Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, karbel13 είπε

Ψύξη μόνο; Δεν λες . Ερωτηματολόγιο πλιζ.

ΥΓ Αν ναι https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948501

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ανάμεσα τους εννοείται επιλέγουμε το electric.

Για γενική πρόταση προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Για ποιον λόγο επιλέγουμε το electric έναντι της MHI; Π.χ. λόγω αντιπροσωπείας, ποιότητας κλπ; Γιατί σε απόδοση και χαρακτηριστικά είναι πολύ κοντά. Το έχω απορία γιατί στο εξωτερικό θυμάμαι ότι επέλεγαν κατά κόρον την MHI, το οποίο βέβαια μπορεί να είναι και θέμα εισαγωγέα/αντιπροσωπείας.

Αναφορικά με το ερωτηματολόγιο για αντίστοιχες προτάσεις:

  1. Ποσό που διαθέτω: 2.000 € +-
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο, ανακύκλωση παλιού.
  4. Χρήση κλιματιστικού: 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή θέρμανση.
  6. Χώρος: Ενιαίος χώρος 55 τμ. σαλόνι-τραπεζαρία.
  7. Τοποθεσία: Χανιά με 40C το καλοκαίρι και 3C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα features: Ποιότητα, design
  9. Πληροφορίες: Μεζονέτα, πολύ καλή μόνωση, άριστα κουφώματα, έντονη ηλιοφάνεια, νότιος προσανατολισμός.
  10. Απώλειες:     5363.37 Watt
                            4612.50 KCal/h
                            97.52 Watt/m^2
                            83.86 KCal/h/m^2

                                          για 22 C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τί θέλεις να κάνεις με τα πριζακια;

Αρχικά να πω ότι δεν υπάρχουν πρίζες αλλά απευθείας καλώδιο στο κλιματιστικό και έτσι θα γίνει και με τα midea. 

Κυρίως θέλω να βλέπω καταναλώσεις, με διαθέσιμο ιστορικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, manosMSKL είπε

Για ποιον λόγο επιλέγουμε το electric έναντι της MHI; Π.χ. λόγω αντιπροσωπείας, ποιότητας κλπ; Γιατί σε απόδοση και χαρακτηριστικά είναι πολύ κοντά. Το έχω απορία γιατί στο εξωτερικό θυμάμαι ότι επέλεγαν κατά κόρον την MHI, το οποίο βέβαια μπορεί να είναι και θέμα εισαγωγέα/αντιπροσωπείας.

Αναφορικά με το ερωτηματολόγιο για αντίστοιχες προτάσεις:

  1. Ποσό που διαθέτω: 2.000 € +-
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο, ανακύκλωση παλιού.
  4. Χρήση κλιματιστικού: 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή θέρμανση.
  6. Χώρος: Ενιαίος χώρος 55 τμ. σαλόνι-τραπεζαρία.
  7. Τοποθεσία: Χανιά με 40C το καλοκαίρι και 3C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα features: Ποιότητα, design
  9. Πληροφορίες: Μεζονέτα, πολύ καλή μόνωση, άριστα κουφώματα, έντονη ηλιοφάνεια, νότιος προσανατολισμός.
  10. Απώλειες:     5363.37 Watt
                            4612.50 KCal/h
                            97.52 Watt/m^2
                            83.86 KCal/h/m^2

                                          για 22 C

https://www.skroutz.gr/s/27964926/Daikin-FTXM60R-RXM60R-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A-με-WiFi.html

31 λεπτά πριν, vgolden είπε

Αρχικά να πω ότι δεν υπάρχουν πρίζες αλλά απευθείας καλώδιο στο κλιματιστικό και έτσι θα γίνει και με τα midea. 

