Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

καλά αυτό το έχω δοκιμάσει από την περασμένη εβδομάδα. Δοκίμασα τώρα και με το swing και με το fix.. Εκεί που θα ήθελα δεν πάει.. Μόνο με χειροκίνητα και δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλή ιδέα :) 

Στρίψε και τις εσωτερικές 

3 ώρες πριν, plasTOST είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κρατάμε το ιστορικό της κατανάλωσης πέραν των 30 ημερών με τις Ρ110? (εκτός από screenshots)

Μόλις έβαλα την tapo εφαρμογή και έχει για 12 μηνο καταγραφή 

 

Screenshot_20220620-130812.png

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dimostr είπε

110 energy monitor IMG_20220620_090252_6.jpg

ακριβως αυτο...τα εχω τόσους μήνες και θυμόμουν οτι το εγραφαν επάνω...είχα σκοπό να τα φωτογραφίσω μόλις γυρίσω σπίτι για να σας το στείλω αλλά με πρόλαβες...καλοδούλευτα λοιπόν!!!

Έχει πραγματι ετησια καταγραφη...

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από εμένα.

Ετοιμάζομαι για αγορά μεγάλου κλιματιστικού, άνω των 18.000 btu, όπως προέκυψε από τη μέτρηση του μηχανολόγου.

Βρίσκομαι κοντά σε δύο επιλογές:

1) Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-LN60VG  (https://www.skroutz.gr/s/14565055/Mitsubishi-MSZ-MUZ-LN60VG-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi-Pearl-White.html)

2) Mitsubishi Heavy Industries SRK60ZSX-W (https://mitsubishiheavyindustries.gr/cms/uploads/2022/03/SRK-ZSX-W.pdf)

Κάποιο σχόλιο επί των συγκεκριμένων μηχανημάτων ή κάποια προτίμηση μεταξύ των δύο; Έχουν μία διαφορά στην τιμή κοντά στα 300 € (πιο ακριβό το 1ο).

Ενδεχομένως κάποια εναλλακτική ποιοτική πρόταση στην αντίστοιχη κατηγορία των 20.000-24.000 bt;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimostr είπε

Στρίψε και τις εσωτερικές 

Μόλις έβαλα την tapo εφαρμογή και έχει για 12 μηνο καταγραφή 

 

Screenshot_20220620-130812.png

Παίζει να ισχύει και αυτό που δίχνει στη σελίδα της η TP-Link? Οτι δηλαδή στο last 24hrs έχει και γράφημα? ( και ναι αντε να τελειώνουμε με τα Tp-Link ξεφεύγουμε όντως απο το θέμα)

image.png

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Παίζει να ισχύει και αυτό που δίχνει στη σελίδα της η TP-Link? Οτι δηλαδή στο last 24hrs έχει και γράφημα? ( και ναι αντε να τελειώνουμε με τα Tp-Link ξεφεύγουμε όντως απο το θέμα)

image.png

Ότι λέει η επίσημη σελίδα ισχύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, manosMSKL είπε

Γεια σας και από εμένα.

Ετοιμάζομαι για αγορά μεγάλου κλιματιστικού, άνω των 18.000 btu, όπως προέκυψε από τη μέτρηση του μηχανολόγου.

Βρίσκομαι κοντά σε δύο επιλογές:

1) Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-LN60VG  (https://www.skroutz.gr/s/14565055/Mitsubishi-MSZ-MUZ-LN60VG-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi-Pearl-White.html)

2) Mitsubishi Heavy Industries SRK60ZSX-W (https://mitsubishiheavyindustries.gr/cms/uploads/2022/03/SRK-ZSX-W.pdf)

Κάποιο σχόλιο επί των συγκεκριμένων μηχανημάτων ή κάποια προτίμηση μεταξύ των δύο; Έχουν μία διαφορά στην τιμή κοντά στα 300 € (πιο ακριβό το 1ο).

Ενδεχομένως κάποια εναλλακτική ποιοτική πρόταση στην αντίστοιχη κατηγορία των 20.000-24.000 bt;

Εγω απλά να σου πώ ότι έχω απο Σεπτ 19 το LN60...Σε χώρο που ήθελε 24αρι..καίω max στη θερμανση 300-350KWh το μήνα Γεν/ Φλεβ. σε 24/7, με λίγα DeFrost στους 0 ( Πειραιάς) - Χειμώνα (ισορροπεί στα 250-350W). Καλοκαίρι καίει λιγότερο και αποδίδει στις ζέστες - (Ισορροπεί στα 180-250W). Ότι άλλο διαφημίζει για αυτό η Mitsubishi ισχύει γενικά. Το melcloud είναι λίγο άλλης εποχής το UI αλλά τη δουλειά του την κάνει. Α και κάτι που δεν είναι απαραίτητα πρώτης βαρύτητας για επιλογή, γίνεται δύσκολα dismantle για να φτάσεις στον ανεμιστήρα για καθαρισμό. Θόρυβο τίποτα τρελό, απλά είναι 22αρι άρα θα έχεις θόρυβο απο τη ροή του αέρα, εκτώς και αν βαλεις τις 2 πρώτες σκάλες, αλλά σε μεγάλο χώρο μάλλον θα θές το auto...

Αν δεν σε ενδιαφέρει το design, που αυτό πληρώνεις σε μεγάλο βαθμό στο LN, κοίτα απο MEL τα ap:

https://www.skroutz.gr/s/30719214/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP71VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html?from=catspan 

Επεξ/σία από m4rk0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, manosMSKL είπε

Γεια σας και από εμένα.

