Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με αφορμη αυτο που γραφει το εν λογω καταστημα στο site του, Το κατάστημα μας δεν θα λάβει μέρος στο πρόγραμμα ανακύκλωσης συσκευών ...

Φαινεται πως πολλοι εμποροι θα μεινουν απεξω…δεν εχουν την δυνατοτητα να μαζεψουν για ανακυκλωση και ισως ουτε καν τεχνικους συνεργαζομενους για οσα χρειαζεται.

Παντως επειδη εχω εκτος απο Αθηνα και Θεσσαλονικη, ενδιαφερον για αντικαταστασεις του κυκλου μου , σε δυο ακομη πρωτευουσες νομων, οι τοπικοι εμποροι, μικρα μαγαζια, που απευθυνθηκα, μου δηλωσαν πως αναλαμβανουν για ολη την χωρα, εχουν τον τροπο τους για παραδοδη, παραλαβη και εγκατασταση και φυσικα και για μη λειτουργικα κλιματιστικα και τι σε νοιαζει εσενα κλπ κλπ

προβλεπεται παρτι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!

Σε σχέση με τα 24άρια που μου πρότεινες. μήπως αυτό https://www.skroutz.gr/s/23733657/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR71VF-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html είναι καλύτερη επιλογή δεδομένου ότι δεν το χρειάζομαι για θέρμανση;

Για τα Midea δεν έχω καθόλου εικόνα σαν μάρκα. Είναι καλά τα air-condition τους; Γενικά ποιες μάρκες θεωρούνται καλές; Την mitsubishi στο μυαλό μου την έχω για top.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα

1. Ποσό που διαθέτουμε : περίπου 1000€ μαζί με το κουπόνι του προγράμματος ανακύκλωσης συσκευών 

2. αντικατάσταση παλιού. Gree inverter 9000 btu 10ετιας . Μη επαρκές για τον χώρο που θέλω 

3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο αλλά θα γίνει χρήση του κουπονιού αντικατάστασης για το πρόγραμμα ανακύκλωσης συσκευών 

4. Χρήση κλιματιστικού αποκλειστικά για ψύξη,η θέρμανση είναι αδιάφορη

5. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ. Ενιαίος χώρος περίπου 40τμ σαλονοκουζινα.

6. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Βέροια με 40C το καλοκαίρι και -8C τον χειμώνα 

7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα αλλά αν πρέπει να γράψω κάτι θα ήθελα όσο το δυνατών χαμηλότερη κατανάλωση και να είναι αθόρυβο 

8. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κέλυφος με ενεργειακά κουφώματα και τζάμια και μονωμένη πλάκα κάτω από κεραμοσκεπή. Ψηλοταβανη μονοκατοικία ανοικτή από παντού 

9. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

για 22c τα αποτελέσματα είναι:

3961.37Watt

 

3406.70KCal/h

 

99.3Watt/m^2

 

85.17KCal/h/m^2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Θα συμφωνήσω μαζί σου στο γεγονός ότι το μηχάνημα θα έχει λιγότερα on-off, σε χώρο όμως με αρκετές απώλειες όπου το κλιματιστικό θα χρειαστεί να δουλεψει αρκετά. 

Όπως φαίνεται στο διάγραμμα είναι από λειτουργία του κλιματιστικού τον Ιανουάριο όπου χρειάζεται να δουλεύει αρκετά. 

Λίγες απώλειες με follow me ... ίσον υπερθέρμανση  ή υπερψυξη... και μεγάλη διακυμανση στη θερμοκρασία χώρου ανάμεσα στα on-off 

Και άλλη μια εικόνα χίλιες λέξεις... 

Διακυμαση θερμοκρασίας με follow me από 27.5 - 24.5

Χωρίς follow me 27 - 26

Σε χώρο με λίγες ανάγκες τη συγκεκριμένη περίοδο... Χτες βράδυ... Σε 8 περίπου ώρες έκανε 3 on-off,  τίποτα το τρελό δηλαδή αλλά κράτησε πιο σωστά τη θερμοκρασία στο χώρο... Φαντάσου να πας για ύπνο με 27.5 και η θερμοκρασία μετά να κατέβει 24.5  και μετά να ανέβει ξανά στους 27.5 για να ξαναπάρει το μηχάνημα... Μια ζεστή,  μια κρύο... 

Κρατάω και μια πιθανότητα να εξαρτάται και από το μηχάνημα οπότε θα μπορούσαμε να βγάλουμε καλύτερο συμπερασμα αν μας έβαζες και μια ανάλογη εικόνα λειτουργίας τώρα σε ψύξη αυτήν την περίοδο. 

