Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Craven είπε

τα coolsheer (που αντικατέστησαν τα tp-link πριν λίγο καιρό όπου υπάρχουν AC λόγω γνωστού bug με restart των tp-link hs110), δεν έχουν πάνω μόνο τα ac

Τι δειχνει η εφαρμογη του coolseer απο μονη της? εννοω εχει και διαγραμματα? η αυτο που εβαλες ειναι παλι με grafana και λοιπες διαδικασιες? το ρωταω γιατι το επιπεδο γνωσεων μου μετα δυσκολιας εφτασε να παιρνω διαγραμματα απο το Hs-110 μεσω github.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Καλησπέρα. Πιστεύεται ότι έχει νόημα η αντικατάσταση κλιματιστικού General Electric GES-NX25 του 2019 ενεργειακής κλάσης ψήξης/θέρμανσης Α++/Α+ με κάτι πιο "επώνυμο" και ενεργειακά αποδοτικό; Πχ Toshiba 10J2AVSG-E1/B10J2KVSG-E Edge. Είναι σε υπνοδωμάτιο. Στην ψήξη όλα μια χαρά, στην θέρμανση (έναν χειμώνα που το χρειάστηκα γιατί πλέον έχω αντλία θερμότητας) ζοριζόταν λιγάκι. 

Δεν θα το έλεγα ότι αξίζει η αλλαγή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάνεις αν το ποσό της επιδότησης που βγάζει για την ανακύκλωση των ηλεκτρονικών συσκευών είναι το μέγιστο ποσό που πρέπει να κοστίζει η τα λεφτά που μπορείς να πάρεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω απο το 2006 ενα toshiba daisekai . To μόνο του αρνητικό ειναι οτι μεγάλο για το χώρο και κλείνει γρήγορα στη θέρμανση. Είμαι σε δίλημμα  αν αξίζει να το δώσω για κάτι εξίσου οικονομικό σε κατανάλωση μονο και μόνο για να πάρω κάτι πιο καινούργιο.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε χώρο με τόσο λίγες απώλειες θα έβαζα κάτι με follow me οπότε ναι στο midea που βρήκες.

Πως ακριβώς βοηθάει η λειτουργία follow me στην περίπτωση λίγων απωλειών; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Συγνώμη αν είναι εκτός θέματος. Η γιαγιά μου έχει ένα ερκοντισιον με τα χαρακτηριστικά που φαίνονται στην εικόνα. Για να υπολογισω την κατανάλωση ρεύματος, παίρνω το 1.32kw από το rated power και από το indoor το 39w; Δηλαδή συνολικά 1320watt + 39 watt για την εσωτερική μονάδα; ευχαριστώ εκ των προτέρων 

6E787A7C-3690-4A0F-97C5-60ED02DFF5DE.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2022 στις 9:50 ΜΜ, liakjim είπε

Καλημέρα και πάλι.

Έχω ήδη σταμπάρει το συγκεκριμένο μοντέλο (σε 9αρι) βάσει πρότασης κι έχω ακολουθήσει τη διαδικασία της επιδότησης. Συγκυριακά, το ζήτηση κι από ένα κατάστημα που προσφέρει και το ακόλουθο μοντέλο της Toshiba (Yukai): https://toshiba-aircon.gr/product/yukai/

Βάσει πωλητή πάντα, τα Midea ανήκουν στα μεσαίας ποιότητας, οπότε αφού θα σκάσω κοντά 700€, να στραφώ στην υψηλή ποιότητα (όπως την καθόρισε ο ίδιος) που παρέχει η Toshiba και η συγκεκριμένη σειρά.

Σχετικός αδαής εν γένει, αλλά κρίνοντας από τα τεχνικά χαρακτηριστικά, δεν βρίσκω που υπερτερεί έναντι του συγκεκριμένου Midea. Επειδή δεν ξέρω τι παίζει με τα Toshiba ως μάρκα πλέον, θα ήμουν ευγνώμων για μια άποψη κι αν αξίζει να στραφώ σε αυτό εναλλακτικά (δίνεται και 7ετης εγγύηση).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, timefliesfast είπε

Καλημέρα και πάλι.

Έχω ήδη σταμπάρει το συγκεκριμένο μοντέλο (σε 9αρι) βάσει πρότασης κι έχω ακολουθήσει τη διαδικασία της επιδότησης. Συγκυριακά, το ζήτηση κι από ένα κατάστημα που προσφέρει και το ακόλουθο μοντέλο της Toshiba (Yukai): https://toshiba-aircon.gr/product/yukai/

Βάσει πωλητή πάντα, τα Midea ανήκουν στα μεσαίας ποιότητας, οπότε αφού θα σκάσω κοντά 700€, να στραφώ στην υψηλή ποιότητα (όπως την καθόρισε ο ίδιος) που παρέχει η Toshiba και η συγκεκριμένη σειρά.

