Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, kostakiss είπε

κατά προσέγγιση, εδω τι χρειαζόμαστε? νομιζω τωρα ειναι 22αρι η 24αρι , και ειναι ενταξει , αν κλεισουν πορτες φτανει και στο δωματιο . καποια προταση κυριως για ψυξη (και αν γινει και καμια στραβη με το αεριο και θερμανση)?

5888.46Watt

5064.08KCal/h

98.14Watt/m2

84.40KCal/h/m2

Κυρίως ψύξη ή μόνο ψύξη;

2 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

@liakjimθα μπορούσες να βάλεις και ένα ολοήμερο διάγραμμα τώρα που ήρθαν οι σωστές θερμοκρασίες για λειτουργία ψύξης ώστε να δούμε πως συμπεριφέρεται τώρα το μηχάνημα μιας και απ ότι βλέπω είναι προτεινόμενο ως μοντέλο πλέον για ψύξη...;;; 

 

Το κλιματιστικό το έχει ο φίλος @johnyboy.

Ελπίζω να μας ακούει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, c-max είπε

Πολυ MIDEA βλεπω προτεινετε. Επειδη εχω χασει επεισοδια, ειναι ανταγωνιστικα με τα κορυφαια ονοματα; Γιατι 1100 για 18αρι δεν ειναι και λιγα

 

Inventor/ pitsos / bosch / Carrier / Eskimo π.χ. στα πιο πολλά μοντέλα τους είναι η Midea από πίσω κατασκευαστής. Είναι αξιόπιστα μηχανήματα και με πολύ καλό σχεδιασμό στο θέμα εγκατάστασης/κατασκευής χωρίς τα προβλήματα άλλων κατασκευαστών όπως ρηχό λεκανάκι, αισθητήρια να κρέμονται χύμα κοντά στα φίλτρα, να βγάζει αποχέτευση μόνο από μία μεριά και άλλα πολλά. Μερικές φορές κολλάμε στην κατανάλωση αλλά δεν είναι μόνο αυτό, όσο ζητάει αυτό ο κόσμος τόσο θα βγαίνουν μηχανήματα "ψυχουλες" που θα είναι αθόρυβα και οικονομικά*

Απλά με τις αυξήσεις έχουν πάει 100-200 ευρώ πάνω ανάλογα τα btu, όποιος πρόλαβε....

*Που μέχρι να φτάσουν την οικονομία φέρνοντας τον χώρο στην επιθυμητή θερμοκρασία θα έχει καταναλώσει όσο ένα δυνατό που δεν ρίχνει τόσο πολύ τα ελάχιστα watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 800€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δεν υπάρχει προτίμηση αρκεί να ναι άμεσα διαθέσιμο το κλιματιστικό
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:   70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:  συχνά το καλοκαίρι και περιστασιακά τον χειμώνα
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Στην Πτολεμαιδα με μεγιστες θερμοκρασίες 37-38 και ελάχιστες -15.
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: θα θέλαμε να χει οριζοντια κινηση περισίδων κ wifi. Οτιδήποτε εξτρα ειναι καλοδεχούμενο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Δεν εχει καποια μονωση απ όσο ξέρω και μόνο σκεπή από πανω αφου είμαστε στον  τελευταίο οροφο
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 

Θερμικές Απώλειες

11604.36

9979.75KCal/h

313.63Watt/m2

269.72KCal/h/m2

για 23C

 

Έχω ξεχωρίσει αυτα τα 2. Πιστεύετε οτι το tcl αξιζει τα παραπάνω εξτρα 130€ που ζητάει?

https://www.skroutz.gr/s/28187225/Tesla-TA53FFUL-1832IAW-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/23190624/TCL-Miracle-II-18CHSA-VE-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Επισης, αν κάποιος έχει το tesla ας με ανημερώσει αν έχει οριζόντια κίνηση περσίδων.

