Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
3 hours ago, efo355 said:

Το είδα αυτό πιο μετά και λογικά αυτό θα πάρω. 

Στη θερμανση τί καταναλώσεις έχει δει;

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, ίσως μπει τον επόμενο χειμώνα. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Καλύτερα τα FTXC κοίτα, είναι λίγο καλύτερα αν δεν κάνω λάθος σε σχέση με τα FTXF.

Για τις αντλίες δεν ξέρω, σίγουρα θες όμως και αντλία έτσι όπως είναι η τιμή στο ρεύμα;

Από blue dealer της Daikin θα έχεις 5 χρόνια εγγύηση στα κλιματιστικά, από αλυσίδες (ATXC δηλαδή) και μάλλον σκρουτζομάγαζα θα έχεις 3 χρόνια.

-------------------------------------------------------------------------------

Εντωμεταξύ είχα δει αυτό το βίντεο τις προάλλες με την εγκατάσταση του FVXM της Daikin και ο τύπος μέχρι και κανάλι έβαλε για μην φαίνονται οι σωλήνες εξωτερικά

Μετά βλέπω γενικά αυτά που κάνουν εδώ οι δικοί μας και απλά γελάω/κλαίω.

 

 

Πάντως εμένα μια χαρά μου έβαλε κανάλι για τις σωλήνες αφού του το ζήτησα βέβαια.Γενικότερα δυσκολεύτηκα πολύ να βρω μάστορα αφού όλοι όταν άκουγαν για πέτρινο τοίχο δεν ερχόντουσαν καν να δούνε.Ήρθε όμως ένα παλικάρι και αντλία χρησιμοποίησε και τα σωστά μέτρα σωληνώσεων έβαλε και κανάλια και τα πάντα.Τον πλήρωσα όμως και τα διπλάσια χρήματα σε σχέση με έναν που βάζει κλιματιστικό σε 30 λεπτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Τώρα που βλέπω ότι το HS110 της tp-link είναι discontinued ποιά πρίζα χρησιμοποιείτε για monitoring κλιματιστικού?

(Το Tapo P110, απ'ό,τι λένε στα σχόλια στο skroutz, δεν είναι κατάλληλο για κλιματιστικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Γιατί ?

Ειλικρινά, αυτή την εντύπωση είχα. Αλλά τώρα που ξαναέψαξα δεν βρίσκω αυτές τις ερωταπαντήσεις. Ίσως να το μπέρδεψα με άλλο προϊόν. 

 

Οπότε προχωράω κανονικά με P110?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hot_sauce είπε

Ειλικρινά, αυτή την εντύπωση είχα. Αλλά τώρα που ξαναέψαξα δεν βρίσκω αυτές τις ερωταπαντήσεις. Ίσως να το μπέρδεψα με άλλο προϊόν. 

 

Οπότε προχωράω κανονικά με P110?

Εγω θα σου παραθέσω το λινκ της ε5αιρειας που λέει τι κάνει η πρίζα και δε θα χρειαστεί να διαβάσεις τη καθε μαλακια που γράφει ο καθε αδαής σε μια πλατφόρμα αγνοώντας τα δεδομένα 

https://www.tp-link.com/gr/home-networking/smart-plug/tapo-p110/#overview

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Εγω θα σου παραθέσω το λινκ της ε5αιρειας που λέει τι κάνει η πρίζα και δε θα χρειαστεί να διαβάσεις τη καθε μαλακια που γράφει ο καθε αδαής σε μια πλατφόρμα αγνοώντας τα δεδομένα 

https://www.tp-link.com/gr/home-networking/smart-plug/tapo-p110/#overview

Το έχω δει και σε ευχαριστώ.

Από τα λίγα που ξέρω συμπεραίνω ότι ΔΕΝ θα αντέξει γιατί το P110 έχει maximum load 3.68kW

image.png.4180f38d6fa0c146569ca57a07025329.png

και το κλιματιστικό που έχω έχει χαρακτηριστικά:

image.png.79ccf304e18820a24cf9fabbeb7e6b43.png

(ας μην σχολιάσουμε την κατανάλωσή του. Ξέρω... 😔)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hot_sauce είπε

Το έχω δει και σε ευχαριστώ.