Σχετικός αδαής εν γένει, αλλά κρίνοντας από τα τεχνικά χαρακτηριστικά, δεν βρίσκω που υπερτερεί έναντι του συγκεκριμένου Midea. Επειδή δεν ξέρω τι παίζει με τα Toshiba ως μάρκα πλέον, θα ήμουν ευγνώμων για μια άποψη κι αν αξίζει να στραφώ σε αυτό εναλλακτικά (δίνεται και 7ετης εγγύηση).

 

Δεν υπερτερεί ( σε ψύξη) αλλά είναι όντως πιο ποιοτικό ( από αυτά που ξέρουμε ) , χώρια την υπερδιπλάσια εγγύηση.

Δεν υπάρχει το τέλειο κλιματιστικό οπότε θα πρέπει να ζυγίσεις την λίγο υποδεέστερη οικονομία σε ψύξη έναντι της μάλλον καλύτερης ποιότητας και αντικειμενικά μεγαλύτερης εγγύησης βάζοντας στην εξίσωση και λοιπά επιθυμητά χαρακτηριστικά. 

1 ώρα πριν, summit1_1 είπε

Πως ακριβώς βοηθάει η λειτουργία follow me στην περίπτωση λίγων απωλειών; 

Θα ανοιγοκλείνει ( πολύ )λιγότερο. Πιο στρωτή λειτουργία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Καλημέρα φίλε μου.

Φυσικά και ο κλιματισμός δεν είναι μόνο μία παράμετρος. 

Όταν αρρωστήσεις δεν πας κατευθείαν στο φαρμακείο να σου δώσουν φάρμακα. Πας πρώτα στο γιατρό για να σε εξετάσει και αναλόγως να σου γράψει τα φάρμακα. 

Το ότι επικρατεί λάθος σειρά και λάθος τρόπος πώλησης στα κλιματιστικά δε θα απολογηθώ εγώ. 

Όταν βάζεις ένα κλιματιστικό υποτίθεται ότι ταιριάζει στο χώρο σου,  ότι γίνεται σωστή εγκατάσταση και ότι φτάνει για να καλύψει το χώρο. 

Ξεκινάμε έχοντας αυτό σαν βάση,  αλλιώς όλα θα είναι λάθος και θα προσπαθουμε να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα. 

Ναι, φυσικά και θέλω να βάζω το κλιματιστικό πχ στο 26 και να πηγαίνει κάπου εκεί. 

Ένα βαθμό ευρους είναι λογικό να έχουμε απόκλιση λόγω διαφόρων συνθηκών,  όχι όμως πολύ παραπάνω.

Και έτσι συνήθως γίνεται τουλάχιστον στα 3 κλιματιστικά που έχω εγώ. 

Αυτό που λες να βάλω πχ 9αρι να καλύψει 25τμ πάλι δε μου λέει κάτι γιατί εξαρτάται από τις μονωσεις του χώρου. 

Εδώ μέσα προσπαθούμε ο καθένας με τον τρόπο του και όπως μπορουμε, να βοηθήσουμε στη σωστή επιλογή μηχανημάτων,  τεσταροντας τα δικά μας μηχανήματα και βάζοντας γραφήματα λειτουργίας και απόδοσης.

Δε ξέρω αν κάποιοι έχουν λόγο να προωθήσουν κάποια συγκεκριμένα μοντέλα,  Θέλω να πιστεύω πως όχι. 

Δεν αποδέχομαι τη λογική το βάζω και ότι προκύψει.  Αν πχ πάω να αγοράσω ένα κλιματιστικό από ένα πολυκατάστημα ή ηλεκτρομαγαζο και αγοράσω ότι μου πουλήσει ο άσχετος συνήθως πωλητής,  Ε τότε ναι,  κατά πάσα πιθανότητα θα θες να πας Αθήνα Πάτρα σε 1 ώρα,  αλλά δε θα πας... 

Και να πω επίσης ότι είμαι πολύ ψειρας στις μετρήσεις της θερμοκρασίας (θεωρώ επιστήμη τη σωστή μέτρηση της).

Δε τα λέω όλα αυτά για να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου,  ίσως ο γραπτός λόγος και η μη σωστή μου γραφή καμία φορά να δείχνει κάτι τέτοιο. 

Ένας τρελός πειραματιστης είμαι που θα ερευνήσω και θα ψάξω ότι μπορεί να φανταστεί κανεις πάνω σε μετρήσεις θερμοκρασιών κάτι πάνω στο οποίο με βοηθάει ο κλιματισμός. 

Αυτά και καλή σας μέρα. 

Πάμε για δοκιμές και μετρήσεις... 

Inventor corona plus 9αρι σε κρεβατοκάμαρα 11τμ.

Σήμερα το βράδυ σε λειτουργία silent mode. 

