Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Δεν έχω ακούσει καλά λόγια για τα Daikin παρολου που τα χρυσοπληρονεις είχα δει ένα φθηνότερο μοντέλο και είδα αρκετά κακά σχόλια 

Fujitsu;

https://www.skroutz.gr/s/15157064/Fujitsu-Nocria-X-ASYG12KXCA-AOYG12KXCA-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

20 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Δεν είμαι ειδικός αλλά βλέπω πολύ καλά σχόλια για το toytomi izuru 

"ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, spocky είπε

Μιας και βρηκα ενα tplink hs110 για να ποσταρω κανα διαγραμμα να μου πειτε καμια γνωμη για το Corona Plus 9000btu σε ψυξη, ποιος ειναι ο σωστος τροπος?

Λειτουργια ανεμιστηρα auto?

Το follow me ενεργο η οχι?

Αν εχει το δωματιο πχ 30 βαθμους το βαζω 27 και το αφηνω να καταγραφει για κανα 6ωρο?

Οι περσιδες εχουν κανενα νοημα?

Θα το έβαζα με follow me off, auto ταχύτητα ανεμιστήρα και 12ωρη καταγραφή μιας και το ενδιαφέρον κομμάτι θα ξεκινήσει το βράδυ που θα αρχίζει να πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία και θα θέλαμε να δούμε μέχρι πόσο κατεβαίνει σε watts πριν να κόψει.

3 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Τέτοια peaks δεν υπάρχουν μόνο σε silent mode και σε ψύξη και σε θέρμανση. 

Βέβαια σε silent mode είναι δύσκολο το μηχάνημα να πετύχει τη θερμοκρασία που θέλουμε σε δύσκολες συνθήκες... 

Παρακάτω διάγραμμα σε θέρμανση από inventor corona plus 9αρι...

Screenshot_2022-02-20-11-07-24-845~2.jpeg

Αυτά είναι πολύ διαφορετικά peaks και εκκίνησης. Εμείς μιλάμε σε σταθερή κατάσταση.

3 ώρες πριν, plasTOST είπε

πως γίνεται να έχει έξοδο αερα 30,5 βαθμούς και το δωμάτιο 18,9?

Ωραίο διάγραμμα. Με πείθει να μην πάω σε inventor !

Δεν είναι αντιπροσωπευτικό το διάγραμμα. Είναι απλό πριόνι από χώρο που δεν έχει απώλειες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Θα το έβαζα με follow me off, auto ταχύτητα ανεμιστήρα και 12ωρη καταγραφή μιας και το ενδιαφέρον κομμάτι θα ξεκινήσει το βράδυ που θα αρχίζει να πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία και θα θέλαμε να δούμε μέχρι πόσο κατεβαίνει σε watts πριν να κόψει.

Με σκοτωσες...Το εβαλα να καταγραφει τωρα που λειπω απο το σπιτι γιατι το βραδυ η γυναικα δεν το θελει καν ανοιχτο.

Αν πιασει μεσα 27 και του ρυθμισω στους 28 την ενδειξη, παλι δεν θα κοψει?

Το καλο ειναι οτι εχω 3 ιδια οποτε ισως το βαλω σε ενα απο τα αλλα 2.

Στο πρωτο post λεει πως να βαλεις το energy monitor σε κινητο. Δεν δουλευει πλεον αυτο?

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spocky είπε

Στο πρωτο post λεει πως να βαλεις το energy monitor σε κινητο. Δεν δουλευει πλεον αυτο?

Έχει αναφερθεί από μέλη ότι έχουν θέμα και το ίδιο και σε εμένα και δεν μπόρεσα να το φτιάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μεχρι στιγμης η καταγραφη που κανει δεν εχει πεσει κατω απο 240W σε auto mode, με ρυθμισμενο τον αισθητηρα στους 28 και θερμοκρασια δωματιου στους 27

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Daikin senshira ή toytomi izuru ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για κληματιστικο 12-13000 btu (τόσο μου βγάζει το προγραμματάκι) αλλά να πέφτει όσο το δυνατόν χαμηλότερα σε watt πριν κλείσει τόσο για θέρμανση όσο για ψύξη. Από εταιρείες θα προτιμούσα μεταξύ toshiba, fujitsu η αν έχετε να προτείνεται κάποια άλλη αξιόπιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makevius είπε

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για κληματιστικο 12-13000 btu (τόσο μου βγάζει το προγραμματάκι) αλλά να πέφτει όσο το δυνατόν χαμηλότερα σε watt πριν κλείσει τόσο για θέρμανση όσο για ψύξη. Από εταιρείες θα προτιμούσα μεταξύ toshiba, fujitsu η αν έχετε να προτείνεται κάποια άλλη αξιόπιστη.

Με ποσά λεφτά ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Daikin senshira ή toytomi izuru ?

Ερωτηματολόγιο πλιζ

40 λεπτά πριν, makevius είπε

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για κληματιστικο 12-13000 btu (τόσο μου βγάζει το προγραμματάκι) αλλά να πέφτει όσο το δυνατόν χαμηλότερα σε watt πριν κλείσει τόσο για θέρμανση όσο για ψύξη. Από εταιρείες θα προτιμούσα μεταξύ toshiba, fujitsu η αν έχετε να προτείνεται κάποια άλλη αξιόπιστη.

Ερωτηματολόγιο πλιζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμες για το Toshiba shorai edge?

Για υπνοδωμάτιο σχετικά μικρό είναι εντάξει το 9000?

 

Κωτσόβολος το παρουσιάζει σαν σκέτο edge χωρίς το shorai... καί με διάφορετικο κωδικό.. είναι άλλο μοντέλο?

 

Ευχαριστώ πολύ..

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213413-toshiba-edge-10j2avsg-e-b10j2kvsg

 

Είναι διαφορετικό από αυτό?

 

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/edge-ras-b10j2kvsg-eras-10j2avsg-e-se-10-atokes-doseis?skr_prm=WyI1MTdlNWUwZC1iOGE0LTQwMzgtYWZhZi1iYjU5ZmQwNTJlMmEiLDE2NTU4Mjk4MjI5NzAseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Alexandrosrx8 είπε

Είναι διαφορετικό από αυτό?

Esυ να κοιτας παντα τις αντιπροσωπειες για τετοια θεματα οπως λεει και ενα καλο παιδι εδω μεσα συχνα... @dimostr

https://toshiba-aircon.gr/product/edge/

Το ονομα ισως αλλαζει σε αλλες χωρες. Κωδικους να κοιταζεις να ταυτιζονται με της αντιπροσωπειας.

Kαι το ζητημα στα υπνοδωματια ειναι μηπως ειναι μεγαλο το μηχανημα, αλλα εφοσον ειναι απο αυτα που κατεβαινει χαμηλα σε watt , εχεις ελπιδες να λειτουργει σαν ινβερτερ...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...