Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, zaher είπε

Περιπου 2.8 μετρα

 

 

 

Οριακά εντός.

1 ώρα πριν, deedeemegadoodoo είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε 400-600 
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νεα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): ~~~
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 70% Ψυξη 30% Θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστικη Ψυξη καλοκαιρι, Περιστασιακη Θερμανση χειμωνα μιας και εχω καλοριφερ κ δεν κανει τοσο κρυο κεντρο Αθηνας
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ Υπνοδωμάτιο 15τ.μ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κεντρο Αθηνα, 40(?) max 0 min
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ~~~
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): 4ος Οροφοσ πολυκατοικεια του 70, παλιες ξυλινες ανοιγομενες μπαλκονοπορτες και κακη (νομιζω) μονωση
  10. Θερμικες Απωλειες
    4080.92 Watt
    3509.59 KCal/h
    272.06 Watt/m2
    233.97 KCal/h/m2


    Αυτα, διαβαζοντας το θρεντ κατεληξα σε 9αρι μεταξυ αυτων για value for money
    https://www.alphaclimagr.gr/product/1413125/tcl-miracle-ii-09chsa-vei-klimatistiko-inverter-9-000.html
    https://www.plaisio.gr/midea-xtreme-save-series-ag1-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948463
    https://www.plaisio.gr/midea-all-easy-pro-series-aep2-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948609

    Οντας ασχετος και αγοραζοντας κλιματιστικο πρωτη φορα, αν εχετε καποια αλλη προταση η τα BTU ειναι λιγα let me know!

Δεν πας σε 12άρι να είσαι σίγουρος;

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948501

και

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413124/tcl-miracle-ii-12chsa-vei-klimatistiko-inverter-12.html?ref=bestprice.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, dogektor είπε

Αγοράστηκε το 2021 από κατάστημα εκτός Θεσσαλονίκης το οποίο είναι επίσημος συνεργάτης του Oμίλου Τουρνικιώτη για να έχω την εγγύηση. Τοποθετήθηκε φέτος πριν από δύο μέρες από επαγγελματία ψυκτικό της Θεσσαλονίκης. Το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε.. Φυσικά είμαι άνθρωπος που δεν θέλει να χάνει χρόνο γιατί μόνο χάσιμο είναι σε τέτοιες περιπτώσεις. Έκανε μια εργασία καλή η κακή, προσωπικά δυστυχώς δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος, δεν τον επιλέγω ξανά, πάω παρακάτω και αφού έγινε η ζημιά είπα να αλλάξω και το κλιματιστικό να πάω σε κάτι πιο καλό για να βρω την ηρεμία μου γιατί στις μέρες αυτό δεν πληρώνεται..

1. η μονάδα έχει κάπου στα 70εκ σωλήνα εσωτερικά οπότε θέλει τουλάχιστον άλλα 2.3μ σωλήνα! Και πλάτη να είναι η εξωτερική, μπορεί να γίνει κουλούρα. Με μικρότερο σωλήνα έχεις συνήθως κραδασμό αλλά και συχνά παγώματα

2. Από τη φωτό η εσωτερική φαίνεται λίγο στραβά ως προς το ταβάνι, και σίγουρα πολύ κοντά στο ταβάνι!

3. υποθέτω με αυτά που φαίνονται οπτικά ότι ούτε κενό έγινε. 

4. επίσης υποθέτω ότι μπορεί και η εξωτερική να μην είναι καν ζυγισμένη/ευθυγραμμισμένη

Το κλιματιστικό σου ειναι από τα "αξιοπρεπή" και σίγουρα όχι της κατηγορίας "του πεταματού", "θορυβώδες"!!! 99.99% τα όσα θέματα έχεις είναι από κακή τοποθέτηση (αφήνω ένα μικρό ποσοστό off για περίπτωση όπου έχει παιχτεί κάτι άλλο όπως πχ να είχε σαβουρντηχτεί πουθενά η εξωτερική), οπότε στη θέση σου πρώτα θα φώναζα κάποιον σωστό εγκαταστάτη να το τσεκάρει και να το στρώσει γιατί είναι αμαρτία το Θεό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Όχι απαραίτητα...

