Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, vgolden είπε

Guys, λέω να προχωρήσω σε αγορά πριν πέσουν οι επιδοτήσεις και πλακώσουν σαν τις μύγες και ήθελα να ρωτήσω όποιος έχει εικόνα, ποια είναι η βασική διαφορά μεταξύ Midea xtreme save και all easy pro?

https://www.fgeurope.gr/product-category/midea/klimatistika-midea/ikiakos-klimatismos-midea/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

update: τσιμπησα TCL Miracle II 12ari λογω εγγυησης και αμεσης παραλαβης, θα αναφερω εντυπωσεις απο βδομαδα οταν το χω εγκατεστημενο
θενξ για τη βοηθεια φορουμ και @liakjim

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, deedeemegadoodoo είπε

update: τσιμπησα TCL Miracle II 12ari λογω εγγυησης και αμεσης παραλαβης, θα αναφερω εντυπωσεις απο βδομαδα οταν το χω εγκατεστημενο
θενξ για τη βοηθεια φορουμ και @liakjim

Όχι από κατάστημα της μαύρης λίστας ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aks είπε

A μάλιστα πάντως δυο τεχνικοί ήρθαν της daikin μου είπαν οτι οι πυκνωτές είναι πολυ κακής ποιότητας που έχει πανω

Πόσο καιρό περίμενες για την επισκευή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, rbx1000 said:

Πόσο καιρό περίμενες για την επισκευή?

10 μερες.Κακη εμπειρια έιχα απο daikin οποτε βλεπουμε οτι ακομα και ενα τοσο αξιοπιστο μοντελο μπορει να τυχει να σου βγαλει ζημια....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω 9000 btu κλίμα και έχω βάλει στο μάτι αυτό της Mitsubishi.

https://www.skroutz.gr/s/18979413/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR25VF-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Βλέπω στον πίνακα ότι δίνει πολύ χαμηλές kWh στη θέρμανση αλλά με κατανάλωση 1,1 kw.

Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ή απλά δηλώνουν κατανάλωση όπως τους βολεύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη που ξαναρωτάω άλλα έχεις atx25c ή ftxc25c;

ΕΙμαι της άποψης ότι πράγματι οι προδιαγραφές είναι ανάλογες για το τελικό προϊόν  είτε ειναι από την Μαλαισία όπως το δικό μου είτε από της Τουρκία. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι συγκεκριμένοι προμηθευτές δεν αποδεικνύονται πιο αξιόπιστοι από άλλους στην πράξη ακόμα και στην παραγωγή του ίδιου ανταλλακτικού. Κλασσικό παράδειγμα στην αυτοκινητοβιομηχανία τα made in Japan οχήματα και τα αντίστοιχα ιαπωνικά που κατασκευάζονται λόγου χαρη σε ευρωπαϊκές χώρες που το ίδιο όχημα τελικό προιόν έχει διαφορετική αξιοπιστία λόγω διαφορετικών προμηθευτών και ελέγχου ποιότητας. Ρωτάω λοιπόν διότι μου φαίνεται περίεργο ένα κλιματιστικό που κατασκευάζεται στην Μαλαισία να έχει πυκνωτές από την μακρινή Τουρκία και όχι από εργοστάσια της νοτιοανατολικής Ασίας...εκτός αν το δικό σου είναι τούρκικο...

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, efo355 είπε

Θέλω να αγοράσω 9000 btu κλίμα και έχω βάλει στο μάτι αυτό της Mitsubishi.

https://www.skroutz.gr/s/18979413/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR25VF-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Βλέπω στον πίνακα ότι δίνει πολύ χαμηλές kWh στη θέρμανση αλλά με κατανάλωση 1,1 kw.

Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ή απλά δηλώνουν κατανάλωση όπως τους βολεύει. 

Αυτό είναι το φορτίο σχεδιασμού και είναι όντως ευχάριστα χαμηλό. 

Το συγκεκριμένο έχει από τα μικρότερα ελάχιστα BTUs , 1700. Ίσως δεν υπάρχει κάποιο με πιο κάτω.

