Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Έχω βάλει έναν απλό μετρητή κατανάλωσης αυτές τις μέρες στο ATXC25C που έχω από πέρυσι, βλέπω ότι τώρα έχει πέσει στα 197watt, προφανώς επειδή δεν είναι wifi δεν μπορώ να πω με σιγουριά για πόση ώρα μένει έτσι ώστε να έχω κάποιο γράφημα.

Με ζητούμενη 27c, εξωτερική με βάση το google 33c και εσωτερική από ένα (όχι μάλλον ακριβείας θερμόμετρο) 31c. Χωρίς μόνωση το σαλόνι.

"Σχεδιάγραμμα Εγκατάστασης Εσωτερικής / Εξωτερικής Μονάδας"  γράφει, τουλάχιστον στο δικό μου pdf που κοίταξα.

Μάλλον να μην το κάνουν κουλούρα θα έλεγα, δεν ξέρω εάν θα έχει διαφορά αν τοποθετηθεί στο μπαλκόνι ή στην ταράτσα, από θέμα βέβαια επισκευής μάλλον συμφέρει η ταράτσα μιας και θα είναι τοποθετημένο στο πάτωμα και όχι στον αέρα οπότε υπάρχει ευκολότερη πρόσβαση.

Καλύτερα σε αυτό να περιμένεις απάντηση από πιο έμπειρα άτομα.

 

Screenshot_20220623-192629.png

εισαι ωραιος ευχαριστώ πολυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

σε ποια σελίδα το αναφέρει γιατι σίγουρα θα μου κανουν νουμερα... επίσης τρία μέτρα πρέπει να το κανουνε κουρμπα;

ταράτσα πάνω η στο μπαλκόνι; εχει μεγάλη διαφορά;

 

Αν υπάρχει χωρος στο μπαλκόνι μπορείς να βάλεις την εξωτερική στο δάπεδο και όχι κρεμαστή. Έτσι και την κουλούρα θα αποφύγεις και αναγκαστικά θα σου βαλουν τα προβλεπόμενα μέτρα. 

Οι μονάδες είναι φτιαγμένες για να αντέχουν στις καιρικές συνθήκες βροχή, ήλιο, χιόνι κλπ. Σίγουρα πάντως αν μπει στο μπαλκόνι προστατευμένη, θα είναι καλύτερα από το να μπει ταράτσα και να τρωει όλο τον καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι και εγώ ενας υποψήφιος με τα κάτωθι:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000€ +_
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση (14αρι futsiju 30ετων)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 40% ψύξη / 60% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 40τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Καλλιθέα με 40C το καλοκαίρι και 2C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: επιθυμητά
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, βορειοανατολικός προσανατολισμός, πλησίον θαλάσσης, 3ου ορόφου με προστασία τεντών μπρος-πίσω. Δεξιά αριστερά όμορα διαμερίσματα.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
  11. Θερμικές Απώλειες
  12. 4010.71Watt
  13. 3449.21KCal/h
  14. 50.13Watt/m2
  15. 43.12K

για 22 C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Με ζητούμενη 27c, εξωτερική με βάση το google 33c και εσωτερική από ένα (όχι μάλλον ακριβείας θερμόμετρο) 31c. Χωρίς μόνωση το σαλόνι.

Μεγάλη απόκλιση υποτίθεται ότι η πολυχρονεμενη daikin τα είχε διορθώσει αυτά τα θέματα όταν άλλαξε πλακέτες στα atxc25b και μετά λέγετε ότι έκανε επιτόπου διορθώσεις στη πλακέτα ώστε να μην έχει τέτοια απόκλιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, makevius είπε

Έχω απο το 2006 ενα toshiba daisekai . To μόνο του αρνητικό ειναι οτι μεγάλο για το χώρο και κλείνει γρήγορα στη θέρμανση. Είμαι σε δίλημμα  αν αξίζει να το δώσω για κάτι εξίσου οικονομικό σε κατανάλωση μονο και μόνο για να πάρω κάτι πιο καινούργιο.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη!

Δεν θα το άλλαζα. Μιλάμε από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς ακόμα και αν είναι πιο παλιό μοντέλο.

10 ώρες πριν, summit1_1 είπε

Πως ακριβώς βοηθάει η λειτουργία follow me στην περίπτωση λίγων απωλειών; 

Μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις:

1524740554_Annotation2020-01-24092001.png.1776d98148c54dc3eb61fcf33afdb818.png

9 ώρες πριν, mrvaggos είπε

Καλημέρα σας. Συγνώμη αν είναι εκτός θέματος. Η γιαγιά μου έχει ένα ερκοντισιον με τα χαρακτηριστικά που φαίνονται στην εικόνα. Για να υπολογισω την κατανάλωση ρεύματος, παίρνω το 1.32kw από το rated power και από το indoor το 39w; Δηλαδή συνολικά 1320watt + 39 watt για την εσωτερική μονάδα; ευχαριστώ εκ των προτέρων 

6E787A7C-3690-4A0F-97C5-60ED02DFF5DE.jpeg

Ναι, απλά επειδή είναι on-off, ο μέσος όρος μπορεί να είναι μικρότερος.