Σε μένα ήρθε πρώτα η service one και αφού δεν έβγαλα άκρη με την διαφωνία που είχα στο θέμα πλακέτας και ορθής λειτουργίας τότε ήρθε ο blue dealer της περιοχής και σε συννενόηση με την εταιρεία αλλάχτηκε 

επισης στη συνομιλία που είχα με την daikin όταν είχα αγοράσει το κλιματιστικό και είχα προσπαθήσει να το δηλώσω στο site της ε5αιρειας μου είχαν πει ότι αυτοί οι κωδικοί δεν δηλώνονται στην επίσημη daikin και εξυπηρετούνται από άλλη ε5αιρεια ως προς την υποστήριξη τους , εάν έχει αλλάξει το συζητάμε 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σε μένα ήρθε πρώτα η service one και αφού δεν έβγαλα άκρη με την διαφωνία που είχα στο θέμα πλακέτας και ορθής λειτουργίας τότε ήρθε ο blue dealer της περιοχής και σε συννενόηση με την εταιρεία αλλάχτηκε 

επισης στη συνομιλία που είχα με την daikin όταν είχα αγοράσει το κλιματιστικό και είχα προσπαθήσει να το δηλώσω στο site της ε5αιρειας μου είχαν πει ότι αυτοί οι κωδικοί δεν δηλώνονται στην επίσημη daikin και εξυπηρετούνται από άλλη ε5αιρεια ως προς την υποστήριξη τους , εάν έχει αλλάξει το συζητάμε 

Atxc και εσύ; Είπα να δοκιμάσω το stand by me αλλά βλέπω δεν έχει καν επιλογή για την (εξωτερική) μονάδα ARXC, μόνο αυτά από τους blue dealer φαίνεται ότι δηλώνουν και έτσι ουσιαστικά έχεις 5 χρόνια εγγύηση.

3 χρόνια η κλασική εγγύηση που δίνουν + 2 χρόνια δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Atxc και εσύ; Είπα να δοκιμάσω το stand by me αλλά βλέπω δεν έχει καν επιλογή για την (εξωτερική) μονάδα ARXC, μόνο αυτά από τους blue dealer φαίνεται ότι δηλώνουν και έτσι ουσιαστικά έχεις 5 χρόνια εγγύηση.

3 χρόνια η κλασική εγγύηση που δίνουν + 2 χρόνια δώρο.

Εγώ και ο liakjim έχουμε atxc25b και έχουμε -εγώ σίγουρα - τροποποιημένη πλακέτα στα κλιματιστικά μας μετά από διαβούλευση και μετρήσεις από την daikin με δικά τους καταγραφικά στα κλιματιστικά μας 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

μεταξυ των 2, αν υποθεσουμε οτι βγαινει και 575 το TCL με εγκατασταση, θε ελεγες οτι το midea στα 639 ειναι καλυτερη επιλογη value for money βασει των στατιστικων η αμελητεα διαφορα στην αποδοση?

TCL:
SEER    8,5
Ονομαστική Απόδοση Ψύξης    11700
Εύρος Απόδοσης Ψύξης    3.400-13.650

ΜIDEA:
SEER    8,5
Ονομαστική Απόδοση Ψύξης    12000
Εύρος Απόδοσης Ψύξης    4.700-14.700

Επεξ/σία από deedeemegadoodoo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, deedeemegadoodoo είπε

μεταξυ των 2, αν υποθεσουμε οτι βγαινει και 575 το TCL με εγκατασταση, θε ελεγες οτι το midea στα 639 ειναι καλυτερη επιλογη value for money βασει των στατιστικων η αμελητεα διαφορα στην αποδοση?

