Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, Specs είπε

Κανω λαθος βλεποντας την εξελιξη τιμων στο skroutz να εχει ανεβει σε ολα τα κλιματιστικα?

Λάθος κάνεις δεν έχουν ανεβεί …..μας έχουν πιάσει το κωλο και ακόμα χειρότερα οι αλυσίδες ηλεκτρικών 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λάθος κάνεις δεν έχουν ανεβεί …..μας έχουν πιάσει το κωλο και ακόμα χειρότερα οι αλυσίδες ηλεκτρικών 

Μαλλον θα παω στον τοπικο Blue Dealer και θα δω τι παιζει.Αλλωστε μπορω να περιμενω οσο θελει, αρκει να εχουμε συμφωνησει τιμες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimostr είπε

Λάθος κάνεις δεν έχουν ανεβεί …..μας έχουν πιάσει το κωλο και ακόμα χειρότερα οι αλυσίδες ηλεκτρικών 

Οχι μονο αυτο προβλεπω να μην παιξουν καν "δωρεαν" εγκαταστασεις φετος, μιας και με την επιδοτηση συσκευων απαιτειται αποσυρση της παλιας αρα απεγκατασταση και θα προφασιστούν εξτρα δουλεια και ταλαιπωρια που πρεπει να αποζημιωθει. Ήδη διαπιστωνω μια ταση η εγκατασταση νεου a/c να χρεωνεται 99 ευρω και η απομακρυνση παλιου 19 ευρω, συνεπως θα πρεπει να υπολογιστει και ενα 120αρι ευρω αερας, που ολοι μας γνωριζοντας οτι οι 9 στους 10 ψυκτικους κανουν αρπακολιές συν του οτι κατα καλοκαιρο αν πλακωσει η ζητηση βλεπω καποιους να κανουν εγκαταστασεις 1-2 μηνες μετα δλδ τελη Αυγουστου, αρχες Οκτωβρη, κλαφτα Χαραλαμπε και πεταμενα τα 120.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κρατάμε το ιστορικό της κατανάλωσης πέραν των 30 ημερών με τις Ρ110? (εκτός από screenshots)

Αν δεν έχει δυνατότητα όπως hs110 να κάνει διαγράμματα μέσω pc τότε μάλλον όχι και περιορίζεται στα δεδομένα της android εφαρμογής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα θα βάλω παραγγελία για 18άρι για το σαλόνι και είμαι μεταξύ των  παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/35600300/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-18NXD6-I-AEP2-18NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/36085144/Carrier-Cool-Easy-42QHE18D8SH-38QHE18D8SH-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Καμία άποψη;

(το Midea βγαίνει σχεδόν 150€ παραπάνω στο συνολικό κόστος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

Και ακόμα ένα από breeazeless 12αρι

Screenshot_2022-06-20-08-00-08-47_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg

Αυτά τα περιοδικά peaks τα αντιλαμβάνεσαι ακουστικά; Αν κοιμόσουν στον ίδιο χώρο, θα σε ενοχλούσαν;

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αν δεν έχει δυνατότητα όπως hs110 να κάνει διαγράμματα μέσω pc τότε μάλλον όχι και περιορίζεται στα δεδομένα της android εφαρμογής 

Δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αν δεν έχει δυνατότητα όπως hs110 να κάνει διαγράμματα μέσω pc τότε μάλλον όχι και περιορίζεται στα δεδομένα της android εφαρμογής 

Δυστηχώς δεν έχει. Τι άλλη επιλογή έχουμε σε μπρίζα?

Έχω shelly 1ΡΜ, αλλά ειλικρινά με ταλαιπώρησε πάρα πολύ στην διασύνδεσή του και στην λειτουργία του. Μέχρι που το έβγαλα, αφού μετά από διακοπή ρεύματος δεν έπαιρνε εντολές, όπου μετά από reset δεν μπορούσε να συνδεθεί καν με την εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Σήμερα θα βάλω παραγγελία για 18άρι για το σαλόνι και είμαι μεταξύ των  παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/35600300/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-18NXD6-I-AEP2-18NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/36085144/Carrier-Cool-Easy-42QHE18D8SH-38QHE18D8SH-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Καμία άποψη;

(το Midea βγαίνει σχεδόν 150€ παραπάνω στο συνολικό κόστος)

Οικονομία σε χρήση : μάλλον το ίδιο.

Το carrier έχει 2 χρόνια παραπάνω εγγύηση.

Τα midea υποστηρίζονται από τη fgeurope ( δεν έχει αναφερθεί κάτι το αρνητικό στην υποστήριξη / επάρκεια ανταλλακτικών ), το carrier από την carrier/Toshiba με παράπονα στον αντίστοιχο τομέα. 

