Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, amotida είπε

27-28 (δεν έχω ξαναδεί παραπάνω από αυτό τα καλοκαίρια που πέρασα σε αυτό το διαμέρισμα )"

πολύ καλή φάση, ουσιαστικά δεν χρειάζεσαι κλιματιστικό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, kostas123pao είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 800€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δεν υπάρχει προτίμηση αρκεί να ναι άμεσα διαθέσιμο το κλιματιστικό
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:   70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:  συχνά το καλοκαίρι και περιστασιακά τον χειμώνα
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Στην Πτολεμαιδα με μεγιστες θερμοκρασίες 37-38 και ελάχιστες -15.
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: θα θέλαμε να χει οριζοντια κινηση περισίδων κ wifi. Οτιδήποτε εξτρα ειναι καλοδεχούμενο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Δεν εχει καποια μονωση απ όσο ξέρω και μόνο σκεπή από πανω αφου είμαστε στον  τελευταίο οροφο
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 

Θερμικές Απώλειες

11604.36

9979.75KCal/h

313.63Watt/m2

269.72KCal/h/m2

για 23C

 

Έχω ξεχωρίσει αυτα τα 2. Πιστεύετε οτι το tcl αξιζει τα παραπάνω εξτρα 130€ που ζητάει?

https://www.skroutz.gr/s/28187225/Tesla-TA53FFUL-1832IAW-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/23190624/TCL-Miracle-II-18CHSA-VE-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Επισης, αν κάποιος έχει το tesla ας με ανημερώσει αν έχει οριζόντια κίνηση περσίδων.

 

https://www.skroutz.gr/s/30719214/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP71VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/27528133/Inventor-Comfort-MFVI32-24WFI-MFVO32-24-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/32349029/Haier-AS68TEMHRA-C-1U68RENFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

3 ώρες πριν, stonec είπε

Καλησπέρα, θέλω να βάλω 2 κλιματιστικά σε δύο υπνοδωμάτια. Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Σας παραθέτω τα στοιχεία:

1ο υπνοδωμάτιο

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Θα ήθελα κάποιο αξιόπιστο,  value for money μηχάνημα. Όχι κάτι ιδιαίτερα ακριβό (π.χ 600 ευρώ)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ελπίζω να το πάρω με επιδότηση. Θα βόλευε μεγάλη αλυσίδα κυρίως λόγω προσφοράς για δωρεάν εγκατάσταση.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 95% ψύξη/ 5% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική, 40 καλοκαίρι, 2 χειμώνας
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αθόρυβο, απροβλημάτιστο.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): πλημελής μόνωση, αλουμίνια με διπλά τζάμια, ΒΑ προσανατολισμός.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 5032.15Watt , 4327.65KCal/h,  167.74Watt/m^2, 144.25KCal/h/m^2          για 22C

 

2ο υπνοδωμάτιο

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Θα ήθελα κάποιο αξιόπιστο,  value for money μηχάνημα. Όχι κάτι ιδιαίτερα ακριβό (π.χ 600 ευρώ)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ελπίζω να το πάρω με επιδότηση. Θα βόλευε μεγάλη αλυσίδα κυρίως λόγω προσφοράς για δωρεάν εγκατάσταση.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 95% ψύξη/ 5% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική, 40 καλοκαίρι, 2 χειμώνας
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αθόρυβο, απροβλημάτιστο.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): πλημελής μόνωση, αλουμίνια με διπλά τζάμια, ΝΔ προσανατολισμός.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 1953.48Watt , 1679.99KCal/h,  139.53Watt/m^2, 120.00KCal/h/m^2          για 22C

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948609

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948463

 

 

20 λεπτά πριν, nevermore είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1.000 - 1.200
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80-90% ψύξη, 10-20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή πηγή θέρμανσης, αποκλειστική πηγή ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Λος Άμπελες Σαλόνικα, 42.2C το καλοκαίρι και -2,2C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): χωρίς μονώσεις
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: έβαλα για 19βαθμούς (δεν ξέρω αν έκανα βλακεία)

6248.83Watt

5373.99KCal/h

208.29Watt/m2

179.13KCal/h/m2

Προτεραιότητα σε οικονομία σε ψύξη

Midea All Easy Pro Series AEP2-24NXD6-I/O

πχ

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-24nxd6-i-o-klimatistiko-24-000-btu-h_3948706

και με το μυαλό σε θέρμανση :

https://www.skroutz.gr/s/27528133/Inventor-Comfort-MFVI32-24WFI-MFVO32-24-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/32349029/Haier-AS68TEMHRA-C-1U68RENFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, userAnon είπε

πολύ καλή φάση, ουσιαστικά δεν χρειάζεσαι κλιματιστικό.. 