TCL:
SEER    8,5
Ονομαστική Απόδοση Ψύξης    11700
Εύρος Απόδοσης Ψύξης    3.400-13.650

ΜIDEA:
SEER    8,5
Ονομαστική Απόδοση Ψύξης    12000
Εύρος Απόδοσης Ψύξης    4.700-14.700

Φαντάζομαι τέτοια απάντηση μπορεί να στη δώσει όποιος έχει ταυτόχρονα και τα δύο σε παρόμοιους χώρους. Προσωπικά θα προτιμούσα midea λόγω της ύπαρξης του follow me το οποίο ξέρουμε ότι δουλεύει καλά και επειδή έχει συμβατότητα με το homeassistant. Εσύ θα πρέπει να βάλεις κάτω τα χαρακτηριστικά που είναι σημαντικά για σένα, να τα ζυγίσεις ( πχ αν θέλεις εγγύηση και μάλιστα αν θα κάνεις μόνος σου τα σέρβις, το tcl επικρατεί) και να αποφασίσεις.

Στο sticky θα βρεις ένα εργαλείο λήψης απόφασης ( Pugh diagram). Λογικά θα σε βοηθήσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, zaher είπε

Ειναι παρα πολλη ησυχη και κανει εναν ελαφρυ buzzing ηχλ. Αυτο που λιγο με προβληματιζει ειναι πως νοιθω σαν καθε 10-15" η μεσα μοναδα να αυξομειωνει ελαφρως τον ανεμιστηρα και οτι εχω την αισθηση πως ο buzzing ηχος ακουγεται και λιγο μεσα. 

Παρόμοια συμπεριφορά παρατηρήθηκε στη συσκευή μου.
Τίποτα δεν είναι σταθερό, η ταχύτητα του ανεμιστήρα ρυθμίζεται αυτόματα σύμφωνα με την ταχύτητα του συμπιεστή και τη ρυθμισμένη θερμοκρασία για να διατηρείται μια σταθερή θερμοκρασία εξόδου. Τουλάχιστον έτσι νομίζω.
Ρυθμίζοντας ταχύτητες χειροκίνητα, είναι σχεδόν το ίδιο, παρατήρησα μερικές φορές τέτοια συμπεριφορά....η περιστροφή της τουρμπίνας καθορίζεται από το φορτίο στον συμπιεστή,  ανεξάρτητα από την ταχύτητα που έβαλα χειροκίνητα.
Επιπλέον, μερικές φορές μπορεί να παρατηρήσετε, για παράδειγμα, ότι το έχετε ρυθμίσει σε σταθερή ταχύτητα 1, ο ανεμιστήρας μόνος του μπορεί να επιβραδύνει στο χαμηλότερο δυνατό (δηλ. πώς είναι στο "quiet" ή κάτι περισσότερο).
Όσο για το βουητό, το ίδιο… είναι διακοπτόμενο και ακούγεται μόνο στην εσωτερική μονάδα. Μπορώ να το ακούσω μόνο αν είμαι πολύ προσεκτικός, κοντά στη συσκευή και αν λειτουργεί ρυθμισμένο quiet.
Για την ακρίβεια της πηγής, βάλε "Quiet" και κοντά το αυτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγω απο τα atxc25c ειμαι πολύ ευχαριστημένος , πλέον και σε ψυξη...ειναι τρομερα οικονομικά και αθόρυβα! Θα τα τσεκάρω  και σε ζόρια σε λίγες μέρες αν επιβεβαιωθεί ο liakjim.

Τελείως ενδεικτικά και μη συγκρίσιμα -μια και μιλάμε για  μερικές δεκάδες ώρες λειτουργίας το πολύ ως τώρα -έχουν κάψει 5,7 κιλοβατώρες έκαστο από αρχές του μήνα!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για την εγκατάσταση. Εάν η εξωτερική μονάδα τοποθετεί λίγο πιο μακριά από την εσωτερική (π.χ. στην άλλη πλευρά μιας μπαλκονόπορτας), αλλά ο σωλήνας που τις ενώνει έχει σε κάποιο σημείο ανηφορική κλίση και μετά κατεβαίνει ξανά, θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimostr είπε