Από τα λίγα που ξέρω συμπεραίνω ότι ΔΕΝ θα αντέξει γιατί το P110 έχει maximum load 3.68kW

image.png.4180f38d6fa0c146569ca57a07025329.png

και το κλιματιστικό που έχω έχει χαρακτηριστικά:

image.png.79ccf304e18820a24cf9fabbeb7e6b43.png

(ας μην σχολιάσουμε την κατανάλωσή του. Ξέρω... 😔)

Θες να πεις δηλαδή ότι το κλιματιστικό σου θα ξεπεράσει τα 16A και δε θα αντέξει , τώρα θα αφήσω να σχολιάσουν άλλοι , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Θες να πεις δηλαδή ότι το κλιματιστικό σου θα ξεπεράσει τα 16A και δε θα αντέξει , τώρα θα αφήσω να σχολιάσουν άλλοι , 

Aν λέω κάτι λάθος μπορείς να μου το επισημάνεις.

Δεν είμαι ειδικός. Αντιθέτως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, hot_sauce είπε

Aν λέω κάτι λάθος μπορείς να μου το επισημάνεις.

Δεν είμαι ειδικός. Αντιθέτως...

Ούτε εγω γιαυτο λέω ότι θα αφήσω να σχολιάσουν άλλοι 

παντως για την ιστορία και οι πρίζες hs110 που έχουμε οι περισσότεροι 16A είναι 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγω θα σου παραθέσω το λινκ της ε5αιρειας που λέει τι κάνει η πρίζα και δε θα χρειαστεί να διαβάσεις τη καθε μαλακια που γράφει ο καθε αδαής σε μια πλατφόρμα αγνοώντας τα δεδομένα 

https://www.tp-link.com/gr/home-networking/smart-plug/tapo-p110/#overview

Πραγματικά το έχει κανείς να επιβεβαιώσει τεχνικά χαρακτηριστικά? Το ελληνικο site λέει 16Α, το com.uk λέει 13Α, 2 φωτογραφείες στο scroutz η μία με 10Α και η άλλη με 16Α...οτι να 'ναι...αν το εχει κανείς ας επιβεβαιώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Πραγματικά το έχει κανείς να επιβεβαιώσει τεχνικά χαρακτηριστικά? Το ελληνικο site λέει 16Α, το com.uk λέει 13Α, 2 φωτογραφείες στο scroutz η μία με 10Α και η άλλη με 16Α...οτι να 'ναι...αν το εχει κανείς ας επιβεβαιώσει...

Αύριο θα το πάρω εγω από το Καύκα 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αύριο θα το πάρω εγω από το Καύκα 

 

 

 

 

 

Θα μπορέσω να χτυπήσω και εγώ 2 την άλλη εβδομάδα, τα υπολόγιζα για τα 9αρια αν είναι τελικά 10Α.

Και αν είναι 16Α σαν τα HS110, ακόμα καλύτερα!

(Εδω και κατι μήνες το γνωστό αρχείο του Github δεν δουλεύει σε εμένα, σε κανένα απο τα 3 HS110, θάλω να δω αν θα ξεκολήσει η κατάσταση με τα P...)

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Θα μπορέσω να χτυπήσω και εγώ 2 την άλλη εβδομάδα, τα υπολόγιζα για τα 9αρια αν είναι τελικά 10Α.

Και αν είναι 16Α σαν τα HS110, ακόμα καλύτερα!

Η παραγγελία που έκανα ηλεκτρονικά στο καυκα και θα παραλάβω αύριο λέει 16Α και έχει 14,90 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Η παραγγελία που έκανα ηλεκτρονικά στο καυκα και θα παραλάβω αύριο λέει 16Α και έχει 14,90 €

Οτι να'ναι, στον τίτλο ο καύκας λέει 16Α, μέσα στο site του στα τεχνικά χαρακτηριστικά ( δες Link) λέει 10Α...Όταν παραλάβεις ενημέρωσε για να ξέρουν και τα μαγαζιά τι βάζουν LoL...Ένα άλλο γνωστό μαγαζί λέει και αυτό 16Α και μόλις μπείς να δείς χαρακτηριστικά έιναι το πινακάκι του P100...

https://www.kafkas.gr/ktiriakos-exoplismos/exypno-spiti/aftonoma-systimata-aftomatismou/elenchos-diacheirisi/diafora-proionta/tp-link-priza-souko-asyrmati-wifi-16a-230v-3680w-lefki-energy-monitoring-version-1.0_294071/

Screenshot 2022-06-19 195802.jpg

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...