Και διαμέρισμα προσανατολισμού βόρεια, βορειοανατολικά
Να γιατί... :)

Χρειαζόμουν κλιματισμό για μερικές εβδομάδες του καλοκαιριού ..27-28 δεν είναι η ιδανική θερμοκρασία για μένα. Επιπλέον, μερικές φορές δεν μπορούσα να ξεκουραστώ καλά το βράδυ ... οπότε το χρειαζόμουν.
Πήρα αυτό το μηχάνημα περισσότερο για να έχω μια εναλλακτική πηγή θέρμανσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Sebu είπε

 

Εκει ομως εισαι καπου λαθος. Δεν ειναι απολυτη επιστημη δεν ειναι χημεια ή βιολογια. Ουτε γινεται σε απολυτες ασφαλεις ιδανικες εργαστηριακες συνθηκες.

Δεν υπαρχει τι δικαιολογεις εσυ και ο οποιοσδηποτε. Και εγω δεν αποδεχομαι οτι υπαρχει ρατσισμος, φτωχεια, σεξισμος αλλα υπαρχουν στον κοσμο και πρεπει ή να το αποδεχτω ή να αλλαξω πλανητη ή αν εχω τη δυνατοτητα (που οριζω μονο εμενα αρα δεν την εχω για ολους) να αλλαξω ολο τον κοσμο.

Ομοιως αποδεχεσαι πως it is what it is στον κλιματισμο και τι θερμανση. Δεν δουλευει το "ανοιγω, ρυθμιζω και απαιτω να παει εκει που το ρυθμισα με το ζορι και τελος".

Υπαρχουν πολλες διαφορετικες παραμετροι που το επηρεαζουν προς πασα κατευθυνση. Εσυ μπορει να του πεις να πιασει 25 βαθμους ψυξη και εξω να εχει 45 και ο χωρος να ειναι 45τμ και το μηχανημα 12αρι δεν θα τα πιασει ποτε οσο και να χτυπιεσαι. Πραγματικο παραδειγμα σπιτι.

Μπορει εξω να εχει 0 και εσυ μεσα να θες με 9αρι σε χωρο 25τμ να πετυχεις 23 θερμανση επειδη ετσι του ορισες. Κατα πασα πιθανοτητα δεν θα τα πιασεις οσο και να χτυπιεσαι και ακομα και αν τα πιασεις θα ειναι στιγμιαιο-για λιγο και θα το χασεις.

Τι θελω να πω και το λεω καλοπροαιρετα. Κλιματισμος ψυξη/θερμανση δεν ειναι μια μονο παραμετρος. Προσπαθεις να πετυχεις μια θερμοκρασια που ορισες η οποια εξαρταται απο το χωρο, τις απωλειες του χωρου, αν το μηχανημα επαρκει για το χωρο, ποια ειναι η εξωτερικη θερμοκρασια και υγρασια μεσα/εξω, αν τα διπλα/πανω/κατω διαμερισματα σημερα νωριτερα ειχαν θερμανση αρα εχουν ζεσταθει οι τοιχοι αρα εχεις κερδος απο εκει κτλ κτλ κτλ.

Ειναι σαν να λες εχω φεραρι οτι και να γινει θα παω Αθηνα Πατρα σε 1 ωρα και απαιτω να το κανω σε 1 ωρα γιατι ειναι 210 χλμ και θα πηγαινω με 210. Δεν εξαρταται απο εσενα ή τι απαιτεις εσυ τι κινηση θα βρεις στο δρομο, αν θα πιασει μπορα, αν εχει γινει τροχαιο, αν εχει κινηση στα διοδια, αν καθυστερει ο υπαλληλος στα διοδια, αν σε πιασει λαστιχο κτλ κτλ κτλ.

Καλημέρα φίλε μου.

Φυσικά και ο κλιματισμός δεν είναι μόνο μία παράμετρος. 

Όταν αρρωστήσεις δεν πας κατευθείαν στο φαρμακείο να σου δώσουν φάρμακα. Πας πρώτα στο γιατρό για να σε εξετάσει και αναλόγως να σου γράψει τα φάρμακα. 

Το ότι επικρατεί λάθος σειρά και λάθος τρόπος πώλησης στα κλιματιστικά δε θα απολογηθώ εγώ. 