Screenshot_2022-06-24-04-59-15-874.jpeg

Παρόμοια συμπεριφορά είχα στα δύο sendo. Με follow me η θερμοκρασία στα δωμάτια έπαιζε μέχρι και 3 βαθμούς. Χωρίς follow 1,5 βαθμό το πολύ με συχνά on off βέβαια. Αυτός ήταν και ο λόγος που τελικά δεν τα δούλεψα ποτέ με το follow ενεργοποιημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, dimostr είπε

Ούτε συνδετήρα 

το θεμα ειναι να μην χαλάσει... όσο δεν βγαζει ζημιες με την δεδομενη αποδοση και οικονομια εγω θα συνεχισω να ειμαι ευχαριστημενος απο τα atxc25c.

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα για να δεις οτι δεν υπερβαλλω! Στο δωματιο του μικρου συμφωνα με το p110 δουλεψε από τις 0:00 μέχρι τις 8:45 και εκαψε 0,7kwh με ζητηση 28. Ενταξει μιλαμε για συγχρονο σπίτι σε μονωσεις κλπ αλλά και πάλι μιλάμε για ελάχιστη κατανάλωση! Τα ίδια και στην δική μου κρεβατοκάμαρα!  Που να το πω και να με πιστέψουν αν δεν δειξω τις σχετικες εφαρμογες! Εκτός και αν μετρανε λάθος τα p110 οπότε παω πάσο!

Συγκριτικα στο σαλόνι χθες, το χαόρι με ζητηση 27  από τις 11:00 μέχρι 19:20 έκαψε 3,95 σε συνθήκες μινι καύσωνα! Να μην τα ματιάσω με καλύπτουν απόλυτα στην ψύξη αρκεί να μην βγάλουν ζημιές...τότε θα φωνάξω και δικαιολογημένα!!!

 

 

 

Επεξ/σία από spyros.s
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, dimitris_dimos είπε

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!

Σε σχέση με τα 24άρια που μου πρότεινες. μήπως αυτό https://www.skroutz.gr/s/23733657/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR71VF-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html είναι καλύτερη επιλογή δεδομένου ότι δεν το χρειάζομαι για θέρμανση;

Για τα Midea δεν έχω καθόλου εικόνα σαν μάρκα. Είναι καλά τα air-condition τους; Γενικά ποιες μάρκες θεωρούνται καλές; Την mitsubishi στο μυαλό μου την έχω για top.

Και αυτό το Mitsubishi θα σε καλύψει. Έχει καλό seer.

53 λεπτά πριν, theoilia είπε

Καλημέρα και από εμένα

1. Ποσό που διαθέτουμε : περίπου 1000€ μαζί με το κουπόνι του προγράμματος ανακύκλωσης συσκευών 

2. αντικατάσταση παλιού. Gree inverter 9000 btu 10ετιας . Μη επαρκές για τον χώρο που θέλω 

3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο αλλά θα γίνει χρήση του κουπονιού αντικατάστασης για το πρόγραμμα ανακύκλωσης συσκευών 

4. Χρήση κλιματιστικού αποκλειστικά για ψύξη,η θέρμανση είναι αδιάφορη

5. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ. Ενιαίος χώρος περίπου 40τμ σαλονοκουζινα.

6. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Βέροια με 40C το καλοκαίρι και -8C τον χειμώνα 

7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα αλλά αν πρέπει να γράψω κάτι θα ήθελα όσο το δυνατών χαμηλότερη κατανάλωση και να είναι αθόρυβο 

8. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κέλυφος με ενεργειακά κουφώματα και τζάμια και μονωμένη πλάκα κάτω από κεραμοσκεπή. Ψηλοταβανη μονοκατοικία ανοικτή από παντού 

9. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

για 22c τα αποτελέσματα είναι:

3961.37Watt

 

3406.70KCal/h

 

99.3Watt/m^2

 

85.17KCal/h/m^2

https://www.skroutz.gr/s/35600300/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-18NXD6-I-AEP2-18NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή.html

https://www.skroutz.gr/s/16729569/Toshiba-Daiseikai-9-RAS-16PAVPG-E-RAS-16PKVPG-E-Κλιματιστικό-Inverter-16000-BTU-A-A-με-Ιονιστή.html

https://www.skroutz.gr/s/29469623/Panasonic-Etherea-CS-XZ50XKEW-CU-Z50XKE-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi-Silver.html

https://www.skroutz.gr/s/14024608/Mitsubishi-MSZ-MUZ-LN50VG-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/21725141/Fujitsu-ASYG18KMTA-AOYG18KMTA-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/19747769/Mitsubishi-Zen-MSZ-MUZ-EF50VG-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, spyros.s είπε

το θεμα ειναι να μην χαλάσει... όσο δεν βγαζει ζημιες με την δεδομενη αποδοση και οικονομια εγω θα συνεχισω να ειμαι ευχαριστημενος απο τα atxc25c.

