Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/6/2022 στις 4:29 ΜΜ, liakjim είπε

Ρίξε μια ματιά στο sticky πάνω ψηλά 😉

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413125/tcl-miracle-ii-09chsa-vei-klimatistiko-inverter-9-000.html?ref=bestprice.gr

από όπου και να ψωνίσεις, προσοχή στα καταστήματα της μαύρης λίστας https://www.tclgreece.gr/

Κάτι δεν έχεις βάλει καλά στα δεδομένα σου. Πλημελλής μόνωση και απώλειες 45τμ που παραπέμπουν σε 9άρι;

Αν θέλεις εγγύηση το tcl. Έχει ifeel το οποίο από ότι διαβάζουμε στις οδηγίες του, απενεργοποιείται μόνο του μετά από 2 ώρες. Ελάχιστο μήκος σωλήνα είναι τα 3μ και στα 2.

Ευχαριστω πολυ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Φίλε liakjim εδώ το θέμα που δεν μπορεί να ξεπεραστεί και απορώ που δεν θέλετε να το καταλάβετε είναι ότι η εταιρεία πουλάει ένα προϊόν με το λογότυπο της και ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ να το δηλώσεις στο επίσημο site της λες και πας να δηλώσεις προϊόν άλλης μάρκας 

Όλα τα υπόλοιπα περί χρόνου ανταπόκρισης και εξυπηρέτησης είναι προσωπικές μου εμπειρίες και σε καμία περίπτωση δε μπορεί να αποτελέσουν οδηγό αγοράς για κάποιον 

Αφήνεις ασχολιαστο το θέμα και πηδάς σε άλλο. Για το συγκεκριμένο λοιπόν, νομίζω πως τα ρέστα πρέπει να τα ζητήσεις από το κατάστημα που το προμηθεύτηκες το οποίο δεν σε ενημέρωσε για τη διαφορά των Α από τα F. Έχεις κρατήσει τους όρους εγγύησης που συνόδευε το κλιματιστικό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αφήνεις ασχολιαστο το θέμα και πηδάς σε άλλο. Για το συγκεκριμένο λοιπόν, νομίζω πως τα ρέστα πρέπει να τα ζητήσεις από το κατάστημα που το προμηθεύτηκες το οποίο δεν σε ενημέρωσε για τη διαφορά των Α από τα F. Έχεις κρατήσει τους όρους εγγύησης που συνόδευε το κλιματιστικό σου;

Πάντως και σε σκρουτζομάγαζα να πάρεις σειρά F δεν νομίζω να μπορείς να το δηλώσεις, υποτίθεται ότι έχεις και κάποιον κωδικό που σου δίνει ο εγκαταστάτης άρα κάτι μου λέει ότι μόνο από δικά τους μαγαζιά που υπάρχουν στο site της daikin θα μπορείς να το δηλώσεις (όπου λογικά θα έχεις και τα +2 χρόνια εγγύηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Πάντως και σε σκρουτζομάγαζα να πάρεις σειρά F δεν νομίζω να μπορείς να το δηλώσεις, υποτίθεται ότι έχεις και κάποιον κωδικό που σου δίνει ο εγκαταστάτης άρα κάτι μου λέει ότι μόνο από δικά τους μαγαζιά που υπάρχουν στο site της daikin θα μπορείς να το δηλώσεις (όπου λογικά θα έχεις και τα +2 χρόνια εγγύηση).

Πολύ πιθανό, δεν το έχω ψάξει. Όπως και ο φίλος, μπήκα σε ένα κατάστημα μεγάλης αλυσίδας και ψώνισα. Ούτε ήξερα τι είναι ο blue dealer ούτε το είχα ξανακουσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

τους όρους εγγύησης

Λόγω των όρων εγγύησης έκανα όλη τη μανούρα με τις αμέτρητες επανεκκινήσεις του μοντέλου μας γιατί η daikin δίνει και στο συμπιεστή 3 χρόνια (αυτό και αν είναι πρωτοτυπία ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καποιος εμπειρια με εγκατασταση απο Πλαισιο η Public? Ξερουμε αν βαζουν 3μ σωληνα και αν χρησιμοποιουν αντλια κενου εφοσον το ζητησουμε? 

επισης, μεταξυ των 2 παρακατω η διαφορα ειναι μονο στην καταναλωση οπως λενε οι περιγραφες? 
https://www.plaisio.gr/midea-xtreme-pro-series-ag2pro-12nxd0-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948374
https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948501

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, deedeemegadoodoo είπε

χρησιμοποιουν αντλια κενου εφοσον το ζητησουμε? 