Ετοιμάζομαι για αγορά μεγάλου κλιματιστικού, άνω των 18.000 btu, όπως προέκυψε από τη μέτρηση του μηχανολόγου.

Βρίσκομαι κοντά σε δύο επιλογές:

1) Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-LN60VG  (https://www.skroutz.gr/s/14565055/Mitsubishi-MSZ-MUZ-LN60VG-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi-Pearl-White.html)

2) Mitsubishi Heavy Industries SRK60ZSX-W (https://mitsubishiheavyindustries.gr/cms/uploads/2022/03/SRK-ZSX-W.pdf)

Κάποιο σχόλιο επί των συγκεκριμένων μηχανημάτων ή κάποια προτίμηση μεταξύ των δύο; Έχουν μία διαφορά στην τιμή κοντά στα 300 € (πιο ακριβό το 1ο).

Ενδεχομένως κάποια εναλλακτική ποιοτική πρόταση στην αντίστοιχη κατηγορία των 20.000-24.000 bt;

Ανάμεσα τους εννοείται επιλέγουμε το electric.

Για γενική πρόταση προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Είμαστε λίγο off topic. Δοκίμασες να τρέξεις το shelly χωρίς cloud; Βάλε χειροκίνητη ip από το ρούτερ σου και χτύπα την μέσω browser. Εκεί βγάλε το cloud με βάλε και εκεί χειροκίνητη ip. Επίσης ίσως να θέλει και αλλαγή στο κανάλι του WiFi του ρούτερ.

Ως εναλλακτική αξιόπιστη λύση και αν θέλεις μικρό κλιματικό, θα έβαζα shelly plug s. Εναλλακτικά το sonoff pow r2.

Αν θέλεις για πάνω από 18K BTUs, θα έβαζα ένα shelly em ή ένα sonoff pow r3.

@liakjim, όπως είχα γράψει, προχώρησα με 2 midea all easy pro 9 & 18 και ήθελα μια διευκρίνιση για shelly & sonoff. Συγκεκριμένα, ποιό προτείνεται για το 9αρι και ποιό για το 18άρι; Επίσης, είδα στην shelly ότι εκτός των plus έχει και τα pro που μπαίνουν στον πίνακα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vgolden είπε

@liakjim, όπως είχα γράψει, προχώρησα με 2 midea all easy pro 9 & 18 και ήθελα μια διευκρίνιση για shelly & sonoff. Συγκεκριμένα, ποιό προτείνεται για το 9αρι και ποιό για το 18άρι; Επίσης, είδα στην shelly ότι εκτός των plus έχει και τα pro που μπαίνουν στον πίνακα....

Αν μπορείς γράψε μας 2 εντυπώσεις όταν τα τοποθετήσεις. Γιατί και γω ενδιαφέρομαι και δεν μπορώ να βρω κάποιο customer review.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sveltos είπε

Αν μπορείς γράψε μας 2 εντυπώσεις όταν τα τοποθετήσεις. Γιατί και γω ενδιαφέρομαι και δεν μπορώ να βρω κάποιο customer review.

Ευχαριστώ.

Και βέβαια @sveltos. Θα ενημερώσω για εγκατάσταση, φωτό τοποθέτησης, κατανάλωση (αν μπει sonoff ή shelly) και γενικότερη εικόνα και πρώτες εντυπώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vgolden είπε

@liakjim, όπως είχα γράψει, προχώρησα με 2 midea all easy pro 9 & 18 και ήθελα μια διευκρίνιση για shelly & sonoff. Συγκεκριμένα, ποιό προτείνεται για το 9αρι και ποιό για το 18άρι; Επίσης, είδα στην shelly ότι εκτός των plus έχει και τα pro που μπαίνουν στον πίνακα....

Τί θέλεις να κάνεις με τα πριζακια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m4rk0s είπε

Εγω απλά να σου πώ ότι έχω απο Σεπτ 19 το LN60...Σε χώρο που ήθελε 24αρι..καίω max στη θερμανση 300-350KWh το μήνα Γεν/ Φλεβ. σε 24/7, με λίγα DeFrost στους 0 ( Πειραιάς) - Χειμώνα (ισορροπεί στα 250-350W). Καλοκαίρι καίει λιγότερο και αποδίδει στις ζέστες - (Ισορροπεί στα 180-250W). Ότι άλλο διαφημίζει για αυτό η Mitsubishi ισχύει γενικά. Το melcloud είναι λίγο άλλης εποχής το UI αλλά τη δουλειά του την κάνει. Α και κάτι που δεν είναι απαραίτητα πρώτης βαρύτητας για επιλογή, γίνεται δύσκολα dismantle για να φτάσεις στον ανεμιστήρα για καθαρισμό. Θόρυβο τίποτα τρελό, απλά είναι 22αρι άρα θα έχεις θόρυβο απο τη ροή του αέρα, εκτώς και αν βαλεις τις 2 πρώτες σκάλες, αλλά σε μεγάλο χώρο μάλλον θα θές το auto...

Αν δεν σε ενδιαφέρει το design, που αυτό πληρώνεις σε μεγάλο βαθμό στο LN, κοίτα απο MEL τα ap:

https://www.skroutz.gr/s/30719214/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP71VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html?from=catspan 

Αρκετά κατατοπιστικό το συγκεκριμένο ποστ. Ήμουν πιο κοντά στη συγκεκριμένη επιλογή. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...