Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα, θα ήθελα να αντικαταστήσω 2 κλιματιστικά. Αυτή τη στιγμή έχω 2 Mitsubishi 17 ετών 24 κ 9 BTU. Τα οποία είμαι υπερευχαριστημένος αλλά φαντάζομαι καίνε σε σχέση με τα καινούρια και θα ήθελα την γνώμη σας/εμπερία σας.

  1. Ποσό που διαθέτουμε :2500
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση και ήταν επαρκή και τα 2
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ😞 περιμένω να δω ποια καταστήματα θα είναι συμβατά με την επιδότηση κι εγώ κατά τα άλλα δεν υπάρχει προτίμηση. Το πιο οικονομικό.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:90% ψύξη/10% θέρμανση.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: το μικρό δουλευει τα καλοκαίρια τα βράδια συνεχόμενα. Το μεγάλο περαστιασακά.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : το 24αρι σαλονοκουζίνα, το 9 άρι σε υπνοδωματιο με ανοιχτή την πόρτα για να πιάνει και τα υπνοδωμάτια των παιδιών.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική.
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ιδανικά το 9άρι να είναι αθόρυβο και θα προτιμούσα να είναι Mitsubishi για να είμαι ειλικρινής.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ😞 το 9 άρι σε υπνοδωματιο με ανοιχτή την πόρτα για να πιάνει και τα υπνοδωμάτια των παιδιών, υπάρχει μόνωση τα κουφώματα δεν είναι ενεργειακά αλλά είναι διπλά αλουμινιου.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Επιθυμητή θερμοκρασία: 24

Θερμικές Απώλειες

15941.52W Wattatt

13709.71 KCal/hKCal/h

151.82W Watt/m2att/m2

130.57K KCal/h/m2Cal/h/

 

m2

 

Επεξ/σία από dimitris_dimos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimitris_dimos είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, θα ήθελα να αντικαταστήσω 2 κλιματιστικά. Αυτή τη στιγμή έχω 2 Mitsubishi 17 ετών 24 κ 9 BTU. Τα οποία είμαι υπερευχαριστημένος αλλά φαντάζομαι καίνε σε σχέση με τα καινούρια και θα ήθελα την γνώμη σας/εμπερία σας.

  1. Ποσό που διαθέτουμε :2500
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση και ήταν επαρκή και τα 2
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ😞 περιμένω να δω ποια καταστήματα θα είναι συμβατά με την επιδότηση κι εγώ κατά τα άλλα δεν υπάρχει προτίμηση. Το πιο οικονομικό.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:90% ψύξη/10% θέρμανση.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: το μικρό δουλευει τα καλοκαίρια τα βράδια συνεχόμενα. Το μεγάλο περαστιασακά.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : το 24αρι σαλονοκουζίνα, το 9 άρι σε υπνοδωματιο με ανοιχτή την πόρτα για να πιάνει και τα υπνοδωμάτια των παιδιών.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική.
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ιδανικά το 9άρι να είναι αθόρυβο και θα προτιμούσα να είναι Mitsubishi για να είμαι ειλικρινής.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ😞 το 9 άρι σε υπνοδωματιο με ανοιχτή την πόρτα για να πιάνει και τα υπνοδωμάτια των παιδιών, υπάρχει μόνωση τα κουφώματα δεν είναι ενεργειακά αλλά είναι διπλά αλουμινιου.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Επιθυμητή θερμοκρασία: 24

Θερμικές Απώλειες

15941.52W Wattatt

13709.71 KCal/hKCal/h

151.82W Watt/m2att/m2

130.57K KCal/h/m2Cal/h/

 

m2

 

Υπάρχει η δυνατότητα να τρέξεις το εργαλείο υπολογισμού των απωλειών, δύο φορές , μια για κάθε χώρο και με θερμοκρασία 19;

33 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

ειχα ξανα ρωτησει αλλα δεν το βρίσκω.

αν δεν εχει wifi η συσκευή υπαρχει κανά gadgetάκι να το ανάβω απο το κινητο με καποιο IR reciever?

