Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Οτι να'ναι, στον τίτλο ο καύκας λέει 16Α, μέσα στο site του στα τεχνικά χαρακτηριστικά ( δες Link) λέει 10Α...Όταν παραλάβεις ενημέρωσε για να ξέρουν και τα μαγαζιά τι βάζουν LoL...Ένα άλλο γνωστό μαγαζί λέει και αυτό 16Α και μόλις μπείς να δείς χαρακτηριστικά έιναι το πινακάκι του P100...

https://www.kafkas.gr/ktiriakos-exoplismos/exypno-spiti/aftonoma-systimata-aftomatismou/elenchos-diacheirisi/diafora-proionta/tp-link-priza-souko-asyrmati-wifi-16a-230v-3680w-lefki-energy-monitoring-version-1.0_294071/

Αύριο θα περάσω να τη πάρω θα σας πω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αύριο θα περάσω να τη πάρω θα σας πω 

Σαν να είχεις δίκιο τελικά, όχι μόνο πρέπει να είναι διαβασμένος ο καταναλωτής και να απαιτεί, αλλά να κάνει και engineering και data ανάλυσης για τα προιόντα που κυκλοφορόυν στο ιντερνετ, με αγορές και trial and error, ώστε να παρέχονται σωστές πληροφορίες...τερματισμός!

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, m4rk0s είπε

Σαν να είχεις δίκιο τελικά, όχι μόνο πρέπει να είναι διαβασμένος ο καταναλωτής και να απαιτεί, αλλά να κάνει και engineering και data ανάλυσης για τα προιόντα που κυκλοφορόυν στο ιντερνετ, με αγορές και trial and error, ώστε να έχουν σωστές πληροφορίες...τερματισμός!

Δυστυχώς τίποτα δεν είναι αυτονόητο όλα θέλουν ψάξιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulaki1976 είπε

Εχω 4

10 αμπερ ειναι

Πάντως εγω αύριο πο6 θα πάω στο μαγαζί να παραλάβω εάν δεν είναι 16 Α όπως λέει δε θα τη πάρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, poulaki1976 είπε

Ναι

 

Μάλλον περιττή η ερώτηση μου αλλά  μιλάμε για τη tapo 110 έτσι και όχι την 100 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πάντως εγω αύριο πο6 θα πάω στο μαγαζί να παραλάβω εάν δεν είναι 16 Α όπως λέει δε θα τη πάρω 

εγω θα βάλω τις 10Α ( αν τελικά είναι οι P110) στα 9ρια..και θα μεταφέρω τis HS110 σε 2 άλλα νέα μηχανήματα οικογενειακά εκτώς σπιτιού να δω καταναλώσεις...το ένα είναι 18αρι TCL ocarina (θέλει 16Α)

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Μάλλον περιττή η ερώτηση μου αλλά  μιλάμε για τη tapo 110 έτσι και όχι την 100 

καθολου περιττη

μολις τσεκαρα και ειναι οντως η P100

sorry

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulaki1976 είπε

καθολου περιττη

μολις τσεκαρα και ειναι οντως η P100

sorry

Όποτε μένει αύριο να επιβεβαιώσω με την αγορά ότι η 110 είναι σίγουρα 16Α

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας κλεισει ενα χρονο με το Daikin FTXM35N/RXM35N9 Perfera παρατηρησα το εξης αξιοσημειωτο (περα απο το αξιοσημειωτο χαμηλο που μπορει και κατεβαινει, το παρατηρω τωρα σε ψυξη και παιζει στα ~55watt περιπου):
Ισως ειναι το μοναδικο κλιματιστικο που εχει πεσει στα χερια μου  και στη ψυξη, οταν πιανει επιθυμητη θερμοκρασια, ο ανεμιστηρας της εσωτερικης μοναδας παυει να λειτουργει συμβάλλοντας στο μηδενικο θορυβο (οχι οτι οταν δουλευει σε χαμηλο load o ανεμιστηρας του ακουγεται, σχεδον πρεπει να πας διπλα του για να διαπιστωσεις οτι εχει παρει μπρος). Εκπληκτικο κλιματιστικο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο προηγουμενο ερωτημα μου μερικες σελιδες πιο πισω, καθώς λόγω του χωροταξικου οπως ανεφερα νωριτερα υπαρχει χωρος για συσκευη 78 εκατοστα προσοψη (βαρια 80 αν στριμωχτουν λιγο τα πραγματα με τα κουρτινοξυλα).

Οποτε εχω σταμπάρει τα κατωθι 2.

https://www.skroutz.gr/s/23492900/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B16J2KVSG-E-RAS-16J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-16000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/23703929/Panasonic-CS-FZ50WKE-CU-FZ50WKE-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

16αρι και 18αρι αντιστοιχα.

Εχω το 9αρι Toshiba απο το οποιο ειμαι υπερευχαριστημενος μεχρι στιγμης υστερα από 2 χρονια. Μοναδικο αρνητικο που βρισκω ειναι οτι για να εχεις την 7ετη εγγυηση θες καθε χρονο υποχρεωτικη συντηρηση η οποια πηγαινει ενα 30αρι αρα στα 7 χρονια θα φας αλλα 200 ευρω (τη συντηρηση που κανουν οι "τεχνικοι" την κανω ετσι και αλλιως μονος μου, το μονο που δεν ξερω να κανω ειναι ο ελεγχος και η συμπληρωση του υγρου φρεον).

Δεν ξερω αν το Panasonic εχει αντιστοιχες απαιτησεις για να υπαρχει η 5ετης εγγυηση.

