι παλι με grafana και λοιπες διαδικασιες? το ρωταω γιατι το επιπεδο γνωσεων μου μετα δυσκολιας εφτασε να παιρνω διαγραμματα απο το Hs-110 μεσω github.

Με tuya παίζουν και όχι είναι απλοϊκά αυτά που δείχνουν, απλά την τρέχουσα κατανάλωση/τάση/ρεύμα και για κάθε μήνα ανα ημέρα τι έγινε συγκεντρωτικά. Απλοϊκά τα δείχνει και το hs110.. μέσω home assistant είναι το γράφημα αλλά το default ιστορικό που δείχνει απο μόνο του (grafana θέλει αρκετό χέρι..). Βέβαια για να στήσω τις συγκεκριμένες πρίζες να δείχνουν τρέχουσα/ημερήσια/μηνιαία κατανάλωση έπρεπε να γράψω scripts ενώ hs110 παίζουν απευθείας αφού τα στέλνει η ίδια η πρίζα.. οπότε δεν τις προτείνω για μη γνώστες. Απλά εμένα οι hs110 είχαν bug (για να είχαν όλες ίσως είναι κάτι σε εμένα.. πχ δεν πετάει απο γείωση το σπίτι) και μια φορά στις 10 ή 20 ή παραπάνω μέρες έκαναν ένα στιγμιαίο restart. Αν θες κάτι παραπάνω σε pm μην βγαίνουμε offtopic :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ξέρω ότι τα midea έχουν καλή διαχείριση με το homeassistant. Αλλά δεν ξέρω τι θέλεις να κάνεις ούτε ποια άλλα μοντέλα θα σου προσφέρουν αυτά που θέλεις. Νομίζω και τα morris/tcl που είναι tuya.

Είχες ανεβάσει φωτογραφίες από το πρόγραμμα του τεχνικού με το μηχάνημα να παίζει στο 3.5 offset.

Πες μου λοιπόν για ποιον άλλον λόγο να μπουν στον κόπο να προγραμματίσουν την πλακέτα (γιατί αυτό έγινε ουσιαστικά, δεν είχε βλάβη η πλακέτα που έβγαλαν) σε άλλο offset παρά μόνο για να σε ικανοποιήσουν.

Αν ειχε 5 η 7 offset δεν θα ήταν πρόβλημα; Επειδη κάτι δουλευει δεν σημαινει οτι δουλέυει "σωστά" οπως το σχεδίασαν.

Πχ κάποιος μπορει να μπέρδεψε F με C , και νόμιζε οτι έπρεπει να εισάγει το offset σε F ενω ήθελε το συγκεκρίμενο μηχάνημα σε C.  Ετσι έβαλε 3.5C.. αντι για 2C (η 3.5F) 

Λάθος τους ηταν και το διορθώσαν.

Αν δεν ηταν λάθος ΔΕΝ θα το διορθώναν, πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Γιατί κατάλαβαν ότι το 3,5 offset είναι δυσλειτουργία ρε φίλε δε παίζει αυτό το νούμερο είναι εντελώς άκυρο , εσυ το θεωρείς φυσιολογικό το 3,5 για το οποιοδήποτε κλιματιστικό για οποία μάρκα και αν μιλάμε 

Δεν μπορώ να ξέρω αν το 3.5 είναι προβληματικό ή όχι. Τι είμαι; Σχεδιαστής; Εκεί το έβαλαν. Δεν είχαν τους λόγους τους; Που να ξέρουμε εμείς; Έκαναν την έρευνά τους και αποφάσισαν να το βάλουν εκεί. Είμαστε εμείς πιο έξυπνοι; Μπορεί πάντως μετά από αυτό να αποφάσισαν αλλαγές . Μπορεί και όχι. Δεν ξέρουμε ακόμη 100% τι γίνεται πχ στο c. Δεν έχει βρεθεί ακόμη κάποιος να μας δείξει.

Αλλά αυτό είναι άσχετο. Το εργοστάσιο αποφάσισε 3.5 offset. Το κλιματιστικό σου έπαιζε εκεί ακριβώς. Άρα δεν είχε βλάβη.

Διαφωνούμε;

Όχι.