Rm mini 4.

https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Καλημέρα φίλε μου.

Φυσικά και ο κλιματισμός δεν είναι μόνο μία παράμετρος. 

Όταν αρρωστήσεις δεν πας κατευθείαν στο φαρμακείο να σου δώσουν φάρμακα. Πας πρώτα στο γιατρό για να σε εξετάσει και αναλόγως να σου γράψει τα φάρμακα. 

Το ότι επικρατεί λάθος σειρά και λάθος τρόπος πώλησης στα κλιματιστικά δε θα απολογηθώ εγώ. 

Όταν βάζεις ένα κλιματιστικό υποτίθεται ότι ταιριάζει στο χώρο σου,  ότι γίνεται σωστή εγκατάσταση και ότι φτάνει για να καλύψει το χώρο. 

Ξεκινάμε έχοντας αυτό σαν βάση,  αλλιώς όλα θα είναι λάθος και θα προσπαθουμε να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα. 

Ναι, φυσικά και θέλω να βάζω το κλιματιστικό πχ στο 26 και να πηγαίνει κάπου εκεί. 

Ένα βαθμό ευρους είναι λογικό να έχουμε απόκλιση λόγω διαφόρων συνθηκών,  όχι όμως πολύ παραπάνω.

Και έτσι συνήθως γίνεται τουλάχιστον στα 3 κλιματιστικά που έχω εγώ. 

Αυτό που λες να βάλω πχ 9αρι να καλύψει 25τμ πάλι δε μου λέει κάτι γιατί εξαρτάται από τις μονωσεις του χώρου. 

Εδώ μέσα προσπαθούμε ο καθένας με τον τρόπο του και όπως μπορουμε, να βοηθήσουμε στη σωστή επιλογή μηχανημάτων,  τεσταροντας τα δικά μας μηχανήματα και βάζοντας γραφήματα λειτουργίας και απόδοσης.

Δε ξέρω αν κάποιοι έχουν λόγο να προωθήσουν κάποια συγκεκριμένα μοντέλα,  Θέλω να πιστεύω πως όχι. 

Δεν αποδέχομαι τη λογική το βάζω και ότι προκύψει.  Αν πχ πάω να αγοράσω ένα κλιματιστικό από ένα πολυκατάστημα ή ηλεκτρομαγαζο και αγοράσω ότι μου πουλήσει ο άσχετος συνήθως πωλητής,  Ε τότε ναι,  κατά πάσα πιθανότητα θα θες να πας Αθήνα Πάτρα σε 1 ώρα,  αλλά δε θα πας... 

Και να πω επίσης ότι είμαι πολύ ψειρας στις μετρήσεις της θερμοκρασίας (θεωρώ επιστήμη τη σωστή μέτρηση της).

Δε τα λέω όλα αυτά για να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου,  ίσως ο γραπτός λόγος και η μη σωστή μου γραφή καμία φορά να δείχνει κάτι τέτοιο. 

Αυτά και καλή σας μέρα. 

 

Μα συμφωνούμε απλά είναι "λάθος" η συλλογιστική σου γιατί τίποτα δεν υποτιθεται και δεν απαιτειται και δεν υπαρχει καμια βαση σε τιποτα σχεδον (οχι μονο στον κλιματισμο) ιδιως σε αυτη τη χωρα και την ελληνικη αγορα στην οποια ειμαστε και για την οποια μιλαμε.

Ο πελατης 9,5 στις 10 δεν ξερει, δεν ψαχνεται, κοιταει ειτε το φθηνοτερο ειτε εμπιστευεται τον "επαγγελματια" ή το ονομα/φιρμα ή τη διαφημιση ή συνδυασμο.

Σου λεει εχω ακουσει οτι τα Toyotomi ειναι γνωστα ή εχει μεινει στην εποχη που ηταν φουλ γιαπωνεζικα ή μου ειπε ο Μητσος Κλίμα ότι τα TLC ειναι σκυλια και τα καλυτερα στον κοσμο. Πρωτο.