Σε μένα ήρθε πρώτα η service one και αφού δεν έβγαλα άκρη με την διαφωνία που είχα στο θέμα πλακέτας και ορθής λειτουργίας τότε ήρθε ο blue dealer της περιοχής και σε συννενόηση με την εταιρεία αλλάχτηκε 

επισης στη συνομιλία που είχα με την daikin όταν είχα αγοράσει το κλιματιστικό και είχα προσπαθήσει να το δηλώσω στο site της ε5αιρειας μου είχαν πει ότι αυτοί οι κωδικοί δεν δηλώνονται στην επίσημη daikin και εξυπηρετούνται από άλλη ε5αιρεια ως προς την υποστήριξη τους , εάν έχει αλλάξει το συζητάμε 

Άρα οχι απαραίτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Άρα

Άρα εάν δε κάνεις μανουρα δε θα βγάλεις άκρη και αν κάνεις μανουρα για να εξυπηρετηθείς από την daikin γιατί έτσι πρέπει επειδή εγώ αγόρασα daikin και όχι κάτι άλλο θα σου πάρει κάνα χρόνο η για να είμαι ακριβής σε μένα πήρε 10 μήνες ,οποιος  έχει τόσο χρόνο και όρεξη για τέτοια διαδικασία τότε η Daikin είναι μια επιλογή αγοράς για όποιον σκέφτεται τα θέματα service εξυπηρέτηση after sale και όλα αυτά τα σχετικά 

Τώρα αν κάποιος λέει εγώ έχω daikin και σταματάει εκεί τότε έχει κάνει  καταπληκτική αγορά 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Άρα εάν δε κάνεις μανουρα δε θα βγάλεις άκρη και αν κάνεις μανουρα για να εξυπηρετηθείς από την daikin γιατί έτσι πρέπει επειδή εγώ αγόρασα daikin και όχι κάτι άλλο θα σου πάρει κάνα χρόνο η για να είμαι ακριβής σε μένα πήρε 10 μήνες ,οποιος  έχει τόσο χρόνο και όρεξη για τέτοια διαδικασία τότε η Daikin είναι μια επιλογή αγοράς για όποιον σκέφτεται τα θέματα service εξυπηρέτηση after sale και όλα αυτά τα σχετικά 

Τώρα αν κάποιος λέει εγώ έχω daikin και σταματάει εκεί τότε έχει κάνει  καταπληκτική αγορά 

Ακόμη δεν έχεις καταλάβει ότι αυτό που έγινε σε εμάς δεν έχει συμβεί λογικά ξανά και ίσως δεν πρόκειται να ξανασυμβεί σε κανέναν άλλον; Μη πω και σε παγκόσμιο επίπεδο. Και αναρωτιέσαι γιατί έγινε σε 10 μήνες; Να αναρωτιέσαι πως σου επετράπη να στο κάνουν εξαρχής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ακόμη δεν έχεις καταλάβει ότι αυτό που έγινε σε εμάς δεν έχει συμβεί λογικά ξανά και ίσως δεν πρόκειται να ξανασυμβεί σε κανέναν άλλον; Μη πω και σε παγκόσμιο επίπεδο. Και αναρωτιέσαι γιατί έγινε σε 10 μήνες; Να αναρωτιέσαι πως σου επετράπη να στο κάνουν εξαρχής. 

Φίλε liakjim εδώ το θέμα που δεν μπορεί να ξεπεραστεί και απορώ που δεν θέλετε να το καταλάβετε είναι ότι η εταιρεία πουλάει ένα προϊόν με το λογότυπο της και ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ να το δηλώσεις στο επίσημο site της λες και πας να δηλώσεις προϊόν άλλης μάρκας 

Όλα τα υπόλοιπα περί χρόνου ανταπόκρισης και εξυπηρέτησης είναι προσωπικές μου εμπειρίες και σε καμία περίπτωση δε μπορεί να αποτελέσουν οδηγό αγοράς για κάποιον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...