8 ώρες πριν, sokos1 είπε

Mήπως είναι το yukai ;

7 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Καλησπέρα.

Ελπίζω να είστε καλά.

Για λογαριασμό συγγενή, ΜΟΝΟ από Κωτσόβολο επειδή έχει δωρεάν εγκατάσταση και άτοκες, μέχρι 1000€, ψάχνουμε ό,τι καλύτερο σε 18.000 btu, παρά τον υπολογισμό απωλειών.

80% ψύξη, 20% θέρμανση.

Κουφώματα αλουμινίου.

Δεν υπήρχε ποτέ κλιματιστικό.

Η κατοικία ανακαινίστηκε το 2010, αλλά δεν μπήκε μόνωση, είναι στον 1ο όροφο, κάτω έχει αποθήκη.

Επισυνάπτω φωτό, αλλά όπως είπα, μέχρι 18άρι μπορούμε. Εκτός αν υπάρχει αξιόλογο 24άρι.

Ευχαριστώ πολύ.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

apwleies_1.jpg

 

apwleies_2.jpg

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211829-general-electric-ges-nmg70-20-prime

Θα πρότεινα και την επέκταση εγγύησης μιας και βλέπω μόλις 2 χρόνια εγγύηση.

7 ώρες πριν, dimitris_dimos είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, θα ήθελα να αντικαταστήσω 2 κλιματιστικά. Αυτή τη στιγμή έχω 2 Mitsubishi 17 ετών 24 κ 9 BTU. Τα οποία είμαι υπερευχαριστημένος αλλά φαντάζομαι καίνε σε σχέση με τα καινούρια και θα ήθελα την γνώμη σας/εμπερία σας.

  1. Ποσό που διαθέτουμε :2500
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση και ήταν επαρκή και τα 2
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ😞 περιμένω να δω ποια καταστήματα θα είναι συμβατά με την επιδότηση κι εγώ κατά τα άλλα δεν υπάρχει προτίμηση. Το πιο οικονομικό.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:90% ψύξη/10% θέρμανση.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: το μικρό δουλευει τα καλοκαίρια τα βράδια συνεχόμενα. Το μεγάλο περαστιασακά.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : το 24αρι σαλονοκουζίνα, το 9 άρι σε υπνοδωματιο με ανοιχτή την πόρτα για να πιάνει και τα υπνοδωμάτια των παιδιών.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική.
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ιδανικά το 9άρι να είναι αθόρυβο και θα προτιμούσα να είναι Mitsubishi για να είμαι ειλικρινής.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ😞 το 9 άρι σε υπνοδωματιο με ανοιχτή την πόρτα για να πιάνει και τα υπνοδωμάτια των παιδιών, υπάρχει μόνωση τα κουφώματα δεν είναι ενεργειακά αλλά είναι διπλά αλουμινιου.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Επιθυμητή θερμοκρασία: 24

Θερμικές Απώλειες

15941.52W Wattatt

13709.71 KCal/hKCal/h

151.82W Watt/m2att/m2

130.57K KCal/h/m2Cal/h/

 

m2

 

24άρι : https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-24nxd6-i-o-klimatistiko-24-000-btu-h_3948706

https://www.skroutz.gr/s/30719214/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP71VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

9άρι: https://www.skroutz.gr/s/29639505/Mitsubishi-MSZ-MUZ-BT25VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-WiFi.html

αν κ μάλλον θα έβλεπα 12άρι με τις απώλειές σου

 

4 ώρες πριν, lasithi12 είπε

τελικά παράγκειλα το Daikin!!! @liakjim

μπορεί καποιος να μου πει πόσα μέτρα σωλήνα πρέπει να εχει το Daikin ATX60C (21.000 BTU)? επισης αν ειναι πολυ μακρυς ο χαλκος τι γιενται; τον κανουνε κουρμπα; κατι τέτοιο ειχα διαβασει εδω μεσα

εδώ ειναι το manual αλλά δεν μπορεσα να καταλαβω.

https://www.daikin.gr/content/dam/document-library/installation-manuals/ac/split/arxb-c/ARXB50-60C_ATXB50-60C_IM_5WMYJR-1114(1)DK SIESTA-EL-41826A_Installation Manuals_Greek.pdf

κάτι αλλο που πρέπει να προσέξω;

υπαρχει μεγαλη διαφορα στο μπαλκόνι απο τη ταράτσα;

ευχαριστώ πολυ όλους

3μέτρα. Δες και το sticky για λοιπές οδηγίες.