Edit: @Arwindan

Συγγνώμη δεν είδα ότι το carrier είναι καινούργιο μοντέλο. Παίζει να είναι και το ίδιο ακριβώς με το Midea με άλλο sticker.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, plasTOST είπε

Δυστηχώς δεν έχει. Τι άλλη επιλογή έχουμε σε μπρίζα?

Έχω shelly 1ΡΜ, αλλά ειλικρινά με ταλαιπώρησε πάρα πολύ στην διασύνδεσή του και στην λειτουργία του. Μέχρι που το έβγαλα, αφού μετά από διακοπή ρεύματος δεν έπαιρνε εντολές, όπου μετά από reset δεν μπορούσε να συνδεθεί καν με την εφαρμογή.

Ο @liakjimτα ξέρει αυτά τα περίεργα,  εγω είμαι τεχνολογικά αναλφάβητος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Δυστηχώς δεν έχει. Τι άλλη επιλογή έχουμε σε μπρίζα?

Έχω shelly 1ΡΜ, αλλά ειλικρινά με ταλαιπώρησε πάρα πολύ στην διασύνδεσή του και στην λειτουργία του. Μέχρι που το έβγαλα, αφού μετά από διακοπή ρεύματος δεν έπαιρνε εντολές, όπου μετά από reset δεν μπορούσε να συνδεθεί καν με την εφαρμογή.

Είμαστε λίγο off topic. Δοκίμασες να τρέξεις το shelly χωρίς cloud; Βάλε χειροκίνητη ip από το ρούτερ σου και χτύπα την μέσω browser. Εκεί βγάλε το cloud με βάλε και εκεί χειροκίνητη ip. Επίσης ίσως να θέλει και αλλαγή στο κανάλι του WiFi του ρούτερ.

Ως εναλλακτική αξιόπιστη λύση και αν θέλεις μικρό κλιματικό, θα έβαζα shelly plug s. Εναλλακτικά το sonoff pow r2.

Αν θέλεις για πάνω από 18K BTUs, θα έβαζα ένα shelly em ή ένα sonoff pow r3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οικονομία σε χρήση : midea.

Το carrier έχει 2 χρόνια παραπάνω εγγύηση.

Τα midea υποστηρίζονται από τη fgeurope ( δεν έχει αναφερθεί κάτι το αρνητικό στην υποστήριξη / επάρκεια ανταλλακτικών ), το carrier από την carrier/Toshiba με παράπονα στον αντίστοιχο τομέα. 

Οπότε ζυγίζεις.

Προσωπικά πάντως θα έπαιρνα 100% το Midea.

Και εγώ προς τα εκεί έκλεινα. Έπεσε η παραγγελία και αναμένω για την εγκατάσταση το Σάββατο. Θα επανέλθω με περισσότερα για την εγκατάσταση και το μηχάνημα τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Specs είπε

Kαλησπερα μετα απο καιρο...

Με αφορμη την ανανεωση των κλιματιστικων μεσω του προγραμματος που αρχιζει αυτη την εβδομαδα, θα παρω ενα Perfera 9ri για εμενα και υποψηφιο για δευτερο ειναι το Edge 9ri παλι.

Οσο για τον ανεμιστηρα ο θορυβος ειναι το μικροτερο κερδος οταν κλεινει, το ουσιωδες κατ εμε ειναι η απουσια οσμων!

Για αδελφη, γιο και λοιπους συγγενεις θα δω τι παιζει και θα κανω τα πειραματα μου.Το μονο που δεν με καιει ειναι να βιαστω, ειναι ολοι καλυμμενοι και μπορουν να περιμενουν , οσο επιτρεψει το συστημα, μιας και διαβασα αναλυτικα τους ορους και εχει ορια.

Δειτε τους εδω οσοι δεν τους ειδατε https://www.imerisia.gr/epiheiriseis/energeia/45962_antikatastasi-syskeyon-ypologiste-tin-epidotisi-poy-tha-parete

Βασικα πρεπει να μην μας καταληστεψουν οι εμποροι και κοστιζουν ΠΟΛΥ περισσοτερο απο πριν και "καταπιουν' την επιδοτηση.

Κανω λαθος βλεποντας την εξελιξη τιμων στο skroutz να εχει ανεβει σε ολα τα κλιματιστικα?

Εγώ που το έχω στην αποθήκη γιατί μετακόμισα και δεν το έβαλα λόγω παλαιότητας προφανώς δεν δικαιούμαι. Σωστά? Εκτός αν κάνουν τα μαγαζιά τον κινέζο σε τέτοιες περιπτώσεις για να πουλήσουν. Ούτως ή άλλως για ανακύκλωση πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...