Κυρίως θέλω να βλέπω καταναλώσεις, με διαθέσιμο ιστορικό

Ή θα βάλεις με τον ηλεκτρολόγο σου πρίζες ή θα βάλεις κουτάκι στον τοίχο ώστε να μπει sonoff ή θα βάλεις στον πίνακα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, liakjim είπε

https://www.skroutz.gr/s/27964926/Daikin-FTXM60R-RXM60R-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Ή θα βάλεις με τον ηλεκτρολόγο σου πρίζες ή θα βάλεις κουτάκι στον τοίχο ώστε να μπει sonoff ή θα βάλεις στον πίνακα.

Ok. Και η τελευταία ερώτηση, ποιό μοντέλο για κουτάκι στον τοίχο για sonoff & shelly για τα 2 συγκεκριμένα κλιματιστικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, liakjim είπε

28 m2 σαλονι κουζινα ενιαιος χωρος, 1 μετρο χωλ και στροφη σε δωματιο 12m2.θα μπει ενα 12αρι πανω απο μπαλκονοπορτα να χτυπαει και το δωματιο μεσα.ξερω πως πρεπει να παω σε 2 κλιματιστικα ή σε μεγαλυτερο αλλα ειμαι σε ενοικιο και ο σπιτονοικοκυρης δεν βαζει με δικα του εξοδα.ετσι θα βαλω ενα να κανω τη δουλεια μου και οταν μετακομισω θα το παρω.κυριως για ψυξη το χρειαζομαι αλλα και χειμωνα θα το χαζοανοιγω μαζι με μια σομπα που εχω.το διαμερισμα ειναι σε πρωτο οροφο με καλη μονωση.

υγ.εξαιρετικη επιλογη αυτο που μου εστειλες αλλα δεν ξερω αν θα μπορει να μπει η εξωτερικη μοναδα καθως ο μονος χωρος που μπορει να μπει ειναι πανω απο τα παντζουρια που εχει χωρο 56 εκατοστα και αυτο που μου εστειλες ειναι 55,5!

9 λεπτά πριν, karbel13 είπε

28 m2 σαλονι κουζινα ενιαιος χωρος, 1 μετρο χωλ και στροφη σε δωματιο 12m2.θα μπει ενα 12αρι πανω απο μπαλκονοπορτα να χτυπαει και το δωματιο μεσα.ξερω πως πρεπει να παω σε 2 κλιματιστικα ή σε μεγαλυτερο αλλα ειμαι σε ενοικιο και ο σπιτονοικοκυρης δεν βαζει με δικα του εξοδα.ετσι θα βαλω ενα να κανω τη δουλεια μου και οταν μετακομισω θα το παρω.κυριως για ψυξη το χρειαζομαι αλλα και χειμωνα θα το χαζοανοιγω μαζι με μια σομπα που εχω.το διαμερισμα ειναι σε πρωτο οροφο με καλη μονωση.

υγ.εξαιρετικη επιλογη αυτο που μου εστειλες αλλα δεν ξερω αν θα μπορει να μπει η εξωτερικη μοναδα καθως ο μονος χωρος που μπορει να μπει ειναι πανω απο τα παντζουρια που εχει χωρο 56 εκατοστα και αυτο που μου εστειλες ειναι 55,5!

τα 2 που εστειλα πιο πανω carrier crystal ultra clean και inventor aria r5 ειναι κακες επιλογες?

 

14 λεπτά πριν, karbel13 είπε

28 m2 σαλονι κουζινα ενιαιος χωρος, 1 μετρο χωλ και στροφη σε δωματιο 12m2.θα μπει ενα 12αρι πανω απο μπαλκονοπορτα να χτυπαει και το δωματιο μεσα.ξερω πως πρεπει να παω σε 2 κλιματιστικα ή σε μεγαλυτερο αλλα ειμαι σε ενοικιο και ο σπιτονοικοκυρης δεν βαζει με δικα του εξοδα.ετσι θα βαλω ενα να κανω τη δουλεια μου και οταν μετακομισω θα το παρω.κυριως για ψυξη το χρειαζομαι αλλα και χειμωνα θα το χαζοανοιγω μαζι με μια σομπα που εχω.το διαμερισμα ειναι σε πρωτο οροφο με καλη μονωση.