Screenshot_2022-06-23-07-45-38-320.jpeg

Επειδη εχω το ιδιο κλιματιστικο με σενα σου κανει πολυ θορυβο με τα πλαστικα οταν κοβει-ξαναπαιρνει η ετυχε στα δικα μου μονο? Εχω καταντησει να το βαζω στο FAN γιατι δεν μπορουμε να κοιμηθουμε το βραδυ απο τα σκασιματα που κανει. Δεν εχω ξαναδει τετοιο χαλι σε κλιματιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε
1 ώρα πριν, summit1_1 είπε

Πως ακριβώς βοηθάει η λειτουργία follow me στην περίπτωση λίγων απωλειών; 

Θα ανοιγοκλείνει ( πολύ )λιγότερο. Πιο στρωτή λειτουργία. 

Αυτό νομίζω ότι ίσως ισχύει μόνο στην περίπτωση που το μηχάνημα κατεβαίνει πολύ χαμηλά σε watt αλλιώς θα προκαλέσει ή υπερθέρμανση ή υπερψυξη... 

Πάντως στο δικό μου inventor corona plus 9αρακι φασον Midea,  προτιμώ τη λειτουργία χωρίς follow me επειδή έτσι είναι μικρότερη η διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στα on-off,  εννοώ δηλαδή αν ζητάω 26 τότε η θερμοκρασία στο χώρο κυμαίνεται από 25.5 έως 26.5 χωρίς follow me ενώ με follow me από 25 έως 27. Προτιμώ την πρώτη περίπτωση κι ας έχει περισσότερα on-off. 

Μόλις τώρα, spocky είπε

Επειδη εχω το ιδιο κλιματιστικο με σενα σου κανει πολυ θορυβο με τα πλαστικα οταν κοβει-ξαναπαιρνει η ετυχε στα δικα μου μονο? Εχω καταντησει να το βαζω στο FAN γιατι δεν μπορουμε να κοιμηθουμε το βραδυ απο τα σκασιματα που κανει. Δεν εχω ξαναδει τετοιο χαλι σε κλιματιστικο.

Στην ψύξη όχι δεν ακούγεται τίποτα... 

Στη θέρμανση είχε κάποιους θορύβους μερικές φορές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Αυτό νομίζω ότι ίσως ισχύει μόνο στην περίπτωση που το μηχάνημα κατεβαίνει πολύ χαμηλά σε watt αλλιώς θα προκαλέσει ή υπερθέρμανση ή υπερψυξη... 

Πάντως στο δικό μου inventor corona plus 9αρακι φασον Midea,  προτιμώ τη λειτουργία χωρίς follow me επειδή έτσι είναι μικρότερη η διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στα on-off,  εννοώ δηλαδή αν ζητάω 26 τότε η θερμοκρασία στο χώρο κυμαίνεται από 25.5 έως 26.5 χωρίς follow me ενώ με follow me από 25 έως 27. Προτιμώ την πρώτη περίπτωση κι ας έχει περισσότερα on-off. 

Στην ψύξη όχι δεν ακούγεται τίποτα... 

Στη θέρμανση είχε κάποιους θορύβους μερικές φορές 

Παραθετω και το δικο μου διαγραμμα απο Corona Plus 9000 btu σε 11 τμ χωρο με μονωση χωρις follow me. Οταν ανοιξε το ειχα στους 27 και μετα στους 28 για ολο το βραδυ.

image.png.b730073c4062c304381916078983a186.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, spocky είπε

Παραθετω και το δικο μου διαγραμμα απο Corona Plus 9000 btu σε 11 τμ χωρο με μονωση χωρις follow me. Οταν ανοιξε το ειχα στους 27 και μετα στους 28 για ολο το βραδυ.

image.png.b730073c4062c304381916078983a186.png

Για το πρόβλημα με τους θορύβους δοκίμασε το στο silent mode. 

Νομίζω πως θα λυθεί έτσι το πρόβλημα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Για το πρόβλημα με τους θορύβους δοκίμασε το στο silent mode. 

Νομίζω πως θα λυθεί έτσι το πρόβλημα σου. 

Μπα το ιδιο κανει λες και καποιος ειναι μεσα στο αιρκοντισιον και του σπαει τα πλαστικα..μιλαμε για πολυ εντονο θορυβο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Ελπίζω να είστε καλά.

Για λογαριασμό συγγενή, ΜΟΝΟ από Κωτσόβολο επειδή έχει δωρεάν εγκατάσταση και άτοκες, μέχρι 1000€, ψάχνουμε ό,τι καλύτερο σε 18.000 btu, παρά τον υπολογισμό απωλειών.

80% ψύξη, 20% θέρμανση.

Κουφώματα αλουμινίου.

Δεν υπήρχε ποτέ κλιματιστικό.

Η κατοικία ανακαινίστηκε το 2010, αλλά δεν μπήκε μόνωση, είναι στον 1ο όροφο, κάτω έχει αποθήκη.

Επισυνάπτω φωτό, αλλά όπως είπα, μέχρι 18άρι μπορούμε. Εκτός αν υπάρχει αξιόλογο 24άρι.

Ευχαριστώ πολύ.

Spoiler

 

apwleies_1.jpg

 

apwleies_2.jpg

 

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...