Δευτερο οι περισσοτεροι δεν ξερουν τι εστι μονωση, τι σημαινει αισθητη θερμοκρασια και οτι δεν μπορει με 40 εξω να απαιτω 18 ή 20 μεσα, οχι μονο δεν μπορει να δωσει κανενα νορμαλ μηχανημα, ειναι και ανθυγιεινο κτλ.

Γενικα δεν υπαρχει καμια βαση και καμια παραδοχη γιατι δεν υπαρχει παιδεια, δεν υπαρχει αντιληψη, δεν υπαρχει καταναλωτικη συνειδηση, δεν υπαρχει λογικη, υπαρχει ωχαδερφισμος και ξερολισμος.

Ολα αυτα δλδ που εσυ θεωρεις αυτονοητα κ υποθετεις οτι επρεπε να υπαρχουν ως η ελαχιστη βαση συζητησης και διερευνησης σε αυτη τη χωρα απλα δεν υπαρχουν.

Λχ με συγγενικα προσωπα που κοιτανε κατα καιρους για κλιματισμο και εχουν ζητησει βοηθεια και τους εχω πει για απωλειες, για το site μετρησης απωλειων, για btu και watt βάσει αναγκων και απωλειων, για θερμοκρασιες κτλ οι περισσοτεροι ειναι σε φαση εισαι μικροτερος εγω ειμαι 50-60-70 και ξερω καλυτερα γιατι ειχα κλιματιστικα πριν απο εσενα το 1990, γιατι ο μπαρμπα Τακης στο κλιμα εξπερτ μου ειχε πει οτι θελω 24αρι ή 12αρι για το χωρο (και ας ειναι υπερβολικο ή ανεπαρκες), εγω ξερω οτι η LG βγάζει καλα ηλεκτρικα (ναι αλλα το a/c δεν ειναι ψυγειο ή τηλεοραση) κτλ.

Φιλικα παντα και εννοειται δεν διαφωνουμε απλα παρουσιαζουμε διαφορετικη οπτικη του ιδιου πραγματος.

16 ώρες πριν, Klausx είπε

Καλά σίγουρα δεν είναι καθαρό κέρδος τα 30 ευρώ,  μόνο την μετακίνηση να βάλεις καταλαβαίνεις. Είναι και με απόδειξη λογικά για να σε καλύψει μελλοντικά η εγγύηση. Μέτρηση με θερμόμετρο μόνο αν κάθε χρόνο βάζουν όργανα στο εξωτερικό θα χρειαστείς συμπλήρωμα σύντομα αφού μιλάμε για μικροποσότητες τώρα πια. Έχεις στους όρους ότι πρέπει να φωνάζεις μόνο αυτούς; Απλά υπάρχουν άνθρωποι που δεν καθαρίζουν τα φίλτρα ούτε στα 3++ χρόνια και αυτό δεν θέλει να ρισκάρει η αντιπροσωπεία και να πληρώνει βλάβες στην εγγύηση.

Με αποδειξη δεν ειναι γιατι οι περισσοτεροι για να μην φορολογηθουν κοβουν δελτιο εισπραξης, το οποιο δεν συνιστα φορολογικη αποδειξη, αλλα αποδεικνυει οτι ηρθαν και εκαναν συντηρηση ταδε μερα, με ταδε ποσο, για το ταδε a/c με τη σφραγιδα τους και το ΑΦΜ τους απλα αυτο δεν παει στο λογιστη τους και την εφορια και παει το 30αρι μαυρο τσεπη ολο.

Οσο για κοστος μετακινησης δεδομενου οτι πανε μονο για συντηρηση οι περισσοτεροι κινουνται ή με μηχανη/μηχανακι ή ακομα και με αυτοκινητο δεν εχουν βαρος να μεταφερουν δεν μεταφερουν δλδ και συσκευη προς εγκατασταση που εχει βαρος.

Οταν δλδ εχουν τακτοποιησει ημερησια τις συντηρησεις τους ανα περιοχη για να μην κανουν ασκοπους κυκλους και κανουν 10 συντηρησεις τη μερα στο χαλαρο ποσο να καψει βενζινη οταν κινειται μια μερα μεταξυ Ηλιουπολης, Αργυρουπολης, Ελληνικου και Γλυφαδας? Αστειο ποσο βενζινης εναντι των 300 ευρω μαυρα που πηρε. Κ τις αποδειξεις βενζινης τις βαζει και στα εξοδα.