 

Επεξ/σία από kostas123pao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να βάλω 2 κλιματιστικά σε δύο υπνοδωμάτια. Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Σας παραθέτω τα στοιχεία:

1ο υπνοδωμάτιο

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Θα ήθελα κάποιο αξιόπιστο,  value for money μηχάνημα. Όχι κάτι ιδιαίτερα ακριβό (π.χ 600 ευρώ)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ελπίζω να το πάρω με επιδότηση. Θα βόλευε μεγάλη αλυσίδα κυρίως λόγω προσφοράς για δωρεάν εγκατάσταση.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 95% ψύξη/ 5% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική, 40 καλοκαίρι, 2 χειμώνας
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αθόρυβο, απροβλημάτιστο.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): πλημελής μόνωση, αλουμίνια με διπλά τζάμια, ΒΑ προσανατολισμός.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 5032.15Watt , 4327.65KCal/h,  167.74Watt/m^2, 144.25KCal/h/m^2          για 22C

 

2ο υπνοδωμάτιο

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Θα ήθελα κάποιο αξιόπιστο,  value for money μηχάνημα. Όχι κάτι ιδιαίτερα ακριβό (π.χ 600 ευρώ)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ελπίζω να το πάρω με επιδότηση. Θα βόλευε μεγάλη αλυσίδα κυρίως λόγω προσφοράς για δωρεάν εγκατάσταση.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 95% ψύξη/ 5% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική, 40 καλοκαίρι, 2 χειμώνας
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αθόρυβο, απροβλημάτιστο.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): πλημελής μόνωση, αλουμίνια με διπλά τζάμια, ΝΔ προσανατολισμός.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 1953.48Watt , 1679.99KCal/h,  139.53Watt/m^2, 120.00KCal/h/m^2          για 22C
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπηκε το TCL Miracle II 12αρι, ολα κομπλε. Το μονο θεμα αν και δεν το χω τεσταρει πληρως ακομα, ειναι οτι σε οτι θερμοκρασια και να το βαλω πχ. 23, 25, 27 στην ψυξη, δεν σταματαει. Δηλαδη σε καποια φαση το δωματιο ηταν καρα κρυο και αυτο εδινε ακομα ακομα.. 
Δεν ξερω αν εχω κανει καμια βλακεια με τις ρυθμισεις, το παρακολουθω.
Προς το παορον το χω στην ψυξη, fans στο auto και στους 25. 
Τελος δεν ξερω αν και ποσο καλα δουλευει το "I Feel" ακομα. 

Αν καποιος φιλος το εχει και εχει καμια συμβουλη lmk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, userAnon είπε

μάλλον κάτι έχεις κάνει λάθος στους υπολογισμούς.. πρέπει να τους ξανακανεις προσεχτικά

Είχα βάλει τα στοιχεία για όλο το σπιτι.

Τα νέα αποτελέσματα είναι αυτά.

Θερμικές Απώλειες

11604.36Watt

9979.75KCal/h

313.63Watt/m2

269.72KCal/h/m2

για 23C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kostas123pao είπε

Είχα βάλει τα στοιχεία για όλο το σπιτι.

Τα νέα αποτελέσματα είναι αυτά.

Θερμικές Απώλειες

11604.36Watt

9979.75KCal/h

313.63Watt/m2

269.72KCal/h/m2

για 23C

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#11604
επειδη όμως βλέπω πιο πολύ είναι ψύξη τρέξτο  με θερμοκρασία 20 γιατί και για θέρμανση με -15 ελάχιστες πρέπει να είμαστε λίγο ρεαλιστές ως προς την εσωτερική θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Καλημέρα. 

Όταν βάζετε κάποια στοιχεία λειτουργίας ενός κλιματιστικού καλύτερα θα ήταν να γράφετε και όλες τις λεπτομέρειες και όχι να δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις από μη ακριβή στοιχεία. 

Γράφεις για ελάχιστη κατανάλωση και ζήτηση 21.

Ποιο σπίτι έχει 21 βαθμούς αυτή την περίοδο... Κανένα... 

Δε χρειάζεται να ρωτάει ο άλλος ποια εξωτερική θερμοκρασία είχε για να πεις μετά ότι τελικά μέσα στο σπίτι είχε 25.

Εγώ προσωπικά πάνω από 1 βαθμό λάθους δε θα δικαιολογούσα σε καινούργια κλιματιστικά. 

Θα δώσω δηλαδή πχ 1000€ για να πάρω κλιματιστικό και μετά θα πρέπει να κάνω και 100 τεστ για το που πρέπει να βάλω τη θερμοκρασία στο τηλεκοντρόλ για να έχω τη θερμοκρασία που θέλω στο χώρο;;;;.... 

Αυτό είναι απαράδεκτο... 

Και αντε εγώ μπορεί να έχω την τρέλα να έχω και θερμομετρο και να το κάνω. Δε μπορούν όμως ολοι οι άνθρωποι να το κάνουν αυτό είτε γιατί δεν ασχολούνται είτε γιατί δε τους αρέσει να ασχολούνται με το αντικείμενο. 