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα για να δεις οτι δεν υπερβαλλω! Στο δωματιο του μικρου συμφωνα με το p110 δουλεψε από τις 0:00 μέχρι τις 8:45 και εκαψε 0,7kwh με ζητηση 28. Ενταξει μιλαμε για συγχρονο σπίτι σε μονωσεις κλπ αλλά και πάλι μιλάμε για ελάχιστη κατανάλωση! Τα ίδια και στην δική μου κρεβατοκάμαρα!  Που να το πω και να με πιστέψουν αν δεν δειξω τις σχετικες εφαρμογες! Εκτός και αν μετρανε λάθος τα p110 οπότε παω πάσο!

Συγκριτικα στο σαλόνι χθες, το χαόρι με ζητηση 27  από τις 11:00 μέχρι 19:20 έκαψε 3,95 σε συνθήκες μινι καύσωνα! Να μην τα ματιάσω με καλύπτουν απόλυτα στην ψύξη αρκεί να μην βγάλουν ζημιές...τότε θα φωνάξω και δικαιολογημένα!!!

 

 

 

Προϊόν με το όνομα daikin και να μη σε αφήνει να το δηλώσεις ως γνήσιο στο site daikin ,

εάν εσείς το βρίσκετε λογικό είναι δικαίωμα σας 

Εγώ ούτε συνδετήρα ξανα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο σου λέω...ας γραφει  και γκοφρετα κουκουρουκου επάνω και ας μην εχω την εξτρα εγγύηση...Παρόλο που καταλαβαίνω τι υποστηρίζεις και το θεωρω λογικότατο  σου αντιπαραθετω ότι τελικα η αξιοπιστία είναι ο παραγοντας που θα κρίνει αν η επιλογή μου ήταν σωστή η όχι!  Αν λοιπόν δεν υπήρχε το θέμα που λες θα ήσουν ικανοποιημένος;  

Μετά πάμε στην ποιότητα του after sales κατά την γνώμη μου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Προϊόν με το όνομα daikin και να μη σε αφήνει να το δηλώσεις ως γνήσιο στο site daikin ,

εάν εσείς το βρίσκετε λογικό είναι δικαίωμα σας 

Εγώ ούτε συνδετήρα ξανα

Πόσα χρόνια έχεις εγγύηση στη συσκευή σου;

2 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Αν λοιπόν δεν υπήρχε το θέμα που λες

Δεν είχε κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spyros.s είπε

Μα αυτο σου λέω...ας γραφει  και γκοφρετα κουκουρουκου επάνω και ας μην εχω την εξτρα εγγύηση...Παρόλο που καταλαβαίνω τι υποστηρίζεις και το θεωρω λογικότατο  σου αντιπαραθετω ότι τελικα η αξιοπιστία είναι ο παραγοντας που θα κρίνει αν η επιλογή μου ήταν σωστή η όχι!  Αν λοιπόν δεν υπήρχε το θέμα που λες θα ήσουν ικανοποιημένος;  

Μετά πάμε στην ποιότητα του after sales κατά την γνώμη μου.  

Μετά την καινούργια πλακέτα δεν είπα οτέ ότι δεν είμαι ευχαριστημένος και ούτε πιστεύω ότι θα χαλασει πια όπως έχω πει 

Η αξιοπιστία όμως είναι πολύπλευρη και πρέπει να περιλαμβάνει όλο το φάσμα και απόδοση και διάρκεια στο χρόνο και υποστήριξη σε σύντομους χρόνους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θεωρώ εαυτό άξιο να κρίνω τον ψυχισμό κανενός οπότε δεν θα κρίνω γιατί υποστηρίζει ότι υποστηρίζει δίχως να έχει κάποιο θέμα όπως λές! 

Δικαίωμα του λοιπόν  να διατυπώνει την άποψη του και δικό μου να διατυπώνω την δική μου προσθέτοντας αντεπιχειρήματα ! :)

Προφανώς ιεραρχούμε διαφορετικά τα δεδομένα μας!

Αναφορικά τωρα με το after sales που εστιάζεις στην τελευταια σου δημοσίευση μάλλον δεν θα διαφωνήσουμε αφού το πρόβλημα υπάρχει στις περισσότερες αντιπροσωπείες της χώρας μας και δεν αναφερομαι στα κλιματιστικά.

 

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πόσα χρόνια έχεις εγγύηση στη συσκευή σου

Τι σχέση έχει αυτό που λες με το ότι δεν δέχεται τον κωδικό η daikin ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

και υποστήριξη σε σύντομους χρόνους 

Δεν είχες ποτέ βλάβη για να ξέρεις τους χρόνους αντίδρασης.

Ξέρω άτομο με Α μοντέλο αγορασμένο από κώτσο, με επισκευή σοβαρής βλάβης εντός 1 εργάσιμης ημέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

@liakjim δυστυχώς το δικό μου inventor corona plus δεν έχει λειτουργία eco ... Κρίμα... 

Μην νομίζεις ότι κάνει και πολλά, ίδιο με το sleep είναι αν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...