Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτά τα περιοδικά peaks τα αντιλαμβάνεσαι ακουστικά; Αν κοιμόσουν στον ίδιο χώρο, θα σε ενοχλούσαν;

Δεν έχει.

είναι του δωματίου αυτό, είναι ακριβώς απέναντι μου. Παρόλο που ξυπνάω πάρα πολύ εύκολα δεν ακούω τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Arwindan είπε

Και εγώ προς τα εκεί έκλεινα. Έπεσε η παραγγελία και αναμένω για την εγκατάσταση το Σάββατο. Θα επανέλθω με περισσότερα για την εγκατάσταση και το μηχάνημα τότε.

Έκανα edit πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είμαστε λίγο off topic. Δοκίμασες να τρέξεις το shelly χωρίς cloud; Βάλε χειροκίνητη ip από το ρούτερ σου και χτύπα την μέσω browser. Εκεί βγάλε το cloud με βάλε και εκεί χειροκίνητη ip. Επίσης ίσως να θέλει και αλλαγή στο κανάλι του WiFi του ρούτερ.

Ως εναλλακτική αξιόπιστη λύση και αν θέλεις μικρό κλιματικό, θα έβαζα shelly plug s. Εναλλακτικά το sonoff pow r2.

Αν θέλεις για πάνω από 18K BTUs, θα έβαζα ένα shelly em ή ένα sonoff pow r3.

Έχει δει κανείς καθόλου αυτό με HS110 και grafana? 

https://github.com/andylamp/grafana-tp-link

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έκανα edit πιο πάνω.

Ναι είδα ότι τα χαρακτηριστικά είναι σχεδόν παρόμοια. Δεν πειράζει ας πάω σε κάτι δοκιμασμένο και ας το πληρώσω λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Έχεις δει καθόλου αυτό με HS110 και grafana? 

https://github.com/andylamp/grafana-tp-link

Δεν χρειάστηκε να το κάνω έτσι μιας και τρέχω ήδη grafana πάνω σε homeassistant εγκατεστημένο σε pi4 και βλέπω 3 πριζακια hs110, 2 πριζακια blitzwolf φλασαρισμενα με esphome, 3 shelly plug s, ένα shelly 1pm και 3 sonoff pow r2 από σπίτια συγγενών και φίλων ( μου τα έχουν κάνει share ). 😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Έχω shelly 1ΡΜ, αλλά ειλικρινά με ταλαιπώρησε πάρα πολύ στην διασύνδεσή του και στην λειτουργία του. Μέχρι που το έβγαλα, αφού μετά από διακοπή ρεύματος δεν έπαιρνε εντολές, όπου μετά από reset δεν μπορούσε να συνδεθεί καν με την εφαρμογή.

Τα shelly είναι πολύ καλύτερα από τα sonoff. Έχουν όμως πρόβλημα με την εφαρμογή τους. Ειδικά τον τελευταίο χρόνο. Έχω αρκετά και είναι αξιόπιστα. Προσπάθησε να κατεβάσεις παλιότερη έκδοση της εφαρμογής πρίν το β εξάμηνο του 2021 και μην την ανανεώσεις. Θα το καταλάβεις ότι είναι παλιότερη γιατί είναι διαφορετικό το Interface από ότι τώρα.

Επίσης έχουν ρύθμιση στα settings τι να κάνουν μετά από διακοπή ρεύματος, να είναι on ή off ή στην προηγούμενη κατάσταση τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είμαστε λίγο off topic. Δοκίμασες να τρέξεις το shelly χωρίς cloud; Βάλε χειροκίνητη ip από το ρούτερ σου και χτύπα την μέσω browser. Εκεί βγάλε το cloud με βάλε και εκεί χειροκίνητη ip. Επίσης ίσως να θέλει και αλλαγή στο κανάλι του WiFi του ρούτερ.

Ως εναλλακτική αξιόπιστη λύση και αν θέλεις μικρό κλιματικό, θα έβαζα shelly plug s. Εναλλακτικά το sonoff pow r2.

Αν θέλεις για πάνω από 18K BTUs, θα έβαζα ένα shelly em ή ένα sonoff pow r3.

Αυτό έκανα σαν τελική λύση. Μπήκα local όπου το έβλεπε και προσπάθησα να κάνω την σύνδεση. Βέβαια ακόμα και μέσα από το web interface δεν έπαιρνε τις εντολές για on/off. Το κλιματιστικό ήταν 18αρι. Από θέμα "αντοχής" ήταν ρυθμισμένο στα 4500W οπότε δεν θεωρώ ότι έκανε τόσο μεγάλο pic ώστε να παραδώσει πνεύμα.  Και τα sonoff βλέπω 100 μέρες ιστορικό, εκτός αν το συνδέσω σε ΗΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Δυστηχώς δεν έχει. Τι άλλη επιλογή έχουμε σε μπρίζα?

Έχω shelly 1ΡΜ, αλλά ειλικρινά με ταλαιπώρησε πάρα πολύ στην διασύνδεσή του και στην λειτουργία του. Μέχρι που το έβγαλα, αφού μετά από διακοπή ρεύματος δεν έπαιρνε εντολές, όπου μετά από reset δεν μπορούσε να συνδεθεί καν με την εφαρμογή.