Ανοίγω το κλιματιστικό, βάζω τη θερμοκρασία που θέλω και τέλος... Πρέπει η θερμοκρασία στο χώρο να πάει εκεί...

Τέλειο θα μπορέσω να πω για διάγραμμα είναι αυτό που θα  δω σε πραγματικές συνθηκες λειτουργίας πχ έξω να έχει 35 και πάνω,  μέσα να  έχει 30 και να προσπαθεί το μηχάνημα να πιάσει πχ 26.

Τότε ναι,  να δούμε το διάγραμμα και να πούμε τι και πως συμπεριφέρεται το κλιματιστικό. 

Καλοπροαίρετα τα γράφω όλα αυτά.

Η ακρίβεια στις μετρήσεις για μένα είναι το παν και όχι το περίπου. 

Ακόμα και η θέση του θερμόμετρου μέσα στο χώρο που θα μετρήσουμε έχει τεράστια σημασία και οι διαφορές στην ένδειξη πολύ μεγάλες. 

Αυτά από μένα,  θα μπορούσα να γράφω ώρες αλλά κλείνω γιατί πολλούς θα τους κούρασα... 

Φίλε, συγγνώμη.
ο λόγος για την ανάρτηση στην οποία επισύναψα το γράφημα ήταν καθαρά για το ίδιο το γράφημα και για να δείξω το ελάχιστο που παρατηρήθηκε.
Γι' αυτό δεν έδωσα πολλά στοιχεία από την αρχή, τώρα που σου απαντάω συνειδητοποιώ τι λάθος έκανα, δεν έπρεπε να δώσω καμία απολύτως πληροφορία από το να δημοσιεύσω το γράφημα και να γράψω κάτι σαν: "ψάχνοντας το ελάχιστο δυνατό..."
γιατί στο μυαλό μου, η ιδέα δεν ήταν να δείξω την οικονομία / επάρκεια ή ανεπάρκεια για τον αντίστοιχο χώρο κλπ, αλλά μόνο αυτό το ελάχιστο που έλεγα ... Επειδή είμαι περίεργος για αυτό το πιθανό ελάχιστο και επειδή -στη συγκεκριμένη κατάσταση που έχω - εκτός από το να ζητήσω από τη συσκευή να χαμηλώσει την εσωτερική θερμοκρασία κατά 3-4 βαθμούς κάτω, δεν θα μπορέσω ποτέ - όπως φαίνεται - να δω τι θέλω .... αν τη ζητήσω μόνο ένα βαθμό κάτω, θα λειτουργήσει λίγο και ... παύση ... ο χώρος μου θέλει λίγο και η συσκευή είναι πολύ δυνατή προφανώς ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, amotida είπε

ο χώρος μου θέλει λίγο

εγώ πάντως θα ήθελα να γνωρίζω όταν έξω έχει πχ 35-37 πόσο φτάνει μαξ η εσωτερική - χωρίς καμία βοήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Klausx είπε

Αν το δουλεύεις αξίζει αφού κρατάς το μηχάνημα σαν καινούριο, αν φυσικά γίνεται σωστή συντήρηση και όχι μόνο φίλτρα και λίγο ψεκασμα στο εσωτερικό.

Οι περισσοτεροι τεχνικοι κανουν δυστυχως το τελευταιο δλδ καθαρισμα τα φιλτρα με την ηλεκτρικη σκουπα και λιγο ψεκασμα στο εσωτερικο. Για 5 λεπτα υποθεση 30 ευρω και δρομο. Για κατι που κανω ετσι και αλλιως μονος μου 2 φορες το χρονο. Αρα εκει λεω οτι ειναι κοροιδια τα 210 για 7 χρονια για να εχεις κατ'ονομα μια εγγυηση αν ποτε τη χρειαστεις αλλα την εχεις πληρωσει ηδη μισο κλιματιστικο ακομα.

Να μου εκανε μεσα στην ετησια συντηρηση αφου δινω που δινω 30 ευρω πραγματικες ουσιαστικες υπηρεσιες δλδ να μετραγε αν εχει χασει φρεον ή θελει συμπληρωμα, να εκανε ενδελεχη ελεγχο και συντηρηση και της εξωτερικης μοναδας ναι να ελεγα το αξιζει. Αλλιως 30 ευρω για 5-10 λεπτα ειναι 180 την ωρα και στο 8ωρο 1.440, την εβδομαδα 7.200 και το μηνα 28.800. Τα βγαζει ρε αυτα ενας ναυαρχος εν ενεργεια ή ενας γυμνασιαρχης που εχει να κανει και με 30 αρκουδομαγκες που ελεγε και ο Αντωνακης στο θα σε κανω βασιλισσα?? 😝

14 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Καλημέρα. 