Όταν βάζεις ένα κλιματιστικό υποτίθεται ότι ταιριάζει στο χώρο σου,  ότι γίνεται σωστή εγκατάσταση και ότι φτάνει για να καλύψει το χώρο. 

Ξεκινάμε έχοντας αυτό σαν βάση,  αλλιώς όλα θα είναι λάθος και θα προσπαθουμε να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα. 

Ναι, φυσικά και θέλω να βάζω το κλιματιστικό πχ στο 26 και να πηγαίνει κάπου εκεί. 

Ένα βαθμό ευρους είναι λογικό να έχουμε απόκλιση λόγω διαφόρων συνθηκών,  όχι όμως πολύ παραπάνω.

Και έτσι συνήθως γίνεται τουλάχιστον στα 3 κλιματιστικά που έχω εγώ. 

Αυτό που λες να βάλω πχ 9αρι να καλύψει 25τμ πάλι δε μου λέει κάτι γιατί εξαρτάται από τις μονωσεις του χώρου. 

Εδώ μέσα προσπαθούμε ο καθένας με τον τρόπο του και όπως μπορουμε, να βοηθήσουμε στη σωστή επιλογή μηχανημάτων,  τεσταροντας τα δικά μας μηχανήματα και βάζοντας γραφήματα λειτουργίας και απόδοσης.

Δε ξέρω αν κάποιοι έχουν λόγο να προωθήσουν κάποια συγκεκριμένα μοντέλα,  Θέλω να πιστεύω πως όχι. 

Δεν αποδέχομαι τη λογική το βάζω και ότι προκύψει.  Αν πχ πάω να αγοράσω ένα κλιματιστικό από ένα πολυκατάστημα ή ηλεκτρομαγαζο και αγοράσω ότι μου πουλήσει ο άσχετος συνήθως πωλητής,  Ε τότε ναι,  κατά πάσα πιθανότητα θα θες να πας Αθήνα Πάτρα σε 1 ώρα,  αλλά δε θα πας... 

Και να πω επίσης ότι είμαι πολύ ψειρας στις μετρήσεις της θερμοκρασίας (θεωρώ επιστήμη τη σωστή μέτρηση της).

Δε τα λέω όλα αυτά για να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου,  ίσως ο γραπτός λόγος και η μη σωστή μου γραφή καμία φορά να δείχνει κάτι τέτοιο. 

Ένας τρελός πειραματιστης είμαι που θα ερευνήσω και θα ψάξω ότι μπορεί να φανταστεί κανεις πάνω σε μετρήσεις θερμοκρασιών κάτι πάνω στο οποίο με βοηθάει ο κλιματισμός. 

Αυτά και καλή σας μέρα. 

Πάμε για δοκιμές και μετρήσεις... 

Inventor corona plus 9αρι σε κρεβατοκάμαρα 11τμ.

Σήμερα το βράδυ σε λειτουργία silent mode. 

Screenshot_2022-06-23-07-45-38-320.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ liakjim για την απάντηση. Το πρώτο κλιματιστικό που προτείνεις είναι για το πρώτο υπνοδωμάτιο και το άλλο για το δεύτερο ή είναι δύο προτάσεις για να διαλέξω μεταξύ αυτών;

Επίσης θεωρείς ότι αξίζουν τα 100 ευρώ επιπλέον ανά μηχάνημα για την την πενταετή εγγύηση;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stonec είπε

Ευχαριστώ liakjim για την απάντηση. Το πρώτο κλιματιστικό που προτείνεις είναι για το πρώτο υπνοδωμάτιο και το άλλο για το δεύτερο ή είναι δύο προτάσεις για να διαλέξω μεταξύ αυτών;

Επίσης θεωρείς ότι αξίζουν τα 100 ευρώ επιπλέον ανά μηχάνημα για την την πενταετή εγγύηση;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Η αλήθεια είναι ότι με μπέρδεψαν λίγο οι τιμές σου γιατί λες υπνοδωμάτιο και το πρώτο είναι 30τμ ενώ το δεύτερο 15. Είναι όντως τόσα στο πρώτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, vgolden είπε

Guys, μια βοήθεια για Samsung κλιματιστικό για service και συντήρηση στην περιοχή της Καλλιθέας.

 

 

Service ή απλή συντήρηση. Αν έχεις βλάβη μάλλον έχεις μπλέξει. Γίνε πιο αναλυτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ παρα πολυ για την βοήθεια ,πραγματικα ,μαλλoν κλεινω προς το TCL λογο και θορύβου.