Ήρθε λοιπόν η daikin ελλάς και σε συνεννόηση με το εργοστάσιο, μας έβαλαν άλλη ρύθμιση. 0.5C. Παίζει καλύτερα; Ναι όσον αφορά τη διατήρηση της θερμοκρασίας στον χώρο μας πάντα και για την ελλάδα. Σε άλλο κλίμα ίσως δημιουργούσε πρόβλημα.

Ήταν υποχρεωμένη να το κάνει; Για μένα όχι. Ήταν ρίσκο γιατί μπορεί εμείς να λέγαμε ότι το 0.5 είναι λίγο, οπότε έλα για 1.5 και μετά να ήταν πολύ κ.ο.κ. Και κόστισε σε χρήμα. Προσωπικά ανέβηκαν πολύ στα μάτια μου που μπήκαν στη διαδικασία αυτή. respect.

ΥΓ Το asyg24klca έχει 2C.

Προβληματικό και αυτό;

Κοίτα τι κάνει στο +2.

1915426128_Annotation2020-08-18162749.jp

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αν ειχε 5 η 7 offset δεν θα ήταν πρόβλημα; Επειδη κάτι δουλευει δεν σημαινει οτι δουλέυει "σωστά" οπως το σχεδίασαν.

Πχ κάποιος μπορει να μπέρδεψε F με C , και νόμιζε οτι έπρεπει να εισάγει το offset σε F ενω ήθελε το συγκεκρίμενο μηχάνημα σε C.  Ετσι έβαλε 3.5C.. αντι για 2C (η 3.5F) 

Λάθος τους ηταν και το διορθώσαν.

Αν δεν ηταν λάθος ΔΕΝ θα το διορθώναν, πιστευω.

Αν συνέβαινε τόσο χοντρό λάθος θα έπρεπε να κάνουν πρόγραμμα ανάκλησης ή κατοίκον αλλαγή σε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν μπορώ να ξέρω αν το 3.5 είναι προβληματικό ή όχι. Τι είμαι; Σχεδιαστής; Εκεί το έβαλαν. Δεν είχαν τους λόγους τους; Που να ξέρουμε εμείς; Έκαναν την έρευνά τους και αποφάσισαν να το βάλουν εκεί. Είμαστε εμείς πιο έξυπνοι; Μπορεί πάντως μετά από αυτό να αποφάσισαν αλλαγές . Μπορεί και όχι. Δεν ξέρουμε ακόμη 100% τι γίνεται πχ στο c. Δεν έχει βρεθεί ακόμη κάποιος να μας δείξει.

Αλλά αυτό είναι άσχετο. Το εργοστάσιο αποφάσισε 3.5 offset. Το κλιματιστικό σου έπαιζε εκεί ακριβώς. Άρα δεν είχε βλάβη.

Διαφωνούμε;

Όχι.

Ήρθε λοιπόν η daikin ελλάς και σε συνεννόηση με το εργοστάσιο, μας έβαλαν άλλη ρύθμιση. 0.5C. Παίζει καλύτερα; Ναι όσον αφορά τη διατήρηση της θερμοκρασίας στον χώρο μας πάντα και για την ελλάδα. Σε άλλο κλίμα ίσως δημιουργούσε πρόβλημα.

Ήταν υποχρεωμένη να το κάνει; Για μένα όχι. Ήταν ρίσκο γιατί μπορεί εμείς να λέγαμε ότι το 0.5 είναι λίγο, οπότε έλα για 1.5 και μετά να ήταν πολύ κ.ο.κ. Και κόστισε σε χρήμα. Προσωπικά ανέβηκαν πολύ στα μάτια μου που μπήκαν στη διαδικασία αυτή. respect.

ΥΓ Το asyg24klca έχει 2C.

Προβληματικό και αυτό;

Κοίτα τι κάνει στο +2.

1915426128_Annotation2020-08-18162749.jp

Όλα θα πέσουν κάποια στιγμή σε λουμπα δεν είναι όμως by default αυτή η λειτουργία , αυτό είναι εξαίρεση που γίνεται και στο Fujitsu που δείχνεις και στο Toshiba που έχει τύχει να το κάνει σε μένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν συνέβαινε τόσο χοντρό λάθος θα έπρεπε να κάνουν πρόγραμμα ανάκλησης ή κατοίκον αλλαγή σε όλα.