Εγώ προσωπικά πάνω από 1 βαθμό λάθους δε θα δικαιολογούσα σε καινούργια κλιματιστικά. 

Θα δώσω δηλαδή πχ 1000€ για να πάρω κλιματιστικό και μετά θα πρέπει να κάνω και 100 τεστ για το που πρέπει να βάλω τη θερμοκρασία στο τηλεκοντρόλ για να έχω τη θερμοκρασία που θέλω στο χώρο;;;;.... 

Αυτό είναι απαράδεκτο... 

Και αντε εγώ μπορεί να έχω την τρέλα να έχω και θερμομετρο και να το κάνω. Δε μπορούν όμως ολοι οι άνθρωποι να το κάνουν αυτό είτε γιατί δεν ασχολούνται είτε γιατί δε τους αρέσει να ασχολούνται με το αντικείμενο. 

Ανοίγω το κλιματιστικό, βάζω τη θερμοκρασία που θέλω και τέλος... Πρέπει η θερμοκρασία στο χώρο να πάει εκεί...

Καλοπροαίρετα τα γράφω όλα αυτά.

Η ακρίβεια στις μετρήσεις για μένα είναι το παν και όχι το περίπου. 

Ακόμα και η θέση του θερμόμετρου μέσα στο χώρο που θα μετρήσουμε έχει τεράστια σημασία και οι διαφορές στην ένδειξη πολύ μεγάλες. 

Αυτά από μένα,  θα μπορούσα να γράφω ώρες αλλά κλείνω γιατί πολλούς θα τους κούρασα...

Εκει ομως εισαι καπου λαθος. Δεν ειναι απολυτη επιστημη δεν ειναι χημεια ή βιολογια. Ουτε γινεται σε απολυτες ασφαλεις ιδανικες εργαστηριακες συνθηκες.

Δεν υπαρχει τι δικαιολογεις εσυ και ο οποιοσδηποτε. Και εγω δεν αποδεχομαι οτι υπαρχει ρατσισμος, φτωχεια, σεξισμος αλλα υπαρχουν στον κοσμο και πρεπει ή να το αποδεχτω ή να αλλαξω πλανητη ή αν εχω τη δυνατοτητα (που οριζω μονο εμενα αρα δεν την εχω για ολους) να αλλαξω ολο τον κοσμο.

Ομοιως αποδεχεσαι πως it is what it is στον κλιματισμο και τι θερμανση. Δεν δουλευει το "ανοιγω, ρυθμιζω και απαιτω να παει εκει που το ρυθμισα με το ζορι και τελος".

Υπαρχουν πολλες διαφορετικες παραμετροι που το επηρεαζουν προς πασα κατευθυνση. Εσυ μπορει να του πεις να πιασει 25 βαθμους ψυξη και εξω να εχει 45 και ο χωρος να ειναι 45τμ και το μηχανημα 12αρι δεν θα τα πιασει ποτε οσο και να χτυπιεσαι. Πραγματικο παραδειγμα σπιτι.

Μπορει εξω να εχει 0 και εσυ μεσα να θες με 9αρι σε χωρο 25τμ να πετυχεις 23 θερμανση επειδη ετσι του ορισες. Κατα πασα πιθανοτητα δεν θα τα πιασεις οσο και να χτυπιεσαι και ακομα και αν τα πιασεις θα ειναι στιγμιαιο-για λιγο και θα το χασεις.

Τι θελω να πω και το λεω καλοπροαιρετα. Κλιματισμος ψυξη/θερμανση δεν ειναι μια μονο παραμετρος. Προσπαθεις να πετυχεις μια θερμοκρασια που ορισες η οποια εξαρταται απο το χωρο, τις απωλειες του χωρου, αν το μηχανημα επαρκει για το χωρο, ποια ειναι η εξωτερικη θερμοκρασια και υγρασια μεσα/εξω, αν τα διπλα/πανω/κατω διαμερισματα σημερα νωριτερα ειχαν θερμανση αρα εχουν ζεσταθει οι τοιχοι αρα εχεις κερδος απο εκει κτλ κτλ κτλ.