Μην το ψαχνεις παιζει πολυ μαυρο και τσαμπα και αερας κοπανιστος ως υπηρεσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Υπάρχει η δυνατότητα να τρέξεις το εργαλείο υπολογισμού των απωλειών, δύο φορές , μια για κάθε χώρο και με θερμοκρασία 19;

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Λάθος μου δεν το σκέφτηκα σωστά.

Αυτό είναι για το 24άρι.

7147.69

Watt

6147.01

KCal/h

216.60

Watt/m2

186.27

KCal/h/m2

 

Αυτό είναι για το 9άρι

4014.06

Watt

3452.09

KCal/h

334.50

Watt/m2

287.67

KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικά παράγκειλα το Daikin!!! @liakjim

μπορεί καποιος να μου πει πόσα μέτρα σωλήνα πρέπει να εχει το Daikin ATX60C (21.000 BTU)? επισης αν ειναι πολυ μακρυς ο χαλκος τι γιενται; τον κανουνε κουρμπα; κατι τέτοιο ειχα διαβασει εδω μεσα

εδώ ειναι το manual αλλά δεν μπορεσα να καταλαβω.

https://www.daikin.gr/content/dam/document-library/installation-manuals/ac/split/arxb-c/ARXB50-60C_ATXB50-60C_IM_5WMYJR-1114(1)DK SIESTA-EL-41826A_Installation Manuals_Greek.pdf

κάτι αλλο που πρέπει να προσέξω;

υπαρχει μεγαλη διαφορα στο μπαλκόνι απο τη ταράτσα;

ευχαριστώ πολυ όλους

Επεξ/σία από lasithi12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2022 στις 10:00 ΠΜ, liakjim είπε

Δεν χρειάστηκε να το κάνω έτσι μιας και τρέχω ήδη grafana πάνω σε homeassistant εγκατεστημένο σε pi4 και βλέπω 3 πριζακια hs110, 2 πριζακια blitzwolf φλασαρισμενα με esphome, 3 shelly plug s, ένα shelly 1pm και 3 sonoff pow r2 από σπίτια συγγενών και φίλων ( μου τα έχουν κάνει share ). 😎

εχω γεμισει αρκετα blitzwolf plugs. Υπαρχει κανενας ευκολος οδηγος για τους ατζαμηδες να τα φλασαρουμε με esphome μεσω windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, CptBill είπε

εχω γεμισει αρκετα blitzwolf plugs. Υπαρχει κανενας ευκολος οδηγος για τους ατζαμηδες να τα φλασαρουμε με esphome μεσω windows?

 

Όχι και πολύ υψηλή θερμοκρασία, αλλά κάτι έγινε:

image.png.da14528a0d685461f1d69f478000b069.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μέσος ετήσιος όρος κατανάλωσης που αναγράφει στα χαρακτηριστικά κάθε κλιματιστικού πως υπολογίζετε; Πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψιν;

Επεξ/σία από mrvaggos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Ο μέσος ετήσιος όρος κατανάλωσης που αναγράφει στα χαρακτηριστικά κάθε κλιματιστικού πως υπολογίζετε; Πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψιν;

Ρίξε μια ματιά στο sticky.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια

Βρήκα την εφαρμογή zara universal remote και έκανα ένα ir blaster όπως είδα στο Internet και δουλεύει με την τηλεόραση αλλά δεν μου βρίσκει το modelο για τα κλιματιστικά. 

Το ένα είναι firstline μοντελο: fac12000ch

Και το άλλο fujitsu 20 ετιας δεν έχει καρτελάκι για να σας πω το μοντελο. 