Αν και τα παραπάνω μας προδιαθέτουν για κάτι πολύ καλό, στην πράξη δεν έχουμε feedback περί κατανάλωσης, συμπεριφοράς κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, efo355 είπε

Θέλω να αγοράσω 9000 btu κλίμα και έχω βάλει στο μάτι αυτό της Mitsubishi.

https://www.skroutz.gr/s/18979413/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR25VF-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Βλέπω στον πίνακα ότι δίνει πολύ χαμηλές kWh στη θέρμανση αλλά με κατανάλωση 1,1 kw.

Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ή απλά δηλώνουν κατανάλωση όπως τους βολεύει. 

Δες και την εικόνα. και σημείωση 2

Screenshot (256).png

30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό είναι το φορτίο σχεδιασμού και είναι όντως ευχάριστα χαμηλό. 

Το συγκεκριμένο έχει από τα μικρότερα ελάχιστα BTUs , 1700. Ίσως δεν υπάρχει κάποιο με πιο κάτω.

Αν και τα παραπάνω μας προδιαθέτουν για κάτι πολύ καλό, στην πράξη δεν έχουμε feedback περί κατανάλωσης, συμπεριφοράς κτλ

Ερωτηση: To 1700 (0.5kw) είναι min. Απόδοσης. Έτσι και ας μην πάρουμε το seer σχεδιασμού 6.2 αλλά κατι μικρότερο, πχ το μισό 3.1...έχουμε min watt Κατανάλωση συντήρησης 0.5 / 3.1=0.16kw ή 160WATT, τα "θεωρητικά" που invertάρει σε ιδανικές συνθήκες?

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, amotida είπε

Υπάρχει :) .... 0,3 kW (1023 btu)

Αλήθεια; Ποιο;

 

33 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Δες και την εικόνα. και σημείωση 2

Screenshot (256).png

Ερωτηση: To 1700 (0.5kw) είναι min. Απόδοσης. Έτσι και ας μην πάρουμε το seer σχεδιασμού 6.2 αλλά κατι μικρότερο, πχ το μισό 3.1...έχουμε min watt Κατανάλωση συντήρησης 0.5 / 3.1=0.16kw ή 160WATT, τα "θεωρητικά" που invertάρει σε ιδανικές συνθήκες?

Δεν πάει έτσι. Το eer ανεβαίνει όσο κατεβαίνει το φορτίο.

Το συγκεκριμένο αφού κατεβαίνει στα 500W capacity, τότε με ένα απαισιόδοξο eer στα 5, δίνει ήδη 100W input. Διαισθάνομαι ότι θα μπορεί και πιο κάτω μιας και τα συνήθη eer σε ευνοϊκές συνθήκες παίζουν κοντά στο 10.

Με την ευκαιρία, να και το eurovent αρχείο

AC-MUZ-HR25VF-MSZ-HR25VF-K--1655533259-22-a1624acb.pdf

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αλήθεια; Ποιο;  

Σχετικά πρόσφατα το ανέφερα εδώ πέρα...
Αλλά κανείς δεν το παρατήρησε πραγματικά, μάλλον επειδή ήταν ... LG :)
Κλιματιστικό LG Dualcool Prestige 9K indoor | LG Ελλάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις τόσο γρήγορες απαντήσεις. Από ότι κατάλαβα πρέπει να είναι καλή αγορά και κατά πάσα πιθανότητα θα το προχωρησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αλήθεια; Ποιο;

 

Δεν πάει έτσι. Το eer ανεβαίνει όσο κατεβαίνει το φορτίο.

Το συγκεκριμένο αφού κατεβαίνει στα 500W capacity, τότε με ένα απαισιόδοξο eer στα 5, δίνει ήδη 100W input. Διαισθάνομαι ότι θα μπορεί και πιο κάτω μιας και τα συνήθη eer σε ευνοϊκές συνθήκες παίζουν κοντά στο 10.

Με την ευκαιρία, να και το eurovent αρχείο

AC-MUZ-HR25VF-MSZ-HR25VF-K--1655533259-22-a1624acb.pdf 81 kB · 2 downloads

Σωστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...