Η αντλία κενού είναι η στανταρ διαδικασία , όποιος δεν κάνει μην δέχεστε την εγκατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο; Τουλάχιστον να το έχω στα υπόψιν μου και αυτό.

https://www.skroutz.gr/s/32094961/EP1265-Οδηγός-Ροής-Αέρα-Κλιματιστικού.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο; Τουλάχιστον να το έχω στα υπόψιν μου και αυτό.

https://www.skroutz.gr/s/32094961/EP1265-Οδηγός-Ροής-Αέρα-Κλιματιστικού.html

εχω παρει ενα παροομοιο απο αλι, στα 14 ευρω, με εχει σωσει αφου το ac  στο οποιο το εχω βαλει ειχε μπει σε λαθος θεση, με αποτελεσμα να με 'χτυπαει'.

αρα για εμενα κανει σουπερ δουλιτσα! τελειο ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, navger είπε

εχω παρει ενα παροομοιο απο αλι, στα 14 ευρω, με εχει σωσει αφου το ac  στο οποιο το εχω βαλει ειχε μπει σε λαθος θεση, με αποτελεσμα να με 'χτυπαει'.

αρα για εμενα κανει σουπερ δουλιτσα! τελειο ειναι

Για τον ίδιο λόγο το θέλω, απλά εγώ δεν έχω βάλει ακόμη κλιματιστικό στο δωμάτιο και δυστυχώς όπου και να μπει θα χτυπάει...

Δεν νομίζω να έχεις δει καμιά διαφορά στην απόδοση ή κάτι τέτοιο, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Δεν νομίζω να έχεις δει καμιά διαφορά στην απόδοση ή κάτι τέτοιο, σωστά;

Αυτο για να το διαπιστώσεις πρέπει να υπάρχει μετρητής κατανάλωσης και δημιουργία διαγραμμάτων λειτουργίας ώστε να τα συγκρίνεις με και χωρίς αυτό για να δεις τι επίπτωση έχει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Άρα εάν δε κάνεις μανουρα δε θα βγάλεις άκρη και αν κάνεις μανουρα για να εξυπηρετηθείς από την daikin γιατί έτσι πρέπει επειδή εγώ αγόρασα daikin και όχι κάτι άλλο θα σου πάρει κάνα χρόνο η για να είμαι ακριβής σε μένα πήρε 10 μήνες ,οποιος  έχει τόσο χρόνο και όρεξη για τέτοια διαδικασία τότε η Daikin είναι μια επιλογή αγοράς για όποιον σκέφτεται τα θέματα service εξυπηρέτηση after sale και όλα αυτά τα σχετικά 

Τώρα αν κάποιος λέει εγώ έχω daikin και σταματάει εκεί τότε έχει κάνει  καταπληκτική αγορά 

Δεν έχεις εμπειρία after sales σε πραγματική βλάβη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δεν έχεις εμπειρία after sales σε πραγματική βλάβη.

Ο καθένας κρίνει με αυτά που του έχουν συμβεί και με ότι αυτός θεωρεί βλάβη ,πχ ένα καμμένο λαμπάκι ξ ένα τρίξιμο του ανεμιστηρα η ένα κόλλημα περσίδων δε το θεωρώ βλάβη ενώ 300 επανεκκίνησεις συμπιεστή το 24ωρο το θεωρώ βλάβη ίση με ολική καταστροφή 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με την βλαβη στο daikin που ειχα.Ο τεχνικός που έφερε την πλακετα μου ειπε οτι η πλακετες της daikin στα φθηνα της μοντελα κατασκευασμενα στην τουρκια ειναι απο την aifel(καπως ετσι μου την ειπε) ,μια τουρκικη εταιρεια που φτιάχνει κλιματιστικα.Δεν ξερω αν ειναι βλακειες των μαστορων αλλα μεταφερω αυτα που μου ειπαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ο καθένας κρίνει με αυτά που του έχουν συμβεί και με ότι αυτός θεωρεί βλάβη ,πχ ένα καμμένο λαμπάκι ξ ένα τρίξιμο του ανεμιστηρα η ένα κόλλημα περσίδων δε το θεωρώ βλάβη ενώ 300 επανεκκίνησεις συμπιεστή το 24ωρο το θεωρώ βλάβη ίση με ολική καταστροφή 

Δηλαδή είχε χαλάσει το κλιματιστικο σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...