Αν θέλεις κάτι σε πρίζα και όχι τύπου κλεμας, εγώ έχω τρία πριζακια nedis. Τα έχω κουμπώσει σε ένα 9αρι και σε ένα 12αρι και δουλεύουν μια χαρά. Βλέπεις στιγμιαία κατανάλωση και κρατάει και αρχείο με την κατανάλωση κάθε μήνα. Αν όμως θες διαγράμματα με στιγμιαία κατανάλωση δεν σου κάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, hot_sauce είπε

Το έχω δει και σε ευχαριστώ.

Από τα λίγα που ξέρω συμπεραίνω ότι ΔΕΝ θα αντέξει γιατί το P110 έχει maximum load 3.68kW

image.png.4180f38d6fa0c146569ca57a07025329.png

και το κλιματιστικό που έχω έχει χαρακτηριστικά:

image.png.79ccf304e18820a24cf9fabbeb7e6b43.png

(ας μην σχολιάσουμε την κατανάλωσή του. Ξέρω... 😔)

Επειδή μάλλον αντέγραψα λάθος σημείο του manual στο προηγούμενο post, εδώ το σημείο που, απ'ό,τι κατάλαβα, είναι πιο σωστό και ουσιώδες:

image.png.e364ce828af5286eff6495a0ce923c3a.png

@dimostr ευχαριστούμε για την επιβεβαίωση για το P110. Απ'ό,τι καταλαβαίνω με καλύπτει και θα το πάρω κι εγώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/6/2022 στις 2:34 ΜΜ, liakjim είπε

Βλάβη δεν είχες που να χτυπιέσαι.

Παιδιά έχετε πολύ πλάκα. Δεν μπορώ να μην γελάω με αυτήν την αντιπαράθεση 2 χρόνια τώρα.. :) 

 

@dimostr

Μπορείς κάποια στιγμή να ανεβάσεις μια φωτογραφία όταν έχεις τις περσίδες τέρμα πάνω στο shorai? 

Παρατηρώ ότι και τέρμα πάνω όταν τις βάζω παραμένουν σχετικά χαμηλά. Όταν κάθομαι στα 6 μέτρα απέναντι από το κλιματιστικό με χτυπάει ο αέρας. Αν την ανεβάσω λίγο με το χέρι μου όμως όντως πηγαίνει λίγο πανω και δεν με χτυπάει καθόλου. Απλά δεν ξέρω αν πρέπει να πηγαίνει από την αρχή σε αυτό το σημείο ή όχι και αν δημισουργεί πρόβλημα αυτό

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, userAnon είπε

Παιδιά έχετε πολύ πλάκα. Δεν μπορώ να μην γελάω με αυτήν την αντιπαράθεση 2 χρόνια τώρα.. :) 

 

@dimostr

Μπορείς κάποια στιγμή να ανεβάσεις μια φωτογραφία όταν έχεις τις περσίδες τέρμα πάνω στο shorai? 

Παρατηρώ ότι και τέρμα πάνω όταν τις βάζω παραμένουν σχετικά χαμηλά. Όταν κάθομαι στα 6 μέτρα απέναντι από το κλιματιστικό με χτυπάει ο αέρας. Αν την ανεβάσω λίγο με το χέρι μου όμως όντως πηγαίνει λίγο πανω και δεν με χτυπάει καθόλου. Απλά δεν ξέρω αν πρέπει να πηγαίνει από την αρχή σε αυτό το σημείο ή όχι και αν δημισουργεί πρόβλημα αυτό

Δε κάθονται τέρμα πάνω πρέπει να το πας με το κουμπί του swing στο πληκτρολόγιο για να κάτσουν αρκετά πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε κάθονται τέρμα πάνω πρέπει να το πας με το κουμπί του swing στο πληκτρολόγιο για να κάτσουν αρκετά πάνω 

οκ θα το δοκιμάσω

Ο τεχνικός που κάνει το σερβις μου είπε ότι έχει μέσα ένα μοτεράκι(?) και όταν το κλείσω να κρατήσω ελαφρία την περσίδα, και όταν το ξανανοίξω μπορεί να έχει πάρει καλύτερη θέση - ή κάτι τέτοιο τελος πάντων - αλλά δεν έχω δει διαφορά.. 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, userAnon είπε

οκ θα το δοκιμάσω

Ο τεχνικός που κάνει το σερβις μου είπε ότι έχει μέσα ένα μοτεράκι(?) και όταν το κλείσω να κρατήσω ελαφρία την περσίδα, και όταν το ξανανοίξω μπορεί να έχει πάρει καλύτερη θέση - ή κάτι τέτοιο τελος πάντων - αλλά δεν έχω δει διαφορά.. 

όχι μη το κανεις γιατί θα χάσει τη θέση που έχει όταν κάνει στο κλείσιμο του κλιματιστικού το στέγνωμα ( για μη σχολιάσω τον Αλμπάνη το μάστορα )

πάει με το κουμπί αρκετά πάνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

όχι μη το κανεις γιατί θα χάσει τη θέση που έχει όταν κάνει στο κλείσιμο του κλιματιστικού το στέγνωμα ( για μη σχολιάσω τον Αλμπάνη το μάστορα )

καλά αυτό το έχω δοκιμάσει από την περασμένη εβδομάδα. Δοκίμασα τώρα και με το swing και με το fix.. Εκεί που θα ήθελα δεν πάει.. Μόνο με χειροκίνητα και δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλή ιδέα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...