Ειναι σαν να λες εχω φεραρι οτι και να γινει θα παω Αθηνα Πατρα σε 1 ωρα και απαιτω να το κανω σε 1 ωρα γιατι ειναι 210 χλμ και θα πηγαινω με 210. Δεν εξαρταται απο εσενα ή τι απαιτεις εσυ τι κινηση θα βρεις στο δρομο, αν θα πιασει μπορα, αν εχει γινει τροχαιο, αν εχει κινηση στα διοδια, αν καθυστερει ο υπαλληλος στα διοδια, αν σε πιασει λαστιχο κτλ κτλ κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1.000 - 1.200
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80-90% ψύξη, 10-20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή πηγή θέρμανσης, αποκλειστική πηγή ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Λος Άμπελες Σαλόνικα, 42.2C το καλοκαίρι και -2,2C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): χωρίς μονώσεις
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: έβαλα για 19βαθμούς (δεν ξέρω αν έκανα βλακεία)

6248.83Watt

5373.99KCal/h

208.29Watt/m2

179.13KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, userAnon είπε

εγώ πάντως θα ήθελα να γνωρίζω όταν έξω έχει πχ 35-37 πόσο φτάνει μαξ η εσωτερική - χωρίς καμία βοήθεια. 

Αυτή την απάντηση την έχω ήδη δώσει σε άλλη ανάρτηση (για το πλήρες κείμενο και τις συνθήκες υπό τις οποίες δόθηκε, βρίσκεται στη σελίδα 1041) ...

"27-28 (δεν έχω ξαναδεί παραπάνω από αυτό τα καλοκαίρια που πέρασα σε αυτό το διαμέρισμα )"

(Φυσικά, λαμβάνοντας υπόψη ότι ο αερισμός του σπιτιού ήταν σχετικά σύντομος και μόνο νωρίς το πρωί ή αργά το βράδυ, σε συνθήκες όχι πολύ υψηλής εξωτερικής θερμοκρασίας κ.λπ.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Sebu είπε

Οι περισσοτεροι τεχνικοι κανουν δυστυχως το τελευταιο δλδ καθαρισμα τα φιλτρα με την ηλεκτρικη σκουπα και λιγο ψεκασμα στο εσωτερικο. Για 5 λεπτα υποθεση 30 ευρω και δρομο. Για κατι που κανω ετσι και αλλιως μονος μου 2 φορες το χρονο. Αρα εκει λεω οτι ειναι κοροιδια τα 210 για 7 χρονια για να εχεις κατ'ονομα μια εγγυηση αν ποτε τη χρειαστεις αλλα την εχεις πληρωσει ηδη μισο κλιματιστικο ακομα.

Να μου εκανε μεσα στην ετησια συντηρηση αφου δινω που δινω 30 ευρω πραγματικες ουσιαστικες υπηρεσιες δλδ να μετραγε αν εχει χασει φρεον ή θελει συμπληρωμα, να εκανε ενδελεχη ελεγχο και συντηρηση και της εξωτερικης μοναδας ναι να ελεγα το αξιζει. Αλλιως 30 ευρω για 5-10 λεπτα ειναι 180 την ωρα και στο 8ωρο 1.440, την εβδομαδα 7.200 και το μηνα 28.800. Τα βγαζει ρε αυτα ενας ναυαρχος εν ενεργεια ή ενας γυμνασιαρχης που εχει να κανει και με 30 αρκουδομαγκες που ελεγε και ο Αντωνακης στο θα σε κανω βασιλισσα?? 😝

 

Καλά σίγουρα δεν είναι καθαρό κέρδος τα 30 ευρώ,  μόνο την μετακίνηση να βάλεις καταλαβαίνεις. Είναι και με απόδειξη λογικά για να σε καλύψει μελλοντικά η εγγύηση. Μέτρηση με θερμόμετρο μόνο αν κάθε χρόνο βάζουν όργανα στο εξωτερικό θα χρειαστείς συμπλήρωμα σύντομα αφού μιλάμε για μικροποσότητες τώρα πια. Έχεις στους όρους ότι πρέπει να φωνάζεις μόνο αυτούς; Απλά υπάρχουν άνθρωποι που δεν καθαρίζουν τα φίλτρα ούτε στα 3++ χρόνια και αυτό δεν θέλει να ρισκάρει η αντιπροσωπεία και να πληρώνει βλάβες στην εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...