Ποιο απο τα δυο προτεινετε καλυτερα? Βλεπω απο τα ταμπελακια τους (αν τα διαβαζω σωστα) οτι και τα δυο στη θερμανση σε Αθηνα/νοτια Ελλαδα μπορουν να παιξουν αρκετα χαμηλα σε καταναλωσεις.

Εκτιμω οτι η διαφορα 16αρι με 18αρι ειναι πραγματικα μικρη σε πραγματικα αποτελεσματα καθως το Toshiba αν και 16αρι ειδα οτι δινει μεγιστη αποδοση 18.000 btu στην ψυξη και 22.000 στη θερμανση και αντιστοιχα το Panasonic αν και 18αρι δινει 18.400 και 25.500. Ψυξη δλδ και τα δυο μαλλον ειναι αρκετα κοντα. Θερμανση ισως υπερτερει λιγο το Panasonic.

Το ερωτημα ειναι πιο απο τα δυο κατεβαινει πιο χαμηλα, με ελαχιστη καταναλωση για συντηρηση?

4 λεπτά πριν, CptBill είπε

Εχοντας κλεισει ενα χρονο με το Daikin FTXM35N/RXM35N9 Perfera παρατηρησα το εξης αξιοσημειωτο (περα απο το αξιοσημειωτο χαμηλο που μπορει και κατεβαινει, το παρατηρω τωρα σε ψυξη και παιζει στα ~55watt περιπου):
Ισως ειναι το μοναδικο κλιματιστικο που εχει πεσει στα χερια μου  και στη ψυξη, οταν πιανει επιθυμητη θερμοκρασια, ο ανεμιστηρας της εσωτερικης μοναδας παυει να λειτουργει συμβάλλοντας στο μηδενικο θορυβο (οχι οτι οταν δουλευει σε χαμηλο load o ανεμιστηρας του ακουγεται, σχεδον πρεπει να πας διπλα του για να διαπιστωσεις οτι εχει παρει μπρος). Εκπληκτικο κλιματιστικο. 

Το κανει και το Toshiba Edge το 9αρι αυτό το εχω αναφερει και σε παλαιοτερο ποστ. Οταν πιασει θερμοκρασια, η εξωτερικη μοναδα γουργουριζει απειροελαχιστα (πρεπει να εισαι απο πανω να το ακουσεις) ενω η εσωτερικη κλεινει "σχεδον" η περσιδα (οχι τελειως ομως), δεν βγαζει αερα, δεν κανει κανενα θορυβο, καταλαβαινεις οτι ειναι ανοιχτο μονο απο το φωτακι στην προσοψη (αν δεν το εχεις απενεργοποιησει και αυτο για τη νυχτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CptBill είπε

Εχοντας κλεισει ενα χρονο με το Daikin FTXM35N/RXM35N9 Perfera παρατηρησα το εξης αξιοσημειωτο (περα απο το αξιοσημειωτο χαμηλο που μπορει και κατεβαινει, το παρατηρω τωρα σε ψυξη και παιζει στα ~55watt περιπου):
Ισως ειναι το μοναδικο κλιματιστικο που εχει πεσει στα χερια μου  και στη ψυξη, οταν πιανει επιθυμητη θερμοκρασια, ο ανεμιστηρας της εσωτερικης μοναδας παυει να λειτουργει συμβάλλοντας στο μηδενικο θορυβο (οχι οτι οταν δουλευει σε χαμηλο load o ανεμιστηρας του ακουγεται, σχεδον πρεπει να πας διπλα του για να διαπιστωσεις οτι εχει παρει μπρος). Εκπληκτικο κλιματιστικο

Πραγματικά! Ίσως το καλύτερο 9άρι/12άρι της αγοράς σήμερα.

7 λεπτά πριν, Sebu είπε

Το ερωτημα ειναι πιο απο τα δυο κατεβαινει πιο χαμηλα, με ελαχιστη καταναλωση για συντηρηση?

Το panasonic.

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Η παραγγελία που έκανα ηλεκτρονικά στο καυκα και θα παραλάβω αύριο λέει 16Α και έχει 14,90 €

Έχει ανεβάσει ένα παλικάρι πιο παλιά φωτογραφία από τη συσκευασία που έλεγε 16Α.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εκπληκτικο κλιματιστικο

Kαλησπερα μετα απο καιρο...

Με αφορμη την ανανεωση των κλιματιστικων μεσω του προγραμματος που αρχιζει αυτη την εβδομαδα, θα παρω ενα Perfera 9ri για εμενα και υποψηφιο για δευτερο ειναι το Edge 9ri παλι.

Οσο για τον ανεμιστηρα ο θορυβος ειναι το μικροτερο κερδος οταν κλεινει, το ουσιωδες κατ εμε ειναι η απουσια οσμων!

Για αδελφη, γιο και λοιπους συγγενεις θα δω τι παιζει και θα κανω τα πειραματα μου.Το μονο που δεν με καιει ειναι να βιαστω, ειναι ολοι καλυμμενοι και μπορουν να περιμενουν , οσο επιτρεψει το συστημα, μιας και διαβασα αναλυτικα τους ορους και εχει ορια.

Δειτε τους εδω οσοι δεν τους ειδατε https://www.imerisia.gr/epiheiriseis/energeia/45962_antikatastasi-syskeyon-ypologiste-tin-epidotisi-poy-tha-parete

Βασικα πρεπει να μην μας καταληστεψουν οι εμποροι και κοστιζουν ΠΟΛΥ περισσοτερο απο πριν και "καταπιουν' την επιδοτηση.

Κανω λαθος βλεποντας την εξελιξη τιμων στο skroutz να εχει ανεβει σε ολα τα κλιματιστικα?

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...