Εδώ δεν λέγανε ότι γίνεται πλέον επιτόπου διόρθωση για αυτά τα κλιματιστικά ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Όλα θα πέσουν κάποια στιγμή σε λουμπα δεν είναι όμως by default αυτή η λειτουργία , αυτό είναι εξαίρεση που γίνεται και στο Fujitsu που δείχνεις και στο Toshiba που έχει τύχει να το κάνει σε μένα 

Το asyg24klca αν έπαιζε στον χώρο σου, θα είχε στο μισό του χειμώνα on-off λειτουργία.

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Εδώ δεν λέγανε ότι γίνεται πλέον πει τόπου διόρθωση για αυτά τα κλιματιστικά ?

Ναι, το έχουν πει άλλα μέλη μετά από αίτημα. Αλλαγή σε 0.5 (μάλλον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μπορώ να ξέρω αν το 3.5 είναι προβληματικό ή όχι. Τι είμαι; Σχεδιαστής; Εκεί το έβαλαν. Δεν είχαν τους λόγους τους; Που να ξέρουμε εμείς; Έκαναν την έρευνά τους και αποφάσισαν να το βάλουν εκεί. Είμαστε εμείς πιο έξυπνοι; Μπορεί πάντως μετά από αυτό να αποφάσισαν αλλαγές . Μπορεί και όχι. Δεν ξέρουμε ακόμη 100% τι γίνεται πχ στο c. Δεν έχει βρεθεί ακόμη κάποιος να μας δείξει.

Αλλά αυτό είναι άσχετο. Το εργοστάσιο αποφάσισε 3.5 offset. Το κλιματιστικό σου έπαιζε εκεί ακριβώς. Άρα δεν είχε βλάβη.

Διαφωνούμε;

Όχι.

Ήρθε λοιπόν η daikin ελλάς και σε συνεννόηση με το εργοστάσιο, μας έβαλαν άλλη ρύθμιση. 0.5C. Παίζει καλύτερα; Ναι όσον αφορά τη διατήρηση της θερμοκρασίας στον χώρο μας πάντα και για την ελλάδα. Σε άλλο κλίμα ίσως δημιουργούσε πρόβλημα.

Ήταν υποχρεωμένη να το κάνει; Για μένα όχι. Ήταν ρίσκο γιατί μπορεί εμείς να λέγαμε ότι το 0.5 είναι λίγο, οπότε έλα για 1.5 και μετά να ήταν πολύ κ.ο.κ. Και κόστισε σε χρήμα. Προσωπικά ανέβηκαν πολύ στα μάτια μου που μπήκαν στη διαδικασία αυτή. respect.

ΥΓ Το asyg24klca έχει 2C.

Προβληματικό και αυτό;

Κοίτα τι κάνει στο +2.

1915426128_Annotation2020-08-18162749.jp

Αν συνέβαινε τόσο χοντρό λάθος θα έπρεπε να κάνουν πρόγραμμα ανάκλησης ή κατοίκον αλλαγή σε όλα.

Σιγα μην το καταλάβει ο μέσος χρήστης.. ειδικα αν δεν έχει μετρητη κατανάλωσης..

Αν γκρινιάξει καποιος, του το αλλάζουν.. Γιατι να ενδιαφερθούν να τα αλλάξουν ολα, και να δώσουν τροφή για κακά σχόλια απο άλλες εταιρείες...

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Σιγα μην το καταλάβει ο μέσος χρήστης.. ειδικα αν δεν έχει μετρητη κατανάλωσης..

Αν γκρινιάξει καποιος, του το αλλάζουν.. Γιατι να ενδιαφερθούν να τα αλλάξουν ολα, και να δώσουν τροφή για κακά σχόλια απο άλλες εταιρείες...

Εαν δεν είχα το μετρητή κουμπωμένο μάλλον δε θα το παίρναμε καθόλου χαμπάρι τι κάνει , εμενα πραγματικά η ανησυχία μου ήταν ότι θα βαρέσει ο συμπιεστής με αυτή τη κατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Σιγα μην το καταλάβει ο μέσος χρήστης.. ειδικα αν δεν έχει μετρητη κατανάλωσης..

Αν γκρινιάξει καποιος, του το αλλάζουν.. Γιατι να ενδιαφερθούν να τα αλλάξουν ολα, και να δώσουν τροφή για κακά σχόλια απο άλλες εταιρείες...

Αν θυμάμαι καλά και τα perfera παίζουν στο 3.5C offset οπότε νομίζω ότι είναι απλά επιλογή της συγκεκριμένης εταιρείας (για τους λόγους τους).