26 λεπτά πριν, genesis4gr είπε

Καλησπέρα, είμαι και εγώ ενας υποψήφιος με τα κάτωθι:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000€ +_
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση (14αρι futsiju 30ετων)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 40% ψύξη / 60% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 40τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Καλλιθέα με 40C το καλοκαίρι και 2C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: επιθυμητά
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, βορειοανατολικός προσανατολισμός, πλησίον θαλάσσης, 3ου ορόφου με προστασία τεντών μπρος-πίσω. Δεξιά αριστερά όμορα διαμερίσματα.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
  11. Θερμικές Απώλειες
  12. 4010.71Watt
  13. 3449.21KCal/h
  14. 50.13Watt/m2
  15. 43.12K

για 22 C

https://www.skroutz.gr/s/14708544/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP42VG-Κλιματιστικό-Inverter-14000-BTU-A-A.html

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μεγάλη απόκλιση υποτίθεται ότι η πολυχρονεμενη daikin τα είχε διορθώσει αυτά τα θέματα όταν άλλαξε πλακέτες στα atxc25b και μετά λέγετε ότι έκανε επιτόπου διορθώσεις στη πλακέτα ώστε να μην έχει τέτοια απόκλιση 

Ωπα κάτσε, μάλλον δεν το έθεσα σωστά.

31c είχε το δωμάτιο όταν το έβαλα, είχε πιάσει κανονικά θερμοκρασία στα 27c όπως του είχα πει.

(το διόρθωσα και στο post παραπάνω)

Δοκίμασα εντωμεταξύ και έναν οδηγό ροής που πήρα από τα Jumbo στα 5€ (ναι, κινεζια όσο δεν πάει) και μάλλον το έβαλα να πηγαίνει αρκετά πάνω ο αέρας. Σαν αποτέλεσμα είχε να διαβάσει ο αισθητήρας ότι έπιασε θερμοκρασία και να ρίξει ταχύτητα ενώ το δωμάτιο δεν είχε κρυώσει...

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μεγάλη απόκλιση υποτίθεται ότι η πολυχρονεμενη daikin τα είχε διορθώσει αυτά τα θέματα όταν άλλαξε πλακέτες στα atxc25b και μετά λέγετε ότι έκανε επιτόπου διορθώσεις στη πλακέτα ώστε να μην έχει τέτοια απόκλιση 

Βιάστηκες να ρίξεις χολή....

😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εσύ έπρεπε να είχες πάρει toshiba και στο δωμάτιο....

Δε μου έφταναν τα λεφτά , ειπαμε 399 με δωρεάν εγκατάσταση και δόσεις το 2019-20 δε θυμάμαι ακριβώς τη χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε μου έφταναν τα λεφτά , ειπαμε 399 με δωρεάν εγκατάσταση και δόσεις το 2019-20 δε θυμάμαι ακριβώς τη χρόνια 

Εννοώ ότι αν είχες πάρει, θα σε έγραφαν εκεί όπου δεν πιάνει μελάνι και σήμερα θα έλεγες "από toshiba ούτε μανταλάκι"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Εννοώ ότι αν είχες πάρει, θα σε έγραφαν εκεί όπου δεν πιάνει μελάνι και σήμερα θα έλεγες "από toshiba ούτε μανταλάκι"...

Toshiba έχω και δεν έχει χρειαστεί , 

το παράδοξο με τη daikin και αυτό που για μένα είναι εντελώς λάθος ,φάουλ ,αυτογκόλ ,χαζομάρα , όπως θες πες το είναι ότι αγοράζεις προϊόν daikin και η ίδια εταιρεία δε σε αφήνει να το δηλώσεις ως γνήσιο προϊόν στο site της , αυτά τα πράγματα είναι αδιανόητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

το παράδοξο με τη daikin και αυτό που για μένα είναι εντελώς λάθος ,φάουλ ,αυτογκόλ ,χαζομάρα , όπως θες πες το είναι ότι αγοράζεις προϊόν daikin και η ίδια εταιρεία δε σε αφήνει να το δηλώσεις ως γνήσιο προϊόν στο site της , αυτά τα πράγματα είναι αδιανόητα 

Έπρεπε πρώτα να ψάξεις και να δεις ότι μόνο από ο blue dealer σου περνάει τη συσκευή στο site. Πήρες από blue dealer;

Αλλά και πάλι τι σε ενδιαφέρει; Δεν έχεις 3 χρόνια εγγύηση όσα λένε οι όροι εγγύησης από το κατάστημα που ψώνισες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έπρεπε πρώτα να ψάξεις και να δεις ότι μόνο από ο blue dealer σου περνάει τη συσκευή στο site. Πήρες από blue dealer;

Αλλά και πάλι τι σε ενδιαφέρει; Δεν έχεις 3 χρόνια εγγύηση όσα λένε οι όροι εγγύησης από το κατάστημα που ψώνισες;

Τώρα που έχει σωστή πλακέτα και δε δουλευει σα χριστουγεννιάτικο δέντρο δε νομίζω ότι θα χαλάσει ποτέ 

6 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

daikin paperclip.jpg

Βάλε και μοντέλο όμως όχι σκέτο daikin και βάλε κάνα καλό από prefera και πάνω και με F μπροστά οχι Α

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...