υγ.εξαιρετικη επιλογη αυτο που μου εστειλες αλλα δεν ξερω αν θα μπορει να μπει η εξωτερικη μοναδα καθως ο μονος χωρος που μπορει να μπει ειναι πανω απο τα παντζουρια που εχει χωρο 56 εκατοστα και αυτο που μου εστειλες ειναι 55,5!

τα 2 που εστειλα πιο πανω carrier crystal ultra clean και inventor aria r5 ειναι κακες επιλογες?

 

1655740001287.jpg.51be28fddf296e5a2e49a8a4dc9029e9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 ώρες πριν, vgolden είπε

Ok. Και η τελευταία ερώτηση, ποιό μοντέλο για κουτάκι στον τοίχο για sonoff & shelly για τα 2 συγκεκριμένα κλιματιστικά?

Εγώ το έβαλα έτσι :

Δεν νομίζω ότι είναι και ότι καλύτερο, μιας και δεν αερίζεται για αυτό το έβαλα στο 9άρι .

Κάνω tag τον @apostolisep3 να μας δείξει πως έβαλε το sonoff pow r3.

 

4 ώρες πριν, karbel13 είπε

28 m2 σαλονι κουζινα ενιαιος χωρος, 1 μετρο χωλ και στροφη σε δωματιο 12m2.θα μπει ενα 12αρι πανω απο μπαλκονοπορτα να χτυπαει και το δωματιο μεσα.ξερω πως πρεπει να παω σε 2 κλιματιστικα ή σε μεγαλυτερο αλλα ειμαι σε ενοικιο και ο σπιτονοικοκυρης δεν βαζει με δικα του εξοδα.ετσι θα βαλω ενα να κανω τη δουλεια μου και οταν μετακομισω θα το παρω.κυριως για ψυξη το χρειαζομαι αλλα και χειμωνα θα το χαζοανοιγω μαζι με μια σομπα που εχω.το διαμερισμα ειναι σε πρωτο οροφο με καλη μονωση.

υγ.εξαιρετικη επιλογη αυτο που μου εστειλες αλλα δεν ξερω αν θα μπορει να μπει η εξωτερικη μοναδα καθως ο μονος χωρος που μπορει να μπει ειναι πανω απο τα παντζουρια που εχει χωρο 56 εκατοστα και αυτο που μου εστειλες ειναι 55,5!

τα 2 που εστειλα πιο πανω carrier crystal ultra clean και inventor aria r5 ειναι κακες επιλογες?

 

1655740001287.jpg.51be28fddf296e5a2e49a8a4dc9029e9.jpg

Από τη στιγμή που υπάρχει περιορισμός ύψους, πάρε ένα από αυτά που λες. Είναι το ίδιο σχεδόν μηχάνημα με άλλα αυτοκόλλητα, οπότε διαλέγεις τα χαρακτηριστικά που επιθυμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

για αντικατάσταση παλαιού κλιματιστικού με τη χρήση του voucher 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : max 1000  (όσο φθηνοτερα τόσο καλύτερα)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση Panasonic CU-A18BKP5 / επαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Καταστημα ή Υποκαταστημα αλυσίδας στη Θεσσαλονική αν είναι δυνατον (να δέχονται το voucher)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% Ψυξη 20% Θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστικη Ψυξη καλοκαιρι, Περιστασιακη Θερμανση χειμωνα
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ Σαλοκουζίνα 40τ.μ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλκιδική, 40 max 0 min
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο, ιονιστής, wifi (κατά σειρά προτίμησης)
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): 2ος Οροφος διπλοκατοικίας του 90, κουφώματα 1990 και κακη (νομιζω) μονωση
  10. Θερμικες Απωλειες
    -