@Rnd1978

ορίστε εδώ, εδώ , εδώ, εδώ και εδώ.

21 λεπτά πριν, Craven είπε

Βέβαια για να στήσω τις συγκεκριμένες πρίζες να δείχνουν τρέχουσα/ημερήσια/μηνιαία κατανάλωση έπρεπε να γράψω scripts

Τα έχεις ανεβάσει στο github;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Όχι, δε γίνεται. 

Μονή λύση κάτι σε φορητό αλλά δε ξέρω αν αξίζουν τα χρήματα που ζητάνε.

δεν αξίζουν τα φορητά

1. θόρυβος τεράστιος

2. καίνε αρκετά

3. ανοιχτό μέρος του παράθυρου για τη σύνδεση του αεραγωγού

 

Ίσως μόνο αν το βάζεις στο δωμάτιο και το κλείνεις (και το παράθυρο) πριν κοιμηθείς και μετά ανεμιστήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν θυμάμαι καλά και τα perfera παίζουν στο 3.5C offset οπότε νομίζω ότι είναι απλά επιλογή της συγκεκριμένης εταιρείας (για τους λόγους τους).

@Rnd1978

ορίστε εδώ, εδώ , εδώ, εδώ και εδώ.

Τα έχεις ανεβάσει στο github;

Για τα παραπανω δεν θυμαμαι που μετράνε τις θερμοκρασίες , είναι πάνω στον αισθητηρα;  Αν το μετράει καποιος σε ενα άλλο θερμόμετρο αλλου, ναι μπορει να φαίνεται οτι είναι 3.5C το offset.

Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το ίδιο :

https://planetaklimata.com.ua/instr/Daikin/Daikin_Perfera_FTXM-R_Service_Manual_Eng.pdf

Example for wall mounted units:
▪ Target temperature = remote controller set temperature + 2.5°C.
Remote controller set temperature = 20°C
Target temperature = 20°C + 2.5°C = 22.5°C
Thermo off temperature = 24.5°C

Select the value to set the desired target temperature:
0 = –2,0°C
1 = –1,0°C
2 = 0°C (factory setting)
3 = +1,0°C
4 = +2,0°C

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Για τα παραπανω δεν θυμαμαι που μετράνε τις θερμοκρασίες , είναι πάνω στον αισθητηρα;  Αν το μετράει καποιος σε ενα άλλο θερμόμετρο αλλου, ναι μπορει να φαίνεται οτι είναι 3.5C το offset.

Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το ίδιο :

https://planetaklimata.com.ua/instr/Daikin/Daikin_Perfera_FTXM-R_Service_Manual_Eng.pdf

By default έχει 0C offset και αλλάζει:

Select the value to set the desired target temperature:
0 = –2,0°C
1 = –1,0°C
2 = 0°C (factory setting)
3 = +1,0°C
4 = +2,0°C

 

 

Δεν είναι αυτό. Το έχει και το asyg το συγκεκριμένο. Αυτό είναι ρύθμιση...της ρύθμισης του τηλεκοντρόλ (μάλιστα το asyg έχει ανά 0.5).

Δλδ εσύ του βάζεις πχ 22 και αν σου φαίνεται ότι κρατιέται χαμηλά πχ 21 λόγω διαρρύθμισης του χώρου, τότε πατάς +1 και αυτό πάει θα πάει +1 από το εργοστασιακό offset (πχ +2 στο Asyg ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι αυτό. Το έχει και το asyg το συγκεκριμένο. Αυτό είναι ρύθμιση...της ρύθμισης του τηλεκοντρόλ (μάλιστα το asyg έχει ανά 0.5).

Δλδ εσύ του βάζεις πχ 22 και αν σου φαίνεται ότι κρατιέται χαμηλά πχ 21 λόγω διαρρύθμισης του χώρου, τότε πατάς +1 και αυτό πάει θα πάει +1 από το εργοστασιακό offset (πχ +2 στο Asyg ).

Το αλλο τι έκανε "ξυπνουσε" χωρίς λογο; και αυτο το Offset, αλλάξαν;

Anyway παλια ιστορία αυτη.. το μονο που θυμαμαι ειναι έκανε On-Off ο συμπιεστής ανα 3 λεπτά..για ώρες,μέρες συνεχόμενα ... Αυτο δεν ειναι σωστό και το διορθώσαν κάπως.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...