Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτο για να το διαπιστώσεις πρέπει να υπάρχει μετρητής κατανάλωσης και δημιουργία διαγραμμάτων λειτουργίας ώστε να τα συγκρίνεις με και χωρίς αυτό για να δεις τι επίπτωση έχει 

εχω μετρητη/ΗΑ, αλλα πόσο διαφορά να εχει? καθόλου νομιζω! εξαλλου, οταν βαζεις τη περσιδα τερμα πανω ή κατω και  αλλαζεις τα πτερυγια τερμα δεξια ή αριστερα αλλαζει κατι? απλα αντι να παει τον αερα  ευθεια τον στελνει πανω και κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δηλαδή είχε χαλάσει το κλιματιστικο σου;

Είπα τι θεωρώ εγώ και εξάλλου όταν αγοράζεις κλιματιστικό θες να δουλεύει σε κρύο ζεστή και όχι να δουλευει όπως τα λαμπάκια στο χριστουγεννιάτικο δέντρο 

25 λεπτά πριν, navger είπε

εχω μετρητη/ΗΑ, αλλα πόσο διαφορά να εχει? καθόλου νομιζω! εξαλλου, οταν βαζεις τη περσιδα τερμα πανω ή κατω και  αλλαζεις τα πτερυγια τερμα δεξια ή αριστερα αλλαζει κατι? απλα αντι να παει τον αερα  ευθεια τον στελνει πανω και κατω.

Αφού έχεις μετρητές θα το διαπιστώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, aks είπε

Επανέρχομαι με την βλαβη στο daikin που ειχα.Ο τεχνικός που έφερε την πλακετα μου ειπε οτι η πλακετες της daikin στα φθηνα της μοντελα κατασκευασμενα στην τουρκια ειναι απο την aifel(καπως ετσι μου την ειπε) ,μια τουρκικη εταιρεια που φτιάχνει κλιματιστικα.Δεν ξερω αν ειναι βλακειες των μαστορων αλλα μεταφερω αυτα που μου ειπαν.

Πόσο καιρό περιμένες για την πλακέτα? Κανά χρόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είπα τι θεωρώ εγώ και εξάλλου όταν αγοράζεις κλιματιστικό θες να δουλεύει σε κρύο ζεστή και όχι να δουλευει όπως τα λαμπάκια στο χριστουγεννιάτικο δέντρο

Δλδ δεν ζέστανε τον χώρο; Δεν τον εψυχε; Ξέρεις πόσα κλιματιστικά αυτήν τη στιγμή που μιλάμε κάνουν αδιάκοπα on-off ;  Τι offset 2, τι 3.5 , το on-off θα το έχεις όπως το έχουμε και εμείς με 0.5.

Βλάβη δεν είχες που να χτυπιέσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δλδ δεν ζέστανε τον χώρο; Δεν τον εψυχε; Ξέρεις πόσα κλιματιστικά αυτήν τη στιγμή που μιλάμε κάνουν αδιάκοπα on-off ;  Τι offset 2, τι 3.5 , το on-off θα το έχεις όπως το έχουμε και εμείς με 0.5.

Βλάβη δεν είχες που να χτυπιέσαι.

Κάτσε τώρα να κάνει καμία ζέστη καλή να βάλουμε κάνα διάγραμμα και θα τα δούμε τα on off , πάντως τις προηγούμενες μέρες με οριακές θερμοκρασίες δεν έκανε on off με τη καλή τη πλακέτα , μάλλον έβαλαν από τις καλές πλακέτες που έχουν τα καλά τα daikin με τον κωδικο F που δηλώνονται και στο site 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

 μάλλον έβαλαν από τις καλές πλακέτες που έχουν τα καλά τα daikin με τον κωδικο F που δηλώνονται και στο site 

Ξεχνάς.

Μέλος εδώ με f έχει αναφέρει ότι έκανε τα ίδια. Το μόνο που άλλαξε ήταν ότι στη Daikin βελτίωσαν την επεμβατική μέθοδο από αντικατάσταση σε επί τόπου προγραμματισμό.

Αυτό που δεν έχει ξεκαθαρίσει απόλυτα στο μυαλό μου, είναι τι κάνουν τα c μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ξεχνάς.

Μέλος εδώ με f έχει αναφέρει ότι έκανε τα ίδια. Το μόνο που άλλαξε ήταν ότι στη Daikin βελτίωσαν την επεμβατική μέθοδο από αντικατάσταση σε επί τόπου προγραμματισμό.

Αυτό που δεν έχει ξεκαθαρίσει απόλυτα στο μυαλό μου, είναι τι κάνουν τα c μοντέλα.

Έχουν εδώ με c νομίζω όποτε θα περιμένουμε να δούμε καμία αναφορά  αν και πιστεύω ότι θα έχουν διορθωθεί αυτά τα θέματα 

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ξεχνάς

Λόγω ηλικίας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aks είπε

Επανέρχομαι με την βλαβη στο daikin που ειχα.Ο τεχνικός που έφερε την πλακετα μου ειπε οτι η πλακετες της daikin στα φθηνα της μοντελα κατασκευασμενα στην τουρκια ειναι απο την aifel(καπως ετσι μου την ειπε) ,μια τουρκικη εταιρεια που φτιάχνει κλιματιστικα.Δεν ξερω αν ειναι βλακειες των μαστορων αλλα μεταφερω αυτα που μου ειπαν.

Airfel, αλλά και ναι και οχι... γιατί μιλάμε για ιδιοκτησία της Daikin οπότε... 

 

image.png.01842af69f410c6cc5d095f9230352b5.png

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, yositosi said:

Airfel, αλλά και ναι και οχι... γιατί μιλάμε για ιδιοκτησία της Daikin οπότε... 

 

image.png.01842af69f410c6cc5d095f9230352b5.png

A μάλιστα πάντως δυο τεχνικοί ήρθαν της daikin μου είπαν οτι οι πυκνωτές είναι πολυ κακής ποιότητας που έχει πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι το δικό μου atxc25c λέει made in Malaysia.

Ένα FTXC35C που είδα σε blue dealer επίσης Μαλαισία απ' ότι μου είπε ο πωλητής εκεί ενώ το FTXF είναι από Τουρκία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Guys, λέω να προχωρήσω σε αγορά πριν πέσουν οι επιδοτήσεις και πλακώσουν σαν τις μύγες και ήθελα να ρωτήσω όποιος έχει εικόνα, ποια είναι η βασική διαφορά μεταξύ Midea xtreme save και all easy pro?

Επεξ/σία από vgolden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...