Το πρόβλημα είναι οτι μου βγήκε και ενας φίλος μου ενα midea blanc σε πολυ καλη τιμη (291) οποτε για τα 50 ευρω κατω να αξιζει να παρω το midea ? 

Επεξ/σία από meli1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, elenzi είπε

πια ειναι η διαφορα αυτων των 2?

Η διαφορά είναι το λάθος καρτελακι που είναι στο skroutz ,ψάξε το κωδικό στη σελίδα της toshiba για να είσαι σίγουρος τι είναι αυτό που βλέπεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, elenzi είπε

πια ειναι η διαφορα αυτων των 2?

Καμία. Είναι το ίδιο μοντέλο. Σου έβαλα απλά την τρέχουσα "προσφορά" του Κώτσου για δωρεάν εγκατάσταση σε περίπτωση που σε βολεύει η συγκεκριμένη αλυσίδα. 

ΥΓ Τα εισαγωγικά πάνε στο ότι είναι πανάκριβο. Έχουν αυξηθεί οι τιμές παντού. Φωνάζαμε εκεί τέλη μαϊου που έδιναν το 18αρι εγκατεστημένο στα 980€ αλλά έπαιξε πρέφα από ότι φαίνεται. Προσωπικά θα κοίταζα να το πάρω από όπου βρω φθηνότερα και εγκατάσταση από καλό τεχνικό. 

44 λεπτά πριν, meli1 είπε

Ευχαριστώ παρα πολυ για την βοήθεια ,πραγματικα ,μαλλoν κλεινω προς το TCL λογο και θορύβου.

Το πρόβλημα είναι οτι μου βγήκε και ενας φίλος μου ενα midea blanc σε πολυ καλη τιμη (291) οποτε για τα 50 ευρω κατω να αξιζει να παρω το midea ? 

Δεν δίνεις επαρκή στοιχεία για να σου πω. Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο πλήρως και το βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Δεν δίνεις επαρκή στοιχεία για να σου πω. Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο πλήρως και το βλέπουμε.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 300-400 
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 60% ψύξη / 40% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: περιστασιακή πηγή θέρμανσης, Αποκλειστική πηγή ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο 9 τ.μ .
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα Αμπελόκηποι/Πολύγωνο 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): μέτριες  μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, πλησίον βουνου
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    922.47Watt

    793.32KCal/h

    92.25Watt/m^2

    79.33KCal/h/m^2

          για 21C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πιστεύεται ότι έχει νόημα η αντικατάσταση κλιματιστικού General Electric GES-NX25 του 2019 ενεργειακής κλάσης ψήξης/θέρμανσης Α++/Α+ με κάτι πιο "επώνυμο" και ενεργειακά αποδοτικό; Πχ Toshiba 10J2AVSG-E1/B10J2KVSG-E Edge. Είναι σε υπνοδωμάτιο. Στην ψήξη όλα μια χαρά, στην θέρμανση (έναν χειμώνα που το χρειάστηκα γιατί πλέον έχω αντλία θερμότητας) ζοριζόταν λιγάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, kax54638 said:

Καλησπέρα. Πιστεύεται ότι έχει νόημα η αντικατάσταση κλιματιστικού General Electric GES-NX25 του 2019 ενεργειακής κλάσης ψήξης/θέρμανσης Α++/Α+ με κάτι πιο "επώνυμο" και ενεργειακά αποδοτικό; Πχ Toshiba 10J2AVSG-E1/B10J2KVSG-E Edge. Είναι σε υπνοδωμάτιο. Στην ψήξη όλα μια χαρά, στην θέρμανση (έναν χειμώνα που το χρειάστηκα γιατί πλέον έχω αντλία θερμότητας) ζοριζόταν λιγάκι. 

προφανως και οχι

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, meli1 είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 300-400 
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 60% ψύξη / 40% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: περιστασιακή πηγή θέρμανσης, Αποκλειστική πηγή ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο 9 τ.μ .
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα Αμπελόκηποι/Πολύγωνο 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): μέτριες  μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, πλησίον βουνου
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    922.47Watt

    793.32KCal/h

    92.25Watt/m^2

    79.33KCal/h/m^2

          για 21C

Σε χώρο με τόσο λίγες απώλειες θα έβαζα κάτι με follow me οπότε ναι στο midea που βρήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...