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
     
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, hasomeris είπε

Καλησπέρα

για αντικατάσταση παλαιού κλιματιστικού με τη χρήση του voucher 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : max 1000  (όσο φθηνοτερα τόσο καλύτερα)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση Panasonic CU-A18BKP5 / επαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Καταστημα ή Υποκαταστημα αλυσίδας στη Θεσσαλονική αν είναι δυνατον (να δέχονται το voucher)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% Ψυξη 20% Θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστικη Ψυξη καλοκαιρι, Περιστασιακη Θερμανση χειμωνα
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ Σαλοκουζίνα 40τ.μ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλκιδική, 40 max 0 min
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο, ιονιστής, wifi (κατά σειρά προτίμησης)
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): 2ος Οροφος διπλοκατοικίας του 90, κουφώματα 1990 και κακη (νομιζω) μονωση
  10. Θερμικες Απωλειες
    -

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
     

https://www.skroutz.gr/s/27528132/Inventor-Comfort-MFVI32-18WFI-MFVO32-18-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, johnyboy είπε

Και ακόμα ένα από breeazeless 12αρι

Screenshot_2022-06-20-08-00-08-47_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg

Μου αρέσει που σκεφτόμουν το 9αρι για υπνοδωμάτιο βασισμένος στο σκεπτικό ότι η προηγούμενη ναυαρχίδα , το ultimate comfort καταβαινει στα 55watt πανευκολα.

Με silent ενεργοποιημενο πάντα.

Γιατι τέτοια  σκαμπανευσματα αυτό?

Άμα ενεργοποιήσεις silent, μήπως είναι πιο ομαλή η λειτουργία του?

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το tp-link p110 ξέρουμε αν δουλεύει μόνο local;

π.χ αν το συνδέσω πάνω σε router χωρίς internet, θα δουλέψει σωστά ή όχι;

 

Edit: Μάλλον λειτουργεί αλλά θέλει σίγουρα internet και λογαριασμό στη tp-link για το setup.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Εγώ το έβαλα έτσι :

Δεν νομίζω ότι είναι και ότι καλύτερο, μιας και δεν αερίζεται για αυτό το έβαλα στο 9άρι .

Κάνω tag τον @apostolisep3 να μας δείξει πως έβαλε το sonoff pow r3.

 

Από τη στιγμή που υπάρχει περιορισμός ύψους, πάρε ένα από αυτά που λες. Είναι το ίδιο σχεδόν μηχάνημα με άλλα αυτοκόλλητα, οπότε διαλέγεις τα χαρακτηριστικά που επιθυμείς.

Καλημερα, τωρα το ειδα μολις γυρισω σπιτι θα βγαλω φωτογραφιες και θα αναρτησω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, CptBill είπε

Μου αρέσει που σκεφτόμουν το 9αρι για υπνοδωμάτιο βασισμένος στο σκεπτικό ότι η προηγούμενη ναυαρχίδα , το ultimate comfort καταβαινει στα 55watt πανευκολα.

Με silent ενεργοποιημενο πάντα.

Γιατι τέτοια  σκαμπανευσματα αυτό?

Άμα ενεργοποιήσεις silent, μήπως είναι πιο ομαλή η λειτουργία του?

Όλα τα μιντεοειδή έχουν αυτά τα περιοδικά peaks , είτε σε θέρμανση είτε σε ψύξη. Άγνωστη η αιτία. Προφανώς κάτι θα εξυπηρετεί. Πιο παλιά θυμάμαι κάποιον λέει για εξισορρόπηση πιέσεων ή για λίπανση αλλά ούτε καν ξέρω τι σημαίνουν όλα αυτά.

Στην πράξη ο φίλος @johnyboy πιο πάνω είπε ότι σε ψύξη δεν τα αντιλαμβάνεται.

Προσωπικά όμως , στο δικό μου το φασον ( carrier) , αυτά τα peaks σε λειτουργία θέρμανσης με ενοχλούν και δεν είναι σπάνιο να διαταραχθεί ο ύπνος μου μιας και συνοδεύονται από απότομη αύξηση της ταχύτητας του ανεμιστήρα σε συνδυασμό με κράκς από τα πλαστικά λόγω της απότομης αύξησης θερμοκρασίας του αέρα από τις περσίδες. Σε θέρμανση ίσως είναι και deal breaker για κάποιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...