Οποίος μπορεί ας βοηθήσει ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lasithi12 είπε

τελικά παράγκειλα το Daikin!!! @liakjim

μπορεί καποιος να μου πει πόσα μέτρα σωλήνα πρέπει να εχει το Daikin ATX60C (21.000 BTU)? επισης αν ειναι πολυ μακρυς ο χαλκος τι γιενται; τον κανουνε κουρμπα; κατι τέτοιο ειχα διαβασει εδω μεσα

εδώ ειναι το manual αλλά δεν μπορεσα να καταλαβω.

https://www.daikin.gr/content/dam/document-library/installation-manuals/ac/split/arxb-c/ARXB50-60C_ATXB50-60C_IM_5WMYJR-1114(1)DK SIESTA-EL-41826A_Installation Manuals_Greek.pdf

κάτι αλλο που πρέπει να προσέξω;

υπαρχει μεγαλη διαφορα στο μπαλκόνι απο τη ταράτσα;

ευχαριστώ πολυ όλους

κάποιος να μου απαντησει σε αυτά; θα τον ευχαριστουσα πολΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

κάποιος να μου απαντησει σε αυτά; θα τον ευχαριστουσα πολΥ!

Ελάχιστο μήκος σωλήνα λέει 3 μέτρα, ζήτα να γίνει η εγκατάσταση όπως ορίζει η Daikin.

Τουλάχιστον 3 μέτρα σωλήνα, αντλία κενού (τουλάχιστον 10 λεπτά εάν βάλεις μέχρι 15μ σωλήνα) και η εσωτερική μονάδα να παίρνει ρεύμα από την εξωτερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Grim Ripper είπε

Ελάχιστο μήκος σωλήνα λέει 3 μέτρα, ζήτα να γίνει η εγκατάσταση όπως ορίζει η Daikin.

Τουλάχιστον 3 μέτρα σωλήνα, αντλία κενού (τουλάχιστον 10 λεπτά εάν βάλεις μέχρι 15μ σωλήνα) και η εσωτερική μονάδα να παίρνει ρεύμα από την εξωτερική.

σε ποια σελίδα το αναφέρει γιατι σίγουρα θα μου κανουν νουμερα... επίσης τρία μέτρα πρέπει να το κανουνε κουρμπα;

ταράτσα πάνω η στο μπαλκόνι; εχει μεγάλη διαφορά;

οκ ναι κενό θα ζητήσω.

Επεξ/σία από lasithi12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω βάλει έναν απλό μετρητή κατανάλωσης αυτές τις μέρες στο ATXC25C που έχω από πέρυσι, βλέπω ότι τώρα έχει πέσει στα 197watt, προφανώς επειδή δεν είναι wifi δεν μπορώ να πω με σιγουριά για πόση ώρα μένει έτσι ώστε να έχω κάποιο γράφημα.

Με ζητούμενη 27c, εξωτερική με βάση το google 33c και εσωτερική από ένα (όχι μάλλον ακριβείας θερμόμετρο) 31c όταν το ξεκίνησα. Χωρίς μόνωση το σαλόνι.

2 ώρες πριν, lasithi12 είπε

σε ποια σελίδα το αναφέρει γιατι σίγουρα θα μου κανουν νουμερα... επίσης τρία μέτρα πρέπει να το κανουνε κουρμπα;

ταράτσα πάνω η στο μπαλκόνι; εχει μεγάλη διαφορά;

οκ ναι κενό θα ζητήσω.

"Σχεδιάγραμμα Εγκατάστασης Εσωτερικής / Εξωτερικής Μονάδας"  γράφει, τουλάχιστον στο δικό μου pdf που κοίταξα.

Μάλλον να μην το κάνουν κουλούρα θα έλεγα, δεν ξέρω εάν θα έχει διαφορά αν τοποθετηθεί στο μπαλκόνι ή στην ταράτσα, από θέμα βέβαια επισκευής μάλλον συμφέρει η ταράτσα μιας και θα είναι τοποθετημένο στο πάτωμα και όχι στον αέρα οπότε υπάρχει ευκολότερη πρόσβαση.

Καλύτερα σε αυτό να περιμένεις απάντηση από πιο έμπειρα άτομα.

 

Screenshot_20220623-192629.png

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...